DOLAR 7,8865
EURO 9,3412
ALTIN 465,863
BIST 1314,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 19°C
Az Bulutlu

FETHİYE DE BELEDİYECİLİĞİN KİTABI YAZILIRSA KALIN OLUR!

18.11.2020
911
A+
A-

Yüz yıllar öncesinden Işıklar şehrinin taş yazıtlarında, yontularında kalan şehircilik macerası Telmessos tan Fethiye’ye evrilirken “Kalın bir kitabın “ içeriğini doldurucak kadar da çok şey yaşanmış ve biriktirilmiştir.

1874 Yılında; Mehmet Cen’in Belediye Başkanlığı ile başlayan ve Hacı Nikola Luisidis’in Belediye Başkanlığı ile devam eden Fethiye’nin uzun belediyecilik deneyiminin ardında bir çok kişinin varsaydığının aksine 146 Yıllık değerli bir belediye arşivi ve birikimi vardır.

146 Yılın içinde ki bir 25 Yıl da bu sürecin içinde ben de bulundum.

Ben de ayrılırken arkamda, imzaladığım tüm belgeleri, rutin ya da özel onlarca Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı Denetim Raporunu bıraktım, hepsinin duruyor olması gerekiyor.

Bilmem hangi gülün gazellerinin kerametlerinden çok ama çok daha önemli ve değerlidir o bilgiler, yol ve yöntem öğrenmek için o belgelerden daha iyi bir kılavuz aramak baştan yanlış tutulmuş bir yoldur zaten.

Bu şehirde doğdum, büyüdüm ve yaşıyorum sorunlarını da, çözüm yollarını da çok iyi biliyorum.

“ Konuşmakla olmuyor “ Diyorsunuz ya; Söz ve karar mekanizmalarında görev almamı engellemeseydiniz  Konuşmaktan fazlasını yapacaktım “ elbette.

5393 Sayılı Belediye Kanunu belediyeleri; Belde sakinlerinin mahalli ve müşterek nitelikli ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan kamu tüzel kişisi. Olarak tanımlıyor.

Yani; Özel Kanunlarla başka kuruluşların görev ve yetki alanlarına verilmiş iş ve işlemler dışında kalan her şey belediyeleri ilgilendirir.

Özel yetkili kurumlardan birisi de 1988 Yılından bu yana başta 18 Bölge olarak belirlenen ve içinde Fethiye’nin de olduğu ÖÇKK Bölgeleri olmuştur ve bu görev halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Koruma Genel Müdürlükleri eli ile sürdürülmektedir.

ÖÇKK Uygulamasının ardından son yirmi yıldır başta İmar Kanunu ve ekleri ile başlayan yasa ve yönetmelik değişiklikleri ile yerel yönetimler adım adım Merkezi Hükümetle işbirliğine mecbur kılınmıştır, Büyükşehir Belediyeleri uygulamaları da bu sürece dahildir.

Bu süre içinde de bütün yerel seçimler öncesinde belediye başkan adayları bunları bilerek göreve talip oluyorlar ve seçim beyannamelerini de bunları bilerek hazırlıyorlar.

1988 Yılından bu yana; ÖÇKK kapsamına alınmış bütün bölgelerdeki belediyeler iş ve işlemlerini bu engelleri aşarak yapıyorlar.

Şakir Kandönmez’in Belediye Başkanlığı döneminde gerçekleştirilen Liman dip çamuru temizliği işlemi de, Behçet Saatcı’nın Belediye Başkanlığı döneminde tamamlanan halen kullanılmakta olan Atık su ve Kanalizasyon Tesislerinin ihale ve yapım süreçleri de bu yollar aşılarak tamamlanmıştır.

Elbette; Bütün bu süreçleri zor, uzun bularak “ Devletin görevi o yapsın “ demek de mümkündür.

Her gün biraz daha dolan ve kirlenen Fethiye Limanı,

Geçit vermeyen şehir içi trafiği,

İçinde yaşadığımız deprem gerçeğine ne kadar uyduğu bilinmeyen mevcut yapı stoku,

Şehir içinde kalmış sanayi sitesi,

Trafik yolu üzerinde faaliyetine devam eden Yat Çekek yeri,

Otuz yıl önceki imar uygulaması içinde sıkışmış Fethiye….Ve devam eden uzunca bir sorunlar elbette ve hiç şüphesiz Özel Kanunlarla görevlendirilmiş Devlet Kurumları, Büyükşehir ve ilçe belediyesi işbirliği ile çözülecektir.

Ya da; Bilmem hangi gülün gazeli “ Devletin işi onlar “ diye akıl verdiği için hiç kimse üstüne alınmayacak, hatırlatan olursa da saldırıp, susturmaya çalışılacaktır.

Fethiye; arkasında 164 Yıllık belediyecilik deneyimi ile sorunların tespitini de, çözüm yollarını da bulacak kadar “ Kalın bir belediyecilik kitabı “ yazabilir.

Ancak; Saldırma işinin topuzunu kaçırırsanız “ Ayarıyla oynadığınız kantar gün gelir sizi tartar”

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir