DOLAR 18,5906
EURO 18,4261
ALTIN 1024,95
BIST 3531,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla °C

KENT KONSEYİNDEN GÜNLÜK AĞAÇLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

05.04.2022
174
A+
A-

İnönü Bulvarındaki alt yapı çalışmaları nedeniyle geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Günlük ağaçları ile ilgili Fethiye Kent Konseyi tarafından yazılı bir açıklamada bulunuldu.

Yapılan yazılı açıklamada “1 Nisan 2022 tarihinde Fethiye Belediyesi Olağan Aylık Meclis Toplantısı öncesinde Belediye Başkanı Sayın Alim Karaca; kamuoyuna açık yapılan meclis toplantısı öncesinde İnönü Bulvarı’nda yol çalışmalarının geldiği noktadan bahsederken; Fethiye’de faaliyet gösteren engelli derneklerinin, Orman İşletme Müdürlüğü’nün ve Kent Konseyi ile Kent Konseyi Ekoloji Meclisi’nin talebi üzerine Günlük Ağaçlarının kaldırıldığı ifadesini kullanmıştır. Bugüne kadar Fethiye Kent Konseyi Ekoloji Meclisi’nin İnönü Bulvarı’ndaki yol ağaçlarının kaldırılması ya da korunması konusunda Kent Konseyi Yürütme Kurulu’na iletmiş olduğu bilimsel temelli bir çalışması ve raporu bulunmamaktadır. Bu nedenle ilgili konuşmada Kent Konseyi Ekoloji Meclisi’nin adının yapılan işlemi talep eden olarak geçmesi; bu açıklamayı yapmayı zorunlu kılmıştır” denildi.
“KENT KONSEYİ EKOLOJİ MECLİSİ”
Kent Konseyi tarafından yapılan açıklamada “Fethiye Belediyesi tarafından yürütülmekte olan altyapı ve üstyapı çalışmalarının, İnönü Bulvarı’nda gerçekleşen etabı Kasım 2021 tarihinde başlamış ve halen devam etmektedir. Çalışmalar başladığında Kent Konseyi Ekoloji Meclisi henüz kurulmamıştır. Ekoloji Meclisi 2 Aralık 2021 tarihinde yapılanmış; 5 Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, 8 kurum/kuruluştan 12 temsilci ile 10 bireysel katılımdan ve meclise üye olmayan komisyon üyelerinden oluşmuş bir yapıdır. Yönergesi 25 Mart 2021 tarihinde Kent Konseyi Genel Kurulu’nda onaylanmıştır. Ekoloji Meclisi seçimli genel kurulunda Sayın Deren Karasu Ekoloji Meclisi başkanı olarak seçilmiş ve o tarihten bu yana Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantılarına ve yerelde Ekoloji Meclisi’ni ilgilendiren konularda yapılan toplantılara düzenli olarak katılım sağlamaktadır.
“KOŞULLARA UYGUN AĞAÇ DİKİLMESİ GEREKTİĞİ VURGUSU YAPILMIŞTIR”
İnönü Bulvarı’nda kaldırılan yol ağaçlarının Kent Konseyi ile ilişkilendirilme nedenine gelince; 26 Ocak 2022 tarihinde Fethiye Belediyesi’nde gerçekleştirilen ‘İklim Krizine Bağlı Su ve Gıda Krizi’ konulu toplantıya Fethiye Kent Konseyi de davet edilmiş, Ekoloji Meclisi Başkanı da dahil olmak üzere yürütme kurulu üyelerimiz ile belediyenin ilgili birim müdürleri ve Fethiye İlçe Tarım, Fethiye Orman İşletme ve DSİ yönetici/çalışanlarının katılımıyla bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda Kent Ekosistemi ve Kent Ekolojisi, İklim, Su ve Gıda krizi üzerine yoğunlaşılmıştır. Kent Konseyi Başkanı ve akademisyen Peyzaj Mimarı Gül Bahar Edik Kayhan; kent içinde farklı kurum ve kuruluşların yanlış uygulamalarından ve sürmekte olan yol-kaldırım çalışmaları ile ilişkili olarak da yol ağaçlarından bahisle; yol ağaçlandırmalarının belli standartlara ve ilkelere göre yapılması gerektiği, her ağacın yol ağacı olarak kullanılamayacağı, kentimiz içinse oldukça sınırlı-dar kaldırım alanlarında yaşamaya zorlanan Liquidambar orientalis (Sığla-Günlük) ağaçlarının kök yapısı ve su sever özelliği nedeniyle yol ağacı olarak kullanıma uygun olmadığı, kökleri ile alt ve üst yapıda yarattığı tahribatları, kaldırımlarda oluşan hasarların kentin dezavantajlı grupları için (engelliler, yaşlılar vd) yarattığı sorunları aktarmış, özellikle üst yapıda ortaya çıkardığı hasarları önlemek adına kök budaması gibi yapılacak, her müdahalenin, yakın gelecekte üst ve altyapıda yaratacağı tahribatları önleyemeyeceği, aksine devrilme ve kaza risklerini de beraberinde getirebileceğinden bu ağaçların kaldırılması ve yerine koşullara uygun ağaç, ağaççık dikilmesi gerektiği vurgusunu yapmıştır.
“GÖRÜŞLER ÜZERİNE AĞAÇLARIN KALDIRILMASINA KARAR VERMİŞTİR”
Fethiye Belediyesi, Mart ayına kadar, Günlük Ağaçlarını yerinden kaldırmadan alt ve üst yapı çalışmalarını sürdürmüş, ancak canlı yayında yapılan açıklamadan anlaşılacağı üzere, Kent Konseyi’nin de bileşenleri olan engelli derneklerinden gelen talepler ve Orman İşletme Müdürlüğü’nden alınan görüşler üzerine ağaçların kaldırılmasına karar vermiştir. Süreçte Kent Konseyi Başkanı, Belediye’nin ilgili birimleri ile yaptığı görüşmeler ve gelişmeler hakkında Fethiye Kent Konseyi yürütme kurulu üyelerine ve Ekoloji Meclisi Genel Kurulu üyelerine bilgi paylaşımında bulunmuştur. Konuya ilişkin bundan sonraki süreçte sağlıklı bilgi akışının sağlanabilmesi, sorunların doğru olarak tespit edilebilmesi ve ortak ve akılcı çözümler üretilebilmesi için Fethiye Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Fethiye Kent Konseyi Ekoloji Meclisi Yürütme Kurulu Üyeleri, Yaşlı Hakları Komisyonu Üyeleri, Engelli Dernekleri, konunun uzmanları ile Fethiye Belediyesi ilgili birim yetkililerinin bir araya geleceği bir toplantı gerçekleştirilecektir” denildi.

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir