Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

RES’LER ÇÖZÜM MÜ, YA DEĞİLSE?

Batı Akdeniz’de res’ler giderek yaygınlaşıyor. Son olarakBodrum’da Yaılıkavak ve Geriş’te bunun için acil kamulaştırma kararı alındı.


24 Şubat 2017 - 7:21 'de eklendi ve 987 kez görüntülendi. A+A-

RES’LER ÇÖZÜM MÜ, YA DEĞİLSE?

RES’lerin temiz enerji için umut olduğu da söyleniyor, bilmediğimiz, dikkat ermediğimiz bazı büyük riskleri içerdiği de…

Bu konuda uzmanlığı ile tanınan Avukat Bora Sarıca ile görüştük. Sarıca bütün sorularımızı cevapladı ve çok önemli bilgiler aktardı.

Res’in ekonomi ve sürdürülebilir ekonomi için önemi nedir?

Büyük miktarda ve küresel ölçekte çevre kirliliğine sebep olan klasik fosil yakıt kaynaklı enerji üretim sistemleri yerine hem çevresel etkileri görece daha az, ‘hem de devamlılığı ve yenilenebilirliği sağlayan enerji kaynaklarını bulmak ve geliştirmek zorundayız’ görüşü hegamonik olarak ağır basmakla beraber kendi kendine yeterlilik, kapitalist tüketim anlayışına bir karşı duruş olarak tüketmeme, harcamama üzerinden görüşlerin hâkim kılınması gerekmektedir. Bilinmelidir ki enerji üretimi pahalıdır. Sermaye gerektirir sermayenin doğa ile çatışması halinde doğanın zarar göreceği mutlaktır. BU yüzden sürdürebilir ekonomi için enerji kaynaklarının önemi kadar tüketmemek üzerinden yeni bir anlayışa geçilmesi de önem arz etmektedir.

 Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve geliştirilmesinin çevre üzerinde olumsuz etkileri var mıdır?

Tüm enerji kaynaklarının doğaya doğrudan veya dolaylı olarak birçok zararı bulunmaktadır. Bugün kimilerine göre temiz enerji olarak kabul edilen nükleer santrallerin en küçük bir radyoaktif sızıntıda dünyamızı nasıl bir cehenneme çevireceği tartışma dışıdır. Halen daha birçok ülke nükleer santrallerini korumakta iken birçok ülke bu nükleer santralleri kapatma yönünde kararlar almaktadır. Diğer yandan sürdürülebilir enerji kaynağı diye adlandırılabilecek rüzgâr ve güneş enerjilerinin de birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Enerji üretimi dikensiz gül bahçesi değildir. Bugün masum enerji kaynakları olarak adlandırılan RES’lerin arazi kullanımı(toprak) gürültü, estetik, elektro manyetik alan etkisi gibi aslında birçok zararları mevcuttur. Diğer üretim şekillerinin değerlendirmesi sanırım bu röportajın uzamasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle fazla sözü uzatmadan konuyu res’ler konusunda sınırlamakta fayda görüyorum.

Res’lerin yaygınlaşmasının orta uzun vadede bizlere etkisi neler olabilir?

Danıştay 14.Dairesi’nin 2011/13522 e. Ve 2013/4 k. Sayılı kararında da açıkça belirtildiği üzere “iktisadî gelişme sadece ekonomik büyüme değildir aynı zamanda kültür varlıklarının ve doğal kaynakların korunmasıdır. Bu son derece önemli bir kararadır. Bu kararla mahkeme sadece ekonomik büyüme açısından idarenin eylemini hukuka uygun bulmakla yetinilmeyeceğinin, aynı zamandan doğa ve insanın korunmasının esas olacağını vurgulamıştır.

RES’lerin zararları konusunda Dünyadaki belli tıp ve araştırma otoritelerinin desteklediği, Dr. Nina Pierpont, tıp-bilim doktoru (md, phd)-“rts”-rüzgâr türbini sendromu: doğal bir deney raporu kapsamında, büyük endüstriyel rüzgâr türbin kanatların resonansının sebep olduğu “rüzgâr türbini sendromu”nun, çevrede yaşayanlarda belirgin olumsuz sağlık sorunlarının oluştuğu belirlenmiştir. Bu raporda, yeni nesil türbinlerin yaşam alanlarından, ova gibi düz alanlarda en az 2 km, tepelik alanlarda en az 3.2 km mesafelerde tesis edilmesi gerektiği önerilmektedir.

 

Yine aynı raporda 1,5 –3,00 mgw kapasiteli türbinlerin yakınında yaşayan insanlarda rüzgar türbin sendromu kapsamında uyku bozukluğu, baş ağrısı, kulak çınlaması, kulakta basınç, sersemlik hissi, baş dönmesi (dengesini kaybetme ve vücudun ya da çevrenin kendi etrafında dönme duygusu), bulantı, bulanık görme, kalp çarpıntısı, asabiyet, konsantrasyon ve hafıza problemleri, hareket duyarlılığıyla ilişkili panik nöbetleri, uyanıkken veya uykuluyken ortaya çıkan titreme gibi semptomların görüldüğü tespit edilmiştir.  Bağlantı noktalarıyla birlikte doğal sit ve orman alanlarından geçerek orta gerilim nakil hattından kaynaklanan orman yangını gibi riskler de varlığını korumaktadır. Elektrik iletim tesislerinin elektromanyetik alanlar oluşturduğu da bilinen bir gerçektir.

 

 

RES’lerin henüz tam anlamıyla zararları ise tespit edilmiş değildir. Bu saydıklarımızın ötesinde neler ile karşılaşabileceğimiz zamanla ve objektif bilim adamlarının çalışmaları ile gerçekleşecektir. Rio bildirgesi 15. İlkesi de bu hususa dikkat çekmekte “çevreyi korumak için ihtiyat ilkesi devletler tarafından kapasitelerine göre geniş ölçüde uygulanmalıdır” demektedir. İhtiyattan kasıt insana ve doğaya zararı tam olarak tespit edilemeyen enerji yatırımlarında sermayenin ekonomik girdileri dikkate alma önceliğinin aksine insanın ve yaşamsal varlığının ön planda tutulması için gerekli tedbirlerin alınması gereğidir.

Res konusunda sizin dikkat çekmek istediğiniz somut veya olası aksaklıklar nelerdir?

İster fosil yakıtlar olsun ister nükleer ya da sürdürülebilir enerji kaynakları değişmeyen tek unsur vardır o da modern dünyanın aslında pek de ihtiyaç olarak kabul edilemeyecek tüketim alışkanlıklarının devamının bir şekilde sağlanmasıdır. Benim kanaatim temiz enerji yoktur. Her megavat üretilen enerji bir ormanın talanı, kuş göç yollarının değiştirilmesi, kuruyan topraklar, yumurtasını bırakamayan balık sürüleri, atmosfere salınan zararlı gazlar demektir ve bu liste sürer gider. Bizler temiz enerji kaynakları aramaktan öteye sorgulamamız gereken kapitalist dünyanın bize dayattığı sahte ihtiyaçlarımız ve onları tüketmemeye yönelik yeni bir yaşam şekli. Geceleri her semtte parıl parıl parlayan AVM’leri işin içerisine katmadan, kaldı ki AVM sembolleşmesinde tüm janjanlı tüketim alışkanlıklarını kastediyorum; bunları bir kenara koymadan temiz enerji tartışmaları ıslak zeminde patinaj yapmaktan öteye gitmez.

 RES’ler temiz enerji için alternatif olabilir mi? Olamaz ise, doğa koruma ve kullanma dengesi içerisinde sizin enerji politikaları hakkında söyleyeceğiniz sözler nelerdir?

Yeşil enerji yeşil tüketim yenilenebilir enerji doğaya zararı olmayan üretim şekilleri çoğu zaman reklam sosuyla önümüze konan kandırmacalardan ibarettir.  Elindeki hammaddeyi en hızlı şekilde işleyip son raddesine kadar piyasaya arzı peşinde koşan sermayedar enerjinin hangi yolla edinildiği derdinde değil rekabet piyasasında karını maksimize edebilmek için tüm ucuz enerji kaynaklarını deneyecektir. Buradaki çelişki fosil yakıtların çevreye zararlı rüzgar enerji santralleri gibi enerji üretim şekillerinin doğa dostu olmasından öte üretim ilişkilerinin hıza çoğa pazarlamaya yok etmeye dönük olmasıyla alakalıdır. Sürdürülebilir kelimesinden ziyade koruma ve onu olduğu gibi gelecek kuşaklara aktarma önceliği olmalıdır. Gezegenimizin daha fazla tüketime katlanma gücü kalmamıştır. İster res’ler olsun ya da ister ismi bilinmeyen yeni bir enerji kaynağı olsun doğanın bundan etkilenmeyeceğini söylemek bilimsel gerçekliklere ve mevcut deneyimlere aykırıdır.

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cezası 220 TL! Cezası 220 TL!

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Zabıta Müdürlüğü'ne gerçekleştirdiği ziyarette gürültü ki...

Yanıklar imara mı açılacak? Yanıklar imara mı açılacak?

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, 24 Ağustos 2017 tarihinde Fethiye’nin Yanıklar Mahallesi’...

En iyi çevreciler bu panoda! En iyi çevreciler bu panoda!

“Tanrının Dünyaya bahşettiği cennet” olarak adlandırılan Ölüdeniz’de çevreyi temiz tutan duyarlı ...

Haberimiz ses getirdi!  DSİ Süreci Hızlandırdı Haberimiz ses getirdi! DSİ Süreci Hızla...

Fethiye’nin vitrini görünümünde olan kanal korkuluklarının içler acısı halini gösteren haberimiz ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ