Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

FETHİYE OKULLARI

 Bu hafta eğitim kurumlarının birkaç yıl önceki halini ve bugünleri o günden görerek tedbir alan değerli bir eğitimciyi yazmak istedim.






19 Aralık 2017 - 9:09 'de eklendi ve 274 kez görüntülendi. A+A-

FETHİYE OKULLARI

 

Şehir içindeki trafik keşmekeşini herkes biliyor. Tedbir almak, park alanları yaratmak, planlamayla yeni alanlar belirlemek gerekirken, şehir içini düzeltecek ve yeniden planlayarak nefes alan bir kent yaratma şansını maalesef çoktan kaybettik.

Sıkışıklığın giderilmesi yada çözümlenmesi bir sihirbazın işaretine bağlı olabilir. Bundan sonrası ne olur bilemem, bilinen gerçek hepimizin gözünün önünde. Gidişattan memnun olan varsa çıksın ortaya ve ben memnunum desin.

Görev yaptığı dönemde benim bütün bu söylediklerimi o günden görerek, gelecekle ilgili  daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için, benim de yapabileceğim bir şeyler olmalı diyerek yola çıkan ve çok kısa sürede harekete geçerek şehir merkezinin nefes alabilecek bir şansı var onu da heba etmeyelim diyerek stratejik girişimlerde bulunan saygıdeğer bir hocamızdan sizlere biraz bahsetmek istiyorum.

Geçen hafta Değirmenbaşı olarak bilinen, Üzümlü beldemize giden yolun üzerindeki okulların bulunduğu yerdeydim. Bölgeyi biraz kolaçan ettikten sonra, 90 lı yılların bir idarecisinin büyük öngörüsüyle harekete geçilerek bugünkü durumuna gelen okullarımızın olduğu bölgenin dününü hatırladım. Gerçek olan neydi ve bu gördüklerim aslında kimin eseriydi onu da hatırladım.

Bugün birçok insanımız hatırlamaz bile. Yüz binleri geçen nüfusumuzla birlikte ilçemizde gerçekleşen projelerin aslında kimin eseri olduğu kimse tarafından bilinmez, hatta merak bile edilmez. Yapmamız gereken bu insanları unutturmamak.

Şimdi gelelim bu değerli yöneticimizin adıyla birlikte o günlerde yaptığı çalışmaları hep birlikte hatırlayalım. Bu yöneticimizin ismi Tuğrul YILMAZ. Görevi; Milli Eğitim Müdürü.Yıl kaç; yukarıda söyledim. 90 lı yıllar. Fethiye’de gördüğünüz her öğretmenin öğretmeni. Gayretinin sonucunu iki satırla anlatmak istiyorum.

DSP o yıllarda iktidar partisidir. Milli Eğitim Bakanlığı da DSP lidir. Kendini demokrat olarak tanımlayan Milli Eğitim Müdürümüz, Fethiye’nin geleceği ile ilgili çok önemli bir sorunu tespit eder ve çalışmaya başlar.

Kronik sorun şehir içi trafiğinin keşmekeşliğidir. Böyle giderse birkaç yıl sonra Fethiye nefes alamaz, derhal gerekli işlemleri başlatmamız gerekir diye düşünür. Öncelikle okulların gelecekte şehir içi trafiğini daha çok etkileyeceğini o günden görür ve ilk iş olarak okulların bir arada olacağı büyük bir alan olmalı diyerek ilk adımı atar.

Bunu önce ilçenin yöneticileriyle görüşür. Aklındaki projeyi başta Kaymakam olmak üzere, diğer tüm yöneticilerle paylaşır. Harita mühendislerine ve şehir plancılarına durumu anlatarak, benim elime öyle bir şey verin ki, ben bunu Ankara’ya götüreyim der. Hazırlanan taslak bizim işyerinde büyük bir fotoğraf kağıdına basılır. Tuğrul hocamın da istediği budur. Bütün okulları bir arada gösteren bir taslak çalışma olmalı ki masanın üzerine açıp her şeyi anlatabileyim diye düşünür.

Fotoğrafın içinde bugünkü Değirmenbaşındaki okulların bulunduğu yerin resmi vardır. Alan o günkü haliyle okaliptüs ormanıdır. Bataklığa dikilmesi gereken okaliptüsler Fethiye’nin en verimli yerine dikilerek, sanki birine özel olarak ayrılmış bir yer gibi durmaktadır. Burayı gören Tuğrul YILMAZ, işte benim kafamdaki kampus der. Hazırlattığı belgeleri kamuoyuyla paylaşır

Fethiye’nin merkezinin gelecekte çok büyük sorunlarla boğuşacağı bir dönemde birde okullarla sorun yaşamayalım diyerek yetkilileri ikna eder. Saha ormanlık alan olduğu için gidilmesi gereken bir kurum vardır. Orman Bakanlığı. Gerekli girişimler yapılır ve bakanlık ikna edilir.

Şimdi Fethiye’nin binlerce öğrencisi hiçbir sorun yaşamadan eğitim hizmeti alıyor. Yıllarca önce bu girişimler yapılmasaydı düşünün bugünkü Fethiye’nin halini. Herhalde şehir içine giren herkes sıkışıklık nedeniyle cinnet geçirirdi. Öngörüleriyle yıllar önceden bugünü gören ve görevinin gereğini yapan Çok değerli Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Tuğrul YILMAZ hocamıza bu değerli girişimlerinden dolayı, o günü hatırlayan biri olarak teşekkür etmek ve herkese o günkü çalışmanın gerçek sahibini hatırlatmak ve bu satırlarda onu anmak istedim. SEVGİYLE KALIN.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
TAMAMLANAMAYAN MAL PAYLAŞIMI… TAMAMLANAMAYAN MAL PAYLAŞIMI…

2014 Yerel Seçimlerinin üstünden tam kırk altı ay geçti. Küresel çetelere, olumsuz sosyal ve siyasal girişimlere rağmen, bizim ilçenin ekonomik dişlisi ça...

CHP BİLDİĞİNİZ GİBİ CHP BİLDİĞİNİZ GİBİ

Değerli okurlar, " Demokrasi ile yönetilen" birden fazla "Siyasi Partilerin" bulunduğu ülkelerde ...

İYİ PARTİ FETHİYE’DE ÖRGÜTLENDİ İYİ PARTİ FETHİYE’DE ÖRGÜTLENDİ...

Temmuz ayında başlayan büyük bir hareket, yasallaşma yolculuğunu tamamlayarak ve siyasal kimlik k...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
24 yaralının isimleri belli oldu 24 yaralının isimleri bel...

Bursa’dan Fethiye’ye g...

1 gezi teknesi karaya oturdu 1 gezi teknesi karaya otu...

Marmaris’te, akşam saa...

Yolcu otobüsü dağa çarptı: 24 yaralı Yolcu otobüsü dağa çarptı...

Bursa’dan Fethiye’ye g...

Vali Civelek: ‘Yeryüzü cenneti’ Vali Civelek: ‘Yeryüzü ce...

Fethiye’deki endemik b...

Saatcı: ‘Bu sevda bitmez’ Saatcı: ‘Bu sevda bitmez&...

Fethiye Belediye Başka...

‘Bizlere daha büyük bir sorumluluk verdiler’ ‘Bizlere daha büyük bir s...

Fethiye’de Esnaf ve Sa...

“Ya gelin taşın altına elinizi koyun, ya da hiç gölge etmeyin” “Ya gelin taşın altına el...

Fethiyespor resmi web ...

Seydikemer’de Başkan Çakıroğlu güven tazeledi Seydikemer’de Başkan Çakı...

Seydikemer Ulaştırma H...

Fethiyespor Hadettepe’de tutunamadı: 3-1 Fethiyespor Hadettepe’de ...

TFF 2. Lig Beyaz Grup’...

Yelkenciler  Çalış Plajı’nı renklendirdi Yelkenciler  Çalış Plajı’...

Türkiye  Yelken  Feder...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ