NOSTALJİ DİYE KÜÇÜMSEDİKLERİNİZ BU ŞEHRİN KİMLİK KARTIDIR. « Batı Akdeniz MedyaUstalar eserleriyle anıldı

Kültür Sanat Magazin
am resimleri - xnxx - amcık resimleri - olgun porno - am resimleri - brazzers - sex hikayeleri - brazzers

NOSTALJİ DİYE KÜÇÜMSEDİKLERİNİZ BU ŞEHRİN KİMLİK KARTIDIR.

Şehirler; Üzerinden yaşayıp geçen insanların izlerinin toplamı kadar değerlidir.

Bu haber 02 Ekim 2019 - 10:42 'de eklendi ve 457 kez görüntülendi.

O izler şehirlerin; Ana adıdır, baba adıdır, doğum tarihidir, doğum yeridir, ilidir, ilçesidir, köyüdür, mahallesidir.

Bunları bilmiyorsanız, o şehir sizin için gördüğünüz kadardır.

Siyasi işbirlikçilerinizle iyi para kazandıran kupon araziler üretebildiğiniz kocaman bir imar parselidir, 1.2.3. Etap Sahil bantları üzerindeki yeşil alanlar üzerinde konuşlandırılmış mekanlarda yiyip içmektir, günübirlik teknelerin kıçlarını seyrettiğiniz kordonda çay içmektir, arabanızın içinde sıkıntıyla park yeri aradığınız Çarşı Caddesidir.

Bu şehrin bu kadarını bilmek, bu kadarını yaşamak sorumluluk da gerektirmiyor elbette.

Bilenler; Atatürk Caddesini ve Çarşı Caddesini gölgeleyen ağaçlarda, şimdilerde bir markete dahil edilmiş Belediye Bahçesini süsleyen ağaçlarda ve Deprem sonrasında yeniden imar edilen Fethiye’nin ilk parklarında Rahmetli Tellal Mehmet’in emeğinin olduğunu bilir.

Son yirmi beş yıl da bu şehirde açılmış bütün yollarda, düzenlenmiş park ve yeşil alanlarda 18.Madde diye bilinen İmar Uygulaması çalışması sonucunda bedelsiz kamuya terk edilmesini sağlayan Rahmetli Özer Olgun’un emeğinin ve cesaretinin izleri olduğunu bilir.

O nedenle de; Bu şehir de bırakılmış her iz, her gölge o günlerden bu günlere bunları bilerek, yaşayarak gelenler için çok değerlidir.

Unutulmaz ve benim yaptığım gibi unutulmaması içinde sık sık yazılarak, anlatılarak hatırlatılır.

Yerel Yönetimlerin görevi de bu toplumsal hafızayı diri tutmak için uğraşanların çabalarını “ nostalji “ diye küçümsemek değil bu çabalara öncülük ederek Kent Müzeleri haline dönüştürmektir.

Şehirleri kocaman bir imar parseli gibi görenler için bütün bunlara emek ve çaba harcamak zaman kaybıdır, alay edilecek bir eski zaman duyarlılığıdır.

Eyvallah da;

Şehirlerin geçmişini bilmeden, saygı duymadan koruyamazsınız, korunamıyor da zaten.

Şehirleri geçmişsiz, hikayesiz sadece kupon arazi üretmeye yarayan kocaman bir imar parseli gibi gören yöneticiler nedeni ile bu gün;

Paspatur Çarşısı gecekondu görünümünde, Çarşı Caddesi…Ön cephe korunuyor numarası ile dört katlı, cam balkonlu binalara bırakıyor hatırlanan yüzünü, Kaya Çukuru apart yapı mezarlığına döndü.

Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın söylediği gibi;

“Geçmişini bilmediğiniz bir şehri koruyamazsınız “

Elbette…Böyle bir derdiniz, kaygınız varsa.