Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

ŞEHİRLER NİÇİN VARDIR YA DA VAR EDİLİR?

Değerli dostlar, bundan iki hafta önce ‘ ŞEHİR VE İNSAN’ başlığı altında bir yazı kaleme almıştım bu köşede. İsterseniz aynı konu üzerinde fikir cimnastiği yapmaya devam edelim.


21 Ağustos 2017 - 9:13 'de eklendi ve 114 kez görüntülendi. A+A-

ŞEHİRLER NİÇİN VARDIR YA DA VAR EDİLİR?

Değerli dostlar, bundan iki hafta önce ‘ ŞEHİR VE İNSAN’  başlığı altında bir yazı kaleme almıştım bu köşede. İsterseniz aynı konu üzerinde fikir cimnastiği yapmaya  devam  edelim.

Gerçekten de bir şehir kurulurken nelere dikkat edilir? Bir şehrin olmazsa olmazları nelerdir?

ŞEHİRLER İNSANLAR İÇİN Mİ VARDIR, YOKSA İNSANLAR ŞEHİRLER İÇİN Mİ VARDIR?

Ne kadar can alcı bir soru değil mi?

Gerçekten de modern hayatın ya da insanlığın geldiği nokta açısından ‘ ŞEHİRLERİN KORULMASI YA DA OLUŞUMUNDA, İNSANOĞLUNUN İHTİYAÇLARI MI ÖNCELİKLİ  OLAN,  YOKSA KAPİTALİZMİN ÖNCELİKLERİ Mİ?’

Sait Faik Abasıyanık olması lazım der ki :  ‘Birbirimizle konuşmayacaksak, ne için kurduk bu şehirleri?’ Evet bu kadar devasa şehirleri  insanoğlu niçin kurdu ki, madem bu kadar insanlar  iletişimsiz ve diyaloğa kapalı olacaksa?

Eğer ki bir şehir insan ihtiyaçlarını asgari düzeyde de olsa karşılayamayacak kadar perişansa niçin şehre ihtiyaç duyulur ki?

Bir şehrin modernliği yapılan bina sayısı ile mi ölçülür?

Şimdi örneklerle bir şehrin  insan için mi yoksa başkaca sebeplerle mi var edildiğini izah etmeye çalışalım.

Önce kendimizden başlayalım isterseniz. Mesela Fethiye İlçemiz insan ihtiyaçlarının sıralamasına göre mi konuşlandırıldı yoksa çıkar ilişkilerine göre mi konuşlandırıldı ya da büyümesi ve gelişmse neye göre ayarlandı?

Acaba Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının yerleri belirlenirken hangi kıstaslar dikkate alındı? Mesela yeni Devlet Hastanesi  ve Yeni Adliyenin  yerinin seçimi konusunda insan ihtiyaçlarının öncelikleri mi yoksa çıkar ilişkileri mi daha etkili oldu?

Neden Vergi Dairesi, Mal müdürlüğü, İlçe Tarım, Tarım Kredi Kooperatifi, Zraat odaları bu kadar  sağa sola savruldu?

Nüfus Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro nerede? Kaymakamlık, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, belediye  ile  diğer kurumlar arasında ne gibi bir ilişki vardır?

Düşünün ki bu kurumlarda işiniz var. Altınızda rabanız yok. Havalar sıcak. Kaç tane araç değiştirerek bu kurumalara ulaşıp işinizi aynı gün halledeceksiniz? Onca araç değiştirip verdiğiniz paraya mı yanasınız,işiniz acil, yetiştiremediğiniz evraklara mı yanasınız.

Yaşlısınız,  kimseniz yok. Seydikemer’in bir köyünden çıkıp Fethiye’ye geldiniz. Adliyede işiniz var. Nüfus Kayıtlarızı istediler, bindiniz minibüse haydi merkeze. Tapuda işiniz var. Bindiniz minibüse haydi tapuya. Belediye’ye uğramanız icap etti. Bin minibüse haydi Belediye’ye. Ya da  bir de İlçe Tarım ve Zraat Odalarına uğramanız gerekirse.

Bütün bunları yazarken yaşanmış hikayelere tanıklık ettiğim için, zaman zaman bizzat bizim de başımıza gelen olaylar olduğu için  bunları yazıyorum. O yaz sıcağında yaşlı,  köylü amcaların, teyzelerin nasıl bir zorluk çektiklerini, bir şehrin,  insanların  hayatlarını  burunlarından fitil fitil getirdiklerine tanıklık ettiğim için bunları yazıyorum.

Neden bir şehir,  bu kadar,  kamu kurum ve kuruluşlarıyla oraya buraya savrulur? Burada amaç nedir? Şehrin her tarafının eşit gelişmesi mi? Amaç buysa gerçekten  eşit şekilde gelişen bir şehir var mı ki ?

Yeni Fethiye Devlet  Hastanesi ve yeni Fethiye Adliyesi niçin bataklığa yerleştirildi ki? Bu duruma kim ya da kimler neye göre karar verdiler?

Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki, bizde ne yazık ki şehirlerin oluşumunda insan öncelikleri değil, çıkar ilişkileri ön plandadır. Bu neden le de o güzelim şehirlerimiz  rantın elinde perişan olup gitti ve hala gitmektedir.

Eğer ki dünyanın ömrü varsa, bir on yıl sonra içinde bulunduğunuz şehirler gerek güvenlik, gerekse trafik ve ilkim koşulları bakımından yaşanmaz hale gelecektir ki, yaz aylarında bu durum şimdiden kendini göstermektedir.

Koltuk sevdelası siyasetçiler ile, çıkar ve aç gözlülükten başka  hiçbir ilkesi olmayan  beton dökücüler şehirleri yaşanmaz getirdiler vesselam.

Tabiatın intikamı da acı oluyor…

DÜNYANIN ÇEŞİTLİ YERLERİNDE MEYDANA GELEN DOĞA OLAYLARI  DA BU DURUMUN EN İYİ GÖSTERGESİ.

YAZDIKLARIMIZIN SADRA ŞİFA OLMAYAACAĞINI BİLE BİLE BUNLARI YAZIYORUZ. BİZİMKİSİ ZÜĞÜRT TESELLİSİ.

ZİRA İNSANOĞLU RAYDAN ÇIKMAYA GÖRSÜN! VASFI VE GÖREVİ NE OLURSA OLSUN,  RAYDAN BİR ÇIKTI MI, VAHŞİLİKTE ONU  YERYÜZÜNDE  GEÇECEK BAŞKACA BİR CANLI YOKTUR VESSELAM.

SEVGİ VE MUHABBETLE KALIN DEĞERLİ DOSTLAR.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
EVET VE HAYIR ÜZERİNDEN KOPARILAN YAYGARA EVET VE HAYIR ÜZERİNDEN KOPARILAN YAYGAR...

Değerli okurlar! Artık 16 Nisan'da yapılacak olan Referanduma doğru hızla ilerliyoruz Değerli dostlar, bundan iki hafta önce ‘ ŞEHİR VE İNSAN’  başlığı altında bir yazı kaleme almıştı...

BÜYÜMEKTEN KORKAN BİR GENCE BÜYÜMEKTEN KORKAN BİR GENCE

Değerli dostlar, bundan iki hafta önce ‘ ŞEHİR VE İNSAN’  başlığı altında bir yazı kaleme almıştı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Okul servisiyle göçmen kaçakçılığı yaptılar! Okul servisiyle göçmen ka...

Muğla'nın Seydikemer İ...

‘Gökyüzünde ilk canlı konser’ ‘Gökyüzünde ilk can...

FETHİYE'deki 1965 rakı...

‘Elektronik sigara masum değil’ uyarısı ‘Elektronik sigara ...

MUĞLA İl Halk Sağlığı ...

Sultaniye Kaplıcaları’na turist yağdı Sultaniye KaplıcalarıR...

MUĞLA'nın Köyceğiz İlç...

Likya Yolu Ultra Maratonu Fethiye’den başladı Likya Yolu Ultra Maratonu...

ULUSLARARASI maraton k...

‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ na yoğun katılım ‘Süslü Kadınlar Bis...

MUĞLA'nın Bodrum, marm...

17 yaşındaki garson turisti bıçaklayarak öldürdü 17 yaşındaki garson turis...

MARMARİS'in turistik T...

‘Bu bölge daha büyük deprem görecek’ ‘Bu bölge daha büyük depr...

MUĞLA'nın Bodrum İlçes...

3 minibüste 91 kaçak yakalandı 3 minibüste 91 kaçak yaka...

MUĞLA'nın Milas İlçesi...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ