Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

NEREDEN, NEREDE, NEREYE?

Bu soruların içinde en zoru “nereye?” sorusudur. Diğer soruların cevapları hakkında belki biraz bilgimiz vardır ama nereye sorusu İnsanları korkutur. Aslında bu soru korku değil anlam sorusudur. Korku ise anlamsızlık, belirsizlik, tanımsızlık demektir. İnsanlar nereye sorusu ile başbaşa kalmamak için gençken gürültüye, orta yaşlarda meşguliyete, yaşlanınca da başkalarına yapışırlar. Halbuki akıbetle yüzleşmek için İnsanın kendi […]

24 Şubat 2017 - 9:03 'de eklendi ve 318 kez görüntülendi. A+A-

NEREDEN, NEREDE, NEREYE?

Bu soruların içinde en zoru “nereye?” sorusudur. Diğer soruların cevapları hakkında belki biraz bilgimiz vardır ama nereye sorusu İnsanları korkutur. Aslında bu soru korku değil anlam sorusudur. Korku ise anlamsızlık, belirsizlik, tanımsızlık demektir.

İnsanlar nereye sorusu ile başbaşa kalmamak için gençken gürültüye, orta yaşlarda meşguliyete, yaşlanınca da başkalarına yapışırlar. Halbuki akıbetle yüzleşmek için İnsanın kendi ile başbaşa kalması gerekiyor. Günümüz insanı kendi ile başbaşa kalınca  ya kendinden bıkıyor, ya kendinden korkuyor, ya da kendinden iğreniyor ve kendi ile kendi arasına teknolojiyi sokuyor. Aynanın karşısına geçin ve kendi gözlerinize, gözünüzü hiç ayırmadan bir dakika süre ile bakın ne dediğimi anlarsınız. Orada gördüğünüz İnsan değil bir beşer ve insanlar  sizi böyle görüyor. Ruhunuzla muhatap olmak için huşû gerekir ki huşû, tevazû kalbe yerleştikten sonra görünür hale gelen bir fazilettir..

Gençlere  ‘bir ay süre ile elektrik ve internet olmasa ne yaparsınız’ diye sorduğumda, akla, mantığa uygun bir cevap alamıyorum. Şimdilerde yaşı 45-60 yaş aralığında olanlar da sürekli cep telefonu ile ömrünü tüketmeye başladı. Soruyorum ‘bu kadar süre telefon ile ne yapıyorsunuz’ diye, bir kısmı cihat yaptıklarını, ayet, hadis paylaştıklarını,  bir kısmı sılayı rahimde bulunduklarını, bir kısmı aile bağlarını geliştirdiklerini söylüyor. Bu kadar emeğin hayata bir yansıması olsa gerektir ama ben hiçbir şey göremiyorum.

Beynimizin en fazla yüz elli kişiyi tanıma kapasitesi vardır. Gerisini guruplar halinde istifler. Binlerce takipçisi ve sosyal medyada arkadaşı olduğunu iddia edenler yanılıyor. İnternet, İnsanların ikiyüzlü olmalarına fırsat tanıyor. Ayak ayak üstüne atıp ayet paylaşmak, oturduğu yerde vatan kurtarmak mümkün olsaydı interneti sizin kullanımınıza vermezlerdi. Tam tersine siz oyalanırken vatan elden gidiyor. Herkes eline bakıyor, sokakta adam kalmadı.

Bu sorular milletler için de geçerlidir. Nereden geldik, neredeyiz, nereye gidiyoruz? Geldiğimiz yerle bağlantımızı büyük ölçüde kaybettik. Tarih, “siz kimsiniz ki, ne olacaksınız?” sorusunun cevabını verir. Bu soruyu “biz kimiz ki ne olacağız” diye tekrar eden sömürge aydınlarını bir tarafa bırakırsak, biz yeniçağ tarihini başlatan milletiz. İnkılap Tarihinden başka tarih öğrenmek kişilerin özel çabasına bağlı kalmasaydı, gençlerimiz de bu şuurla yetişeceklerdi. Sokrat’ı, Aristo’yu bilen genç nesillerimiz Semerkant, Selçuklu ve Osmanlı alimlerimizin ismini bile duymadan, başarılı olduklarını gösterir diploma ile mezun ediliyorlar (arşivimizin sadece %0.5’i incelenmiş durumda). Nereden geldik sorusu zihinlerde cevapsız veya muğlak kalmış oluyor. Neredeyiz sorusunu da, nereye sorusunu da on yıllar sonra ancak anlayabildiğimiz için şimdilik yapılacak en güzel şey, gelecekle yüzleşmek yerine antidepresan alıp hayatın tadını çıkarmak. Bireysel antidepresanlar çok yaygın kullanılıyor, toplumsal antidepresanlar da (teknoloji, futbol, ekonomi, politika vs.) hayatımızdaki yerini çoktan almış.

Bireysel din, seküler hayat ,oh ne rahat. Selâm ile…

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Müslümanın Üç Kelimesi: Müslümanın Üç Kelimesi:

İnanmak, hayatı anlamlı kılmada İnsanın ihtiyacıdır diyebiliriz. Varlığımıza bir anlam vermeden, ...

MEZHEPLERİ ELEŞTİRENLERİN MEZHEPLERİ MEZHEPLERİ ELEŞTİRENLERİN MEZHEPLERİ...

Yaklaşık iki yüz yıldır süren Haçlı Seferlerinden sonra savaşta başarılı olamayan Haçlı ordusu,  ...

YUNAN’I KULLANMA KILAVUZU YUNAN’I KULLANMA KILAVUZU

Batı modernizminin merkezi İngiltere 19. asrın başlarında Protestanlığı benimseyince İngilizlerin...

LİYAKAT Mİ, GÜVENLİK VE/VEYA İTAAT Mİ? LİYAKAT Mİ, GÜVENLİK VE/VEYA İTAAT Mİ?...

Başa geçinceye kadar liyakat diyenler, koltuğa oturunca güvenlik ve itaat  demeye başlıyor. Kur’a...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ