DOLAR 18,4542
EURO 17,7931
ALTIN 966,096
BIST 3260,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla °C

Başkan Gürün, “İl genelinde 3 milyar 660 milyon liralık yatırım yaptık”

24.08.2022
44
A+
A-

60  yaş ve üzeri vatandaşların sosyal yaşama daha aktif katılımlarını sağlamak ve yaşlı insanların üretkenliğini arttırmak amacı ile Muğla Büyük Şehir Belediyesi  tarafından Fethiye’de de;  hayata geçirilen Fethiye 100 Yaş Evi törenle hizmete açıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış programı; 100 Yaş Evi üyelerinden oluşan koro tarafından müzik dinletisi ile devam etti.  Sonrasında 100 Yaş Evi üyelerinden Gülçin Akalın ve Nusret Güven teşekkür konuşmaları yaptı. Daha sonra; Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ünsal Paşalı, 100 Yaş Evi hakkında bilgiler verdi. Son olarak ise Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ile Muğla Büyük şehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün tarafından konuşmalar yapıldı.

 

“BİZE BU İMKÂNI SAĞLAYANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Bugün bizim için çok anlamlı bir gün diyen 100 Yaş Evi Üyesi Gülçin Akalın,’’ Bugün bizim için çok anlamlı bir gün. Yıllarca evimizde yalnız yaşadık, konuşacak kimseyi bulamadık ama Sayın Osman Gürün sayesinde bugün birlikteyiz. Sadece dostluğumuz, muhabbetimizi var 100 yıllık dostluk evimizde. Çok çok teşekkür ediyorum, bize bu imkânları sağladıkları için. Muğla Belediyesine ve Muğla’dan gelen misafirlerimize teşekkür ederim, bize bu imkânı sağladıkları için teşekkür ederiz’’ dedi.

100 Yaş Evi’nin bir diğer üyesi Nusret Güven ise,’’ Bize bu imkânı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Bana burada konuşma yapmamı söyledikleri zaman 100 yaşında olmadığımı söyledim. En yakın yaşta benim olduğum ve benim yapmam gerektiği söylendi. Sonra iki dakikalık bir konuşma yapmam istendi. Bu güzel tesis için iki dakika yeterli olmaz dedim. Pazarlık sonucunda beş dakikaya çıkardık. Almanların bir lafı vardır yaşlanmak genç ölmekten daha iyi diye. O yüzden hepimiz yaşlanıyoruz. Gittikçe de yalnız kalıyoruz. Dolayısıyla bir sosyal etkinliğe ihtiyacımız kalıyor. Ben burayı 100 Yaş Evi değil de mental rehabilitasyon evi olarak değerlendiriyorum. Burada insanlar birbirlerini buluyorlar. Şarkılar söyleyip çeşitli etkinlikler yapıyorlar. Dolayısıyla ruhlarını tazeliyorlar’’ dedi.

Sosyal Hizmetler Müdürü Ünsal Paşalı’da konuşmasında, “Fethiye’nin 100 Yaş Evi açılış törenine hoş geldiniz. Sayın Osman Gürün’ün hassas girişimleriyle Bizzat ismini de veren belediye başkanımız Osman Gürün’e aittir. Sohbet odası, dama, satranç dama gibi oyunların oynandığı oyun odası, televizyon odası, okuma odası, resim, seramik, mozaik gibi aktivitelerin yapıldığı odalar vardır. Tüm bu aktiviteler sonrasında dinlenmek için dinlenme odası vardır. Bu projelerde olduğu gibi bütün projelerimizde desteğini sağlayan Sayın Dr. Osman Sürüne de teşekkür ederiz. 100 Yaş Evimizin Fethiye’ye ve Muğla’ ya hayırlara olmasını diliyorum’’ dedi.

“GEÇEN DÖNEMDE BU BÖLGEDE TOTAL YATIRIMLAR 200 MİLYONDU”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’da konuşmasında “Hepinizi selamlıyorum ve büyüklerimizi ellerinden öperim. Hem Muğla’mızda hem Fethiye’mizde güzel işler yapmaya devam ediyoruz. Görevimize ilk geldiğimizde körfez sorunuyla karşı karşıya kaldı. Ama bu bizden kaynaklanan bir şey değildi. Muhalifler her zaman konuştu. Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanı geldi körfez kirlendi dedi.

Pandemiyle de 2 yıldır mücadele ediyoruz. Hem maddi gelirlerimiz de ciddi bir azalma oldu. Hem de sizlerle iletişimde gerçekten bir takım problemler yaşandı. Ama bu süreçte biz sizlerin hep yanında olduk. Fethiye’nin 41 mahallesinde yaptığımız hizmetlerle birlikte sizlerin yanınızda olmaya devam ettik. Bu süreç içerisinde maalesef ki hem kendi partililerimiz olmak üzere bir çok kesimden eleştiriler aldık. Bu şehrin ciddi problemleri ve sorunları vardı. Seçimlerden öncede büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün ile birlikte biz sizlere sözler vermiştik. Projelerimizin içerisinde neler olduğunu proje kitapçıklarımızda hepiniz görebilirsiniz.

Bu 100 Yaş Evi hem belediyemizin hem de bizim projelerimiz içindeydi. Hem büyükşehir belediyesi hem Fethiye belediyesi olarak projemizi tamamladık. Fethiye tarihinde hatta Cumhuriyet tarihinde, Fethiye’nin alabileceği en iyi verimi aldı. Geldiğimiz 5 yıla baktığımızda toplam bu bölgede 1 milyara gelecek olan yatırımımız var. Geçen dönemde bu bölgede total yatırımlar 200 milyondu ve Büyükşehir Belediyesi olarak Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarını tamamlamış olacağız. Bölgemizin alt yapısıyla üst yapısıyla gelişimimizi tamamlama çabası içindeyiz. Başkanımızla birlikte gece gündüz çalışıyoruz. Hiçbir zaman yorulma, hasta olma lüksümüz yok. Bizler bugüne kadar da bir gün tatil yapmadan gece gündüz sizler için çalışıyoruz. Ama bu süreç içinde bizleri engellemeye çalışan siyasi grupların olduğunu sizler de biliyorsunuz. Fethiye Belediyesi olarak bölgemizde her kesime ciddi destek veriyoruz.

“GENÇLİK MERKEZİ YAPACAĞIZ”

Özellikle gençlerimiz için güzel projelerimiz var. Onlar adına bölgemizde 22 milyon değerinde yatırımla kamulaştırdık. Gençlik Merkezi yapacağız ki, dershaneye gidemeyen birçok öğrencimizin ücretsiz bir şekilde etütler almasını sağlayacağız. Ücretsiz enstrüman kursları vereceğiz ayrıca kütüphaneleri olacak. Ve orada yetişen öğrencilerimizi üniversiteler kazandırıp burslarını vereceğiz. Fethiye Belediyesi olarak 500’e yakın öğrencimize burs veriyoruz. Onlara eğitim setleri dağıtıp, deneme sınavları yapıyoruz. Geçen yıl Çağdaş Yaşamla ortak projemizi hayata geçirdik. Bu yıl çok güzel projelerimiz vardı ama valilikten aldığımız bilgiyle maalesef üzüldük. Gençlerimizin 20 sanatçıyla bir araya geleceği MilyonFest, valilikten gelen haberle iptal edildi. Gerekçesi yok. Yargıya başvuracağız. Babadağ’daki konserler iptal edilmiyor. 20-25 sanatçı geldi, onlara kimse bir şey demedi. Ama Fethiye Belediyesi’nin İnlice plajında gençlerimiz için yapacak olduğumuz etkinlik iptal oluyor. Bunu da sizlerin ve gençlerimizin takdirlerine sunuyorum. Sıcakta fazla bekletmek istemiyorum. Hepinize saygı ve sevgimi sunuyorum’’ ifadelerini kullandı.

 

“İL GENELİNDE 3 MİLYAR 660 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de konuşmasında, “Bu sıcaklardan biz pek bunalmıyoruz. Gelecekteki güzel, sıcak günleri düşünerek çok daha umutlanıyoruz. Biraz önce 2 tane yüz yaş evi mensubu konuştu. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok yürekten konuştular. Yaşadılar. Aldıkları hizmeti ve yaşadıkları güzellikleri sizlerle paylaşmaya çalıştılar. Bizim için bütün bu tesisi yapmak, planlamak ve sunmak, onunla ilgili çektiğimiz sıkıntılar veya çabalar hepsi onların o sözlerinde tamamen o yorgunluğun giderilmesini sağladı. 2 konuşmacıya ve temsil ettikleri bütün yüz yaş evi mensuplarına çok teşekkür ediyorum. Bu güzel günde anlamlı bir açılışta aramızda İl Başkanımız var. Geçmiş dönem 2 çok değerli Milletvekilimiz var. Tabii ki Can kardeşim yoldaşım belediye başkanımız var. İlçe başkanımız var. İYİ Parti’nin  ilçe başkanı ve çok değerli temsilcileri burada ve sivil toplum örgütlerinden arkadaşlarımız burada. Böyle olunca birlikte olunca her şey daha güzel oluyor. Biz gerçekten ayrışma değil, birlikte olmaya ve birlikte olarak çoğalmaya devam edelim. Hiçbir umutsuzluğa kapılmadan her türlü olumsuzluğa çare bulmaya ve birlikte onları çözerek yolumuza devam etmeye ve başarılı olmaya kendimizi inandırmamız gerekiyor” dedi. Konuşmasına devam eden Osman Gürün “Fethiye’de hizmete açılan 100 Yaş Evi’nde sadece yaşlıların değil toplumun her yaştan kesimine hizmet vereceğini vurgulayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Fethiye 100 Yaş Evi ile yaşlılarımızın hayatına hayat katmaya, içlerindeki çocukluklarını ve gençliklerini tekrar hissetmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Tesisimizde yaşlılarımız sadece kendi yaşıtlarıyla değil, her yaştan vatandaşlarımızla da birlikte olma şansı yakalayacak. Tesisimize yaşlılar ile gençlerimizi de buluşturuyoruz. Çünkü gençlerimizin büyüklerin konuşmalarından ve tecrübelerinden faydalanmaya, büyüklerin de tecrübelerini gençlere anlatma ihtiyacı var. Sadece sosyal projeler değil altyapı ve diğer çalışmalarımızla Fethiye’nin hizmetindeyiz. 2014-2022 yıllarında arasında Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak il genelinde 3 milyar 660 milyon liralık yatırım yaptık. Fethiye’de 237 milyon liralık maliyet ile altyapı çalışmaları yapıyoruz. Ölüdeniz Atıksu Arıtma Tesisi, Hisarönü-Ovacık Kanalizasyon Hattı, Fethiye AAT kapasite artırım alışmalarımız gibi birçok önemli altyapı yatırımımız bulunuyor. Çalışmalarımız artarak devam ediyor” dedi. (Efe Can Bozkurt/Gökhan Ayyıldız)

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir