Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

NİCE  23  NİSANLARA

23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış günüdür.


22 Nisan 2017 - 14:07 'de eklendi ve 631 kez görüntülendi. A+A-

NİCE  23  NİSANLARA

 

Yaşıyoruz, görüyoruz,  birlikte seviyoruz,

En yüce  Türk;  Atatürk  biliyoruz.

O bir tarihtir o dikilen bir  anıt,

Hiç kimsenin  ulaşamadığı yerdesin…

 

23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış  günüdür. Birinci Dünya Savaşının  başladığı ve 4 yıl sürdüğü  bir savaş diliminde, Ülkemiz müttefikleriyle  bu savaştan yenik çıkmış ve ülkemiz toprakları, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunanlılar tarafından işgal edilmişti  ama kendini ve tahtını korumaktan başka bir düşüncesi olmayan Padişahlıktan  en ufak bir ses çıkmamıştı.

23 Nisan 1920 de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışını yaptığı bina Ulus  Meydanından  İstasyona giden caddenin başında bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak anılan tek katlı bir binadır. O yıllara bir göz atarsak millet fakrü zaruret içinde yokları  var etme uğraşı içindedir. Meclis binası soba ile ısıtılmakta sıraları bir okuldan getirilen tahta sıralardan oluşmaktadır. işte ilk meclis  bu tahta sıralarda oturmuş Ulu önder Atamızın başkanlığında  milletini temsil etmiştir. Ya bugünkü Ceylan derisiyle kaplı  rahat koltuklarda bir birleriyle laf yarışında  varlık içinde  oturanlar!… Memleketin geleceğine karar veren Atatürk’ün başkanlığında  kandil ışığında  (lüks Lambası) çalışanlar  ve Ülkemizi karanlıktan aydınlığa çıkaran  üstüne bir palto alacak parası olmayanlar!… İşte Ulusal Kurtuluş Savaşı için alınan kararlar bu meclisçe aldı . Tüm Dünyaya  örnek  olan Kurtuluş Savaşı bir ders  olarak Atatürk’ün başkanlığında  bu mecliste  kararlaştırıldı.

23 Nisan 1920 Ulusumuzun  yönetim yetkisinin  kullanılmaya başlandığı bir tarihi  gündür. 23 Nisan  aynı zamanda Dünyada ülkemiz çocuklarının ilk ve tek olarak  kutladığı  bir  çocuk Bayramıdır. Atamızın  çocuklarımıza  armağan ettiği bu Bayram  bu gün dolayısıyla  ülkemmize gelen  ülkelerin çocuklarıyla  kaynaşıp kardeşliğin  ne kadar önemli  olduğunu göstermesi bakımından  da çok  değert kazanmıştır.

Ulu önderimiz çocuklara çok değer verir, yurt gezilerinde  okullara uğrar derslere  girip dinler ,sorular sorardı. “bu günün küçükleri , yarının büyükleri” diyen Atamız Bayram süresince  makamların  çocuklara  bırakılmasını da  başlatmıştır. Bu güzel  gelenek  devam etmekte  ve her 23 Nisanda   makamlar çocuklarımıza bırakılmaktadır.

23 Nisan da yıllarca  çocuklarımız  Bayramlarını  statyumlar da kutlarken nedense  sadece  kendi  okullarında kutlamaya  terk edildildi. Statyumlarda  kendi ana babaları , kardeşleri yakınları  mahalleli, tüm halkın iştirakıyla kutlanırken birden  bu güzellikler yok edildi. O görkemli , Bayrakları ve okul flamalarıyla  halkın büyük coşkusu  ile  alkışlarıyla yaptıklartı resmi geçitler ve her okulun iştirakıyla yaptıkları gösteriler bir hayal olarak anılar da  geçmişteki bir özlem olarak kaldı çok yazık.

23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk  Bayramı  eğemenliğin Ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Yarının büyükleri olacak  olan çocuklarımıza armağan edilmiş bir bayramdır.  23 Nisan 1924 yılında  Büyük Millet Meclisinde Bayram olarak kabul edilmiş ve ilk olarak 23 Nisan 1929 yılnda ülkemize gelen 6 ülkenin çocuklarının da katıldığı Bayram olarak   kutlanmaya başlamıştır. 23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramı Milli  birliğimizin kenetlenmiş bir ifadesidir. Tüm dünya çocuklarının ülkemize gelip  bir ve beraber  kutladığı tek çocuk Bayramıdır. 23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramı  yarınlarımızın geleceği  tüm çocuklarımıza kutlu olsun. Hep birlikte  nicelerine…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
NE GÜZELMİŞ O GÜNLER NE GÜZELMİŞ O GÜNLER

İnsan ekmekle değil emekle yaşar demişim bir yerde. Arkadaşım nasıl ne demek istedin? Hiç e...

UNUTMAZ  UNUTMAZ 

Şöyle diyordu KOSTAS E T SOLOKADİS Belki BİR Gün Dönerim adlı 1981 yılında Abdi İpekçi Dos...

BİR DESTANDIR ÇANAKKALE BİR DESTANDIR ÇANAKKALE

Bu güzel topraklar bizlere , Vatanı için canını seve seve veren şehitlerimiz ve gazilerimizi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Okul servisiyle göçmen kaçakçılığı yaptılar! Okul servisiyle göçmen ka...

Muğla'nın Seydikemer İ...

‘Gökyüzünde ilk canlı konser’ ‘Gökyüzünde ilk can...

FETHİYE'deki 1965 rakı...

‘Elektronik sigara masum değil’ uyarısı ‘Elektronik sigara ...

MUĞLA İl Halk Sağlığı ...

Sultaniye Kaplıcaları’na turist yağdı Sultaniye KaplıcalarıR...

MUĞLA'nın Köyceğiz İlç...

Likya Yolu Ultra Maratonu Fethiye’den başladı Likya Yolu Ultra Maratonu...

ULUSLARARASI maraton k...

‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ na yoğun katılım ‘Süslü Kadınlar Bis...

MUĞLA'nın Bodrum, marm...

17 yaşındaki garson turisti bıçaklayarak öldürdü 17 yaşındaki garson turis...

MARMARİS'in turistik T...

‘Bu bölge daha büyük deprem görecek’ ‘Bu bölge daha büyük depr...

MUĞLA'nın Bodrum İlçes...

3 minibüste 91 kaçak yakalandı 3 minibüste 91 kaçak yaka...

MUĞLA'nın Milas İlçesi...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ