DOLAR 18,1161
EURO 18,2094
ALTIN 1019,883
BIST 3032,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla °C

İnce, ‘Gizli ittifaklar kurmayacağız’

01.08.2022
28
A+
A-

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce; Fethiye’ye basın toplantısı düzenledi, esnaf ziyaretinde bulundu, partisinin ilçe merkezinin açılışını yaptı. “Erdoğan’ı ben yenerim” diyen İnce, Millet İttifakı’nı da Cumhur İttifakı’nı da eleştirdi. Gizli ittifaklar kurmayacağını söyleyen İnce, 6’lı masayı da yerden yere vurdu.

Muharrem İnce’nin basın toplantısına; Memleket Partisi Fethiye İlçe Başkanı Halil Ergenay ve ilçe yönetimi, parti sözcüsü Prof. Dr. İpek Özkal Sayan, MKYK üyesi Prof. Dr. Ahmet Özal, PM üyeleri Şeref Aydeniz, İlhan Dinçyürek, Dr. Osman Kurtuluş  ve Marmaris Eski Belediye Başkanı Ali Acar ile partililer katıldı.

 

“ERDOĞAN’I BEN YENERİM”

Alesta Yatch Hotel’de gazetecilerle bir araya gelen Memleket partisi genel başkanı Muharrem İnce; “Bu ülkeye ne Cumhur ittifakından ne de Millet ittifakından hayır gelmez” dedi.

İnce konuşmasında; 100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı olacağını ifade etti.. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Muharrem İnce “Millet İttifakı aday çıkaramıyorsa ben Millet İttifakı’nın da adayı olurum. Ama şartlarımızı kabul ederlerse, olurum. Erdoğan’ı ben yeneceğim. Bir kere seçim kaybettim. 19 kere değil.  Onların korkuları var. Hala aday çıkaramadılar. Eğer seçimi kaybederlerse genel başkanlıkları da elden gidecek” şeklinde konuştu…

Muharrem İnce konuşmasında  “4 sene önce yarıştığımızda şartlar böyle değildi. Onun için dolar 4 lirayken cesaret edemeyenler, 18 lira olunca cesaret etmeye başladılar. Yüzde 31 oy aldım. Bir ittifakın adayı değildim. Tek başına bir partinin adayıydım. Sayın Akşener %  7.5 aldı, ben % 31 aldım. Bu gün  % 31’i,  %  51’e taşımak daha kolay. O zaman benim eski partim İYİ Parti’ye 15 milletvekili verdi. Onların seçime girmesini sağladı. Ama Sayın Akşener aday oldu. CHP ise benim seçime girmemi sağladı. Akşener; biz şimdi CHP’nin adayını destekleyelim, demedi. CHP’de bunu istemedi. Belki kazanırım diye. Bunların da böyle bir talebi olmamış.

Doğrusu beni desteklemesiydi. O zamanlar Sayın Akşener’e bölücü falan diyen çıkmadı hiç. Şimdi bana diyorlar ki oyları bölme. Hadi inişinize bakın siz” dedi.

Daha önceki seçimde sandıklara sahip çıkılmadığını belirten Muharrem  İnce “Erdoğan ilk turda yüzde 50 artı 1 alırsa ne olur? O zaman geçmiş olsun. İster 1 aday olsun, ister 20 aday olsun. Birinci turda alamıyorsa 50 artı 1’e diğer muhalefet birleşir. İkinci turda alırlar on beş gün sonra bu seçim. İki turlu bir seçim. Seni aday yapar mı ittifak yapmaz. Peki yapmak isterlerse? Şartlarım var” dedi.

 

“YARGI VE HUKUK DÜZELMEDEN TURİZMİNİZ DE DÜZELMEZ”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce konuşmasında “Koylarda gezip Kaş’ta, Marmaris’te sokaklarda dolaşıp, Fethiye’de basın toplantısı yapıp, 5 gün boyunca ayağını denize sokmamak siyasettir.

Daha nasıl özetleyebilirim ki… Değerli arkadaşlarım bugün Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birindeyiz. Herkes şunu bilmeli ki yataklarımız temiz olursa, kumsalımız güzel olursa, sunduğumuz hizmet kaliteli olursa, ulaşım kolay olursa tabi ki turizm bundan yararlanır, güçlenir ama başlangıç noktası bu değildir. İlk büyüme odaların temizliği değildir. İlk büyüme kumsalın taneleri değildir. Turizm’de ilk büyüme milletimize bunu ısrarla anlatmamız gerekir. İlk büyüme mahkemelerdir. Hukuktur, yargıdır. Yargı ve hukuk düzelmeden turizminiz de düzelmez. Eğer bir tane demir kule Eiffel Kulesi hemen hemen Türkiye’ye gelen turist kadar turist çekiyorsa bu güzelim kumsallara, bu güzelim koylara, dağlara, yaylalara yazık ediyoruz. Eğer koca Türkiye bir demir yığını ile baş edemiyorsa mücadele edemiyorsa bu İş’te bir yanlışlık vardır.  Değerli arkadaşlarım yargımızı düzeltmeden adil, hızlı, etkin, bağımsız bir yargı haline getirmeden turizm düzelmez. 5 yıldızlı turizm istiyorsak, 5 yıldızlı demokrasi, 5 yıldızlı mahkeme lazım” dedi.

“BU MİLLETE EN UCUZ EKMEĞİ BEN YEDİRİRİM”

Muğla’nın sadece bir turizm cenneti olmadığını belirten Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce  “Muğla sadece bir turizm cenneti değil aynı zamanda tarımda nitelikli ölçüde tarım da  yapılıyor. Geçen gün tarım bakanı ‘’ya bu tarım tarım diyenler şunu bilmeliler ki tarım kanununu da biz çıkardık’’ diyor. Bakanda şunu bilmeli ki doğru 2006’da bir Tarım Kanunu çıkardınız. ‘’Milli gelirin yüzde biri tarımı desteklemeye ayrılır’’ dediniz, teşekkür ederiz. Sizin sayenizde çıktı bu kanun. Teşekkür ettik ama sitem de ederiz. Peki, 2006’dan bu yana bu kanunlara bir kez olsun uydunuz mu? Milli gelirin %1 ‘ini tarıma ayırdınız mı? Kendi çıkardığın kanuna uymuyorsun, ne konuşuyorsun? % de yarım nedir? Değerli arkadaşlarım her gün bir İl’de ekmeğe zamla uyanıyoruz.

Sabah telefonu elime aldığımda bakalım bugün hangi İl’de ekmeğe zam geldi, ekmek 4 lira… Daha önce söylemiştim biliyorsunuz. Bugün işte ekmek 10 lira olacak diye. Benimkiler bir kehanet değil. Geçmişte de dolara 10 lira olacak dediğimde bana güldüler. Hatta Mit Muharrem İnce’yi sorgulasın, nereden biliyor dediler. Ben müneccim falan değilim. Özel olarak bildiğim bir şey yok. Sadece göstergelere bakıyorum, yapılanlara bakıyorum. Olabilecekleri tahmin ediyorum. Her gün ekmeğe zam var. Neden biliyor musunuz? Buğdayın anavatanı olan Türkiye’de, Ukrayna’dan gelecek gemileri bekliyoruz. İddiamın arkasındayım. Tekrar söylüyorum. Bu millete en ucuz ekmeği ben yediririm. Bu siyasetçilerin içinde bugün bu ülkede ister genel başkan olsun ister Cumhurbaşkanı adayı olsun sizlerin aracılığınızla ekmek alamayacak insanlarımız var bu ülkede. Önce ekmekten başlayalım. Bütün Cumhurbaşkanı olmak isteyenlere sesleniyorum. Bu millete en ucuz ekmeği ben yediririm, diyorum. Nasıl en ucuza yedireceğimi tartışmak istiyorum. Kendine güvenen, bilgisine güvenen, tarım konusundaki yapacaklarına güvenen kim varsa istedikleri kanalda istedikleri zaman bu ucuz ekmek formülünü konuşmak istiyorum” dedi. Cumhuriyet Halk Partisinin sağlıkta şiddet konusunu görüşmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi toplantı çağrısını desteklediklerini ve  201 Milletvekili olursa açılacağının altını çizen Genel Başkan İnce “Değerli arkadaşlarım bir başka konu Cumhuriyet Halk Partisi sağlıkta şiddet konusunu görüşmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni toplantıya çağırıyormuş çok doğru bir iş yaptılar, kutluyorum CHP yöneticilerini… Doğrudur. Bizimde milletvekillerimiz gezideydi, bizimle birlikte geri döndüler. Yapılacak olan meclisteki toplantıya gidecekler. 201 milletvekili bulunursa açılacak. Bulunmazsa açılmayacak ama yapılan iş doğrudur. AKP’nin, MHP’nin ve HDP’nin katılmamasını da yadırgadım. Doğru bulmuyorum. Ayrıca bizim milletvekillerimiz bugün bir önergeyi de imzaya açacaklar. Nisan’dan bu yana 55 şehidimiz var. Her gün şehit haberleri ile uyanıyoruz. Bu konuyu görüşmek içinde TBMM’ni toplantıya çağıracaklar. Önergeyi imzaya açacaklar. Bizim yeterli sayımız yok. 200 Milletvekilimiz yok. Yüreği olan, vicdanı olan hangi milletvekili varsa buyursun gelsin, önergeyi imzalasın. Meclisi toplayalım” dedi.

“ENFLASYON, HAYAT PAHALILIĞI DEMEK,  ERDOĞAN DEMEK”

Türkiye’yi karış karış gezdiklerini ve nereye gitseler ana konunun geçim sıkıntısı olduğuna değinen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Türkiye’nin neresine gidersem gideyim, şu ana kadar 2-3 gündür 1500 km yol geldik, nereye gidersek gidelim geçim sıkıntısı konuşuluyor, hayat pahalılığı, enflasyon konuşuluyor. Başka bir konuşma duymadım ben. Sadece ekonomi, hayat pahalılığı ve geçim  konuşuluyor. Bunu Erdoğan çözemez. Sorunun kaynağı Erdoğan’ın kendisidir zaten. Enflasyon demek,  Erdoğan demek. Hayat pahalılığı demek,  Erdoğan demek. O çözemez belli. Erdoğan’ın eski bakanlarından da medet umanlar da çözemez. Altılı masa bir araya gelecek, Ali Babacan ekonominin direksiyonuna geçecek, Türkiye uçacak öyle mi? Ben eski arkadaşlarımın aklına şaşayım. Aklına şaşıyorum bunların. 13 sene Babacan yönetmedi mi ekonomiyi… O özelleştirmeler yapılırken neredeydi? Orada değil miydi? Devlet Planlama Teşkilatı kapatılırken imzası yok mu, oy’u yok mu? Suriyelileri gönderecekmiş, benim eski partim. Teşekkür ederiz. Herhalde sorunlu bakanı da Davutoğlu’nu yaparsınız. Onu yapın ki getiren iyi biliyor demektir. Yani bu şu demek ‘’Tilki tavuktan çok anlar, tilkiyi kümese bekçi yapıyorlar” ifadelerini kullandı. Cumhur İttifakından da, Millet İttifakından da millete hayır gelmeyeceğini ve Türkiye’ye yeni bir yol gerektiğine dikkat çeken Genel Başkan İnce, “Bu Cumhur İttifakından da, Millet İttifakından da millete hayır gelmez. Yeni bir yol lazım Türkiye’ye yeni bir yol, yeni bir seçenek. Bize laflar söyleyecekler, söylesinler önemli değil. Hiç problem değil. Biz inandığımızı yapıyoruz. Doğru bir yoldayız. Millete karış karış Türkiye’yi gezip, doğruları anlatacağız. Vicdanınız rahat olsun. Karıncaya sormuşlar, nereye gidiyorsun? Hacca demiş. Bu gidişle mi? demişler, bu yürüyüşle mi diye sormuşlar. Yolunda ölürüm ya demiş. İkinci cümlesi de şu olmuş; ‘’tarafımız belli olsun’’. Bizim tarafımız belli” şeklinde konuştu.

 

“TÜRKİYE’NİN EN İLKELİ, EN DİK DURUŞLU, EN OMURGALI PARTİSİYİZ”

Konuşmasına devam eden Muharrem İnce  “Bir başka konu Sayın Erdoğan’ı hayretler içerisinde dinliyorum. ‘’Ya herkesin altında bir araba var diyor. Bir kere yalan söylüyorsun. Ben sana TUİK’in rakamlarından söyleyeyim.  25 Milyon 810 Bin kayıtlı araç var şu an Türkiye’de. Bunların 14 Milyonu otomobil. Türkiye’deki otomobil sayısı 14 Milyon, Türkiye’nin nüfusu Suriyelilerle beraber 90 Milyon. Bu 14 milyon otomobilin içinde 2 tane 3 tane olanlar da var. Onları da düşün. Onun 4 milyonunu da düşün. 10 milyon olur. Demek ki herkesin altında bir otomobil yok. Peki, otomobili olanlar için söylüyorum. Depoyu nasıl dolduracağız. Servet oldu servet. Memleket hareketi diye yollara çıktığımızda 2.000 liraya depoyu dolduruyorduk, şimdi 14-15.000 lira oldu. İdareli git diyorum. Değerli arkadaşlarım yine Merkez Bankası Ocak Ayında enflasyon tahminini açıkladı dedi ki 23, 2 olacak… Nisan ayında dedi ki 60,4 olacak. Sürekli hedef yükseltiyorlar. Şimdi size söyleyeyim. Sizin bir şirketiniz olsa, şirketin de bir genel müdürü olsa ona teslim ettiniz profesyonelce yönetiyor. Ocak’ta, bu yıl 23,2 olacak veriler, Nisan’da 60, 4, Temmuz’da 79… hiçbir hedefi tutmasa o genel müdürü işten atar mısınız, atmaz mısınız? Atarsınız. Hiçbir hedefi tutmuyor. O genel müdürü de, o patronu da işten atmak lazım. Demokrasilerde iş’ten atmanın yolu nedir? Sandıkta gereğini yapmak. İnşallah hep birlikte sandıkta gereğini yapacağız.

Neden Erdoğan’la olmaz? Erdoğan Türkiye’yi devraldığında 2002’de enflasyon 29’ du. ‘’Uçtuk’’ dediği Türkiye’de şu an TUİK’ in rakamı 29’a inanıyorum çünkü o zaman devlet vardı. Bugün 79’a inanmıyorum çünkü devlet yok. TUİK yok ama ona rağmen 79… Dış borcumuz 125 milyar dolardı. Dolar 1,6 liraydı, 18 lira oldu. Mazot 2002’de 1 liraydı, bugün 25 lira oldu. Ayrıca Suriye ile sorunumuz yoktu. Afgan sorunumuz yoktu, kurumlar çökmemişti. Devletin gelenekleri vardı. Bugün bambaşka bir Türkiye var. Peki, buradan nasıl çıkacağız? Milletimize çağrımızdır. Biz memleket partisi olarak Türkiye’nin en ilkeli, en dik duruşlu, en omurgalı partisiyiz. Gizli kapalı işlerimiz yok. Bakın Muğla’da aynısını söylüyorum, Diyarbakır’da da aynısını söylüyorum. Trabzon’da da aynısını söylüyorum. İzmir’de Atatürkçü, Trabzon’da şehit babası, Diyarbakır’da Kürtçü ve böyle kıvırmak yok. Bakış açımız Net’tir. 1- Atatürk vazgeçilmezimizdir ama fakat yok. Kiminle işbirliği yapacaksak madde 1- Atatürk vazgeçilmezimizdir. 2- Cumhuriyetin laik, demokratik, sosyal hukuk devleti niteliğinin başkentinin resmi dilini, bayrağını, marşını tartışmayız, tartıştırmayız. Ali Babacan çıkıyor Anayasa’nın ilk 4 maddesini tartışmaya açacağız diyor. Yarın yönetecekler, nasıl yönetecekler? Atatürk’ü tartışıyorsan biz yok’uz. Anayasa’nın ilk 4 maddesini tartışıyorsan yok’uz. İstersek 1 oy alalım. Cem evlerini ibadethane olarak tanıyoruz, tanıyacağız. İktidar olduğumuzda bunu yapacağız. Türkiye’nin çıkarları söz konusu olduğunda gereksiz muhalefet yapmayacağız. Mavi vatan konusunda iktidara destek vereceğiz. Azerbaycan’a silah yardımında iktidara destek vereceğiz” dedi.

 

“GİZLİ İTTİFAKLAR KURMAYACAĞIZ”

Siyaseti o ne der bu ne der diye yapmayacağız diyen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Bizim bu konulardaki duruşumuz net. Ortaklarımız ne der, karşı çıkar mı, el alem ne der tarzında bir siyaset yapmayacağız. Mesela eğitimi tarikatlara bırakmayacağız. Asla. Aman benim ortaklardan birisinin tarikatlarla arası iyi, şimdi onu küstürürüm yok böyle bir siyaset. Net! Beğenmeyen kızına almasın bizi. Tarikat yurtlarında bir evladımız canına kıydığında etik sebeplerden dolayı paylaşım yapmayacağım demeyeceğiz. Üstüne gideceğiz konunun. Çocuklara tecavüz olmuşsa, yurtlarda sarkıntılık yapılmışsa hiç kıvırmadan, ezmeden, bükmeden konunun üstüne gideceğiz. İstanbul Sözleşmesini meclisin onaylamasını uygun bulduğu bir uluslararası sözleşmede Cumhurbaşkanı kararıyla çıkaramazsınız diye yüksek sesle konuşacağız. Meclisin yetkisini gasp edemezsiniz. Göreve geldiğimizde çıkma kararını yok hükmünde sayacağız ve İstanbul Sözleşmesine katılacağız. Ortaklarımız ne derse desin. Buna uymuyorsa ortak olmayacağız. Üniversitelerin haline bir bakın. Mezuniyet törenlerinden korkuyorlar, Hipokrat yemininden korkuyorlar. Biz göreve geldiğimizde üniversite hocaları rektörlerini kendisi seçecek. Ben Cumhurbaşkanı olarak rektör atamayacağım. Onlar seçecekler, gönderecekler, ben atama yapmayacağım. Onaylayacağım hocaların seçtiklerini, bu kadar. Ülkemizdeki sığınmacıları memleketlerine geri göndereceğim. Net! Hiçbir siyasi parti ile gizli kapaklı görüşmeyeceğiz. Bütün görüşmelerimiz milletin gözü önünde olacak. Gizli ittifaklar kurmayacağız” ifadelerini kullandı.

Artan fiyatlara da değinen Genel Başkan İnce, “Aman yanlış anlarlar, aman şimdi bu konuyu eleştirirsem ne olur diye hiç öyle bir derdimiz yok. Sigara, içki kötü şeydir ama 20 tane pakette 17 tanesi vergi ise bu ne ya diyeceksin. Alkolün 4/3’ü vergi ise böyle bir şey olamaz. Bunu söylersem şimdi sen alkole indirim mi istiyorsun diyecekler. İndirim istemiyorum kardeşim adaletsiz bir durum bu. 4 liralık şeyin 3 lirası vergi olur mu? Bunu konuşmayalım yanlış diye düşünenler olabilir. Kim yanlış anlarsa anlasın. Bizim duruşumuz net. Bir ürünün vergisi fiyatını geçemez. Ürün 1 lira ise maksimum 1 lira vergi koyarsın, 2 lira olur. Ürün 1 lira sen 3 lira vergi koymuşsun. Alkole de yapamazsın bunu, peynirde, zeytinde, benzinde yapamazsın. Onun için Türkiye’de omurgası olan, dik duruşu olan bir siyasi partiyiz biz. İnşallah önümüzdeki seçimlerde ve ülkenin geleceğinde, milletin gönlünde yer alan bir parti olacağız diyorum. Hepinize teşekkür ediyorum” şeklince konuştu. (Efe Can Bozkurt/Gökhan Ayyıldız)

 

 

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir