DOLAR 18,5807
EURO 18,2809
ALTIN 1022,838
BIST 3553,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla °C

FTSO’da boş beyanname adayları tepki çekiyor

17.09.2022
29
A+
A-

FTSO eski başkanı Akif Arıcan’ın, faal olarak ticaret yapmayan kişilerin Oda organlarına aday olmasını eleştirerek, ticaret yapmayan, boş beyanname vererek vergi kaydını sürdürenlerin organ seçimlerine girmemesi gerektiği yönündeki açıklaması üyelerden karşılık buldu.

Bazı FTSO üyeleri ile kamuoyunda, faal olarak ticaret yapmayan kişilerin organ seçimlerinde yönetici adayı olmasını eleştirilerek; “Ay sonu yaklaşırken, bankalar, krediler, ödemelerle boğuşmayan, bu tür sıkıntılardan haberi olmayan kişilerin Oda yöneticisi olmak için aday olması yanlıştır” diye konuşuyorlar.

FTSO eski Başkanı Akif Arıcan’ın açılamasından önce de, faal olarak ticaret yapmayan kişilerin organ seçimlerinde yönetici adayı olmasını eleştirilerek, aday olacak kişilerin sektörün içinde faal olarak yer alması gerektiği dile getirilmişti.

FTSO üyelerinden AK Parti Belediye Meclis Üyesi Hikmet Selçuk, paylaşımında düşüncesini “Sivil toplum örgütlerine aday olacaklar sektörden kopuk olmamalı, kurumu iş yeri gibi kullanmamalı ve tek işi de kurum da oturmak olmamalı” şeklinde dile getirmişti.

Turizmci Turgut Kahya ise bir paylaşıma yaptığı yorumunda düşüncelerini “Ticaret Odası, Esnaf Odası ve Deniz Ticaret Odası gibi kurumlara başkan ve genel idare heyetine aday olanların fiilen işlerine devam ediyor olması şart. KAĞIT ÜZERİNDE OLMASI YETMEZ. Hem de görev süresi tamamlanıncaya kadar.” şeklinde dile getirmişti.

FTSO eski başkanı Akif Arıcan’ın açıklamasının ardından birçok FTSO üyesi, faal olarak ticaret yapmayan kişilerin organ seçimlerinde yönetici adayı olmasını eleştirerek; “Ay sonu yaklaşırken, bankalar, krediler, ödemelerle boğuşmayan, bu tür sıkıntılardan haberi olmayan kişilerin Oda yöneticisi olmak için aday olması yanlıştır. Sorunu yaşamayan için bizim yaşadıklarımızı anlamasını beklemek hayaldir” dediler.

KAĞIT ÜZERİNDE TİCARET ERBABINDAN YÖNETİCİ OLMAZ

Açıklamalarında sektörlerde yaşanan sorunların Oda gündemine taşıması amacıyla Oda meclisine seçilen üyelerin, farklı sektör temsilcilerinden oluştuğunu belirterek “Her sektör temsilcisi, yaşanan sorunları Oda gündemine taşır, çözümü için alternatifler çalışmalar yapılarak katkı sağlanır. İşletmeler sıkıntılı bir pandemi döneminden geçti, biz Odamızın bir desteğini görmedik. Girdi maliyetlerindeki artış, işletme vergisi, elemanların sigorta ücretleri, her geçen gün artan fiyatlar işletmelerin belini büküyor. Bu sorunları yaşamayan, bankalar, krediler, ödemelerle boğuşmayan, bu tür sıkıntıları unutan kişilerin Oda yöneticiliğine aday olması yanlıştır. Sorunu yaşamalı ki, çözümü için çalışsın. Hangi mesleği temsil ettiği bilinmeyen kişilerin adaylığı tartışmalıdır. Kağıt üzerinde boş beyanname vererek Oda yöneticisi olmak için çalışıyorlar. Her şey kağıt üzerinde, kağıt üzerinden meslek erbabı, tüccarların yaşadığı sıkıntılardan, halinden anlamaz.  Bu durum tüm işletmelere zarar veriyor” diye konuştular.

 

PROFESYONEL ODA YÖNETİCİLİĞİ GİBİ KADRO YOK

Bazı üyeler ise Oda’nın ticarethane olmadığını, profesyonel Oda yöneticiliği gibi bir kadronun da bulunmadığını belirterek “Oda bir meslek örgütüdür. Oda Başkanlığı ve meclis üyeliği de bir meslek değildir. Gönüllülük işidir. Birlikte yaşadığımız sorunları çözmek, çözümüne katkı sağlamak gibi bir iddiaları yoksa neden aday olduklarını açıklasınlar da bizde bilelim” dediler. Odalarda profesyonel yöneticiliğin Genel Sekreterlikle sınırlandığı, onunda seçimle değil anlaşma yoluyla göreve geldiğine dikkat çektiler.

 

TEPKİLER ARICAN’IN AÇIKLAMASINDAN SONRA BAŞLADI

Önceki günlerde yeniden aday olacak dedikodularından rahatsız olan FTSO’da 3 dönem Yönetim Kurulu başkanlığı yapan Akif Arıcan, dedikodu yapanları eleştirerek “Birileri bizi kendileri gibi zannedip dedikodu yapıyor. Bizler hayatımızı üçkağıtçılıkla kurgulamıyoruz. Bir kez insan kendi işinde başarılıysa, kendi işinde örnek ise, toplumda da örnek olarak Ticaret Odasında varlığını sürdürmeli. Kendi işini yönetememiş, kendi işini kapatmış, boş beyanname vererek vergi kaydını sürdürüyorsa, bu kişiden hiçbir ticaret erbabına hayır gelmez. Bu asla kabul edilir bir durum değil” diye konuşmuştu.

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir