DOLAR 8,4579
EURO 10,0902
ALTIN 497,674
BIST 1391,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 39°C
Sıcak

PASPATUR ÇARŞISINDA SON DURUM

07.04.2021
1.049
A+
A-

“Paspatur “ Diye başlayınca, bilgisayarımda daha önce yazdığım yaklaşık otuz ayrı yazı karşıma çıktı.

Bu yazı ile birlikte, neredeyse tamamında benzer cümlelerle, ayni şeyler anlatılmış ve çözüm yolları da önerilmiş.

Seksenli yıllardan başlayarak bu güne doğru Paspatur Çarşısına ait fotoğraflara bir bakın.

Bırakın iyileştirmeyi; 1957 Depreminden kurtulup, ayakta kalmayı başaran yapıların yavaş yavaş nasıl demir, saç kaplama ve plastik örtü ile gecekondulaştırıldığını göreceksiniz.

Sayın İlber Ortaylı’nın; Özer Olgun Kültür Merkezinde “ Hikayesini bilmediğiniz şehirleri koruyamazsınız “ tespitini alkışlayan yerel yöneticiler de dahil olmak üzere, bu şehrin yaşayarak bu güne ulaşabilmiş son izlerini de yok eden, edilmemesi için önlem almayan, göz yuman herkesin vebali ağırdır.

Bu şehrin hikayeleri bilinirse; Para öncelikli kent yağmacıları ve yerel yöneticiler belki paradan daha değerli olanları fark ederler diye çaba gösteriyorum ama nafile.

Rant bölüşümünün kirli ittifakları içinde; Anlattıklarımla muhtemelen “ karın doyurmaz ıvır zıvır nostaljik takıntılar “ olarak dalga geçiliyordur.

En çok da; Ellerine geçirdikleri her mikrofona “ Sürdürülebilir Turizm “ Diye başlayan uzun uzun konuşmalar yapanların “ zaman ve mekan ilişkisini koruyan ve yaşatan şehirlerin marka değerlerinin “ olduğunu biliyor olmaları gerekiyor.

Kentsel Sit tanımları, tescilli yapılar, kurul onayları ile uğraşmak zor geliyor kolay yoldan “ sözlü onarım izinleri ile “ çok katlı yapıların yapılmasına göz yummak da, bu yapıları yapmak da karlı bir yol.

Fethiye Yamaçlarında zamanının tanığı olan son sivil mimari örneklerin de iş makinalarının darbelerine teslim edilmesi içimi acıtıyor.

Kent Mirası olan son örneklerin; Kentsel Sit kapsamı dışında kalmış olmaları ve tescilli yapı statüsüne alınmamış olmaları yasal gediğini yerel yönetimlerin ve ilgili meslek odalarının şimdiye kadar kapatmış olmaları gerekirken tam aksine bu gediği fırsata çevirip, yok edilmelerine seyirci kaldılar, kalıyorlar.

Paspatur Çarşısı ve Çarşı Caddesinin İyileştirilmesi için geçmiş belediye yönetimi bundan yaklaşık yedi yıl önce bir proje ihalesi yapmıştı, uzun bir süreçten sonra bu projenin tamamlanıp, Kurul Onaylarının da alındığını memnuniyetle duymuştuk.

Yani; Uygulanması gereken, en azından uyulması gereken bir proje var aslında ancak irade yok.

Emlak Vergilerimize eklenen %10 Taşınmaz Kültür Varlıklarını Koruma Payları vardır ve bu amaçlarla kullanılmak üzere Valilik Emrinde toplanır bu fon. Paspatur ve Çarşı Caddesi İyileştirme projesi için Fethiye Belediyesinin başvurusu olmuş mudur? Olmuşsa, Projenin fondan yararlanamamasının gerekçesi nedir? Bir anlatın, Fethiyelilerle paylaşın, hakkımız olan payların peşine biz de düşelim.

5393 Sayılı Belediye Yasası; Belediye Başkanı, belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir. Diyor ve belediyenin hak ve menfaatlerini korumakla görevlendiriyor.

Ayni yasa; Belediye Başkanı görev ve yetkilerinin bir kısmını uygun gördüğü takdirde, yöneticilik sıfatı taşıyan belediye görevlilerine devredebilir……Diyor.

Her yıl tekrarlanan; Paspatur Çarşısını kim? Ne kadar işgal edecek? Ölüdeniz minibüsleri çarşıdan dolaşacak mı?

Sorunları; Zabıta Müdürü, Çevre Müdürü ve Trafik Müdürünün görevleri arasındadır zaten, onların görevlerini yapmaları yeterlidir.

Paspatur Çarşısının son durumunun vahameti, bunlardan çok fazlasıdır.

5393 Sayılı Belediye Yasasının 37. Maddesinin görevlendirdiği Belediye Başkanı’nın ya da usulüne uygun olarak bu görevlerinin bir kısmını devrettiği YÖNETİCİ SIFATI TAŞIYAN BELEDİYE GÖREVLİLERİNDEN Paspatur Çarşısının Korunması, İyileştirilmesi için ne yaptıklarını ve ne yapacaklarını bilmek istiyoruz.

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir