Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

RÜZGARIN HER ESTİĞİ YERE RES OLMAZ!

Muğla’da SİT alanları ile ilgili değişilik planlarına tepkiler çığ gibi büyüyor SİT alanlarının hem imara açılmasına hem de üzerine RES kurulmaya karar verilmesine karşı her gün yeni bir tepki geliyor. Son olarak hem SİT alanlarının statüsü hem de üzerine RES yapılması konusunda halkın ve yerel yönetimlerin fikrinin alınmadığı ortaya çıktı!


27 Şubat 2017 - 10:31 'de eklendi ve 191 kez görüntülendi. A+A-

RÜZGARIN HER ESTİĞİ YERE RES OLMAZ!

Bodrum, Milas, Datça ve Muğla merkezde çok sayıda enerji üretim lisansı verildiğine dikkat çeken Neşe Yüzak, yapım aşamasında olan bu santrallerin ÇED süreçlerinde yöre halkının ve sivil toplum örgütlerinin bilgilendirmesi yapılmadığını açıkladı. Yüzak ayrıca belediyelerin de görüşlerine başvurulmadığını ifade etti.

Yüzak ayıca şunları söyledi;

“Muğla bölgesi sektörel olarak incelendiğinde; Turizm ,tarım ve arıcılık en yoğun isdihdam sektörleridir. Sektörel bazlı olarak baktığınızda, çevresel etkileri olacak işletmelerin bu sektörlerle birlikte sürdürülebilirliği iyi irdelenmelidir. Bu nedenledir ki ÇED süreçleri mutlaka yerel paydaşların katılımı ile sonuçlandırılmak zorundadır. Tüm enerji ,sanayii ve madencilik yatırımları lokomotif isdihdam sektörlerini etkilemeyecek şekilde olmalıdır. Bodrum yarımadası ile Datça Bozburun yarımadasında ayrıca dikkat edilmesi gereken özel çevre koruma alanlarıdır. Bu alanlar “Sürdürülebilir” tanımı altında adım adım korumasız hale getirilmemelidir.”

Yüzak enerji yatırımlarının ekonomik olması yetmez aynı zamanda ekolojik olması gerektiğine dikkat çekti ve rüzgarın her estiği yere santral yapılır ilkesinden vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. Yüzak, doğal sit alanlarına, tarımsal alanlara, yerleşim bölgelerine, meralara, flora ve faunanın zengin olduğu alanlara mesafelerin yasal bilimsel sınırlamalarla korunması gerektiğinin altını çizdi.

Yüzak’ın belirttiğine göre, RES Alanları 10 megavatın altında da ÇED sürecine tabi tutulmak zorunda ve halkın bu sürece katılımı mutlaka sağlanması şart. Yüzak ayrıca “yereldeki insanların rızası olmadan, bölgenin ekonomisine, ekolojisine ve görseline zarar verecek, ’’oldu bitti‘’ uygulamaları yapılmamalıdır” dedi.

“Enerji ihtiyacını karşılamak, yeni santral yapımı dışında, iyileştirmeler, tasarruf tedbirleri ve doğru enerji politikaları ile de mümkündür” diyen Yüzak bir konuya daha dikkat çekti; “Doğalgaz alım garantisi nedeniyle, kullanılmayan santral kapasitesi kurulu gücün %21’idir. Kayıp kaçak oranı %17, enerji politikaları iyileştirilerek yapılabilecek tasarruf %20 civarındadır”

RES sahalarının arıcılık, tarım, zeytincilik ve koşnili kızılçam ormanları konusunda bölgemizde ciddi incelemelerden geçirilmesini isteyen Yüzak, RES alanlarına ulaşım yolları için keşilecek orman habitadı da bilimsel kar-zarar terazisinde tartılması gerektiğini ifade etti. Yüzak, “sahada bir kaç günlük gözlemlerle yapılmış çalışmalarla çed raporları hazırlanmamalıdır. Alanların sit dereceleri bu raporlara yol gösterici bilimsel çalışmayı içermelidir” diyerek konunun ciddiyetine parmak bastı.

Neşe Yüzak, ayrıca bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın olası insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, arı populasyonuna etkileşim konusunda görüş bildirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Neşe Yüzak’ın belirttiğine göre, kesin korunacak hassas alanlarda RES projelerine izin verilmeyeceği söylendikten sonra, “ancak…” diye devam ediyor. Ayrıca henüz taslak halinde olan doğal sit alanlarının yeni statüleri üzerinden tanımlanan ilke kararları ile geçmişte verilen lisans alanları tanımlanıyor.

Ancak mevcut lisans verilen alanlar yeni adıyla kesin koruma statüsünde ise lisans verildiği dönemde de 1. derece sit alanı statüsünde bulunuyor. Bununla ilgili olarak Yüzak şu sorulara cevap istedi;

“Bu lisanslar neden çevre etkileşimi dikkate alınmadan verilmiştir? Enerji Bakanlığı ile Çevre Bakanlığı arasında koordinasyon yok mudur? RES alanlarına verilen lisansların bitimi 2060 yıllarını bulmaktadır. 40 yıl boyunca kesin koruma alanında doğal yaşama verilen zarar nasıl geri kazanılacaktır?

Yüzak’a göre, Mevcut RES alanlarına bakıldığında ortaya çıkan tablo şöyle;

“Datça RES 1. Derece doğal sit alanında, Güllük RES 1. Derece doğal sit alanı etkileşim alanında, Akyar RES 1. Derece arkeolojik sit alanında, Geriş RES bir kısmı doğal sit alanında, lisans başvurusu olan Marmaris ve Datça RES’leri ise 1. Derece Doğal Sit alanında” ...

Yüzak ayrıca şu hususa dikkat çekti;

“Örtüaltı tarımdan ve kültür balıkçılığından sakınılan alanlarda RES lerin doğaya zarar vermeyeceği öngörülmüştür. Dünya literatüründe RES etkileşim mesafesi 2 bin metreye ye çıkarılmaya çalışılırken biz yeni çıkardığımız mevzuatta en az etkileşim mesafesi olarak 300 metre öngörmekteyiz.”

Bu sürecin doğurabileceği risklerin büyüklüğüne dikkat çeken Neşe Yüzak sözlerini şöyle tamamladı;

“Muğla‘da lisansı verilen ve verilecek olan tüm yatırımların yaşam alanlarımıza, doğal dokuya, flora ve faunaya, yerel geçim kaynaklarına etkisini takip ediyoruz ve edeceğiz. Hep beraber daha iyiye ve güzele karar verebiliriz. Tüm yatırımların bölgelerde de destek bulması için, halkın, yöre kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerinin ortak karar almasını sağlayalım.”

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cezası 220 TL! Cezası 220 TL!

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Zabıta Müdürlüğü'ne gerçekleştirdiği ziyarette gürültü ki...

Yanıklar imara mı açılacak? Yanıklar imara mı açılacak?

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, 24 Ağustos 2017 tarihinde Fethiye’nin Yanıklar Mahallesi’...

En iyi çevreciler bu panoda! En iyi çevreciler bu panoda!

“Tanrının Dünyaya bahşettiği cennet” olarak adlandırılan Ölüdeniz’de çevreyi temiz tutan duyarlı ...

Haberimiz ses getirdi!  DSİ Süreci Hızlandırdı Haberimiz ses getirdi! DSİ Süreci Hızla...

Fethiye’nin vitrini görünümünde olan kanal korkuluklarının içler acısı halini gösteren haberimiz ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ