DOLAR 7,8799
EURO 9,5584
ALTIN 466,147
BIST 1322,1
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 17°C
Çok Bulutlu

PEKİ; ŞEHİR İÇİ TRAFİK SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

09.09.2020
1.325
A+
A-

Sorunun; Her bir Fethiyelinin hayatını olumsuz yönde etkilediğini zaten biliyoruz.

Farklı versiyonlarını her gün yaşıyoruz da; Belediye Başkanı ve bir tatilci arasında yaşanan olay nedeni ile sorunun istisna gözetmediği bir kez daha fark edildi.

Atatürk Caddesi ve Çarşı Caddesi, 1957 Depremi’nin ardından Fethiye’nin yeniden yapılanması sırasında düzenlendiği şekilde kullanılıyor halen.

Zamanı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın ihalesi ile Deprem Evleri ile birlikte yapılan yolların genişliği o yıllarda yadırganmış;

Uçak mı indirilecek? Diye ince yollu alay da edilmişti.

Aradan yaklaşık altmış yıl geçti. Yollar ayni yol, genişlemesi bir tarafa yol üzeri oto park uygulaması nedeni ile daraltıldı da.

Bu gün her siyasetçi, ağzını açınca;

162 bin Fethiyeli hemşehrim. Diye başlıyor.

Bu gün; Altmış yıl önceki yerleşik nüfus sayısını onlarca kez katlayan hemşehrileriniz halen ayni caddelerde hareket edebilmeleri, bir yerden bir yere ulaşmaları artık mümkün olmuyor.

Peki; Bu sorunun çözümü için yürütülen bir ya da birden fazla proje var mıdır?

Bilmiyoruz.

Seçim vaatleri arasında;  Köy minibüslerinin kullandığı mevcut garajın bulunduğu alana katlı oto park yapma sözü de vardı.

Ancak; Minibüs garajının yerinin değiştirilmesi ile ilgili bir proje yürütülmediğine göre bu sözün yerine getirilmesi pek mümkün görünmüyor.

Yol üzeri oto parkın yasaklanması için ise öncelikli olarak alternatif bir düzenlemenin yapılması gerekiyor. Böyle bir çalışma var mı? Bilmiyoruz.

Atatürk Caddesi ve Çarşı Caddesini dolaşan bir hafif raylı sistemle şehir içi trafiğin nefes alması da mümkündür ama Muğla Büyükşehir Belediyesinin birkaç yıl önce yaptığı bir bilgilendirme toplantısı da bu öneriye Sayın Belediye Başkanı “ Rantabl olmadığı için düşünülmediğini “ söylemişti.

Yürütülen; Başka bir “ Rantabl “ proje var mıdır? Bilmiyoruz.

Karagözler Mahallesinde ve sonrasında ki yarım ada da yerleşim ve turistik tesisi sayısı her geçen gün artıyor.

Bir kısmı yol üzerinde faaliyet yürüten yat çekek yeri yerli yerinde duruyor.

Ve bu yoğunluk; Kordondan apartılmış “ go-cart” pisti ölçeğindeki bir trafik yolundan gelip gitmeye çalışıyor.

Yani; Görmemezlikten gelerek sorunlar çözülmüyor, büyüyerek yaşam kalitesini düşürüyor.

Çözüm yok mudur?

Şehirlere dair her türlü görev ve yetki tanımlamaları, 5216 Sayılı Büyükşehir Kanununda da, 5393 Sayılı Belediye Kanunda beğenseniz de, beğenmeseniz de eksiklik bırakılmadan yazılmıştır.

Sınırlı Belediye bütçeleri ile bir yıl da yapılamayacak işler birden fazla yıla yayılarak da yapılabilir.

Bunun için projelerinizin bu şekilde “ Stratejik Planlarınız da “ yer alması buna göre ihale dosyaları hazırlayarak kaynak ve kredi arayışına girmek gerekiyor.

Fethiye’nin trafik ve otopark sorunları için bu çalışmalar yapılıyor mu? Bilmiyoruz.

Ama; Fethiye mevcut imar adaları, yolları, parkları, yeşil alanları ve sosyal donatı alanları içinde sıkışıyor, nefes alamıyor.

“Yaşanabilir kentler “ fiyakalı lafının karşılığı olan zor, riskli ve zaman alacak yerden başlamak da mümkündür.

“ Adli vakalarla, acil vakalarla “ yaşayıp gitmek de mümkündür.

Nasıl bir belediyeciliği tercih ederseniz!

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir