DOLAR 18,5039
EURO 18,1433
ALTIN 987,966
BIST 3179,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla °C

Başkan Öztürk, “Zulümden Vazgeçin”

12.07.2021
661
A+
A-

Özellikle yaz sezonuyla birlikte sorunların katlanarak artması Fethiyelilerin sabrını taşırdı. Vatandaşlar hemen her gün sosyal medya üzerinden Baha Şıkman Caddesi, Taşyaka, Ovacık, Hisarönü ve Çalış bölgelerinde çalışmaların ne zaman biteceğini sorgularken, son haftalarda sık sık meydana gelen su kesintileri vatandaşı çileden çıkardı. AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Fethiyelilerin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Fethiye Belediyesini sert bir dille eleştiren Öztürk; “Hükümete saldırmak yerine önce iktidarda olduğunuz belediyelerde insanlara zulümden vazgeçin” dedi.

 

AK Parti Fethiye İlçe Başkanlığında basın açıklaması düzenleyen AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, gündemi değerlendirdi. Fethiye’de yaşanılan su kesintilerinden alt yapı çalışmalarına, kaçak inşaat sorunundan sinek ve haşere ile mücadeleye kadar birçok sorunu masaya yatıran Öztürk; “Ülke yönetimine talip olduğunu iddia eden ana muhalefet partisinin ilçedeki temsilcilerine önerimiz hükümete saldırmak yerine önce iktidarda olduğunuz belediyelerde insanlara zulümden vazgeçin. Yarım yamalak işler bırakmayın” diyerek CHP’li Belediyeyi eleştirdi.

“BAŞIMIZA GELECEKLERİ ÖNCEDEN GÖRDÜK”

Cumhur İttifakı Belediye Meclis Üyeleri olarak Fethiye Belediye Meclisinde yatırım kararlarına hızla yapılması şartıyla destek verdiklerini dile getiren AK Parti İlçe Başkanı Öztürk; “Kuşku yok ki alt yapı çalışmaları yapılmalı. Bizler de alt yapı eksikliklerinin giderilmesini istiyoruz.  Şu an ilçemizde yapılmakta olan çalışmalar için Cumhur İttifakı Belediye Meclis Üyeleri olarak Fethiye Belediye Meclisinde yatırım kararlarına oy birliği ile destek verdik. Desteğimizi verirken de gerekli uyarıları yaptık. Vatandaşımızı, esnaflarımızı, işletmecilerimizi mağdur etmeyelim. İnşaat çalışmalarını hızla yapalım ve bitirelim. Hizmet yapılsın ama ezaya, cefaya dönüşmesin dedik. Maalesef böyle olmadı. Sanki başımıza gelecekleri önceden gördük.

Sahil bandında çalışmalar 15 Nisan’da bitecek, Çalış Plajı 15 Mayıs’ta bitecek, Baha Şıkman Caddesi, Taşyaka, Ovacık, Hisarönü Haziran sonu bitecek denildi.  Bugün 12 Temmuz.  Valilik tarafından inşaat yasağı süresi uzatıldı. Her türlü destek verildi ancak durum ortada. Pandemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok sektörü olumsuz yönde etkiledi. Ancak bazı sektörler için avantajlar  da vardı. İnşaat sektörümüz hiç durmadı. Sokağa çıkma kısıtlamalarında dahi çalışma imkanları sağlandı. Fakat Fethiye’de maalesef bu durumu avantaja çeviremedik. Trafik yoğunluğu yokken yollardaki kazılar hızla yapılabilirdi. Kaldı ki dünyanın her yerinde, metropollerde dahi bu tür çalışmalar yapılır ve gerektiğinde üç vardiya, gerektiğinde fazla mesai ile bu işler tamamlanır. Maalesef bu çalışmaları yapamadık, yaptıramadık” diye konuştu.

ÇALIŞ PLAJINDA SEZON BAŞLADIĞI HALDE ÇALIŞMALAR TAMAMLANMADI

“Çalış Plajı inşaat çalışmaları için vatandaşlarımız sürekli bizleri arayarak tepkilerini dile getiriyorlar” diyen Öztürk şunları söyledi: “Müteahhitlerin taahhütlerini yerine getirmediği, işi bırakıp gittikleri ve belediyemizin personelinin yarım kalan işleri tamamlamak için çalıştırıldıklarını söylüyorlar. İzine çıkarılan personelin burada çalıştığı konusunda iddiaları var. Belediye personeli ve belediye şirketinin personeli neden böyle bir işte çalışır anlamak mümkün değil.

TAŞYAKA, PATLANGIÇ, BAHA ŞIKMAN CADDESİ VE AVM ÖNÜNDEKİ ÇALIŞMALAR MAALESEF YÜRÜMÜYOR

Bu bölgedeki çalışmalar maalesef tamamlanmadı. Baha Şıkman Caddesinde kaldırımlar için parke paletleri cadde üzerine indirildi. Bir ay bekletildi, trafiği de aksattı. Herhangi bir ilerleme olmadı. Şimdi parkelerin paletleri tekrar toplandı. Niçin yol kenarlarına indirildi ve uzun süre orada kaldıktan sonra kaldırıldı anlamak mümkün değil.  Yolların daraltılmış olması esnaftan alışveriş yapabilmek için kısa süreli park yapılmasına maalesef imkan vermiyor. Şimdiden sokak ortalarında kavgalara sebep oluyor. İnşaat esnasında gerekli tabela çalışması neredeyse hiç yok. Kazılan çukurların kapatılmaması yüzünden içine düşen insanlar var. Yol üzerinde trafik işaretlerinin olmamasından dolayı birçok aracın çukura düştüğü basına yansıdı. Bu çalışmalar neden yapılamıyor.  Müteahhitler yeterince güçlü değiller mi? Belediye ihalede müteahhitlerin yeterliliğini yeterince iyi tespit edemedi mi? Yoksa eşik değerin altında teklifler kabul edildi de müteahhit zarar ettiği için mi işleri tamamlayamıyor?

FETHİYE BELEDİYESİ RİSK Mİ ALDI?

Başkan yaptığı bazı açıklamalarda bazı ihalelerde eskisine göre yarı fiyattan hizmet ve mal alımı yaptıklarını söylüyor. Kamu İhale Kanununda belirtilen ihale konusu işin türü, niteliği ve yaklaşık maliyeti ile ihale edilme usulüne göre aşırı düşük tekliflerin tespiti, değerlendirilmesi ve ekonomik açıdan en avantajlı tekliflerin belirlenmesi için yazılı açıklama isteyebilir ve bazen de açıklama istenmeden sınır değerlerin altıda olan teklifler doğrudan reddedilebilir. Acaba belediyemiz tespit ettiği yaklaşık maliyetin çok altın da bir teklifi kabul ederek göz göre göre işin tamamlanmama riskini göze mi almıştır? Tüm bunlar irdelenmesi gereken hususlar. Bunların dışına bilmediğimiz başka bir şey varsa şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşılmalı.”

ÖLÜDENİZ 0VACIK VE HİSARÖNÜ MEVİLERİNDE VATANDAŞLAR VE ESNAFLAR İSYANDA

Öztürk; “Hep söylediğimiz bir şey var. Bu altyapı çalışmaları yapılmalı ancak doğru planlama, başarılı  organizasyon olmazsa olmaz. Ovacık’ta her iki caddeyi ve caddeleri bağlayan sokakları aynı anda kazmanın bir mantığı yoktu. Vatandaşlarımız dört gözle sezonun başlamasını beklerken bir de kazılmış yollar, hendekler, toz, toprak ile mücadele ediyor. Hisarönünde Kaldırımı olmayan çarşıda müşteriler alışverişe çıkar mı? Böyle bir ortamda tatil yaparlar mı? Parasını ödemiş oldukları için bu yılki tatilini yapsalar dahi  bir daha gelirler mi? Yakınlarına tavsiye ederler mi?  Bazı esnaflardan öğrendiğimize göre misafirlerin  bir kısmı tatilini kısa kesip dönüyor. Bir kısmı da bir daha gelmeyeceklerini söylüyorlar.

Ovacık bölgesinde başka bir riski dikkatinize sunmak isterim. Bildiğiniz gibi Ovacık semtinde çevre yolu ile Ovacık  Caddesi arasındaki sokaklar kazıldı, kapatıldı ve asfaltlama yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde ülkemizin birçok bölgesinde yağan şiddetli yağmurlar ile sel felaketleri meydana geldi. Allah korusun böyle bir yağmur bölgemizde yağacak olsa, üstü kapatılmayan sokaklardaki tüm çamur aşağı kotlarda bulunan otel, konut ve havuzların içine akar. Bu konuda derhal önlem alınmalıdır.” Diye konuştu.

BIKTIRAN SU KESİNTİLERİ

Fethiye’de son günlerde sık sık yaşanılan ve sıcak yaz günlerinde vatandaşı çileden çıkartan su kesintilerinin nedenini soran Öztürk; “Fethiye’mize reva mı bu. Su kaynakları açısından belki de ülkemizin en şanslı coğrafyasında yaşıyoruz. Cazibeyle kullanıcıya ulaşan, herhangi bir pompalama maliyeti olmayan suyumuzu ülkemiz genelinde otuz büyükşehir arasında en pahalı kullanan iller arsındayız.  Bu imkanlara rağmen vatandaşımız suya hasret. Tüketici su fiyatının pahalılığından  geçti. Günlerce su alamayan semtlerimiz var. Turizm sezonu başladı. Oteller ve tatil köyleri susuzluk çekiyor. Vatandaşlar MUSKİ’yi aradıklarına aldıkları cevap ilginç : “başınızın çaresine bakın”.  Bu nasıl bir anlayıştır. Bu nasıl bir vurdumduymazlıktır anlamak mümkün değil. Bir de komik bir mesaj ile aboneleri sözde bilgilendiriyorlar: “ Fethiye Merkez Mahallelerinde yoğun kullanım nedeniyle su kesintisi yaşanabilir”.  Hem su sıkıntısı var deniyor hem de vatandaşlarımızın bize aktardıklarına göre su patlakları MUSKİ’ye bildirilmesine ve bir hafta geçmesine rağmen  tamir edilmeyen patlaklardan bahsediliyor. Belediyeler vatandaşların sorunlarını çözmek için vardır. Komik bahaneler üretmek için değil. Belediyecilik heykel yaparak olmuyor. Hizmet üretmek, çözüm bulmak ile oluyor. Her şey güzel olacak derken sizleri rezil edeceğiz demek istediler herhalde” ifadelerini kullandı.

KAÇAK İNŞAATLAR

Fethiye’nin Kayaköy, Faralya, Karakeçililer Mahallelerinde yaşanılan kaçak inşaat sorununu da dikkat çeken Öztürk, büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyesini sorumluluk almaya davet etti. Öztürk; “Bildiği üzere imar çalışmaları, inşaat ruhsatları ve kaçak inşaatla mücadele belediyelerimizin temel görevlerindendir.  Fethiye’nin başta Kaya, Karakeçililer  ve Faralya mahallelerinde olmak  üzere hemen hemen tüm mahallelerde kaçak inşaatların devam ettiğini üzülerek görmekteyiz. Bu konuda gerek büyükşehir gerekse ilçe belediyemizi  sorumluluğa davet ediyorum.

Kaçak inşaatın önünün alınamadığı Kaya Mahallemizde imar ile ilgili çalışmalar konusunda Ak Parti Fethiye İlçe teşkilatı olarak gerekli çabaları sarf ediyoruz. Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerekse Tarım ve Orman bakanlığı nezdinde girişimlerimizi yaptık Muğla Milletvekillerimiz Sayın Yelda Erol Gökcan ve M. Yavuz Demir ile İl başkanımız sayın Kadem Mete’ye bu konudaki destek ve gayretleri için teşekkür ediyorum” dedi.

SİNEK VE HAŞERE İLE MÜCADELE YETERSİZ

Öztürk; “Temmuz ayının ortasına geldik, hava sıcaklığı kırk dereceye ulaştı.   Vatandaşlarımız Sivrisinek ile mücadele konusunda bir çalışmaya şahit olmadıklarını bizlere iletiyorlar.  Ev ve işyerlerinde su yok. Hijyen şartları yerine getirilemiyor. Her taraf toz toprak içinde.  Maalesef bir kaos düzeni var” dedi.

KOCAÇALIŞ BÖLGESİ

Öztürk; “Önceki hafta il başkanımız sayın Kadem Mete bazı tesisleri ziyaret için Fetiye’mize geldiler. Bu ziyaret esnasında Kocaçalış bölgesini gezdik. Bu bölgede turistik bir ilçeye yakışmayacak görüntülere şahit olduk.  Sahilde işgaller, gecekonduyu andıran yapılar, kötü bir görüntü vardı. İl başkanımız burada yaptığı açıklamada derhal bir planlama yapılarak bu keşmekeşliğin düzeltilmesi ve planlanması gerektiğini,  buraların Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ya da belediye tarafından bir düzenleme gerektirdiğini söylediler. Belediyemizin böyle bir niyeti var ise bakanlığa başvurmasını ve her türlü desteği vereceğimiz söylediler. Ben de Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı olarak Fethiye’mizin hem Kocaçalış bölgesindeki düzenlemelerin yapılması hem de diğer ihtiyaçların bakanlıklarımıza iletilmesi konusunda sayın milletvekillerimize ve il başkanımıza ile birlikte elimden geleni yapmaya hazırım. Fethiye’miz her şeyin en güzeline layıktır” diye konuştu.

ANJİYO ÜNİTESİ VE 500 YATAKLI YENİ FETHİYE DEVLET HASTANESİ İNŞAATI

Fethiye’ye Anjiyo Ünitesinin Kurulması ve Yeni bir Devlet Hastanesi yapılması konusunda çalışmaların hızlandığını kaydeden Başkan Öztürk; “Bu konu ile ilgili olarak Muğla İl Sağlık Müdürümüz İskender Gencer gerekli raporları hazırladılar. Bunun üzerine yer tahsisi konusunda Muğla Orman Bölge Müdürümüz Yasin Yaprak’ın talimatıyla orman teşkilatına bir çalışma yürütüldü ve gerekli dosyalarımız 19 Mayıs 2021 tarihinde bir program için Muğla’da bulundukları sırada Sayın Milletvekillerimiz ve il başkanımız ile birlikte Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli beye sunduk. Daha sonra sağlık bakanımız ile görüşmek üzere il başkanımız Sayın Kadem Mete ile istişare ettikten sonra Ankara’ya giderek ve 29 Haziran 2021 tarihinde Milletvekillerimiz sayın M.Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan ile sağlık bakanımız sayın Fahrettin Koca beyi ziyaret ettik. Hem anjiyo ünitesinin hızlandırılması hem de 500 yataklı  yeni Fethiye Devlet hastanesinin yapılması hususunda görüşmeler yaptık. Yer tahsisi ile ilgili gerekli dosyayı bakanımıza sunduk. Sayın bakanımız gerekli talimatları anında verdiler. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Sağlık yatırımlarında  dünyada çığır açan Türkiye’mizin cennet köşelerinden biri olan Fethiye’mize  bu sağlık tesislerini kazandırılması için çalışmalarından dolayı sağlık Bakanımız sayın Fahrettin Koca’ya minnettarız. Bu çalışmalar için ilk günden beri desteğini gördüğümüz il başkanımız sayın Kadem Mete beye, Muğla Milletvekillerimiz sayın M.Yavuz Demir beyefendi ve Yelda Erol Gökcan  hanımefendiye şükranlarımız sunuyoruz. İlçe başkanlığım döneminde yönetim kurulundaki kıymetli arkadaşlarım ile birlikte 500 yataklı devlet hastanemizi   Fethiye’mize mutlaka kazandıracağız.

Kıymetli arkadaşlar; Ak Parti Fethiye İlçe Teşkilatı olarak ben ve yönetim kurulu üyelerimiz, kadın ve gençlik kollarımız ile birlikte  Fethiye için çalışıyoruz. Gerçekçi, somut ve Fethiye’ye değer katacak projeler üzerinde çalışıyoruz. Önce sağlık diyoruz. Ardından takip ettiğimiz önemli projeleri bir bir açıklayacağız. Bazıları gibi popülist işlere yönelmiyoruz. Heykel gibi projeler bizi hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Ülke yönetimine talip olduğunu iddia eden ana muhalefet partisinin ilçedeki temsilcilerine önerimiz hükümete saldırmak yerine önce iktidarda olduğunuz belediyelerde insanlara zulümden vazgeçin. Yarım yamalak işler bırakmayın. Vatandaşı ve turizmciyi sıkıntıya sokmayın. Beceriksizliklerinizi örtmek için saldırmayın” şeklinde konuştu. (H.KULALI)

 

 

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir