Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Köyceğiz’de “Cittaslow” çalıştayı

“Sakin Şehir” olmak için başvuru yapan Köyceğiz ilçesinde, “Cittaslow Köyceğiz” konulu çalıştay gerçekleştirildi. Kulak Mesire alanında gerçekleştirilen toplantıda, “Sakin Şehir” unvanının ilçeye katacağı değerler konu alındı.


25 Şubat 2017 - 6:35 'de eklendi ve 212 kez görüntülendi. A+A-

Köyceğiz’de “Cittaslow” çalıştayı

Türkiye genelinde Kültürel ve Sosyal özellikleri olan 14 beldenin güvenilir Cittaslow şehri olduklarını kanıtladıklarını aktaran Cittaslow Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Murat Barkan, “Köyceğiz Cittaslow kendi kendini anlatacak, yaptıkları ile elde ettiği sonuçlar ile en önemlisi önce Köyceğizlileri sonrada Köyceğiz ile bir şekilde bir araya gelen herkesi mutlu etme, paylaşarak arttırmak ve insana yakışır bir yaşam biçimini üretme, Cittaslow’un meselesi bu, Köyceğiz zaten birçok noktadan Cittaslow, bu aşamada Köyceğiz’e, Cittaslow Türkiye organizasyonu olarak katkıda bulunmaya çalışacağız. Buranın Cittawslow belgesini alma konusunda hızlı bir şekilde hareket edeceğini düşünüyorum.” diye konuştu
Cittaslow turizminin güven duygusu ile artacağını belirten Prof. Dr. Barkan, “ölçülü bir ticaret anlayışı ile istismar etmeden hizmet alışını tüketimini sağlayan bir turizm alanı, sanayi haline gelmiş kurumlar ile bir örtüşmesi yok.” dedi.
Cittaslow başvuru sürecinde denetleme ve eleme olmadığını söyleyen Barkan, başvuru yapan beldelerin Cittaslow olmasını kolaylaştırmak amacı ile rehberlik desteği verdiklerini de sözlerine ekledi.

“Çalışmalara katkı sunmak istiyoruz”
Köyceğiz’in, Bakanlık tarafından belirlenen 16 özel çevre koruması bölgesinden birisi olduğunu hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Alkan, “Cittaslow kapsamında teknik bir gezi gerçekleştirdik. Bu bölge ile bugüne kadar yaptığımız bir çok yatırım var. Ortak yaptığımız projeler var. Köyceğiz’de Cittaslow projesini desteklediğimizi, elimizden geleni yapacağımızı ifade etmek için burada bulunuyoruz. Köyceğiz sakin kent kavramını kendiliğinden elde etmiş bir bölge, bunun tescilinin alınması için yapılan çalışmalara da katkı sunmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Dünya’da trend”
Sakin şehir kavramının tüm Dünya’da büyüyen bir trend haline geldiğinin altını çizen Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, “Portakal kokulu sakin şehrimiz Köyceğiz’in Cittaslow ailesine girmek için başvurusu ile ilgili danışma toplantısı gerçekleştiriyoruz. Zaten sakin olan şehrimizin Cittaslow tescilini alması inşallah başarı ile sonuçlanır.” şeklinde konuştu.

“Köyceğiz felsefeye uygun”
Köyceğiz Belediyesi Cittaslow koordinatörü Halil Karanfiloğlu, Köyceğiz’in Cittaslow felsefesine uygun olduğunu hissettiklerini dile getirdi.
Karanfiloğlu şunları kaydetti; “Uluslararası düzeydeki bu belediyeler birliğine bizde katılmak istiyoruz. Bu belgeyi alarak 2017 yılı içerisinde Cittaslow Köyceğiz olarak anılmak istiyoruz.”
Çalıştaya, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, Cittaslow Bilim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Murat Barkan, Prof. Dr. Hüseyin Rıdvan Yurtseven, Tabiat Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Alkan, Köyceğiz Belediye Meclis üyeleri, Dalaman Ortaca Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizmciler Birliği Başkanı Yücel Okutur ve davetliler katıldı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kaymakam Şahiner’e ziyaret Kaymakam Şahiner’e ziyaret

Nursel Özdemir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Fethiye İlçe Kaymakamı Muzaffer Şahiner’ i ö...

Marmaris-Nijnekamsk işbirliği anlaşması yapıldı Marmaris-Nijnekamsk işbirliği anlaşması ...

Marmaris Belediyesi, Tataristan’ın petrol sanayisinin çeyreğini barındıran Nijnekamsk şehri ile i...

Evine daha güvenli gidecek Evine daha güvenli gidecek

Milas’ın Alatepe mahallesinde ikamet eden engelli vatandaşın evine ulaşım sorunu Milas Belediyesi...

Türkiye’nin en büyük otomotiv sayfası Türkiye’nin en büyük otomotiv sayfası...

Fethiye’de oto galeri sektörünün en’lerinden olan Talha Otomotiv bir ilke daha imza attı.

SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ