Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

NE GÜZELMİŞ O GÜNLER

İnsan ekmekle değil emekle yaşar demişim bir yerde. Arkadaşım nasıl ne demek istedin? Hiç ekmek olmadan yaşayabilir miyiz? diye sorup , peki su ne olacak ?


08 Temmuz 2017 - 9:19 'de eklendi ve 139 kez görüntülendi. A+A-

NE GÜZELMİŞ O GÜNLER

Bırak diyor  aklım,  geçmiş , geçmişte kalsın

Olmuyor  özlemini çekip durdukça  insan ,

Geçmiş  beni  gel de unut unutabiliyorsan diyor

Hem de hiç olmadık bir yer de bir zamanda…

İnsan ekmekle değil  emekle  yaşar demişim bir  yerde. Arkadaşım  nasıl  ne demek istedin?  Hiç ekmek olmadan yaşayabilir miyiz? diye sorup  , peki  su ne olacak ? susuz  yaşamak  mümkün mü  ? dedi.  Haklı elbet de .  Ekmeği  yapanda su sonunda  .Ama benim kastettiğim  emeğin olmadığı bir yerde  ekmek  olmadığını vurgulamaktı. Hangimiz  bir emek harcamadan bir  baltaya sap olabildik? Kim hangimize  gel ben çok kazanıyorum al sana bu kadarını  hibe ediyorum dedi?  Hiç birimize  ,çalışmadan  bir emek sarf etmeden bir şey verdi. Mutlaka  veren karşılığını beklemedi mi? Dinimiz   veren el , alan elden hayırlıdır diyor. Çok doğru ama nereye kadar veren el  olmaya kaçımız  devam  edecek?   İşte  Ramazan  ayında akşamları kurulan  o sofraları , her akşam   bir daha nerede   bulacaksınız?   Elbet de evlerimizde de ramazan ayında  sanki bir başka  çeşitlilik ,bir  bolluk vardı. Hiç bitmeseydi ne olurdu?

Hayatımızdan  bir ay daha  geçip gitti ,geriye  gene eski günler , eski özlemler kalıverdi.   Hiçbir özlem  geçmişi  geri getirmiyor ki !  İşsizlik  her geçen gün  artıyor , bunu da  nereden çıkarıyorsun demeyin sakın  Devletimizin  verdiği işsizlik rakamları ortada,  gençliğin yarınlarını , bizler elbet de düşünmek zorundayız. Yarınımızı kuracak olan onlar değil mi? İş, yoksa aş da yok  demektir. Geçen gün  bir gazete,  illerdeki  Kafelerin sayısının,  her geçen yıl arttığını yazıyordu. Bunun hoş bir şey olmadığını  söylemek  düşünen beyinler için  acı bir gerçek.  Bir yerde  kafe  sayısı artıyorsa  orada işsizlik  gittikçe artıyor demektir.  Bizim  insanlarımızın  vakti  eğer oralarda  geçiyorsa , bom boş oluşundandır.  Bir yazımda da yazdım sanıyorum. Kazanmayan genç  üstelik ,ana , baba parasıyla  buralarda vakti öldürüyorsa  , yarınlarımız  nasıl kazanılacak diye sormaz mıyız?

Hele eğitim ;  biz eğitimcileri her zaman  düşüncelere  kötümserliğe  sürüklüyor. Bir memleketin  geleceğini şu an değil , şu anda  eğitime   yatırılan yatırımların 10 – 15 yıl sonra  ülkemize  neler sağlayacak   teknolojide  neler verecek,  dünya ülkeleriyle  hangi  konuda rekabet edebilecek,üstünlüğü nasıl  el de edecek ?diyen  bunları soran  bir anlayış var mı?   İşte bunun için elbet de kaygılıyız.  Dünya kriterlerin de eğitimimizin  2003 yılından bile geride  olduğunu  öğrenince insanın elbet de içi yanıyor. Biz hiçbir zaman dinimizi öğretmeyelim  salt bunun karşısında bir taraf olalım düşüncesinde değiliz. Ama acı gerçek  sadece din ağırlıklı  okullar açarak çağı yakalamak mümkün değil. Özellikle eğitim politikamızın  geleceği kurtaracak ,  uzun soluklu olması  gerekir. Geleceğimizi kuracak olan  gençlerimize , büyük hedefler  göstermek ve onlara  ilmin ışığını yaşatacak Atatürk ilkelerini   ileri götürecek  ,bir yol çizmemiz gerekir. Sırf  politik amaçlı  görüşler fayda yerine sonunda hepimize  zarar verir.

Geçmişe bir özlem  var içimizde hiç  bitmiyor. Nasıl bitebilir ki ?  Liseyi bitirmişiz  hangi okula gitsek diye düşünüyoruz. Okulu bitirdiğiniz dereceniz  pekiyi ise  eczacılık, tıp  gidip kaydolup okuyabiliyorsunuz  ,Sınavsız her  okula  kaydolup  okuyabiliyorsunuz. Eczacılık fakültesini düşlerken  Bir not için pekiyi iyi kaçırmış iyi derece  ile mezun olmuştum .bunun  acısı  hâlâ içimdedir ,derslerde kendisiyle ,hep çekiştiğim Edebiyat  hocamız,  Beden Eğitimi Sınavında ( ben ki  Üstelik takım kaptanı olarak okula kupa kazandırmışım ) sınavda Beden Eğitimi hocamız raporlu olduğu için  sorumlu ders hocası ,tüm  kasa minder hareketlerini  tam hatasız yaptığım halde 10 yerine 9  notu vererek  pekiyi ile mezun olmamı  engellemişti. Nerden bilecekti  ki Onun gibi Edebiyat Fakültesin bitirip bir  öğretmen  olacağımı ? Nasip  buymuş  işte . Her gece rüyalarımda bile   o günleri  halen yaşarım .Üzülmem mi sanıyorsunuz?   hep üzülürüm . gene de  Ne güzelmiş o günler demekten başka bir şey söylemek gelmez içimden .Ya şimdi ki gençlerimiz  sınav üstüne sınav   bitirdiği derece  ne olursa olsun  üniversitede bir bölüme kayıt yaptırabiliyor mu?  Nereden nereye gelmişiz  ,nasıl da ne güzelmiş o günler demez miyim ? Geçip gitmiş ve bitmiş  her şey gibi mazi oluvermiş  yıllara özlem duymamak elde değil.  Sağ olan hocalarıma  sağlıklı daha nice mutlu yıllar ölmüş olanlarına Tanrıdan af ve mağfiret diler mekanlarını Cennet olmasını  dilerim.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
NİCE  23  NİSANLARA NİCE  23  NİSANLARA

23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış günüdür. Şöyle diyordu KOSTAS E T SOLOKADİS Belki BİR Gün Dönerim adlı 1981 yılında Abdi İpekçi Dos...

BİR DESTANDIR ÇANAKKALE BİR DESTANDIR ÇANAKKALE

Bu güzel topraklar bizlere , Vatanı için canını seve seve veren şehitlerimiz ve gazilerimizi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Okul servisiyle göçmen kaçakçılığı yaptılar! Okul servisiyle göçmen ka...

Muğla'nın Seydikemer İ...

‘Gökyüzünde ilk canlı konser’ ‘Gökyüzünde ilk can...

FETHİYE'deki 1965 rakı...

‘Elektronik sigara masum değil’ uyarısı ‘Elektronik sigara ...

MUĞLA İl Halk Sağlığı ...

Sultaniye Kaplıcaları’na turist yağdı Sultaniye KaplıcalarıR...

MUĞLA'nın Köyceğiz İlç...

Likya Yolu Ultra Maratonu Fethiye’den başladı Likya Yolu Ultra Maratonu...

ULUSLARARASI maraton k...

‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ na yoğun katılım ‘Süslü Kadınlar Bis...

MUĞLA'nın Bodrum, marm...

17 yaşındaki garson turisti bıçaklayarak öldürdü 17 yaşındaki garson turis...

MARMARİS'in turistik T...

‘Bu bölge daha büyük deprem görecek’ ‘Bu bölge daha büyük depr...

MUĞLA'nın Bodrum İlçes...

3 minibüste 91 kaçak yakalandı 3 minibüste 91 kaçak yaka...

MUĞLA'nın Milas İlçesi...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ