Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Fethiye ve Seydikemer’de incelemelerde bulundu

Yaklaşık 1 ay önce Muğla Valiliği görevine atanan Esengül Civelek, ilk kez geldiği Fethiye ve Seydikemer’de bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.


03 Ağustos 2017 - 11:51 'de eklendi ve 170 kez görüntülendi. A+A-

Fethiye ve Seydikemer’de incelemelerde bulundu

İlk olarak Seydikemer’i ziyaret eden Vali Civelek, buradaki programının uzamasından dolayı Fethiye’deki Kaymakam ve kurum müdürleriyle yapacağı toplantıyı iptal etmek zorunda kaldı. Vali Civelek, Fethiye’de ilk olarak Kaymakamlığı ziyaret etti. Burada basına kapalı bir şekilde Kaymakam Ekrem Çalık’tan ilçe hakkında bilgiler alan Vali Civelek, daha sonra Fethiye Belediyesi, Muhtarlar Derneği, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ve Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette açıklamalarını kısa kısa yapan Vali Civelek, 15 yıl önce Fethiye’yi geldiğini belirterek; “Muğla merkeze gerekse ilçelerime girerken bu 15 yıllık değişimin, gelişimin, dönüşümün fevkalade mutluluğunu yaşıyorum” diye konuştu.

Muğla Valisi Esengül Civelek, ilçe ziyaretleri kapsamında Fethiye’ye gelerek, ilçedeki çalışmalar, projeler ve çeşitli konularda brifing aldı.

Vali Civelek, Fethiye Kaymakam Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yarbay Yılmaz Demirelli ve daire amirleri tarafından karşılandı.

İlk olarak Fehtiye Kaymakamlığı’nı ziyaret eden Vali Civelek, Fethiye Kaymakam Ekrem Çalık’tan ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kaymakamlıktaki ziyaretin ardından Vali Civelek Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı makamında ziyaret etti.

Fethiye Belediyesi ziyaretinde Başkan Saatcı, Vali Civelek’e meclis toplantı salonunda kısa bir bilgilendirme konuşması yaptı. Fethiye’de yapılan ve yapılacak olan projeler hakkında sunum eşliğinde bilgiler veren Saatcı, ilçedeki kurum ve kuruluşların iş birliği içinde olduğunu kaydetti.

SAATCI: “MUĞLA’NIN EN BÜYÜK İLÇESİYKEN BİRİNCİLİĞİ BODRUM’A KAPTIRDIK”

Fethiye’nin 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu anlatan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Daha çok yöresel anlamda Karakeçeli yörüklerin ilk mekan tuttuğu yer. Ancak daha sonra adalardan, Kayseri, Konya, Burdur ve Denizli’den ticari amaçlı buraya gelip burada kalan arkadaşlarımızla ticari hayatımız yörüklerden daha çok. Çünkü yörükler ticaretten pek anlamaz; o eker, biçer, sürer, koyun, keçi besler. Onların ürünleriyle hayatlarını geçirir. Fethiye böyle bir ilçe. Bizim iki ‘T’nin (tarım ve turizm) üzerinde duran bir ekonomimiz vardı. Bizim rızamız olmadı ama devletimizin kestiği yer acımaz. Seydikemer ile bizi karpuz gibi ikiye böldükten sonra tarımımız orada kaldı, turizmimiz bizde kaldı. Muğla’nın en büyük ilçesiyken birinciliği Bodrum’a kaptırdık” diye konuştu.

Fethiye’nin milli ve manevi değerleriyle yaşayan bir şehir olduğunun altını çizen Saatcı; “Fethiye her ne kadar turizm şehri olarak tanınsa da Fethiye’de bir Anadolu kültürünü, milli ve manevi havayı sokaklarda gezerken teneffüs etmeniz mümkün. Bunu da artımız olarak görüyoruz” dedi.

FTSO’nun Teleferik ihalesinde göstermiş olduğu başarıdan dolayı tebrik eden Saatcı; “Teleferik projesi hayata geçerse Fethiye’nin turizmdeki aldığı pay bir kat daha çoğalacak” dedi.

SIK SIK BÜYÜKŞEHİR YASASINI ELEŞTİRDİ

Konuşmasının ardından Başkan Saatcı, Muğla Valisi Esengül Civelek’e sunumla Fethiye’de yaptıkları, yapacakları ve yıllardır beklenilen projeler hakkında bilgiler verdi. Fethiye Belediyesi’nin yaptığı projelerden bahsederken sık sık Büyükşehir yasasını eleştiren Saatcı, belediyenin yaptığı birçok projenin şuanda Muğla Büyükşehir’e geçtiğini söyledi.

SAATCI: “SİZDEN DESTEK BEKLİYORUZ”

Fethiye’nin Kurvaziyer limanından, yat çekek yerine kadar yıllardır beklenilen projeler hakkında da bilgiler aktaran Saatcı şunları söyledi:

“Bütün kurvaziyer iskeleleri dolaştık yıl 2017. Üzerinden 10 sene geçmiş hala kurvaziyer iskele konuşuluyor. Yat çekek yeri için Karayollarında bölgeyi belirlemiştik ancak olmadı. Belediyemizin hemen arkası deniz ve tekne bağlayacak hiçbir alanımız kalmadı. 2008 yılında devlete dedim ki ‘bana yer göster ama sen yap. Tekne bağlayacak yerim yok. Yüzer iskele yapalım.’ Yıl 2017 hala bunların izinlerinin alınıp, önümüzün açılmasını bekliyoruz. Bu konuda da sizden ciddi şekilde destek bekliyoruz. Şuanda tersanenin bulunduğu alan Fethiye’nin çekek yeri kanayan yaralarından bir tanesi. Burası imar planında TTA yani Turistlik Tesis Alanı. Bunların hiçbir tanesinin işletme ruhsatı yok, ÇET Raporu yok. Bunların hepsi görüntü, gürültü ve çevre kirliliği yaratan bire bir etkenler. Fethiye’nin en önemli problemi çekek yerinin taşınması. Bir yere taşınsın ama nereye taşınırsa taşınsın, şuan bu durumdayız. İnşallah bahsetmiş olduğumuz bu 3 projenin çözülmesi size nasip olur.”

Başkan Saatcı’yı dikkatle dinleyen Vali Esengül Civelek, Fethiye Belediyesi, Kaymakamlık, Odalar ve STK’ların iş birliği içinde çalışarak ‘güçlü bir Fethiye’ oluşturduklarını ifade etti. Civelek; “Şimdiye kadar gerçekleştirdiğiniz başarılı çalışmaların devamını diliyorum. Ayrıca bu çalışmaların ne kadar büyük bir hazla gerçekleştirdiğinizin haklı gururunu yaşayarak bizlere aktardınız” dedi.

FETHİYE’YE 15 SENE ÖNCE TURİST OLARAK GELMİŞ

Fethiye’ye 15 sene önce turist olarak geldiğini belirten Civelek; “15 yıl öncesine kadar bir ayağım Muğla ve ilçelerindeydi. Son 15 yıldır Muğla’ya özel olarak gelme durumum olmadı. Biliyorum ve gerek Muğla merkeze gerekse ilçelerime girerken bu 15 yıllık değişimin, gelişimin, dönüşümün fevkalade mutluluğunu yaşıyorum” diye konuştu.

Meclis salonundaki konuşmaların ardından Muğla Valisi Esengül Civelek, Kaymakam Ekrem Çalık, Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve beraberindekiler Başkan Saatcı’nın makamına geçti.

Haber Hülya Kulalı

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Beşkaza Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaştık Beşkaza Üniversitesi’ne bir adım daha ya...

Fethiye’de kurulması planlanan Beşkaza Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaşıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne 8 yıl önce temizlik işçisi olarak işe giren ve aynı üniversite...

Büyük ikramiye talihlisi evinde ölü bulundu Büyük ikramiye talihlisi evinde ölü bulu...

Milas ilçesinde, 2014 yılı Eylül ayında, bir şans oyunundan 687 bin liralık büyük ikramiyeyi kaza...

Cumhurbaşkanı’na suikast timinin ayrıntılı gerekçeli kararı çıktı Cumhurbaşkanı’na suikast timinin a...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Beşkaza Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaştık Beşkaza Üniversitesi’ne b...

Fethiye’de kurulması p...

Temizlik işçisi olarak girdi, müzik bölümünden mezun oldu Temizlik işçisi olarak gi...

Muğla Sıtkı Koçman Üni...

Büyük ikramiye talihlisi evinde ölü bulundu Büyük ikramiye talihlisi ...

Milas ilçesinde, 2014 ...

Cumhurbaşkanı’na suikast timinin ayrıntılı gerekçeli kararı çıktı Cumhurbaşkanı’na su...

Cumhurbaşkanı Recep Ta...

Duran kamyona çarpan motosikletli kurtarılamadı Duran kamyona çarpan moto...

BODRUM'da, yolun sağın...

Öğretmen çift öğretmenler gününde kazada öldü Öğretmen çift öğretmenler...

Muğla'nın Milas ilçesi...

Fethiyespor Levent Eriş ile anlaştı Fethiyespor Levent Eriş i...

2 haftadır teknik dire...

‘Masal bebek’ için ışık göründü ‘Masal bebek’ için ışık g...

Marmaris'te iki gözünd...

19 milyon Liralık yatırım yaza hazır 19 milyon Liralık yatırım...

Muğla Büyükşehir Beled...

Deprem korkusundan geceyi sokakta geçirdiler Deprem korkusundan geceyi...

MUĞLA’nın Ula İlçesi’n...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ