Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

BİLİMSEL GÜNCELLEME MİLAS’I DA VURACAK…

Antalya’dan Çanakkale’ye kadar bütün sit bölgelerini etkileyecek yeni düzenleme önerisi hayata geçerse, Milas’taki Tuz Gölü ve sulak alanı imara açılabilecek… Bu konuda Ahmet Ulukut, “bakanlık 6 yerde iyileştirme yapmış gibi ama 2 yerde sit alanını adrese teslim kaldırılmakta ve sulak alanın hemen kıyısı imara açılacaktır” dedi. Ulukut söz konusu önerinin hayata geçmesi halinde “uluslararası hukukun […]

24 Şubat 2017 - 7:57 'de eklendi ve 377 kez görüntülendi. A+A-

BİLİMSEL GÜNCELLEME MİLAS’I DA VURACAK…

Antalya’dan Çanakkale’ye kadar bütün sit bölgelerini etkileyecek yeni düzenleme önerisi hayata geçerse, Milas’taki Tuz Gölü ve sulak alanı imara açılabilecek… Bu konuda Ahmet Ulukut, “bakanlık 6 yerde iyileştirme yapmış gibi ama 2 yerde sit alanını adrese teslim kaldırılmakta ve sulak alanın hemen kıyısı imara açılacaktır” dedi. Ulukut söz konusu önerinin hayata geçmesi halinde “uluslararası hukukun çiğneneceğine de dikkat çekiyor.

Dünya çapında önemli kuş merkezi…

Metruk Tuzla Sulak Alanı Osmanlı İmparatorluğu döneminde bölge için çok öneme sahip bir tuz üretim alanıymış. Ama sonra çevre kirliliği ile sadece kuşların toplanma ve yaşam alanı olarak günümüze kadar gelmiş ve 2001 yılında dünya çapında önemli kuş alanı olarak tanımlanmış. Ayrıca ülkemizin önemli kuş göç yolları üzerinde yer alıyor.

Sulak alan içerisinde arkeolojik ve doğal sit alanları bulunuyor. Bargilya antik kenti 1. Derece arkeolojik sit sınırı içinde. Antik kentin etrafında 3. derece arkeolojik sit alanları mevcut. Bunun yanı sıra alanın kuzeydoğu ve batı bölümlerinde 1. derece doğal sit alanları var.

04.04.2014 tarihinde 28962 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğine göre uygulama alanında yapılabilecek faaliyetler kısıtlanmış. Buna göre, bu alanların zorunlu olmadıkça özel mülkiyete konu olmaması esas kabul ediliyor. Aynı zamanda “bilimsel ve koruma maksatlı faaliyetler ile kuş gözlemi ve görüntü alınması dahi” Bakanlığın iznine tabi. Bu bölgede su ürünleri istihsali ve hayvan otlatılması da yasak. Bakanlık gerekli gördüğünde alan çitle çevrilebiliyor. Bunun dışında hiçbir başka faaliyet yürütülemiyor.

Ancak buna rağmen “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği “Ekolojik Temelli Bilimsel Proje Araştırmaları” sonucunda hazırladığı yeni sit alanları önerisi Milas Metruk Tuzla’yı doğrudan etkileyecek gibi görünüyor.

Kuş cenneti yapılaşmaya mı açılıyor?

Ahmet Ulukut’un bu konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle;

“Yürürlükte olan I., II. ve III. Derece Sit tanımları yerine kesin yapı yasağının getirildiği “Kesin Korunacak Hassas Alanlar”, çadır kampı, bungalov ve günübirlik faaliyetlerin yapılabildiği “Nitelikli Koruma Alanları” ve turizm ve yerleşimlere izin verilen “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları” tanımları getiriliyor. Gerçekten “ekolojik” temelli bir çalışmadan beklenen; günübirlik tesislerin yapılabildiği mevcut I. Derece Sit Alanlarının Kesin Korunacak Hassas Alanlara dönüştürülerek yapılaşmanın tamamen önüne geçilmesi olurdu. Ne yazık ki böyle yapılmıyor; I. Derece Sit Alanı olan yerlerin çok önemli bir bölümü “Nitelikli Koruma” veya “Sürdürülebilir Koruma” statülerine “düşürülüyor” veya tamamen doğal koruma statüsünden çıkarılıyor. Mevcut I. Derece Sit’e göre daha korumacı bir tanım getirilerek sanki tüm hassas koruma alanlarının bu sınıfa alınacağı algısı yaratılıyor ama aslında çok küçük bir bölümü için bu yapılıyor. I. Derece Sit Alanı içinde olan alanların büyük bölümü yapılaşmanın öngörüldüğü yeni kategorilere geçiriliyor, ya da tamamen koruma dışı bırakılıyor.”

Tuz Gölü şehir olur…

Ahmet Ulukut’un belirttiğine göre, 30 Ocak 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından dağıtımı yapılan ve askıya çıkan 1/25000 ölçekli Yenişehir-Güllük-Akbük Çevre Düzeni Planı Plan Notu Değişikliği ile çok kritik ve riskli bir değişiklik talep ediliyor.

Buna göre, “söz konusu kullanımlar plandaki amacı dışında kullanılamaz ve yapıların münferit olarak satışı yapılamaz” şeklindeki plan notuna şu ekleme yapılması öneriliyor;

“Golf ve turizm kompleksi alanı kapsamında yapılacak konut alanlarında Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde bağımsız bölüm olarakayrı mülkiyet, irtifak ve intifa hakkı tesis edilebilir’’

Ahmet Ulukut’un bununla ilgili değerlendirmesi şöyle;

“Bu plan notu değişikliği ile aslında bir turizm tesis alanı olması gereken parselde yapılacak konutların satışı mümkün olacaktır. Söz konusu değişiklik, aynı anda gündeme gelen iki ayrı değişiklikle, adrese teslim imar düzenlemesi yapılmış oluyor.”

Ulukut son olarak şuna dikkat çekti;

“Alandaki 197 kuş türünden 146 tanesi Bern Sözleşmesi kapsamında koruma altındadır. Uluslararası sözleşmeler ile korunan alan bu sözleşmeler hiçe sayılıp uluslararası hukuk çiğnenmiş olacaktır.”

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cezası 220 TL! Cezası 220 TL!

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Zabıta Müdürlüğü'ne gerçekleştirdiği ziyarette gürültü ki...

Yanıklar imara mı açılacak? Yanıklar imara mı açılacak?

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, 24 Ağustos 2017 tarihinde Fethiye’nin Yanıklar Mahallesi’...

En iyi çevreciler bu panoda! En iyi çevreciler bu panoda!

“Tanrının Dünyaya bahşettiği cennet” olarak adlandırılan Ölüdeniz’de çevreyi temiz tutan duyarlı ...

Haberimiz ses getirdi!  DSİ Süreci Hızlandırdı Haberimiz ses getirdi! DSİ Süreci Hızla...

Fethiye’nin vitrini görünümünde olan kanal korkuluklarının içler acısı halini gösteren haberimiz ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ