Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Özyer, “Terörün her türlüsüne karşıyız”

Portekiz’de yapılan Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) 11. Genel Kurulu’na; Türkiye’yi temsilen Muğla Milletvekili ve Akdeniz-Pa Türk Grubu Başkanı Hasan Özyer’in başkanlığında Akdeniz-Pa Türk Grubu Komisyonu Üyeleri katıldı.


25 Şubat 2017 - 9:02 'de eklendi ve 252 kez görüntülendi. A+A-

Özyer, “Terörün her türlüsüne karşıyız”

Muğla Milletvekili ve Akdeniz-Pa Türk Grubu Başkanı Hasan Özyer: “Uluslararası bir terör örgütü olan FETÖ, bütün ülkeler için yakın ve ciddi bir tehdittir. FETÖ, İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından terör örgütü ilan edilmiştir. Başta BM olmak üzere bütün ülkelerin, kara para aklamadan, silahlı eylemlere ve darbe girişimleri yapmaya kadar varan bu silahlı yapıyı, terör örgütü ilan etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Portekiz’de yapılan Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) 11. Genel Kurulu’na; Türkiye’yi temsilen Muğla Milletvekili ve Akdeniz-Pa Türk Grubu Başkanı Hasan Özyer’in başkanlığında Akdeniz-Pa Türk Grubu Komisyonu Üyeleri katıldı.

Geçtiğimiz gün Portekiz’de toplanan Genel Kurul’da; AKDENİZ-PA Türk Grubu Başkanı Hasan Özyer, Terörle Mücadele, Göç, işbirliği ve Güvenlik konularında bir konuşma yaptı. Akdeniz ülkeleri milletvekillerinin katıldığı toplantıda, Akdeniz-Pa Türk Grubu Başkanı Muğla Milletvekili Hasan Özyer konuşmasının ardından uzun süre alkışlandı. Hasan Özyer, toplantıya katılan diğer ülke milletvekilleriyle de bire bir görüşmeler yaparak, Türkiye’nin terörle mücadele, göç, işbirliği ve güvenlik konularını ayrıntılı şekilde anlatarak Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

ULUSLARARASI YARDIMDA DÜNYANIN EN CÖMERT ÜLKESİ TÜRKİYE’DİR

Özyer,  Genel Kurul’un Siyasi ve Güvenlik İşbirliği Birinci Daimi Komitesi Toplantısı’ndaki konuşmasında, Suriye’de yaşanan olaylara değinerek;  “Ülkemiz misafir ettiğimiz Suriyelilere 25 Milyar Dolar yardım yapmıştır.  Uluslararası camia ise maalesef sadece 512 milyon ABD doları yardımda bulunmuştur” dedi.

 

Avrupa Birliği ile yapılan göç anlaşmasını hatırlatan Özyer;  AB’nin, 3 artı 3 milyar avro taahhüt ettiğini, Suriyeli mültecilere yönelik bu yardım taahhüdünün de gerçekleşmediğini belirtti.

 

ABD, AB, BM VE BATILI DOSTLARIMIZ YETERLİ DESTEĞİ VERMEMEKTEDİR

Ülkemizdeki Suriyeli sayısının 3 milyonu geçtiğini söyleyen Özyer konuşmasında şunları ifade etti:

“Batılı ülkeler ise sadece binlerle ifade edilen sayıda Suriyeliye kapılarını açmıştır. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümetimiz ve Devletimiz tüm kurumları ile Suriye sorununun barışçı bir şekilde çözülmesi için çaba göstermiştir, göstermeye de devam etmektedir. Biz, izlediğimiz aktif dış politikayla, bölgesel ve küresel sorunların çözümüne somut katkılar sunduk ve sunuyoruz. Maalesef, ABD, AB, BM ve batılı dostlarımız sorunların çözümü ve insani kayıpların önlenmesi için yeterli desteği vermemektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin başlattığı Astana Süreci Suriye sorununun çözümü için iyi bir şanstır. Türkiye hiçbir ayrım yapmaksızın Suriyeliler için açık kapı politikasını devam ettirmektedir. Biz katı bir şekilde mültecilerin savaş bölgesine gönderilmemesi ilkesine uyuyoruz. Uluslararası toplumdan beklentilerimiz ise; Suriye krizinde uluslararası yük paylaşımının artırılması, sürdürülebilir bir uluslararası yardım sistemi kurulması, Açık kapı politikamızın tüm ülkelerce benimsenmesi ve sığınmacılara ilişkin farkındalık ve bilinç artırımı yapılmasıdır.”

Özyer; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Dünya 5’den büyüktür” sözünü de hatırlatarak,  “Daha adil, hak ve hukukun olduğu, yaşanabilir bir Dünya için az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yardım eli uzatılmalıdır.   İnsan haklarına ve demokrasilerin yerleşmesine öncülük edilmeli, mazlumların çığlıklarına ses verilmelidir.” Dedi.

Ülke olarak, Avrupa Birliği üyelik sürecine de büyük önem verildiğine değinen Özyer; “Türkiye, üyelik sürecinden hiç bir zaman vazgeçmemiştir. Reformlar her zaman önceliğimiz olmuştur. AB üyeliği konusunda üye ülkelerin objektif davranmasını ve kendi değerleri ile çelişmemesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Ülkemizin, PKK ve DAEŞ terör örgütleri ile mücadele ederken, 15 Temmuz tarihinde de FETÖ terör örgütünün saldırısına uğradığını hatırlatan Özyer; “Bu terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içinde yer alan yapılanması, başta Türkiye Büyük Millet Meclisi olmak üzere, ülkemizin önemli kamu kurum ve kuruluşlarına saldırmışlardır. Bu esnada TBMM bombalanmıştır.” dedi.

 

FETÖ, BÜTÜN ÜLKELER İÇİN YAKIN VE CİDDİ BİR TEHDİTTİR

Özyer; Türkiye’nin, bu saldırılarda çok sayıda insanını kaybettiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemize, demokrasimize ve milletimize savaş açan bu terör örgütü ile hukuk ve demokrasi içinde mücadelemiz sürmektedir. Darbe girişimi sonrası, ülkemizi, demokrasimizi ve milletimizi korumak için olağanüstü hâl ilan ettik. Olağanüstü hal uygulamasının batıda da örnekleri vardır. Basit bir terör eylemi karşısında bir yıl olağanüstü hâl ilan edilen ülkeler mevcuttur.  Biz basit bir terör eylemi ile karşı karşıya değiliz. Olağanüstü hâl ilanı başta olmak üzere, dünyadaki örneklere aykırı hiçbir uygulamamız yoktur. Ülkemizde yargı kurumları, adalet dağıtma görevini, bağımsızlık ve tarafsızlık içerisinde yerine getirmektedir. Eğitim ve hizmet için çalıştığını söyleyen, ancak gerçek yüzünü gizleyen bu silahlı terör örgütü dünyanın birçok ülkesinde varlığını sürdürmektedir. Uluslararası bir terör örgütü olan FETÖ, bütün ülkeler için yakın ve ciddi bir tehdittir. FETÖ, İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından terör örgütü ilan edilmiştir. Başta BM olmak üzere bütün ülkelerin, kara para aklamadan, silahlı eylemlere ve darbe girişimleri yapmaya kadar varan bu silahlı yapıyı, terör örgütü ilan etmesini bekliyoruz.  Dünyanın birçok ülkesinde okul adı altında terör merkezleri kuran bu FETÖ terör örgütünün okullarının da kapatılması gerekmektedir. FETÖ’nün dışında, DAEŞ, PYD, YPG gibi uluslararası terör örgüleri de ülkemiz için olduğu kadar küresel bir tehdit haline gelmiştir.”

Konuşmasında; Suriye topraklarındaki terörle mücadele için başlattığımız Fırat Kalkanı Harekatı’na da vurgu yapan Özyer, “Harekat kısa zaman içinde başarılı olmuştur. Ancak, Bölgedeki DAEŞ terör örgütü ile mücadelede, verilen sözler tutulmamıştır. Ülkemiz kara operasyonu ile teröristlerle tek başına mücadele etmektedir.”

 

TÜRKİYE TERÖRE ASLA DESTEK VERMEMİŞTİR

Özyer, “Biz terörün ve teröristin her türlüsüne karşı olan bir ülkeyiz. Bu yüzden terör kimden gelirse gelsin lanetliyoruz”  diyerek, “Zaman zaman batılı dostlarımızın, terörle mücadelemizde bizi yalnız bırakmıştır. Bu dostlarımız, terörün finansal, lojistik ve insan kaynaklarını yok etme konusunda da duyarsız bir tavır sergilemektedir. Terörle mücadelede küresel işbirliği şarttır. Terör bir bumerang gibi kendisini destekleyenleri de er ya da geç vurmaktadır. Şunun altını özellikle çizmek istiyorum.  Türkiye teröre asla destek vermemiştir. Aksine, yıllardır terörle mücadele etmiş ve terörden çok acı çekmiştir. Hala da acı çekmektedir. Biz bölgemizde ve dünyada barış, huzur ve güven ve istikrardan yana olan bir ülkeyiz.” şeklinde konuştu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözaltı

Marmaris’te, polisin bir otele düzenlediği fuhuş operasyonunda yabancı uyruklu 3 kadın ile onlarl...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası başladı

Bodrum'da tatil yapan pilates eğitmeni Ceyda Kızılırmak (42) ve arkadaşı Nuray Hilal Başer'i (36)...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medya hesaplarıyla 'Zeytin Dalı Harekatı' ile ilgili yaptıkları paylaşımlarda, ...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’

Vatan Partisi Fethiye İlçe Başkanı Selçuk Selvi, 20 Ocak Cumartesi saat 17:00’de Afrin’e başlatıl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ