DOLAR 8,3707
EURO 10,1879
ALTIN 497,149
BIST 1448,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 29°C
Az Bulutlu

Tazelenme üniversitesi de uzaktan eğitime geçti

18.11.2020
4.444
A+
A-

Fethiye Tazelenme Üniversitesi; pandemi nedeniyle ara verdiği eğitimine 19 Ekim.2020 tarihinden itibaren uzaktan eğitimle devam ediyor.

Fethiye Tazelenme Üniversitesine kayıtlı 60 yaş üzeri öğrenciler derslerine internetten devam ediyor. Fethiye Tazelenme Üniversitesi 2020 eğitim öğretim yılı güz dönemi eğitimlerini video konferans yöntemiyle Zoom Meeting programı ile internet üzerinden canlı olarak yürütüyor.

Kampüs kurucusu Fethiye Sağlık Bilimleri Öğretim Görevlisi Cemil Yavuz; 2019 yılında Eylül ayında 70 öğrenci ile eğitime başladıklarını, Covid 19 pandemisine  kadar eğitimlerin yüz yüze sürdürdüklerini ancak Mart başında Covid 19 salgınının ülkemize de yayılacağı öngörüsü ile derslere ara verme kararı aldıklarını anlattı.

Cemil Yavuz açıklamasında “Pandeminin ilk dalgası ülkemizde ve dünyada bir çok sosyal kısıtlamalar, izolasyon ve karantina önlemlerine sahne oldu.Bu özellikle 60 yaş üzeri bireylerin günlük yaşamlarını olumsuz etkiledi. Hareketsizliğin yarattığı sorunlar, Covid 19’a yakalanma korkusu, sağlık kuruluşlarına gitmekten korkma, arkadaşları ile bir araya gelememe gibi sorunlar fizyolojik ve psikolojik olarak etkiledi. Bu süreçte önerilen en önemli destek iletişimi ve etkileşimi artırmaktı. Ama nasıl? Bu sosyal uzaklaşma sırasında yaşlı yetişkinleri korumak, onların fiziksel, psikolojik ve sosyal sağlıklarını desteklemek, iletişimlerini artırmak için ne yapabiliriz düşüncesi eğitimlerimizi video konferans yoluyla verme düşüncesine götürdü. Bunun için Fethiye Tazelenme Üniversitesi adına Lisanslı bir  Zoom Meeting programı satın alındı.

10 hafta sürecek planlı bir eğitim müfredatı hazırlandı.  Program oluşturulurken pandemi koşullarının ikinci dalga ile daha da ağırlaşacağını ön görerek olası sosyal kısıtlamalar tekrar yaşandığında evlerinde desteklenecek alanlar belirlendi. Bu amaçla spor, beceri geliştirme ve etkileşimli sosyal bilimler dersleri oluşturuldu. Eğiticileri ile haftalık konuları belirlendi. 60 + yaş üzeri kişilere Zoom Meeting programının kurulması ve kullanılması öğretildi.  Planlı dersler başlamadan hem eğiticilerle hem de öğrencilerle bağlantı ve ders provaları gerçekleştirildi. Şimdi Türkiye’de ilk defa belki de dünyada tek 60 yaş üzeri kişiler haftada 3 gün Zoom Meeting programı ile ders yapıyorlar. Yoga yapıyorlar, plates yapıyorlar, Taichi yapıyorlar. Yeni yeni beceriler öğreniyorlar. Quiling öğreniyorlar, cam boyama yapıyorlar, “Ben Böyle Yapıyorum” diyerek kendi becerileri ile derste sunum yaparak aktif oluyorlar.  Bilişim teknolojilerini kullanma becerileri gelişiyor. Aslında iletişim ve etkileşim içinde oluyorlar. Çok da dostane bir hava içinde oluyor bunlar. Özel günleri özel programlar düzenleyerek yine Zoom üzerinden yapıyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLER PANDEMİ DÖNEMİNDE DE EVLERİNDE ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

“Evlerde yapılan el emeği göz nuru sanatsal faaliyetleri bir sergi ile paylaştık” diyen Kampüs kurucusu Fethiye Sağlık Bilimleri Öğretim Görevlisi Cemil Yavuz “Kahev Kadın Hekimler Vakfı’nın düzenlediği projeye dahil olarak Silkar Günlükbaşı Ortaokulu’nu boyama ve güzelleştirme çalışmalarına öğretmen ve öğrenciler olarak katılım sağladık. Yine pandemi döneminde, Fethiye Tazelenme Üniversitesi öğrencileri olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Ve Spor bayramında Atatürk Oratoryosunu okuyan 20’yi aşkın öğrencimizin kısa okuma videoları birleştirilerek hazırladığımız video 1500 üzerinde izlendi. 10 Kasımda “Benim İçin Mustafa Kemal Demek”  diye başlayan videolar çekerek Atatürk’ü anlattılar ve çok güzel bir video sunumuna dönüştü. 10 Kasımda 1 saati aşan bir programla andık Atamızı. Bahar döneminin hazırlıkları içindeyiz şimdiden. Programı daha geniş kesimlere açmak istiyoruz. İçerik olarak da zenginleştirmek istiyoruz. Yabancı dil, drama vb. seçmeli dersler eklemeyi planlıyoruz. Aslında tamamen gönüllü olarak yürütülen bu projede biz;  bir arada olmayı, etkileşim içinde olmayı, birbirimize sosyal destek olmayı, stresle baş etme becerimizi geliştirmeyi amaçlıyoruz.  Bu vesile ile ülkemizde ilk kez yürütülen bu programda görev alan, katkı sunan; Yürütücülerimiz ; Gülşen Yeğen ve Veysel Yılmaz’a, öğrenci temsilcimiz; Canan İzmirli’ye, spor dersi koordinatörümüz; Sibel Erdem’e, beceri dersi koordinatörümüz; Dilek Aykut’a, sosyal bilimler dersi koordinatörümüz; Gülşen Yeğen’e, basın halkla ilişkiler koordinatörümüz; Demet Ulukut’a ve öğretmenlerimiz; Güneş Çakır (pilates), Hamsa Saraswati , Yeşim Saraç, Sema Alevcan (yoga), Selma Akdağ (taichi), Filiz Altınkaynak, Ayşim Çakmak, GülserKırçiçeği,Funda Keskinci ve Dilek Aykut (Beceri Dersi), Doç. Dr. Sevnaz Şahin, Yasin Ceylan Aslanoğlu, Msc .Pervin Soydemir, Msc. Gülşen Yeğen, Bihter Kaya, Derya Dağaşan Özaydın, Hayal Özgenç  ve Çiğdem Alaca (Sosyal Bilimler Dersi ) çok teşekkür ederim. Bu uygulamada keyifle ve bilgiyle donanmaya devam ediyoruz. 14 Eylül 2020 İtibariyle yeni kayıt almaya başlayan okulumuz, Şubat 2020 tarihinde yeni kayıtlarına devam edecektir” dedi.

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir