DOLAR 8,4579
EURO 10,0902
ALTIN 497,674
BIST 1391,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 39°C
Sıcak

Fethiye Tarihi Su Altında Canlandırılacak

05.04.2021
347
A+
A-

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO), dalış turizmini yeniden canlandıracak ve 10 binlerce deniz canlısına ev sahipliği yapacak “Fethiye Sualtı Tarih Parkı” Projesi Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) 1 milyon TL hibe almaya hak kazandı. Toplam 3 milyon liralık yatırımla gerçekleştirilecek projenin bölgenin yeni çekim merkezi olacağını belirten FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Projemiz kapsamında Fethiye koylarında gerçekleştirilecek tematik sualtı sergisi ile Fethiye tarihini sualtında canlandıracağız. Fethiyemizin tarihi değerleri Fethiyemizin değerleri Kayaköy, Likya Lahitleri ve Amintas Kaya Mezarları su altında resiflerle canlandırılacak. Bölgemizin dalış turizmine yönelik potansiyelini ortaya çıkarılacak proje aynı zamanda onbinlerce deniz canlısına ev sahipliği yapacak nitelikte olacak.” dedi.

FTSO’nun GEKA 2020 Yılı Proje Teklif Çağrısı Alternatif Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında başvuruda bulunduğu “Fethiye Sualtı Tarih Parkı” Projesi’ne GEKA’dan maksimum destek çıktı. GEKA’dan 1 milyon TL hak hibe almaya hak kazanan Proje kapsamında Fethiye koylarında 3 ayrı noktada yapılacak tematik sualtı tarih parkı oluşturulacak. Fethiye’nin 2500 yıllık tarihi değerleri ve Kayaköy’ün tanıtımı, sualtına batırılacak eser ve heykeller vasıtasıyla dramatize edilerek yapılacak. Böylece yeni bir çekim merkezi oluşturularak hem geçmiş yıllarda 100.000 olan ancak son yıllarda 20.000’lere düşen yıllık dalış sayısını tekrar artırılacak, hem de yüzlerce canlı türüne barınak sağlanacak. Turizmin 12 aya yayılması hedefine de katkı yapılacak.

FETHİYE’DE TARİHE DALINACAK

FTSO’nun, GEKA’dan maksimum hibe oranında destek alan “Fethiye Sualtı Tarih Parkı” projesiyle Fethiye’nin tarihi değerlerinin su altında resiflerle canlandırılacağını ve sualtı dünyası ile Fethiye tarihi bir arada olacağını belirten FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, proje ile öncelikli amacın bölgenin dalış turizmine yönelik potansiyeli ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.

GEKA’nın hibe desteği Fethiye Belediyesi ve İMEAK DTO Fethiye Şubesi ortaklığıyla gerçekleştirilecek Fethiye Sualtı Tarih Parkı’nın bölge turizmine yeni bir soluk getireceğini ifade eden Çıralı şöyle devam etti:

“Odamızın hazırladığı “Fethiye Sualtı Tarih Parkı” Projesine GEKA maksimum destek oranında 1 milyon TL hibe verdi. 3 milyon TL’lik proje kapsamında koylarımızda gerçekleştirilmesi planlanan tematik sualtı sergisi niteliğindeki “Fethiye Sualtı Tarih Parkı” projemizle, Fethiyemizin dalış turizminde Türkiye’de ve dünyada bir çekim noktası olması hedefliyoruz. Projemiz doğa dostu yanıyla su altı popülasyonu için uzun dönemli bir fayda sağlayacak. Proje ile ayrıca turizmi 12 aya yayarak bölgemizde konaklama yapan turist sayısını ve ortalama konaklama sürelerini artırılmasını amaçlıyoruz.

DOĞA DOSTU PROJE

Koylarımızdaki muazzam sualtı biyoçeşitlilik ve su altı popülasyonu 2000’li yılların başında yerli ve yabancı turistleri bölgemize çekiyordu ve yılda 100.000 dalış yapılıyordu. Ancak, zamanla tekne çapaları, zamansız ve kontrolsüz avlanma, amatör zıpkın balıkçılığı gibi insan eliyle yapılan müdahalelerle ilk etapta deniz çayırları büyük tahribata uğradı; ardından sualtı biyoçeşitliliğimiz yok oldu. Sonuç olarak koylarımızda bugün 20.000’lere düşen dalış sayısını tekrar artırabilmek hedefiyle gerçekleştireceğimiz tematik sualtı tarih parkında; Fethiyemizin tarihi değerleri Fethiyemizin değerleri Kayaköy, Likya Lahitleri ve Amintas Kaya Mezarları yer alacak.  GEKA 2020 yılı Proje Teklif Çağrısı Alternatif Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında desteklenecek projenin başvuru sahibi Odamız. Fethiye Belediyesi ve İMEAK DTO Fethiye Şubesi ise proje ortaklarımız. Projenin iştirakçileri ise Fethiye Kaymakamlığı, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Fethiye Sualtı Derneği, TURSAB Batı Akdeniz BYK.”

UYGULAMA ALANLARIYLA İLGİLİ İLGİLİ TARAFLARIN GÖRÜŞÜ ALINDI

FTSO’nun hazırladığı ‘Fethiye Su Altı Tarih Parkı’ projesinin uygulamasına geçilmeden önce, uygulama alanlarının belirlenmesi için FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye Tarım ve Orman İlçe Müdürü Şaban Sarıkaya, TÜRSAB Batı Akdeniz BTK Başkanı Özgen Uysal, FTOS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ÇALIŞ-DER Başkanı Mete Ay, Fethiye Su Altı Derneği (FETSAD) Başkanı Bülent Taşan, Fethiye Turizm Danışma Bürosu Müdürü Saffet Dündar ve Fethiye dalış camiası temsilcilerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Projenin bilimsel danışmanı, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Altan Lök’ün yapay resif in tanıtımı, dünyada ve Türkiye’de yapay resif çalışmaları, yapay resifin avantajları ve dezavantajları, balıkçılığa ve dalış turizmine etkisine konularında bilgilendirme sunumu yaptı. Katılımcıların sorularının da yanıtlandığı toplantıda projenin uygulanacağı alanlara ilişkin dalış camiası temsilcilerinin görüşü alındı.

Toplantıda gündeme getirilen görüş ve öneriler de dikkate alınarak belirlenen lokasyonlar haritada yerler işaretlenecek ve projenin bilimsel danışmanı Prof. Dr. Altan Lök’ün önderliğinde bu lokasyonlara yönelik fizibilite çalışması hazırlanacak. Fizibilite çalışmasında; sözkonusu alanlara yönelik coğrafi dip yapısı ve zemini, sualtı flora ve faunası, dalışa elverişliliği, berraklığı, dip akıntısı ve rüzgar yönü, bölgedeki deniz trafiği, balıkçılık aktivitelerinin yoğunluğu açısından uygunluk tespiti yapılacak. (Haber Merkezi)

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir