DOLAR 18,1161
EURO 18,2094
ALTIN 1019,883
BIST 3032,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla °C

KÖRFEZDEKİ DALGIN SUYA BAKIYORUZ AMA DERİNİ   GÖREMİYORUZ

27.01.2021
1.809
A+
A-

Yahya Kemal’in; Geçmiş yaz…Şiirinden bestelenen nihavent şarkı her ne kadar,

“Körfezdeki dalgın suya bir bak

Geçmiş gecelerden biri durmakta derinde “

Diye devam etse de, Fethiye Limanındaki dalgın suya bakınca artık derinde ne olduğunu göremiyoruz.

Çocukluğumuz da ayaklarımızı sallayarak kıyısına oturduğumuz, denizin dibindeki taşları sayarak domuz balığı avladığımız yerlerden bakınca artık bulanık, kirli ve yeşilimsi suyun “ derininde “ ne olduğunu göremiyoruz.

Fethiye Limanı’nın kirliliği ile ilgili bilimsel tartışmaların ve sonuç bildirgelerinin ilki bundan yaklaşık otuz yıl önce Rahmetli Özer Olgun’un Belediye Başkanlığı döneminde düzenlenmişti ve  o günlerden bu yana üç mavi klasör halinde Fethiye Belediyesi arşivlerindedir.

Üstüne onlarca rapor, analiz, toplantı, sonuç bildirgeleri düzenlenmiş olsa da o ilk üç mavi klasör içindeki sonuçlar, sonrakilerde daha çok kullanılan akademik lisan ve tanıma rağmen hiç değişmedi.

Sonuçların vahameti hiçbir şey yapılmadan beklendiği için de giderek ağırlaştı. Bu gün “ dalgın “ değil ama bulanık suya bakınca derinlerde nelerin durduğunu göremeyeceğimiz hale geldi.

Fethiye Limanı ile ilgili o kadar çok konuşuldu ki, artık kime sorsanız nedenlerini bir çırpıda sıralayabilir;

Evet, Fethiye Limanına akan dereler beraberlerinde tarımsal atıklar dahil her türlü rüsumatı taşıyıp getiriyorlar.

1.2.3. Etap diye limanın doğu yönündeki bataklık ve sazlık alanları betonla doldurup “ cillop gibi “ yürüyüş yolları ve sürü sepet ticari alanlar yarattık ama yüz yıllar içinde flora’nın oluşturduğu doğal süzgü dokusunu yok ettik. Betonla kaplanmış dere yataklarında daha toplu ve hızlıca deniz ulaşıyor derelerin taşıdıkları.

Şehir büyüdükçe, limanı kirleten evsel ve küçük sanayi atıkların miktarı ile birlikte, içlerindeki sentetik ve kimyasal maddelerin oranı da arttı.

Bütün bu olumsuz müdahale sonucunda; 2019 Yılının yaz aylarında ALG Patlaması denilen olayla yeşil yeşil kusarak “ ölüyorum” diyerek uyardı bizi Liman.

Derelerin taşıdığı kimyasallar mı? Arıtmanın yetersizliği mi? Tartışmalarını, 2020 Yılında pandemi krizi nedeni ile azalan turizm yoğunluğu nedeni ile görünmez olan ALG patlamaları da unutuldu.

Ama; Sorun yerli yerinde duruyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ölüdeniz, Hisarönü Bölgesi kanalizasyon şebekesini de Fethiye Arıtmasını bağlamak ve Arıtmanın kapasitesini arttırmak üzere çalışmalarını yürütüyor.

Limanın doğu yönünde takriben 1/3’ünü kaplayan, yaklaşık beş milyon metre küp çamuru ise hiç kimse sahiplenmiyor.

Doğrudur; Fethiye Belediyesinin mevcut bütçe rakamları ile yapılması zor bir iştir ve mutlaka Merkezi Hükümet, yerel yönetim işbirliğini gerektirmektedir.

Şu çok eleştirilen Büyükşehir yapılanmaları da bu işbirliğini mümkün hatta zorunlu kılıyor zaten.

İşin laftan öteye taşınabilmesi için mutlaka taşın altına Büyükşehir ya da yetki vereceği ilçe belediyesinin elini koyması;

Fizibilite raporlarına uygun bir ihale dosyası hazırlanması gerekiyor öncelikle. Bunun için gerekiyorsa belli istekliler arasından bir müşavir firma da seçilebilir, ancak bu dosya ile kredi, hibe arayışlarına girmek mümkün olur, bulunması halinde Hazine garantisi ve ilgili bakanlıkla proje ortaklığı sağlayabilmek için de Merkezi Hükümetle mutlaka işbirliği gerekiyor.

Yani; Öyle “ Hibe- kredi “ diye bir tanım yoktur. Hibe başka bir şeydir, kredi başka bir şey.

Ve o aşamaya kadar da epey uzun ve çetin bir yol vardır.

Rahat koltuklardan kalkılıp bu zorlu yollara düşülmediği içinde bu gün;

Fethiye Limanındaki suya bakıyor ama derinini göremiyoruz.

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir