DOLAR 18,5145
EURO 18,107
ALTIN 988,347
BIST 3198,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla °C

Yerel eşitlik eylem planı paylaşıldı

06.07.2022
104
A+
A-

Bodrum Belediyesi’nin 2020 yılında imzaladığı Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı-CEMR kapsamında hazırlanması ve uygulanması gereken Bodrum Yerel Eşitlik Eylem Planı (YEEP) çalışmaları tamamlandı. “Bodrum eşitlikçi kentini yaratıyor” sloganıyla tanıtımı gerçekleştirilen YEEP, Başkan Ahmet Aras’ın da katılımlarıyla kamuoyuna duyuruldu.

Herkes için temel bir hak olan eşitlik ilkesinin yaşamın her alanında etkili bir biçimde uygulanması, mevcut eşitsizliklerin giderilmesinde cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadınların ve ayrımcılığa uğrayan diğer grupların güçlendirilmesi, yerel yönetim hizmetlerinin herkes tarafından erişilebilir kılınması için stratejik bir çalışma olarak izlenmesi gereken yol haritası niteliği taşıyan Bodrum Belediyesi Yerel Eşitlik Eylem Planı, Bodrum TED Koleji Konferans Salonu’nda kamuoyu ile paylaşıldı.

Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bürosu, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği iş birliğinde hazırlanan YEEP’in tanıtım programına; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcıları Ummahan Yurt, İlknur Ülküm Seferoğlu ve İbrahim Akbaş, Bodrum Belediyesi Yerel Eşitlik Eylem Planı Danışmanları İlknur Üstün ile Bahar Yalçın, Avrupa Kadın Lobisi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Selma Acuner, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, kadın mahalle sözcüleri, Gazeteci Zeynep Oral ile yerel ve ulusal medya temsilcileri, belediye birim müdürleri, çok sayıda kadın katılım sağladı.

2019’dan bu yana toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinde belediye içerisinde ve yönetimde kurumsallaşması için kadın örgütleri ile yapılan çalışmaların bir sonucu olarak hazırlanan Yerel Eşitlik Eylem Planı, Bodrum Belediyesi’nin eşitlikçi bir yerel yönetim anlayışını temel alarak 2 yıllık (2022-2024) hedeflerini ortaya koyuyor. Plan, katılımcı yöntem ile uygulanabilir olması amacıyla muhtarlarla resmi kurumlarla, siyasi parti kadın kolları ve Bodrum yerelinde 60’a yakın sivil toplum kuruluşu ile yapılan görüşmeler sonucu elde edilen talep ve çözüm önerileri dikkate alınarak oluşturuldu.

“Önceliğimiz, belediye hizmetlerini planın sunduğu perspektif ile sürdürmek”

Kadınlarla birlikte çalışmaya kararlı olduğunu söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’da tüm eşitsizliklerin görüldüğü, farklı ihtiyaçların dikkate alındığı ve hiç kimsenin dışarıda bırakılmadığı bir yerel yönetişim anlayışında olduklarının altını çizerek, “Üst yönetimden birim personeline, tüm belediye kaynaklarını harekete geçirerek 8 Mart 2020 tarihinde, Yerel Eşitlik Eylem Planı hazırlıklarına başladık” dedi.

Bodrum Belediyesi olarak eşitlikçi ve adil bir yönetim anlayışıyla yaptıkları çalışmalardan söz eden Başkan Aras, şöyle devam etti: “Her anlamda eşitlikçi adil ve hak temelli belediyecilik anlayışını hâkim kılmaya çalıştığımız yönetimimizde ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Büromuzu’ ve Bodrum Belediye Meclisinde ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komisyonumuzu’ kurduk. ‘Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Sözleşmesi’ (CEMR) imzalayan 29. Belediye olduk. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile ‘Acil Yardım Hattı Protokolü’nü imzaladık. Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ile iş birliği içinde ‘Bodrum’dan Türkiye’ye; Kadınlar Eşitlikçi ve Şiddetsiz Kentini Yaratıyor Projemiz’ Türkiye genelinde bulunan 254 proje arasından seçilerek Sabancı Vakfı’ndan hibe almaya hak kazanan 8 proje içerisine girmeyi başardı. ‘Kadın Danışma Merkezimizi’ açtık. Ve yine ‘Kadın Konuk Evimiz’ şubat ayı içerisinde faaliyete girdi.” dedi

Bugünden itibaren ve her zaman olduğu gibi önceliklerinin toplumsal cinsiyet eşitliğini odağına alan, katılımcılığı sağlayan, çeşitliliği gören ve kurumsal düzenlemeleri de beraberinde getiren bu planın gerekliliklerini yerine getirmek ve tüm belediye hizmetlerini, planın sunduğu perspektif ile sürdürmek olacağını söyleyen Aras, “Tüm çabamız Bodrum’u eşitlikçi ve şiddet üretmeyen bir kent olma, toplumsal cinsiyet eşitliği prensibini yerel yönetimlerce yerleştirme ve kadın örgütlerinin güçlenmesi, aramızdaki iş birliği fırsatlarının artırılmasıdır.” şeklinde konuştu.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt için 2019 yılından bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde çalışmaları yürüttüklerini ifade ederek, “Hepinizin bildiği gibi Kadın Erkek Eşitliği Şartı, demokratik bir ilke olmasının yanında kadın ve erkeklerin her koşulda ve her alanda eşit bir yaşam hakkına sahip olmasını tanır ve kabul eder. Çünkü ‘Kadın-erkek eşitliği’ en temel haktır. Kadınların ve erkeklerin karar alma süreçlerine dengeli katılımları demokratik toplumlarda insanların huzur ve refah seviyesinin yükselmesi için şarttır.” dedi.

Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın oluşturulması kapsamında gezilen mahallelerde kadınlarla çeşitli toplantılar gerçekleştirildi. Toplantılarda seçilen kadın mahalle sözcüleri Hasbiye Dağ, Ferda Arslan, Nilüfer Şahin, Elif Aytaç ve Derya Agu bu süreçte mahallelerde gerçekleştirilen çalışmaları katılımcılarla paylaşarak heyecan ve mutluluklarını dile getirdiler.

Yerel Eşitlik Eylem Planı önceki gün Bodrum Belediyesi 2022 Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda oy birliği ile kabul edilmişti.

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir