Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

YAHUDİ GÜVENİLİR OLSA HZ. MUSA YAZILI LEVHAYLA GELMEZDİ

Kutsal olduğu kabul edilen kitaplardan bahsederken insanların ağzından ‘İncil, Tevrat ve Kur’an’ bir defada çıkıveriyor.


05 Mayıs 2017 - 7:06 'de eklendi ve 629 kez görüntülendi. A+A-

YAHUDİ GÜVENİLİR OLSA HZ. MUSA YAZILI LEVHAYLA GELMEZDİ

 

İncil diye bildiğimiz, Hz. İsa’dan 30 yıl sonra yazılmaya başlamış ve yüz yıllık bir süreçte tamamlanmış bir kitaptır. Ahdi Cedîd olarak da isimlendirilen metin, kitabı yazanlar tarafından, Hz. İsa’nın hayat hikayesinin anlatılmasından ibarettir. Hıristiyanlar da bu kitabın vahiy ürünü olmadığını kabul ederler ve “İsa Allah’ın kelimesidir, ayrıca vahiy almasına ihtiyacı yoktur, ona kitap verilmemiştir” prensibini kabul ederler.

Eldeki mevcut Tevrat yani Ahdi Atik ise, ne zaman yazıldığı belli olmayan ve uzun bir süreç içinde yazıya geçirilen kitaptır. Metin tenkidi çalışmaları özellikle Tevrat’ın istinsah (kopyalama) ve naklinde kasıtlı-kasıtsız olarak pek çok hatanın yapıldığını ortaya koymaktadır.

Kur’an-ı Kerimde, diğer kıssalarda anlatılmayan bir vahiy usulü İsrailoğulları için anlatılmaktadır. Hz. Musa vahiy aldıktan sonra yazılı levhalar ile kavmine dönmüştür. Bu çok dikkat çekici ve diğer ümmetlerde görülmeyen bir uygulamadır. Verilen emaneti tahrip etmek, bildikleri halde yanlış olanı uygulamak gibi bir vefasızlık, hallerinden hiç eksik olmamıştır. Sanki Rabbimiz; “Yahudi ile iş yapacaksan anlaşmanı sağlam yap ve sakın sözüne güvenme” mesajı vermektedir.

Ne Tevrat ne de İncil için ‘ezberlenerek koruma’ gibi bir yola gidilmemiştir. Kur’an ise Peygamberimiz tarafından Müminlerin zihinlerine, gönüllerine ve kalemlerine teslim edilmiştir. Dünyanın en güvenilir insanları Mü’minlerdir. Allah, buyruğunu bu insanlara emanet etmiş  ve onlar da hafızalarında ve gönüllerinde bu emaneti hayatları pahasına muhafaza etmişlerdir. Îman, emîn olmaktır, güven olmayanda, îman durmaz.

Tüm dünyayı kontrol etmeye çalışan İngiliz-Yahudi medeniyetini oluşturan manevî, itikadî ve ahlakî zemin bu haldeyken, onlarla nasıl bir ilişki içindeyiz?

Marshall Planı, Avrupa Birliği, Gümrük Birliği, Göçmen Anlaşması…

Marshall yardımı  almak ve NATO’ya üye olmak için ülkeyi ABD’ye açan Menderes Hükümeti, Yahudi’nin sözünde duracağını zannetti. Aşağıdaki tablo Türkiye’nin aldığı yardımın miktarını ve ABD’nin sözünde durmadığını belgeleyen listedir. Bu haksızlık karşısında ne yapabildik?

 

 

Avrupa Birliğine alınacaksınız izlenimi vererek erkenden gümrük birliğini Çiller hükümetine imzalattılar. Avrupa Birliği bekleme süresi 54 yıl, ne yapabildik? Göçmen anlaşması karşılığında  serbest dolaşım hakkı vereceklerdi. Dört, beş milyon  Suriyeli bizde kaldı, yine sözlerini tutmadılar, ne yapabildik?

Bakara Suresi 120: “Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstıyanlar da asla senden razı olmayacaklardır. De ki: Doğru yol, ancak Allah’ın yoludur. Sana gelen ilimden sonra onların arzularına uyacak olursan, andolsun ki, Allah’tan sana ne bir dost ne de bir yardımcı vardır.

Allah’ın güvenmediği kavimlere güvenmekle yola devam edemeyiz. “Amerikalı dostlarımız sözünde durmadı” gibi cümleler bizi yönetenlerin sözleridir. Amerika bizim dostumuz değildir. Düşman olduğunu anlatmak için daha ne yapsınlar? Kâfirin yolu, kâfir olmadıkça son bulmaz.

Onlardan güçlü olmakla, onlar gibi olmak aynı şey değildir. Ayağa kalkan ufku görür ama yüzünü Batı dönen, güneşin doğuşunu göremez. Selam ile…

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Müslümanın Üç Kelimesi: Müslümanın Üç Kelimesi:

İnanmak, hayatı anlamlı kılmada İnsanın ihtiyacıdır diyebiliriz. Varlığımıza bir anlam vermeden, ...

MEZHEPLERİ ELEŞTİRENLERİN MEZHEPLERİ MEZHEPLERİ ELEŞTİRENLERİN MEZHEPLERİ...

Yaklaşık iki yüz yıldır süren Haçlı Seferlerinden sonra savaşta başarılı olamayan Haçlı ordusu,  ...

YUNAN’I KULLANMA KILAVUZU YUNAN’I KULLANMA KILAVUZU

Batı modernizminin merkezi İngiltere 19. asrın başlarında Protestanlığı benimseyince İngilizlerin...

LİYAKAT Mİ, GÜVENLİK VE/VEYA İTAAT Mİ? LİYAKAT Mİ, GÜVENLİK VE/VEYA İTAAT Mİ?...

Başa geçinceye kadar liyakat diyenler, koltuğa oturunca güvenlik ve itaat  demeye başlıyor. Kur’a...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Okul servisiyle göçmen kaçakçılığı yaptılar! Okul servisiyle göçmen ka...

Muğla'nın Seydikemer İ...

‘Gökyüzünde ilk canlı konser’ ‘Gökyüzünde ilk can...

FETHİYE'deki 1965 rakı...

‘Elektronik sigara masum değil’ uyarısı ‘Elektronik sigara ...

MUĞLA İl Halk Sağlığı ...

Sultaniye Kaplıcaları’na turist yağdı Sultaniye KaplıcalarıR...

MUĞLA'nın Köyceğiz İlç...

Likya Yolu Ultra Maratonu Fethiye’den başladı Likya Yolu Ultra Maratonu...

ULUSLARARASI maraton k...

‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ na yoğun katılım ‘Süslü Kadınlar Bis...

MUĞLA'nın Bodrum, marm...

17 yaşındaki garson turisti bıçaklayarak öldürdü 17 yaşındaki garson turis...

MARMARİS'in turistik T...

‘Bu bölge daha büyük deprem görecek’ ‘Bu bölge daha büyük depr...

MUĞLA'nın Bodrum İlçes...

3 minibüste 91 kaçak yakalandı 3 minibüste 91 kaçak yaka...

MUĞLA'nın Milas İlçesi...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ