DOLAR 18,5145
EURO 18,107
ALTIN 988,347
BIST 3198,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla °C

Başkan Ünal, “Kıbrıs gerçeği”

21.07.2022
64
A+
A-

Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Emekli Astsubay Kıbrıs Gazisi Namık Ünal; Kıbrıs Barış Harekatının 48.  yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu.

Harekata katılan Muharip Kıbrıs Gazisi Emekli Astsubay Namık Ünal açıklamasında; Kıbrıs Adasının tarihi, Rumların Ada’daki Türklere yönelik gerçekleştirdiği katliamlar ve soykırımları,  harekata giden süreç ve 1974’te Türk Silahlı Kuvvetlerince yürütülen Kıbrıs Barış Harekatı’nın detaylarını anlattı.

 

“KIBRIS İLE İLGİLİ GERÇEKLERİ ANLATTI”

Namık Ünal açıklamasında “savaşa katılmış bir gazi olarak öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. Kıbrıs Türklerinin özgürlüğü ve Türkiye’nin esenliği için ömrünü adamış ve sağlığında Fethiye’ye de gelip derneğimizi ziyaret etmiş olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı büyük devlet adamı Rauf Denktaş’ı Rahmet ve saygıyla anıyorum. Ruhu şad olsun” dedi.

Açıklamasına devam eden Namık Ünal “Kıbrıs sorununu çözme iddiasında bulunanların çoğu; Kıbrıs’ın tarihsel gerçeklerini bilmiyorlar veya bilmezlikten geliyorlar. Kıbrıs ile ilgili gerçeklerin başında şu geliyor. Kıbrıs’taki Rum toplumu hiçbir zaman meşru bir devlet olmamıştır. Kıbrıs Rum vatanı değildir. Kıbrıs’taki Türkler Rumlar’dan daha hak sahibidir. 1571 yılında Venediklilerden alarak Kıbrıs’ı fetheden Osmanlı Devleti; adanın yönetimini devir almışlardır. Osmanlılardan önce Kıbrıs Venediklilerin egemenliğindeydi. Adaya;  adalet, barış, huzur ve özgürlük getiren Osmanlı devleti; Venediklilerin mülklerini Ortodoks Rum Kilisesine aktardılar. Kiliseye geniş yetkiler verdiler. Böylece adada yaşayan Rumlara ve kiliselerine güç verdiler. Rumlar daha sonra bu gücü adada yaşayan Kıbrıslı Türklere karşı kullandılar.

1878 yılında Rusya karşısında zor durumda kalan Osmanlı devleti; Kıbrıs’ın yönetimini geçici olarak İngiltere’ye verdi. Daha sonra 1. Dünya savaşında İngiltere adaya el koydu. 1950 yılının sonlarında Kıbrıs’ta bağımsızlık hareketi başladı. Uluslar arası anlaşmalara dayanan bir Rum-Türk devleti kuruldu. Fakat Rumlar böyle bir ortak devlete razı olmadılar. Kıbrıs’ın yönetimini ve adanın tamamını el koyma yoluna gittiler. Rumlar uluslar arası anlaşmaları ve ortak anayasayı çyok sayarak Kıbrıslı Türklere karşı baskı, zulüm ve soykırıma başladılar. Rumlar 1963 yılında kurulan ortak devleti yıktılar. Asıl amaçları Kıbrıs’ı Yunanistan’a ilhak etmek idi. Anayasa komitesinde olan Rumların başkanı Klerides “Biz anayasaya temel olan anlaşmaları içimize sindiremeden imzaladık. Amacımız ilk fırsatta Enosis’i uygulamak ve Kıbrıs’ı Yunanistan ile birleştirmekti” diyerek Kıbrıslı Türklere karşı insanlık dışı saldırılarda ve soykırımlarda bulundular.

Rumların uygulamış olduğu bu katliamlara sessiz kalmayan Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıslı soydaşlarımızın yardımına koştu. Fakat zamanının Amerika Birleşik Devletleri başkanı Johnson buna fırsat vermedi. ABD Başkanı Johnson; Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye yazdığı mektupta Türkiye Cumhuriyeti; Kıbrıs’a bir çıkarma yaparsa çok ağır tedbirler alınacağını ifade ederek tehditler yöneltti. Rumlar tarafından Kıbrıslı Türklere insanlık dışı zulümler ve katliamlar devam etti. 15 Temmuz 1974 yılında Yunanistan’daki cunta yönetimi Kıbrıs’ı ilhak etmek istiyordu. Kıbrıslı Türklere karşı başlatılan Enosis hareketinin liderlerinden Makariyos’un amacı Kıbrıs’ta Türklerden arındırılmış bir Rum devleti kurmak istiyordu.

Türkiye buna müsaade etmeyerek Rahmetli Bülent Ecevit başbakanlığındaki Türk Hükümeti garantör devlet olarak Kıbrıs’a askeri harekat başlatmaya karar verdi. 20 Temmuz 1974 sabahı Türk askeri Kıbrıs’a çıkarak Kıbrıslı Türkleri soykırımdan kurtardı. Adaya barışı getirdi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin sınırlarını belirledi. 31 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye, Yunanistan ve İngiltere devletleri arasında Cenevre’de yapılan müzakereler sonucunda; dış işleri bakanlarının yapmış olduğu ortak açıklama ile Kıbrıs’ta artık 2 ayrı yönetimin olduğunu tüm dünyaya duyurdular. Kıbrıs Barış Harekatından önce adada sürekli çatışmalar olurdu.

Kıbrıslı Türklere karşı zulüm yapılırdı. Adadaki Rum çeteleri birbirleriyle de çatışırlardı. Türkiye Kıbrıs’ta sadece Türklere değil Rumlara da barış ve huzuru getirmiştir” dedi. Açıklamasına devam eden Namık Ünal “Kahraman Türk ordusunun 48 yıl önce gerçekleştirmiş olduğu Kıbrıs Barış Harekatı zaferini kutluyor, Kıbrıs Barış Harekatında şehit düşmüş tüm askerlerimizi ve Rum zulmüne karşı mücadele eden Kıbrıslı mücahitlerimizi, aramızda olmayan tüm gazilerimizi rahmet ve saygıyla bir kez daha anıyorum” dedi. (Efe Can Bozkurt/Gökhan Ayyıldız

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir