Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

NİCE  23  NİSANLARA

23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış günüdür.


22 Nisan 2017 - 14:07 'de eklendi ve 659 kez görüntülendi. A+A-

NİCE  23  NİSANLARA

 

Yaşıyoruz, görüyoruz,  birlikte seviyoruz,

En yüce  Türk;  Atatürk  biliyoruz.

O bir tarihtir o dikilen bir  anıt,

Hiç kimsenin  ulaşamadığı yerdesin…

 

23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış  günüdür. Birinci Dünya Savaşının  başladığı ve 4 yıl sürdüğü  bir savaş diliminde, Ülkemiz müttefikleriyle  bu savaştan yenik çıkmış ve ülkemiz toprakları, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunanlılar tarafından işgal edilmişti  ama kendini ve tahtını korumaktan başka bir düşüncesi olmayan Padişahlıktan  en ufak bir ses çıkmamıştı.

23 Nisan 1920 de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışını yaptığı bina Ulus  Meydanından  İstasyona giden caddenin başında bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak anılan tek katlı bir binadır. O yıllara bir göz atarsak millet fakrü zaruret içinde yokları  var etme uğraşı içindedir. Meclis binası soba ile ısıtılmakta sıraları bir okuldan getirilen tahta sıralardan oluşmaktadır. işte ilk meclis  bu tahta sıralarda oturmuş Ulu önder Atamızın başkanlığında  milletini temsil etmiştir. Ya bugünkü Ceylan derisiyle kaplı  rahat koltuklarda bir birleriyle laf yarışında  varlık içinde  oturanlar!… Memleketin geleceğine karar veren Atatürk’ün başkanlığında  kandil ışığında  (lüks Lambası) çalışanlar  ve Ülkemizi karanlıktan aydınlığa çıkaran  üstüne bir palto alacak parası olmayanlar!… İşte Ulusal Kurtuluş Savaşı için alınan kararlar bu meclisçe aldı . Tüm Dünyaya  örnek  olan Kurtuluş Savaşı bir ders  olarak Atatürk’ün başkanlığında  bu mecliste  kararlaştırıldı.

23 Nisan 1920 Ulusumuzun  yönetim yetkisinin  kullanılmaya başlandığı bir tarihi  gündür. 23 Nisan  aynı zamanda Dünyada ülkemiz çocuklarının ilk ve tek olarak  kutladığı  bir  çocuk Bayramıdır. Atamızın  çocuklarımıza  armağan ettiği bu Bayram  bu gün dolayısıyla  ülkemmize gelen  ülkelerin çocuklarıyla  kaynaşıp kardeşliğin  ne kadar önemli  olduğunu göstermesi bakımından  da çok  değert kazanmıştır.

Ulu önderimiz çocuklara çok değer verir, yurt gezilerinde  okullara uğrar derslere  girip dinler ,sorular sorardı. “bu günün küçükleri , yarının büyükleri” diyen Atamız Bayram süresince  makamların  çocuklara  bırakılmasını da  başlatmıştır. Bu güzel  gelenek  devam etmekte  ve her 23 Nisanda   makamlar çocuklarımıza bırakılmaktadır.

23 Nisan da yıllarca  çocuklarımız  Bayramlarını  statyumlar da kutlarken nedense  sadece  kendi  okullarında kutlamaya  terk edildildi. Statyumlarda  kendi ana babaları , kardeşleri yakınları  mahalleli, tüm halkın iştirakıyla kutlanırken birden  bu güzellikler yok edildi. O görkemli , Bayrakları ve okul flamalarıyla  halkın büyük coşkusu  ile  alkışlarıyla yaptıklartı resmi geçitler ve her okulun iştirakıyla yaptıkları gösteriler bir hayal olarak anılar da  geçmişteki bir özlem olarak kaldı çok yazık.

23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk  Bayramı  eğemenliğin Ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Yarının büyükleri olacak  olan çocuklarımıza armağan edilmiş bir bayramdır.  23 Nisan 1924 yılında  Büyük Millet Meclisinde Bayram olarak kabul edilmiş ve ilk olarak 23 Nisan 1929 yılnda ülkemize gelen 6 ülkenin çocuklarının da katıldığı Bayram olarak   kutlanmaya başlamıştır. 23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramı Milli  birliğimizin kenetlenmiş bir ifadesidir. Tüm dünya çocuklarının ülkemize gelip  bir ve beraber  kutladığı tek çocuk Bayramıdır. 23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramı  yarınlarımızın geleceği  tüm çocuklarımıza kutlu olsun. Hep birlikte  nicelerine…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BİR GÜNEŞTİ O BİR GÜNEŞTİ O

Bir 10 Kasım daha yaşadık. Atamızın aramızdan ayrılmasından 79 yıl geçti. Tarihe dönüp ba...

İKİ KAPILI HAN İKİ KAPILI HAN

Bu haftaki yazıma LİNCOİN’in bir deyişini alarak başlıyorum.Ne oldu? neden böyle? Özlemlerimizi neden içimize gömdük? Birlik beraberlik, sevgi, coşku n...

NE GÜZELMİŞ O GÜNLER NE GÜZELMİŞ O GÜNLER

İnsan ekmekle değil emekle yaşar demişim bir yerde. Arkadaşım nasıl ne demek istedin? Hiç e...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Beşkaza Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaştık Beşkaza Üniversitesi’ne b...

Fethiye’de kurulması p...

Temizlik işçisi olarak girdi, müzik bölümünden mezun oldu Temizlik işçisi olarak gi...

Muğla Sıtkı Koçman Üni...

Büyük ikramiye talihlisi evinde ölü bulundu Büyük ikramiye talihlisi ...

Milas ilçesinde, 2014 ...

Cumhurbaşkanı’na suikast timinin ayrıntılı gerekçeli kararı çıktı Cumhurbaşkanı’na su...

Cumhurbaşkanı Recep Ta...

Duran kamyona çarpan motosikletli kurtarılamadı Duran kamyona çarpan moto...

BODRUM'da, yolun sağın...

Öğretmen çift öğretmenler gününde kazada öldü Öğretmen çift öğretmenler...

Muğla'nın Milas ilçesi...

Fethiyespor Levent Eriş ile anlaştı Fethiyespor Levent Eriş i...

2 haftadır teknik dire...

‘Masal bebek’ için ışık göründü ‘Masal bebek’ için ışık g...

Marmaris'te iki gözünd...

19 milyon Liralık yatırım yaza hazır 19 milyon Liralık yatırım...

Muğla Büyükşehir Beled...

Deprem korkusundan geceyi sokakta geçirdiler Deprem korkusundan geceyi...

MUĞLA’nın Ula İlçesi’n...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ