Aksakal, “31 Mart’ta ana muhalefet partisi değişecek”

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, Menteşe, Bodrum ve Marmaris’te seçim çalışmalarına katıldı. Aksakal, “31 Mart’tan sona muhalefet partisi değişecek” dedi.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, yerel seçim çalışmaları kapsamında Muğla’da seçim çalışmalarına katıldı.

DSP Marmaris Belediye Başkanı Adayı Ali Acar’ın toplantısında da katılan Aksakal, partinin Menteşe Belediye Başkan Adayı Ali Durna ve Marmaris Belediye Başkan Adayı Ali Acar ile ilgili de konuşarak, “Ali Durna arkadaşımız eski il başkanımızdı. Esnaflık yapan bir arkadaşımız, Muğla’nın yerlisi ve Menteşe çevresinde çokça tanınan bir arkadaşımız. Sevilen de bir arkadaşımız. Ali Acar bey değerli bir belediye başkanı. Hizmet etmeyi seven, arzulayan biri. Bize başvurduğu zaman kendisiyle ilgili kendi kaynaklarımızdan başlayarak bazı bilgiler edindik. DSP’nin politikalarını Marmaris’te hayata geçirebileceğini gözlemledik ve aday olmasını uygun gördük. İnşallah seçimlerin sonucunda da Marmaris’te DSP’nin ak güvercinli bayrağı dalgalanacak diye düşünüyorum.”
Bodrum Belediye Başkanı Emekli Büyükelçi Mehmet Necati Utkan’ın değerli bir diplomat olduğunu ve Türkiye’yi bir çok ülkede temsil ettiğini dile getiren Aksakal, “Bilgilerini birikimlerini Muğla’ya, Bodrum’a aktarma üzere burada görev kabul etmiş bir diplomatımız, siyaset adamı, aynı zamanda parti meclisi üyemiz. Geçmiş dönemde genel başkan yardımcılığımızı da yapmıştı. Bodrum’u da bile bir insan. Bodrum’un konseptine uygun bir aday olduğunu düşünüyoruz. Dünya ile bağlantısı güçlü olan bir bölgenin dünyayı bilen ve tanıyan bir belediye başkanı tarafından yönetilmesi bizim açımızdan önemli. Bodrumlular için de önemli olacağını düşünüyorum. Olay sadece yerel siyaset değil, Türkiye’nin dışa bakan yüzü olarak değerlendirebileceğimiz bu tip kentlerde, dünyayla entegre olmayı çok daha kolaylıkla sağlayabilecek başkanların olması lazım ki, dünyadaki gelişmeleri buralara aktarabilsinler. Siyasette gerek Cumhur İttifakı kapsamında yer alanlar, gerek Millet İttifakı kapsamında yer alanların, yerel yönetimlere bakış açıları rant temeli üzerine kurgulandığı için çatışmalar daha çok olabiliyor. Eğer Bodrumlu, rantın esiri olmak istemiyorsa, hakça bir yönetim istiyorsa, dünya tarafından tanınmak, dünyanın buraya olan ilgisini artmasını bekliyorsa o zaman DSP’nin adayını destekleyecek.”
Basın mensuplarına seçim çalışmalarıyla ilgili kısa bir değerlendirme de yapan Aksakal,  31 Mart seçimlerinin şöyle bir önemi var. Türkiye 2023 seçimlerine giderken, halk etkisi tamamen sıfırlanmış bir muhalefetten kurtulma arzusu içinde. Halkta böyle bir beklenti var. Tabi başta ana muhalefet partisi olmak üzere, kendi iç çekişmelerinden kurtulamayan muhalefet, ülkenin genel siyaseti ile maalesef uğraşamıyor. Buna zaman ayıramıyor. Bu iç dinamiklerinin hareketliliğinden dolayı, antidemokratik uygulamalarla kendi içlerinde de bir ayrışmayı beraberinde getiriyor. Dolayısıyla insanlar ister istemez, halka yararlı işler yapabilecekleri bir kapı arayışına yöneldiler. Ocak ayından itibaren bu talep daha üst düzeylere çıktı. DSP’ye bazı katılımlar gerçekleşti. Bu katılımlarla birlikte DSP ülke gündemine yeniden oturdu. Her geçen gün halka biraz daha fazla şekilde ulaşıyoruz. 31 Mart’ın akşamı sandıklar açıldığında Türkiye ana muhalefet partisini değiştirmiş olacak” dedi.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.