Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

NE GÜZELMİŞ O GÜNLER

İnsan ekmekle değil emekle yaşar demişim bir yerde. Arkadaşım nasıl ne demek istedin? Hiç ekmek olmadan yaşayabilir miyiz? diye sorup , peki su ne olacak ?


08 Temmuz 2017 - 9:19 'de eklendi ve 185 kez görüntülendi. A+A-

NE GÜZELMİŞ O GÜNLER

Bırak diyor  aklım,  geçmiş , geçmişte kalsın

Olmuyor  özlemini çekip durdukça  insan ,

Geçmiş  beni  gel de unut unutabiliyorsan diyor

Hem de hiç olmadık bir yer de bir zamanda…

İnsan ekmekle değil  emekle  yaşar demişim bir  yerde. Arkadaşım  nasıl  ne demek istedin?  Hiç ekmek olmadan yaşayabilir miyiz? diye sorup  , peki  su ne olacak ? susuz  yaşamak  mümkün mü  ? dedi.  Haklı elbet de .  Ekmeği  yapanda su sonunda  .Ama benim kastettiğim  emeğin olmadığı bir yerde  ekmek  olmadığını vurgulamaktı. Hangimiz  bir emek harcamadan bir  baltaya sap olabildik? Kim hangimize  gel ben çok kazanıyorum al sana bu kadarını  hibe ediyorum dedi?  Hiç birimize  ,çalışmadan  bir emek sarf etmeden bir şey verdi. Mutlaka  veren karşılığını beklemedi mi? Dinimiz   veren el , alan elden hayırlıdır diyor. Çok doğru ama nereye kadar veren el  olmaya kaçımız  devam  edecek?   İşte  Ramazan  ayında akşamları kurulan  o sofraları , her akşam   bir daha nerede   bulacaksınız?   Elbet de evlerimizde de ramazan ayında  sanki bir başka  çeşitlilik ,bir  bolluk vardı. Hiç bitmeseydi ne olurdu?

Hayatımızdan  bir ay daha  geçip gitti ,geriye  gene eski günler , eski özlemler kalıverdi.   Hiçbir özlem  geçmişi  geri getirmiyor ki !  İşsizlik  her geçen gün  artıyor , bunu da  nereden çıkarıyorsun demeyin sakın  Devletimizin  verdiği işsizlik rakamları ortada,  gençliğin yarınlarını , bizler elbet de düşünmek zorundayız. Yarınımızı kuracak olan onlar değil mi? İş, yoksa aş da yok  demektir. Geçen gün  bir gazete,  illerdeki  Kafelerin sayısının,  her geçen yıl arttığını yazıyordu. Bunun hoş bir şey olmadığını  söylemek  düşünen beyinler için  acı bir gerçek.  Bir yerde  kafe  sayısı artıyorsa  orada işsizlik  gittikçe artıyor demektir.  Bizim  insanlarımızın  vakti  eğer oralarda  geçiyorsa , bom boş oluşundandır.  Bir yazımda da yazdım sanıyorum. Kazanmayan genç  üstelik ,ana , baba parasıyla  buralarda vakti öldürüyorsa  , yarınlarımız  nasıl kazanılacak diye sormaz mıyız?

Hele eğitim ;  biz eğitimcileri her zaman  düşüncelere  kötümserliğe  sürüklüyor. Bir memleketin  geleceğini şu an değil , şu anda  eğitime   yatırılan yatırımların 10 – 15 yıl sonra  ülkemize  neler sağlayacak   teknolojide  neler verecek,  dünya ülkeleriyle  hangi  konuda rekabet edebilecek,üstünlüğü nasıl  el de edecek ?diyen  bunları soran  bir anlayış var mı?   İşte bunun için elbet de kaygılıyız.  Dünya kriterlerin de eğitimimizin  2003 yılından bile geride  olduğunu  öğrenince insanın elbet de içi yanıyor. Biz hiçbir zaman dinimizi öğretmeyelim  salt bunun karşısında bir taraf olalım düşüncesinde değiliz. Ama acı gerçek  sadece din ağırlıklı  okullar açarak çağı yakalamak mümkün değil. Özellikle eğitim politikamızın  geleceği kurtaracak ,  uzun soluklu olması  gerekir. Geleceğimizi kuracak olan  gençlerimize , büyük hedefler  göstermek ve onlara  ilmin ışığını yaşatacak Atatürk ilkelerini   ileri götürecek  ,bir yol çizmemiz gerekir. Sırf  politik amaçlı  görüşler fayda yerine sonunda hepimize  zarar verir.

Geçmişe bir özlem  var içimizde hiç  bitmiyor. Nasıl bitebilir ki ?  Liseyi bitirmişiz  hangi okula gitsek diye düşünüyoruz. Okulu bitirdiğiniz dereceniz  pekiyi ise  eczacılık, tıp  gidip kaydolup okuyabiliyorsunuz  ,Sınavsız her  okula  kaydolup  okuyabiliyorsunuz. Eczacılık fakültesini düşlerken  Bir not için pekiyi iyi kaçırmış iyi derece  ile mezun olmuştum .bunun  acısı  hâlâ içimdedir ,derslerde kendisiyle ,hep çekiştiğim Edebiyat  hocamız,  Beden Eğitimi Sınavında ( ben ki  Üstelik takım kaptanı olarak okula kupa kazandırmışım ) sınavda Beden Eğitimi hocamız raporlu olduğu için  sorumlu ders hocası ,tüm  kasa minder hareketlerini  tam hatasız yaptığım halde 10 yerine 9  notu vererek  pekiyi ile mezun olmamı  engellemişti. Nerden bilecekti  ki Onun gibi Edebiyat Fakültesin bitirip bir  öğretmen  olacağımı ? Nasip  buymuş  işte . Her gece rüyalarımda bile   o günleri  halen yaşarım .Üzülmem mi sanıyorsunuz?   hep üzülürüm . gene de  Ne güzelmiş o günler demekten başka bir şey söylemek gelmez içimden .Ya şimdi ki gençlerimiz  sınav üstüne sınav   bitirdiği derece  ne olursa olsun  üniversitede bir bölüme kayıt yaptırabiliyor mu?  Nereden nereye gelmişiz  ,nasıl da ne güzelmiş o günler demez miyim ? Geçip gitmiş ve bitmiş  her şey gibi mazi oluvermiş  yıllara özlem duymamak elde değil.  Sağ olan hocalarıma  sağlıklı daha nice mutlu yıllar ölmüş olanlarına Tanrıdan af ve mağfiret diler mekanlarını Cennet olmasını  dilerim.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BİR GÜNEŞTİ O BİR GÜNEŞTİ O

Bir 10 Kasım daha yaşadık. Atamızın aramızdan ayrılmasından 79 yıl geçti. Tarihe dönüp ba...

İKİ KAPILI HAN İKİ KAPILI HAN

Bu haftaki yazıma LİNCOİN’in bir deyişini alarak başlıyorum.Ne oldu? neden böyle? Özlemlerimizi neden içimize gömdük? Birlik beraberlik, sevgi, coşku n...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Çıntar mantarına yoğun ilgi var Çıntar mantarına yoğun il...

MUĞLA il merkezi ile i...

Okul anılarını paylaştı Okul anılarını paylaştı...

Fethiye Ticaret ve San...

Şehit öğretmenler için hatıra ormanı oluşturuldu Şehit öğretmenler için ha...

Marmaris'te hain terör...

O mahalle için tahliye kararı bekleniyor O mahalle için tahliye ka...

MUĞLA'nın Ula İlçesi'n...

5.1’in ardından deprem sağanağı devam ediyor 5.1’in ardından deprem sa...

MUĞLA'nın Ula İlçesi'n...

Beşkaza Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaştık Beşkaza Üniversitesi’ne b...

Fethiye’de kurulması p...

Temizlik işçisi olarak girdi, müzik bölümünden mezun oldu Temizlik işçisi olarak gi...

Muğla Sıtkı Koçman Üni...

Büyük ikramiye talihlisi evinde ölü bulundu Büyük ikramiye talihlisi ...

Milas ilçesinde, 2014 ...

Cumhurbaşkanı’na suikast timinin ayrıntılı gerekçeli kararı çıktı Cumhurbaşkanı’na su...

Cumhurbaşkanı Recep Ta...

Duran kamyona çarpan motosikletli kurtarılamadı Duran kamyona çarpan moto...

BODRUM'da, yolun sağın...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ