DOLAR 12,4902
EURO 14,1332
ALTIN 712,881
BIST 1776,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 18°C
Sağanak Yağışlı

“Odalar Bu Sene Aidat Almasın”

26.10.2021
157
A+
A-

Koronavirüs salgını döneminde oldukça sıkıntılı bir süreç yaşayan esnaf ve işletmeciler, bu sene turizm sezonunda da beklediğini bulamadı. Kredilerle ayakta kalmaya çalışan esnaf ve işletmeciler, yerel esnafa destek olun çağrılarını da hatırlatarak, Odaların üyelerine destek olması amacıyla bu sene aidatların alınmamasını bekliyorlar.

Geçen yıl FTSO Meclis Üyesi Ahmet Gürsu Özdemir öncülüğünde bir gurup meclis üyesi verdikleri dilekçede; “Oda’nın 1 yıllık faaliyetlerini karşılayacak kadar bankada mevduatı ve aidat gelirleri dışında belge ve kira gelirleri bulunduğunu” ileri sürerek, Oda aidatlarının alınmamasını istemişlerdi. Oda Başkanı Osman Çıralı’nın, başka odalarda yapılmamış, meclis üyeleri sıkıntı yaşar diyerek konuyu geçiştirdiği belirtiliyor.

Kovid 19 salgını yaklaşık 2 yıldır esnaf ve işletmecilere ciddi sıkıntılı bir dönem yaşatıyor. Devlet; mücbir sebep olarak kabul ettiği kovid 19 salgını nedeniyle pek çok kamu alacağının tahsilini erteledi, bir kısmından da vazgeçti. Devletin mücbir sebep sayıp çeşitli uygulamalara gittiği bir dönemde başta FTSO ve Fethiye Esnaf Odasından, üyelerinin üzerindeki yükü bir nebze olsun rahatlatmak adına, yerel esnaf ve işletmelerin desteklenmesi amacıyla bu yıl oda aidatlarını almamaları bekleniyor.

Kovid 19 salgını döneminde işletmesini açamayan esnaflar ile çalışanları, kredilerle ayakta kalmaya çalışıyor. Bu sene İngiliz turistlerin Eylül ayı sonuna kadar gelememesi, turizm işletmeleri kadar, turizm işletmelerine mal satıp hizmet sağlayan esnaf ve işletmeleri de ciddi olarak olumsuz etkiledi.  Birçoğu, yaşadıkları sıkıntıyı henüz atlatabilmiş değil. Esnaf ve işletmecilerin beklentileri bu sene Odaların aidatlarını almayarak, kendilerine destek olunmasında birleşiyor.

Esnaf ve işletmecilerin sıkıntılarının azaltılması amacıyla Ticaret Odası ile Esnaf Odasının da aralarında bulunduğu bazı odalar yerel esnaflara sahip çıkılması için “alışverişinizi yerel esnaflardan yapım” diye halka destek çağrısında bulunmuşlardı. Esnaf ve işletmeciler, aynı desteği Odaların kendilerinden de beklediklerini dile getirerek, “Korona virüs salgını döneminde ciddi sıkıntı yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Uzun bir süre kapalı kaldık, açıldığımızda da tam anlamıyla çalışamadık. Bu sene İngilizler gelmediği için sezon kötü geçti. Bu durum, turizmle ilgilenmeyen esnaf ve işletmecilerin büyük çoğunluğunu da olumsuz etkiledi. Bu sene odaların aidatlarını almamasını bekliyoruz. Ciddi sıkıntı içerisindeyiz” dediler.

Halka yerel esnaftan alışveriş yapın çağrısında bulunan Oda yöneticiler, şimdi üyelerinden bu sene aidatlarını almayarak, kendileri de üyelerine destek olacak mı, yoksa geçen yıl FTSO gibi aidat alınmasın isteğine karşı çıkarak üyelerine destek olmaya karşı mı çıkacaklar? Tüm esnaf ve işletmeciler merakla bekliyor.

ESNAFA DESTEK OLUN ÇAĞRISI YAPANLAR KENDİLERİ DESTEK OLMUYOR

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, yerel esnafa sahip çıkın açıklamaları yaparken, üyelerinin sıkıntılarına bir nebze olsun destek olunması amacıyla aidat alınmasın çağrısına meclis üyeleri zor durumda kalır diyerek karşı çıkmıştı.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, pandeminin etkisini arttırması nedeniyle alınan yeni tedbirlerle ekonomik açıdan zor bir dönemden geçen yerel işletmelere destek vermek için bölge halkına, yerel esnaftan alışveriş yapılması çağrısı yapmış, Pandemi sürecinin sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birlikte küçük yerel işletmelerin, yerel esnafın derinden etkilediğini belirtmiş, giderek büyüyen bu sorundan yerel esnafın, çalışanları ve aileleriyle birlikte düşünüldüğünde toplumun geniş bir kesimini etkilediğine dikkat çekmişti.

“ÜYELERİMİZİN YANINDA OLALIM”

FTSO Meclis Üyesi Ahmet Gürsu Özdemir öncülüğünde bir gurup meclis üyesi verdikleri dilekçede; “Oda mevzuatı mücbir sebep hallerinde oda aidatlarının ve faizlerini affetme yetkisini oda meclisine vermiştir. Korono virüsü sebebiyle devletimiz zaten bu durumu mücbir sebep olarak ilan etmiştir. Bu durumda 38 meclis üyesi olarak üyelerimizin yanında ve dayanışma içinde olduğumuzu gösterme sorumluluğunu taşımaktayız.

Oda meclisinin bir an evvel toplanması ve yetkisinde olan mücbir sebep hali sebebiyle 2020 aidatlarını gecikme zammı ile birlikte affetmesini talep ediyoruz.  Devletin alacakları konusunda mücbir sebebin işletilmesini istiyorsak Oda alacakları konusunda da mücbir sebep halinin işletilmesi bize yakışan bir tavır olacaktır” diyerek aidatların alınmamasını istemişlerdi.

Ancak Oda Başkanı Osman Çıralı, Ticaret Bakanlığı’nın “Yetki Oda Meclisindedir” görüşüne rağmen, meclis üyeleri zor durumda kalır gerekçesiyle, Üyelerden aidat alınmaması konusuna karşı çıkmıştı.

TİCARET BAKANLIĞI ODA AİDATLARININ ALINMAMASINDA YETKİNİN ODA MECLİSİNDE OLDUĞUNA İŞARET ETTİ

Geçen yıl FTSO Meclis Üyesi Ahmet Gürsu Özdemir öncülüğünde bir gurup meclis üyesi, Oda aidatlarının alınmamasını istemiş, Oda Başkanı Osman Çıralı’nın karşı çıkması sonucu, Mecliste reddedilmişti. Kabul edilmiş olsa bu sene FTSO üyeleri aidat ödeme yükümlülüğünden kurtulmuş olacaklardı.

FTSO Meclis Üyesi Ahmet Gürsu Özdemir’in başvurusu üzerine Ticaret Bakanlığı’ndan gelen yazıda; mücbir sebep hallerinde yılda bir defaya mahsus ve aynı durumdaki tüm üyeleri kapsayacak şekilde, Oda aidatlarının alınmaması yetkisinin Oda meclisinde olduğuna işaret ediyor.

Oda aidatlarının alınıp alınamaması hakkında istenen görüşe Ticaret Bakanlığı’ndan verilen cevapta şu bilgiler yer alıyor; … 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun, Kayıt Ücreti ile Yıllık Aidat ve Munzam Aidatın Tespiti ve Ödenmesi Hakkında Yönetmelik’in  Aidatların Affı ve Yeniden Yapılandırılması hakkındaki 10. Maddesi şöyle demektedir: “Oda ve borsa meclisi, tahsili imkansız alacakların takibinden vazgeçilmesine veya ölen, ticareti terk eden ve oda veya borsaya olan aidat borçlarını yangın, sel, deprem ve benzeri tabi afetler gibi iradesi dışında meydana gelen mücbir sebeplerden dolayı ödeme güçlüğü içinde olan üyelerin aidat borçlarının ve gecikme zamlarının affına ve/veya yeniden yapılandırılmalarına karar verebilir. İstisnai nitelikteki bu kararlar, aynı durumdaki tüm üyeleri kapsayacak şekilde ve yılda bir defa olmak üzere alınır”.

Bu itibarla, yeni tip korona virüs salgınının mücbir sebep olarak kabul edilerek Oda aidatlarının affedilmesi hususunun anılan mevzuat hükümleri ile yapılan açıklamalar çerçevesinde Oda meclisince değerlendirilmesi gerekmektedir” diyerek, yetkinin Oda meclisinde olduğuna işaret edildi.

GEÇEN YIL AİDATLAR ALINMASIN DİYE VERİLEN DİLEKÇE ŞÖYLE;

“Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı’na,

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na

Korono Virüsü sebebiyle 2020 yılı dünyamız, ülkemiz ve ilçemiz  açısından ne yazık ki ekonomik bir yıkımı da beraberinde getirmiştir. Bir turizm ve tarım şehri olan ilçemizde sezon daha açılmadan bitmiştir. Geçen yıl  Thomas Cook şirketinin batmasıyla çok ağır bir yara olan ilçemiz turizmi Korono Virüsü sebebiyle bu yıl zor günler yaşamaktadır.

Tarım sektörüne gelince ilçemizin en önemli ürünü olan domatesin kg. 50 kuruş ila 1 TL.  arasına düşmüştür. Ekonomik faaliyetlerde bu ani daralma ile birlikte tarım, ulaştırma, eğitim, madencilik, inşaat, turizm, gıda, lokanta işletmeleri olmak üzere tüm sektörlerimizde çok büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldık. İşçilerinin maaşlarını, dükkanlarının kiralarını ödemekte güçlük çeken üyelerimiz var. Sezon daha başlamadan bitti. Korono Virüsü Nisan ayı itibariyle bitse bile ekonominin toparlanması çok zor olacak. Devletimiz konuyla ilgili tedbirleri alsa da bunlar yeterli değildir.

120 yıllık bir tarihi olarak Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın meclis üyeleri olarak üyelerimizin, ilçemizin ve ülkemizin geçtiği şu zor günlerde sorumluluk alma ve elimizi taşın altına koyma zamanı diye düşünüyoruz.  Bu noktada Odamızın bağlı olduğu  5174 sayılı Kanunun  Kayıt Ücreti ile Yıllık Aidat ve Munzam Aidatın Tespiti ve Ödenmesi Hakkında Yönetmelik’in  Aidatların Affı ve Yeniden Yapılandırılması hakkındaki 10. Maddesinin işletilmesi için Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası meclisinin olağan üstü toplanmasını  talep ediyoruz.

Meclis  toplantısının sosyal izolasyon sebebiyle online olması mümkündür. 38 meclis üyesinin hepsinin evinde bilgisayarı vardır. Online toplantı yapılması konusunda odanın teknik bilgisi yoksa bu konuda bizler yardımcı olabiliriz. Hatta şeffaf bir oda olarak bu toplantının online olarak tüm üyelere açılmasını da talep ediyoruz.

Oda mevzuatı mücbir sebep hallerinde oda aidatlarının ve faizlerini affetme yetkisini oda meclisine vermiştir. Korono virüsü sebebiyle devletimiz zaten bu durumu mücbir sebep olarak ilan etmiştir. Nitekim Oda Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı’nın 29.03.2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasından bu durumun devlet tarafından mücbir sebep olarak ilan edildiği ifade edilmiştir.  Bu durumda 38 meclis üyesi olarak üyelerimizin yanında ve dayanışma içinde olduğumuzu gösterme sorumluluğunu taşımaktayız.

Kayıt Ücreti ile Yıllık Aidat ve Munzam Aidatın Tespiti ve Ödenmesi Hakkında Yönetmelik’in  Aidatların Affı ve Yeniden Yapılandırılması hakkındaki 10. Maddesi şöyle demektedir:

“Oda ve borsa meclisi, tahsili imkânsızlaşan alacakların takibinden vazgeçilmesine veya ölen, ticareti terk eden ve oda veya borsaya olan aidat borçlarını yangın, sel, deprem ve benzeri tabiî afetler gibi iradesi dışında meydana gelen mücbir sebeplerden dolayı ödeme güçlüğü içinde olan üyelerin aidat borçlarının ve gecikme zamlarının affına ve/veya yeniden yapılandırılmalarına karar verebilir.

Oda meclisinin bir an evvel toplanması ve yetkisinde olan mücbir sebep hali sebebiyle 2020 aidatlarını gecikme zammı ile birlikte affetmesini talep ediyoruz.  Devletin alacakları konusunda mücbir sebebin işletilmesini istiyorsak Oda alacakları konusunda da mücbir sebep halinin işletilmesi bize yakışan bir tavır olacaktır. Bu konudaki dilekçemizi meclis başkanlığına ve yönetim kurulu başkanlığına yazılı olarak iletiyoruz.  Yönetim Kurulu Başkanlığına oda aidatlarının affı konusunda yaptığımız sözlü taleplerimiz ne yazık ki olumlu karşılanmadığı için bu talebi yazılı yapmak durumda kaldığımızı ifade etmek isteriz.

Odamız,  iştiraki olan Babadağ şirketinden 2020 yılına ait  sabit kira geliri alacaktır.  Bunun yanında Odamızın hesapları incelenirse görülecektir ki 1 yıllık faaliyetlerini karşılayacak kadar bankada mevduatı ve aidat gelirleri dışında belge ve kira gelirleri bulunmaktadır.  Bu noktada 2020 yılı aidatlarını Ekim ayına ertelemek yerine affetmek yani almamak 120 yıllık geçmişi olan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasına yakışan bir yaklaşım olacaktır.

Mücbir sebep dolayısıyla aidatların affı konusunda   mevzuatımız   açık ve net bir şekilde Oda meclisini yetkilendirmiştir. Aidatların affı bizim yetkimizde değil şeklindeki söylemlere de şunu söylemek isteriz ki BİZ ÜYELERİMİZİN KEPENK KAPATTIĞI ŞU GÜNLERDE AŞAĞIDA İSİMLERİ YAZILI OLAN MECLİS ÜYELERİ OLARAK ÜYELERİMİZ İÇİN RİSK ALMAYA HAZIRIZ. BUGÜN ÜYEMİZİN YANINDA DEĞİLSEK NE GÜN OLACAĞIZ?

Bu konuda oda meclisin iradesinin tecelli edebilmesi için Meclisin olağan üstü olarak online şekilde toplanmasını ve bu toplantının tüm üyelere açık bir şekilde yapılmasını talep eder, saygılarımızı sunarız. “

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir