Nazım Hikmet’e hüzünlü anma « Batı Akdeniz MedyaFethiyelilere müzik ziyafeti

Kültür Sanat Magazin
am resimleri - xnxx - amcık resimleri - olgun porno - am resimleri - brazzers - sex hikayeleri - brazzers

Nazım Hikmet’e hüzünlü anma

Vatan şairi Nazım Hikmet Ran, doğum yıldönümü olan 15 Ocak’ta Bodrum’da anıldı.

Bu haber 15 Ocak 2020 - 19:24 'de eklendi ve 96 kez görüntülendi.

Bodrum Belediyesi tarafından Nurol Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma etkinliği kapsamında ilk olarak Karikatürcüler Derneği’nin Nazım Hikmet Karikatürleri sergisi açıldı. Serginin ardından gazeteci-yazar Deniz Zeyrek ve gazeteci-iletişim bilimci Ali Haydar Fırat’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Nazım Hikmet’in Vatan Sevgisi ve Gazetecilik’ söyleşisi gerçekleşti.

Her iki etkinliğe, Bodrum Belediye Başkan Vekili Ayşenaz Gültekin Öncel, belediye başkan yardımcıları Emel Çakaloğlu ve Hüseyin Tutkun, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan ve çok sayıda Nazım Hikmet sevdalısı Bodrumlu katıldı.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte ilk konuşmayı Karikatürcüler Derneği yönetim kurulu üyesi Burak Ergin yaptı. Ergin, “Nazım bize en güzel ve en berrak Türkçe’nin bir vedasıydı. Onun vedası özgürlük ve güzellik içindi. O, halkın gözünde çoktan ödüllendirilmiştir. Günler ve yıllar Nazım’ı büyütüyor. Sadece bu ülkede değil dünyanın her yerinde, O’nun baskıyı reddeden özgürlük senfonisi çalmaya devam ediyor.” dedi.

Ergin konuşmasının ardından Karikatürcüler Derneği üyelerinin yaptığı Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın karikatürünü Bodrum Belediye Başkan Vekili Ayşenaz Gültekin Öncel’e takdim etti. Ergin ayrıca Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun’a da karikatürünü takdim etti.

Burak Ergin’in ardından konuşan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun, Bodrum Belediyesi’nin ilk kez bir Nazım Hikmet’i anma programı düzenlediğini belirterek önümüzdeki yıl ünlü şairin isminin de bulunduğu sokaktan başlayacak daha kapsamlı bir anma etkinliği düzenleneceğini söyledi.

ÖNCEL: “NAZIM HİKMET TEPEDEN TIRNAĞA HASRETTİR”

Bodrum Belediye Başkan Vekili Ayşenaz Gültekin Öncel de Nazım Hikmet’in coşkusuyla, vatan sevgisiyle, geleceğe ve halka olan inancıyla tüm zamanlara ışık saçan bir öğretmen olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Nazım Hikmet, evrensel şiirleriyle sadece Türk edebiyatına değil, dünya edebiyatına da olağanüstü katkıları olan bir şairdir. Bir büyük devrimcidir. Hayatı baştan sona bir isyandır. Nazım boyun eğmemektir. Nazım tepeden tırnağa hasrettir. Toprağa hasrettir, yurduna hasrettir, yüreği sevdaya düştüğü zaman Piraye’ye hasrettir. Ve O memlekettir. Gittiği her yere Türkiye’yi, Türkçe’yi götüren bir büyük isimdir. Nazım Hikmet, büyük halk ozanlarının son büyük halkasıdır. Nazım Hikmet’in hasretini kendi hasreti sayanlar bugün burada bir araya geldi. Büyük ustayı doğumunun 118’inci yılında anıyoruz. Bu etkinliği düzenleyen, katkıda bulunan ve katılan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Konuşmaların ardından Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Nazım Hikmet için söylediği sözlerinin bulunduğu bir klip yayınlandı. Klibin ardından söyleşiye geçildi.

ZEYREK: DOĞU VE BATI ÜLKELERİ TÜRKİYE’Yİ İKİ SELANİKLİ İLE TANIYOR

Söyleşide ilk konuşmayı gazeteci yazar Deniz Zeyrek gerçekleştirdi. Küçük yaşlarından itibaren bir Nazım Hikmet hayranı olduğunu belirten Zeyrek, “Nazım Hikmet’i tanımak, onun şiirlerini bilmek büyük bir avantaj. İnsana sadece aşkı, doğayı değil siyaseti de öğretiyor, yaşamayı da öğretiyor.”diye konuştu.