Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

BİR  ZAMANLAR

Ah bir dönebilseydik, yeniden yaşayabilseydik ,

Hiç  büyümeseydik, hep çocuk kalabilseydik,

Neden büyüttün yıllar bizi  ? Bizden  çaldın.

Şimdi nerede  o çocuk, nerde hani?


25 Şubat 2017 - 13:49 'de eklendi ve 336 kez görüntülendi. A+A-

BİR  ZAMANLAR

 

Bu günkü yazıma  Ünal Öztürk’ün DAMLALAR İÇİNDEKİ GERÇEK  adlı kitabından aldığım bir  deyişini paylaşarak başlıyorum:  ” Her çocuk bir öncekinden mükemmel,her çocuk ana babasından ileridir, bu gün dünden farklıdır”  İnsanız diyoruz  ve insan olduğumuzla övünüyoruz. ve biliyoruz ki insanlık ölümsüzdür. bu yazdıklarıma katılmayan var mı?

Hele bir düşünün bakalım. atalarımız  neden  :” fındık kabuğundan çıkmış, kabuğunu beğenmez ” demişler?  gerçek bu işte  aslında kendimizle barışık değiliz ki  başkalarını beğenelim . Her şeye bir  bahane hazır . Ak mı dediler mutlaka karasını buluruz, İyi mi diyorlar,  mutlaka  kötüsünü gösteririz. Ama  bu insanlar  için bulunmaz bir nimet sanki;  yazıklar  olsun düşüncemize ket vuranlara …

Aklıma nereden geldiyse birden ,Edirne’de iken bir  kaset   filmi malmıştım  o zaman   eve giren hırsızların çaldığı bir de Video oynatma makinam vardı ,akşamları teravih namazından Selimiye camiinden  dönünce ,en büyük eğlence kaynağımdı.  Kaseti hemen video makinasına yerleştirir,  televizyonda  aldığım  filmi seyrederdim .YASAKLAR   rahmetli Zeki Alasya ile  Metin Akpınar’ın  oynadığı   bir komedi filmiydi Yasaklar  Huduttan kaçmaya çalışan iki kişinin   yaşadıklarını   öyle  oynamışlardı ki gülmekten kırılıyorduk.Şimdi gülmeyi çoktan unuttuk. Yıllar bu kadar mı acımasız olur?   Gel de hey gidi günler , hey deme şimdi.

Bir de çocukluk günlerinizi  hatırlarsanız  bunu çok daha acı bir şekilde hissedersiniz. Aklınıza  çocukluk günlerinizden  kazınmış öyle  anılar vardır ki  zaman,  zaman onu arkadaşlarınıza anlatır  ve yeniden yaşar gibi olursunuz. Bazıları der ki hadi canım sen onu nereden hatırlayacaksın mutlaka  sana  büyüklerin anlatmıştır,  sen de onu hatırlıyorum sanıyorsundur. Hiç de öyle değildir hatırladıklarınız. Çocuktur  diye kendi çocuklarınızın yanında bir şeyi  söylenmemesi gerekirken , söyleyiverirsiniz ama o sanki bir teyp gibi kafasına kaydediverir,  bir yerde  hiç  yersiz,  bir yumurtlar ki feleğinizi şaşırtır Hele bir yoklayın kendinizi çocukluk günlerinden beyninize yerleşmiş  hiç çıkmayan öyle şeyler vardır ki kendiniz bile hayretler içinde kalırsınız. Hele ilkokul çağlarında  yaşadıklarınız  hiç unutulmayanlardır. Sınıfınızı hangi sırada kiminle oturduğunuzu öğretmeninizi hiç unutabildiniz mi? Ama değişiyoruz  ve değişmeye devam ediyoruz. Yaşlar ilerledikçe  .dostluklar  azalmaya  hayat gailesi bir başka  insan olmamıza sebep oluyor.

İnsanız diyoruz ya  yaşadıkça öğrenmek, ,öğrendikçe değişmek zorundayız. bunu beceremezsek  olduğumuz yerde  sayıyorsak  birilerinin  güdümünde  birilerinin peşine takılmış bir sürüden farkımız olmayacaktır. Değişmek hayatın temel şartıdır.Bugünlere ulaşabilmek için  ne engelleri  ne zorlukları aştık bir düşünsenize. Hangimiz olduğumuz yerde çakılıp kaldık?Yıllar içinde yaşadığımız  onca şeyler var ki;  asla unutamıyoruz .Bazan gülüyor  bazan kahrediyor,  hatta bazan  ağlıyoruz.  Çocuk kalabilmeyi istiyoruz , ama ne mümkün. Hiç akan su yerinde durur mu? Yıllar hep alıp alıp götürdü geriye  biraz daha yorgun biraz daha hayattan bezmiş bizleri bıraktı. Onun için  bugün sadece   bugündür  yaşamaya bak diyorum kendime yarın belki de hiç yok  ne bileyim !…

Çocuk deyip sakın geçmeyin diyorum , bir zamanlar bizler de  çocuktuk  ama nedense  onları hâlâ umursamıyoruz. Onların bizden daha ileri olduğunu  bir türlü kabul edemiyoruz. Egomuz bunu hep engelliyor. Yaşadıkça  öğrensek de onlardan çok gerideyiz , öyle olmasdaydı  ,toplum yerinde saymaya devam ederdi. Her biri cin gibi  verebileceğimiz en güzel şey  onlara  Atatürk’ü   müzü, Vatan  yurt sevgisinis ,  Bayrak Sevgisini  ve Atatmızın .çizdiği yolu öğretmek olmalı ve Laikliğin dinsizlik  yalanını söyleyenlere  aslında Laiklik sayesinde  her kesin dinini serbestçe  yaşadığını ve  kimsenin buna karışma hakkı olmadığını da  öğretmeliyiz .Bunu başarabilirsek ne mutlu bizlere.

Yazımı hemen aklıma gelen onların nasıl cin olduğunu  anlatan bir fıkra ile  bitireyim: Annesiyle  gezmede olan çocuk  annesine- anneciğim  köşede bir  ihtiyar var bana bir lira verirsen gidip ona vereceğim deyince annesi duygulanıp  hayır sever olarak düşündüğü çocuğuna  hemen çıkarıp bir lira vermiş  parayı alan çocuk fırlayıp köşeyi dönmüş ve elinde bir külah dondurma ile dönünce annesi -hani  ihtiyara verecektin parayı yalan söyleyip  gidip dondurma almışsın deyince çocuk -anneciğim  ben yalan söylemedim ki bir lirayı o  ihtiyara verip dondurmayı ondan aldım deyivermiş.  Her gününüz  aydın yarınlarınız hep Hayırlı olsun.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
TAMAMLANAMAYAN MAL PAYLAŞIMI… TAMAMLANAMAYAN MAL PAYLAŞIMI…

2014 Yerel Seçimlerinin üstünden tam kırk altı ay geçti. Küresel çetelere, olumsuz sosyal ve siyasal girişimlere rağmen, bizim ilçenin ekonomik dişlisi ça...

CHP BİLDİĞİNİZ GİBİ CHP BİLDİĞİNİZ GİBİ

Değerli okurlar, " Demokrasi ile yönetilen" birden fazla "Siyasi Partilerin" bulunduğu ülkelerde ...

İYİ PARTİ FETHİYE’DE ÖRGÜTLENDİ İYİ PARTİ FETHİYE’DE ÖRGÜTLENDİ...

Temmuz ayında başlayan büyük bir hareket, yasallaşma yolculuğunu tamamlayarak ve siyasal kimlik k...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ