Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

“Ankara’da takipçisi olacağım”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Halim Mete, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının Ağustos ayı meclis toplantısına katıldı. Mermercilik ve doğal taş ihtisas OSB ve Hayvancılık ihtisas OSB ile ilgili sunumları dinleyen Halim Mete, bu konularda Ankara’da yapılacak çalışmaları yakından takip edeceğini ifade etti.


20 Ağustos 2017 - 11:09 'de eklendi ve 215 kez görüntülendi. A+A-

“Ankara’da takipçisi olacağım”

Mete, Fethiye-Seydikemer Mermer Sanayicileri Derneği yönetimi ile birlikte mermer üzerine yapılan resim sergisini de gezdi. FTSO Meclis Başkanı Osman Çıralı ve Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, Halim Mete’ye mermer üzerine yapılmış Fethiye körfezi konulu resim hediye etti.

 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının Ağustos ayı meclis toplantısı 17 Ağustos Perşembe günü yapıldı. Toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Halim Mete, Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, Seydikemer İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Engin Maraşlı, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş ve Fethiye-Seydikemer Mermer Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Uçar, Muhterem Dereli, Harun Günay ve Cem Selim Günday konuk oldu. Toplantıyı başından sonuna takip eden Halim Mete, yapılan sunumları da dikkatle dinledi.

Hayvancılık OSB için acele etmeliyiz

FTSO’nun Ağustos ayı meclis toplantısında bölgemizde kurulabilecek ihtisas Organize Sanayi Bölgeleri hakkında, meclis üyelerine sunumlar yapıldı. İlk olarak hayvancılık ihtisas OSB konusunun görüşüldüğü toplantıda Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, Hayvancılık İhtisas OSB ile ilgili sunum yaptı. Hayvancılığa en uygun yerin yayla bölgesi olduğunu belirten Tokmak, uygunluğu tespit edilen alanda tapulaştırma çalışması olduğunu bu nedenle de hızlı hareket etmek gerektiğini söyledi.

 

Tespit edilen alan ideal büyüklükte

Seydikemer İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Engin Maraşlı, tespit edilen 430 dekarlık arazinin ideal büyüklükte olduğunu belirtti. Başvuru ile birlikte fizibilite etüdünün sunulması gerektiğini söyleyen Maraşlı, “Bu teknik bir iş. Bir ekibin hazırlaması gerekiyor. Biz de elbette destek vereceğiz bu ekibe ancak bu ekibin uzman kişilerden oluşturulması gerekiyor” diye konuştu. Maraşlı, yapılacak hayvancılık OSB’nin sadece süt üretimi değil son yıllarda büyük sıkıntı çekilen kırmızı et üretimine de katkı sağlayacağımı vurguladı.

Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş de konuşmasında örnek olması amacıyla mevcut hayvancılık OSBlerin mutlaka gezilmesi, görülmesi gerektiğini söyledi.

 

OSB mermer fabrikalarının maliyetlerini düşürecek, istihdamı arttıracak

Hayvancılık ihtisas OSB’nin ardından mermer ihtisas OSB görüşüldü. Fethiye-Seydikemer Mermer Sanayicileri Derneği adına sunumu Muhterem Dereli yaptı. Doğal Taş ve Mermer İhtisas OSB kurulması için resmi başvuru aşamasına gelindiğini kaydeden Muhterem Dereli, “Fethiye’de bulunan mermer fabrikaları olarak dünyanın her yerine ihracat yapıyoruz. Enerji maliyetlerimiz çok yüksek. Günlük 1-1,5 ton petrol tüketiyoruz. İhtisas OSB kurulursa maliyetlerimiz düşecek ve dünya piyasasında rekabet avantajı yakalayacağız. Ben iş yerimde 160 işçi çalıştırıyorum. Mermer ihtisas OSB’nin kurulması ile birlikte Afyon, Burdur gibi yerlerde mermer fabrikası olan ama Fethiye’de ocak çalıştıran firmalar da buraya gelecek. İstihdam artacak.” dedi.

 

Halim Mete: “Ankara’da takip edeceğim”

Sunumları başından sonuna dikkatle dinleyen TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasını, yaptığı Oda ziyaretlerinde örnek olarak gösterdiğini söyledi. Babasının denizci olduğunu açıklayan Mete, Fethiye’ye ikmal için geldiğini ve kendilerine buradan hediyeler getirdiğini söyledi. OSB ile ilgili çalışmaları çok başarılı bulan Mete, “Güzel sunumlar dinledik. Ben de kendime bu çalışmaların Ankara’da takip edilmesini görev edindim” dedi.

Halim Mete, Fethiye mermeri üzerine yapılan Fethiye’nin doğal ve tarihi güzelliklerini konu alan resim sergisini de gezdi. Mete’ye Fethiye-Seydikemer Mermer Sanayicileri Derneği yönetimi de eşlik etti. FTSO Meclis Başkanı Osman Çıralı ve Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, Halim Mete’ye mermer üzerine yapılmış Fethiye körfezi konulu resim hediye etti.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Beşkaza Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaştık Beşkaza Üniversitesi’ne bir adım daha ya...

Fethiye’de kurulması planlanan Beşkaza Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaşıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne 8 yıl önce temizlik işçisi olarak işe giren ve aynı üniversite...

Büyük ikramiye talihlisi evinde ölü bulundu Büyük ikramiye talihlisi evinde ölü bulu...

Milas ilçesinde, 2014 yılı Eylül ayında, bir şans oyunundan 687 bin liralık büyük ikramiyeyi kaza...

Cumhurbaşkanı’na suikast timinin ayrıntılı gerekçeli kararı çıktı Cumhurbaşkanı’na suikast timinin a...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Beşkaza Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaştık Beşkaza Üniversitesi’ne b...

Fethiye’de kurulması p...

Temizlik işçisi olarak girdi, müzik bölümünden mezun oldu Temizlik işçisi olarak gi...

Muğla Sıtkı Koçman Üni...

Büyük ikramiye talihlisi evinde ölü bulundu Büyük ikramiye talihlisi ...

Milas ilçesinde, 2014 ...

Cumhurbaşkanı’na suikast timinin ayrıntılı gerekçeli kararı çıktı Cumhurbaşkanı’na su...

Cumhurbaşkanı Recep Ta...

Duran kamyona çarpan motosikletli kurtarılamadı Duran kamyona çarpan moto...

BODRUM'da, yolun sağın...

Öğretmen çift öğretmenler gününde kazada öldü Öğretmen çift öğretmenler...

Muğla'nın Milas ilçesi...

Fethiyespor Levent Eriş ile anlaştı Fethiyespor Levent Eriş i...

2 haftadır teknik dire...

‘Masal bebek’ için ışık göründü ‘Masal bebek’ için ışık g...

Marmaris'te iki gözünd...

19 milyon Liralık yatırım yaza hazır 19 milyon Liralık yatırım...

Muğla Büyükşehir Beled...

Deprem korkusundan geceyi sokakta geçirdiler Deprem korkusundan geceyi...

MUĞLA’nın Ula İlçesi’n...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ