Çıralı, “Bölgemize özgü ürünlere sahip çıkmalıyız”

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Agritech 9.Fethiye Tarım, Seracılık, Hayvancılık, Gıda ve Tarım Makineleri İhtisas Fuarı’na Fethiye ve Seydikemer’e özgü ürünlerin yer aldığı stant ile katılıyor. Fethiye Domatesi, Kaya İnciri, Seydiler Kilimi, alabalık, Fethiye Tahini gibi ürünlerin yer aldığı stant yoğun ilgi görüyor.

Fuarın açılışında konuşan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgemize özgü ürünlere sahip çıkmak, bu ürünleri tescillemek amacıyla coğrafi işaret ve markalaşma çalışmaları yapıyoruz. Domates ile başlayan coğrafi işaret çalışmalarına Seydikemer Kilimi, Fethiye Tahini ve Kaya İnciri ile devam ediyoruz. Tarım Fuarımızın amacına ulaşmasını ve katılım gösteren firmalarımız ile Seydikemer ve Fethiye’deki üreticilerimiz için verimli bir fuar olmasını diliyorum. 2019 yılı tüm üreticilerimiz için bereketli olsun.” dedi.

Tarım fuarlarının tarımdaki yeni gelişmeleri üreticilerle buluşturmanın yanı sıra sektörün sorunlarının da ele alındığı platformlar olduğunu vurgulayan Çıralı şunları söyledi:  “Antalya’dan sonra örtü altı domates üretiminde ikinci sırada bulunan Muğla, özelinde Fethiye ve Seydikemer’le üretimin yanı sıra ihracatta da önemli bir yere sahip.

Yine hayvancılık da bölgemizde önemli bir geçim kaynağı. Seydikemer’e kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile hayvancılık daha da gelişecektir. Yeni yatırımcılar bölgemize gelecektir.

OSB mevzuatı gereği planlanan yerin %75’inin hazine arazisi olması gerekiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin eşlik ettiği çalışmalarda uygun yer saptandığı takdirde gerekli hazırlıklar ivedi olarak başlanacak.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz de bölgemize özgü ürünlere sahip çıkmak, bu ürünleri tescillemek için kolları sıvadık ve bu kapsamda coğrafi işaret ve markalaşma çalışmalarını başladık. Domates ile başlayan coğrafi işaret çalışmalarına Seydikemer Kilimi, Fethiye Tahini ve Kaya İnciri ile devam ediyoruz. Bir taraftan Fethiye domatesi için markalaşma çalışması yaptırırken diğer taraftan yine bölgemizde yetiştirilen alabalığını tanıtmak için de film çalışmalarına başladık.”

Açılışın ardından protokolle birlikte stantları gezerek yetkililerden bilgi alan FTSO Başkanı Osman Çıralı, sektördeki yeniliklerin takip edilmesi kadar bölgeye özgü ürünlere katma değer sağlanmasının da önemli olduğunu vurguladı. FTSO’nun başlattığı çalışmalara kurum ve kuruluşlar kadar yöre halkının bilgi ve belge anlamında destek katkı vermesini istedi.

Fuarda yaptığı konuşmada Fethiye’ye fuar ve kongre merkezi yapılması müjdesi veren Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da FTSO’nun standını ziyaret ederek, yapılan çalışmalar hakkında Osman Çıralı’dan bilgi aldı.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.