DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
ALTIN 553,668
BIST 1479,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 22°C
Parçalı Bulutlu

“ALZHEİMER” HASTALIĞI FETHİYE’DE ARTIYOR

21.09.2021
330
A+
A-

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle Fethiye Alzheimer Derneği açıklamada bulundu. Fethiye Alzheimer Derneği Başkanı Operatör Dr. Mehdi Sadat; her geçen gün Fethiye’de Alzheimer hastalığının arttığını ifade ederek, Alzheimer hastalığının yıkıcı etkilerini azaltmak ve erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla gazetemize açıklamada bulundu. Türkiye’de yaklaşık 600 Bin Alzheimer hastası olduğunu belirten Dr. Mehdi Sadat; Fethiye’de de her geçen gün sayının artığını Muğla verilerine göre ilimizde 3 bin 120 kişiye Alzheimer teşhisi konulduğunu ve bu rakamın yarısının da Fethiye’de bulunduğuna işaret etti.

“ALZHEİMER HASTALARI “BENİ UNUTMA” DİYORLAR”

Fethiye Alzheimer Derneği Başkanı Operatör Dr. Mehdi Sadat açıklamasında “Her Eylül ayında, dünyanın dört bir yanından insanlar Alzheimer hastalığına karşı farkındalığı artırmak ve bunama ile ilgili damgalamalara karşı geri adım atmak için bir araya geliyor. Bu yıl, destekçilerin 10. Dünya Alzheimer Ayını gözlemledikleri on yıllık bir savunuculuğu işaret ediyor. Ay boyunca hastalar, bakıcılar ve savunucular sosyal medyada mesajlar ve hikayeler paylaşacak, uluslararası kuruluşlar tarafından ve Alzheimer derneklerinin yerel bölümleri tarafından düzenlenen etkinliklere katılacaklar”  dedi.

“ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR?”

Alzheimer hastalığının erkelere nazaran kadınlarda daha fazla olduğunu ifade eden Fethiye Alzheimer Derneği Başkanı Operatör Dr. Mehdi Sadat “Alzheimer hastalığı, hafıza, düşünme ve dil becerilerini ve en basit görevleri yerine getirme yeteneğini etkileyen ilerleyici bir beyin bozukluğudur. Alzheimer hastalığı demansın en yaygın nedenidir. Alzheimer hastalığının, yaşlanmanın normal bir parçası olmadığına unutmamak ve Alzheimer hastalığına karşı, temel unutkanlık veya diğer koşullara işaret edebilecek belirtilere bakmak önemlidir.

“RAKAMLARLA ALZHEİMER”

Dünyada yaklaşık 50 milyon Alzheimer hastası var. Her yıl yaklaşık 10 milyon Demans hastası ve bunların 3/2 si yani 6.5 milyonu Alzheimer hastası olarak tespit ediliyor. Tahmini olarak dünyada 2040 yılına kadar yaklaşık 150 milyon Alzheimer hastası olacak. 85 yaş üstü her iki kişiden biri Alzheimer hastası olarak bilinir. Türkiye’de yaklaşık 600.000 Alzheimer hastası mevcut. Bu hastalık erkeklere nazaran kadınlarda daha fazladır. Muğla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, ilimizde 2020’de 2300 kişi Alzheimer tanısı almışken, 2021’de bu rakam 3120 kişi olarak belirtildi. Bu sayının yarısının Fethiye ilçemizde olduğunu belirtmekte de fayda var. Bu bilgiler doğrultusunda Ocak 2020 Tarihinde Fethiye Alzheimer Derneği kuruldu. Kuruluşumuzdan kısa bir süre sonra, covid 19 pandemi süreci başladı. Bu derneğimizin çalışmalarının aksamasına neden oldu.

“FETHİYE ALZHEİMER DERNEĞİNİN AMACI”

Yaş alma ve yaşlılıkla birlikte sık görülen başta Alzheimer Hastalığı olmak üzere çeşitli hastalıklar nedeniyle güçlük yaşayan bireylere, yakınlarına ve bu alanda çalışan gönüllülere destek olmak. Toplumun bu alandaki farkındalığını artıracak projeler üretmek, konuyla ilgili kamu, özel sektör, STK işbirliği noktasında birleştirici rol oynamak ve önder olmak, bu alanda nitelikli insan gücü oluşturulmasına yönelik adımlar atmak. Tesisler kurmak, programlar geliştirmek, gerektiğinde mevzuat düzenlemeleri için girişimde bulunmak ve aynı alanda çalışan ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla eğitim-danışmanlık ve proje odaklı işbirliği yapmak. Gerektiğinde alanda edinilen bilgilerin paylaşımı için modeller geliştirmek, “Bütünleşik bakım” konusunda politikalar üretmek ve hayata geçirmek için gerekli çalışmaları yapmak olduğunu” ifade etti.

“FETHİYE’DE ALZHEİMER HASTALARINA YÖNELİK PROJEMİZ VAR”

Sadat açıklamasında ‘’Fethiye Alzheimer Hastalarına Yönelik Gündüz Yaşam Merkezi’’ projemiz var. Gündüz Yaşam Merkezinde  Alzheimer hastalarının yakınları ile dayanışma grubu kurularak grup çalışması yapılacak, hastalarına yaklaşımları konusunda  eğitimler verilecek. Alzheimer yakınlarına ve bakıcılarına belediyenin ruh sağlığı merkezinde ücretsiz terapiler sağlanacak. Alzheimer hastası bakıcısı yetiştirilmesi konusunda eğitimler verilecek. Fethiye Alzheimer Derneğine verdikleri desteklerden dolayı, Fethiye Kaymakamı Sayın Eyüp Fırat’a, Fethiye Belediye Başkanı Sayın Alim Karaca’ ya, Belediye başkan yardımcısı Sayın Oğuz Bolelli’ ye, Belediye çalışanlarına, projemizi hazırlayan Çeşmeli mimarlıktan Sayın  Cenk Çeşmeli ve eşi Sayın Müge Çeşmeli’ye sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Alzheimer hastaları bize; “Beni Unutma” diyorlar” diyerek sözlerini tamamladı.

“BASİT UNUTKANLIKLAR İLE KENDİNİ BELİRTİYOR”

Beyin hücrelerinin zamanla ölümüne bağlı olarak hafıza kaybı, bunama ve genel anlamda bilinçsel fonksiyonların azalması şeklinde gelişen tıbbi durum Alzheimer hastalığı olarak adlandırılır. Nörolojik bir hastalık olan Alzheimer  hastalığı aynı zamanda en yaygın görülen demans türüdür. Yalnızca basit unutkanlıklarla kendini belli eden hastalık, zaman geçtikçe hastanın yakın geçmişte yaşadığı olayları unutmasına ve aile fertleri ile yakın çevresini tanıyamamasına kadar ilerleyebilir. Hastalığın daha ileri evrelerinde ise hastalar temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanarak bakıma muhtaç bir duruma gelir. En yaygın şekilde görülen Alzheimer belirtileri; Bilinç bulanıklığı, kişinin bulunduğu ortama adapte olmakta zorlanması, kişinin iyi bildiği yerlerde kaybolması, konuşma ve dil becerilerine ilişkin sorunlar, saldırganlık, aile ve arkadaşlarından olağan dışı taleplerde bulunma, çevreye karşı şüphe duyma gibi kişilik bozukluklarının gelişimi, halüsinasyon görme durumları, motivasyon ve öz saygı düşüklüğü, kişilerin günlük aktivitelerini yardımsız yapmakta zorluk çekmesi, kişinin hatırlayamadığı olayları inkar etmesi, kaygı ve depresyon şeklinde sıralanmaktadır. Eğer buna benzer bir durumda iseniz veya yakınlarınız var ise Akarca mahallesi Yerguzlar Caddesi No:28/A, adresindeki Fethiye Alzheimer Derneğinden bilgi alabilirsiniz. HABER/FOTO-G.AYYILDIZ

YORUMLAR

*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir