DOLAR 9,5198
EURO 11,0905
ALTIN 546,447
BIST 1455,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 22°C
Parçalı Bulutlu

KAÇAK YAPILAŞMA ARTIYOR!

30.06.2021
479
A+
A-

Türkiye’nin ve dünyanın gözde turizm merkezlerinden biri olan Fethiye’de artan nüfus artışı beraberinde sorunları da getiriyor. Trafik, alt yapı, kanalizasyon sorunları her geçen gün çığ gibi büyürken kaçak yapılaşma da bu sorunlara eklendi. Özellikle imar affından sonra bölgede artan kaçak yapılaşma şehrin siluetini de bozuyor.  Planlı bir imar çalışmasının geç kalındığı her gün kaçak yapılaşmaların artacağını ve bunun en kötü örneğini Kayaköy’de yaşandığının altını çizen Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, yaşanan soruna tepki gösterdi.

Fethiye’de her geçen gün artan kaçak yapılaşma kentin siluetini bozarken, Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz’dan konuyla ilgili açıklama geldi. Fethiye nüfusunun her geçen yıl artarak devam ettiğini bununda beraberinde kaçak yapılaşma sorununu getirdiğine dikkat çeken Oğuz; “Fethiye Belediyesi ile Muğla Büyükşehir Belediyesinden ve hükümetimizden bölgemizde artma eğiliminde olan kaçak yapılaşma ile ilgili ciddi bir çalışma bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 BELİRSİZLİK, KAÇAK YAPILAŞMAYI ARTTIRIYOR

Vatandaşlarımızın mağdur olmasını istemiyoruz diyen Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz açıklamasında “Bölgemizdeki tüm araziler planlanmalı, plansız alan bırakılmamalıdır. Plan çalışmaları bir an önce bitirilmeli, vatandaşın arazisini ne amaçla, nasıl kullanacağı, yapılaşma müsaadesi durumu netleştirilmelidir. Belirsizliğin, imarın gecikmesinin kaçak yapılaşmayı artırıcı etki yaptığını gördük. Geciken, bitmeyen planlama çalışmaları, arazi sahiplerinin arazilerini turizm amaçlı veya yerleşim amaçlı kullanma ihtiyacı, ailelerin gelir ihtiyacı, nüfusun artışı, çocuk evlendirip bahçesine ev açma ihtiyacı, yapılaşma ihtiyacı plansız bir şekilde gelişmeyi getirmiş olduğunu gördük, yaşadık. Bu durumu Kaya Köyü örneğinde gördük yaşadık. Şu anda diğer mahalle ve köylerde de yaşamaktayız.” dedi.

“TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLENECEK”

Oğuz “Pandemi nedeniyle bölgemize göç arttı. Göçün artmasıyla emlak talebi de artmış oldu. Özellikle bahçeli evlere son bir yıldır yoğun bir talep var. Hem talep artışı hem de  enflasyon artışı beklentisi ile birlikte emlak ve arazi fiyatları yükseldi. Bahçeli villalar ve evler alamayanlar tarımsal arazileri satın alarak kaçak yapılaşma yolunu seçmeye başladılar. Bu durum sadece bölgemiz için değil ülkemiz içinde son derece sakıncalıdır. Fethiye ÖÇK bölgesi ve doğal güzellikleri olan bir bölgedir. Kaçak yapılaşma uzun dönemde turizmi olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Plansız ve çarpık yapılaşma nedeniyle Fethiye’nin doğal güzellikleri tehlike altındadır. Plansız yapılaşma sadece turizmi değil tarımı da olumsuz etkileyecektir. Fethiye’nin tarımsal üretim potansiyeli düşecek ve kendi nüfusunu doyuramaz hale gelecektir. Böyle bir risk vardır. Bu son derece tehlikeli bir durumdur” dedi.

“TARIMSAL ÜRETİM AMAÇLI DEĞİL, YERLEŞİM AMAÇLI SATIN ALINDI”

Pandemiden dolayı konut talebi artmış bulunduğunu kaydeden Oğuz; “Enflasyonun da artmasıyla 2020 yılında fiyatların bir önceki yıllara göre % 40 ile % 60 arası arttığını gözlemlemekteyiz. Parası olan ve yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımız bu bölgeden emlak ve arazi satın almaktalar. Özellikle bahçeli evler, bahçeli villa emlak fiyatları doruğa yükseldi. Emlak fiyatları şu an yatay olarak seyrediyor. Emlak piyasasında geçici  bir yatay durgunluk var. Önümüzdeki süreçte piyasaların ve faizlerin durumuna fiyatların tekrar  yükselişe geçeceğini düşünmekteyiz. Fiyatların yükselmesi neticesinde bahçeli ev veya villa alamayanlar genellikle tarımsal arazi yani imarı olmayan arazileri satın almaya başladı. Konteynırlar, tekerlekli evler ve bungalov dediğimiz evler tarım arazilerinde çoğalmaya başladı. Belirgin bir şekilde çarpık ve kaçak yapılaşmanın daha da artacağını gözlemlemekteyiz. Cezasını öderim diyerek tarlaya evler yapılıyor.  Cezalar yetersiz. Kaçak yapılar yıkılmıyor. Orman arazilerine bile kaçak yapı yapanları duyuyoruz. Geçtiğimiz yıl tarım arazilerinin çoğunluğu tarımsal üretim amaçlı değil, yerleşim amaçlı satın alındı. Tarım yasasına göre ağaçlandırmak şartı ile 5 bin metrekareden fazla olan  bir tarım arazisine konut amaçlı ev inşa etmek mümkün olabiliyor.. 3000 bin metrekare sera yapmak şartı ile tarımsal konut yapılabiliyor. 1 ve 2 dönümlük şeklinde imar planı olmayan tarımsal arazilerde konteynırlarda bir yaşam alanı oluştuğunu görmekteyiz. Doğa tahrip ediliyor ve bölgenin görsel görünümü bozulmaya başladı. İnsan yaşam alanlarının genişlemesiyle, tarım arazilerinin ve çevrenin kirletildiğini görüyoruz. Yerel ve büyük şehir belediyelerinden bölgenin imar planı ile ilgili revizyon ve yeni imar çalışmaları beklemekteyiz. Mahallelerdeki imar planlarının netleştirilmesini istiyoruz. İmar kirliliği ve kaçak yapılaşma sadece yerel yönetimlerin çözeceği bir iş olmaktan çıktı. Merkezi yönetimden  bu konuya çözüm getirecek kanuni düzenlemeler beklemekteyiz” diye konuştu.

“EMLAK SEKTÖRÜ PANDEMİNİN DURUMUNA GÖRE SEYİR ALACAK”

Oğuz; “Edindiğimiz bilgilere göre her yıl Fethiye’nin nüfusu ortalama 5 bin kişi olarak artmaktadır. Bu artış ve göç sonucunda bölgede ev fiyatları artmakta, kiralar yükselmekte, trafik, alt yapı sorunları çoğalmaktadır. Bu göçü durdurmak mümkün değil. Pandemi göç sürecini hızlandırdı. Önümüzdeki süreçte emlak sektörü pandeminin durumuna göre seyir alacak. Pandemide emlak piyasası olumlu bir gelişme gösterdi. Bölgeye talep çoğaldı. Emlak fiyatları arttı. Fethiye’nin ÖÇK bölgesi olması, kısıtlı genişleme imkanı olması fiyatların daha da artmasına yol açmaktadır. İmar planlarının  genişleme imkanlarının sınırlı olması uzun dönemde fiyatları daha da arttıracaktır. Planlama çalışmaları hızlandırılmalıdır, aynı zamanda kaçak yapılaşmanın önlenmesi için ciddi çalışmalar bekliyoruz” ifadelerini kullandı. (S.Baykuş)

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir