Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Muğla Valisi Amir Çiçek Milas’ta işadamlarıyla buluştu

Muğla Valisi Amir Çiçek Milas’ta işadamlarından istihdama destek olmalarını isteyerek, mart ayında istihdamın arttırılması çağrısında bulundu. Vali Çiçek, yeni alınacak bir işçiye ödenecek 1404 liralık asgari ücretin 773 lirasının devlet tarafından karşılanacağını ve bu uygulamanın 31 Aralık’a kadar devam edeceğini belirtti. Ankara’da, TOBB’de düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın yanısıra ekonomi […]

22 Şubat 2017 - 6:41 'de eklendi ve 167 kez görüntülendi. A+A-

Muğla Valisi Amir Çiçek Milas’ta işadamlarıyla buluştu

Muğla Valisi Amir Çiçek Milas’ta işadamlarından istihdama destek olmalarını isteyerek, mart ayında istihdamın arttırılması çağrısında bulundu. Vali Çiçek, yeni alınacak bir işçiye ödenecek 1404 liralık asgari ücretin 773 lirasının devlet tarafından karşılanacağını ve bu uygulamanın 31 Aralık’a kadar devam edeceğini belirtti.
Ankara’da, TOBB’de düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın yanısıra ekonomi ile ilgili bakanların da katıldığı Türkiye Ekonomi Şurası’nda yapılan “her işyerinin bir kişiye istihdam sağlaması” çağrısının ardından Muğla’da da istihdamı arttırmak için Muğla Valisi Amir Çiçek ilçelerde ziyaretlere başladı.
Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MİTSO) işadamlarıyla buluşan Muğla Valisi Amir Çiçek, Mart ayında 30 bin kişilik istihdam yaratmayı hedeflediklerini belirterek işadamlarından işçi alımı yapmalarını istedi.
Muğla Valisi Amir Çiçek’in işadamlarıyla buluştuğu toplantıya Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Defterdarı Veysel Sezgin, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ahmet Ekecan ve Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, oda başkanları ile birlikte yaklaşık 60 işadamı katıldı.
Vali Çiçek, iş adamlarına hep birlikte elimizi taşın altına koyalım diyerek, “Ülkemizi seviyorsak işçi alalım. Ben yazın işçi alırım, şu ayda işçi alırım demenin bir faydası yok. Hemen mart ayında işçi alın. Sizin yararına olan şeyde ben de varım. Sizin zararınıza olacak şeyde ben de yokum. Bakın, yeni işe alınacak bir işçi için 1404 liralık asgari ücretin 773 lirasını devlet veriyor. Turizmciler sezonun açılmasını bekliyorlar, anlıyorum, fakat diğer sektörlerin beklemesine gerek yok. Turizmcilerin de beklemesine gerek yok. İşçileri şimdi alsınlar, sezona hazırlık için çalıştırsınlar. Bir an önce işçi alın daha çok kazanın” dedi.
Vali Çiçek konuşmasının devamında ülkenin ekonomisinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak “Ekonomisi zayıf olan ülke dünyada da zayıftır. Güçlü ekonomisi olan ülke her yerde güçlü olur. Her şey ekonomiye bağlıdır. İnsan kaynakları müdürlerinizi çalıştırın. Bir an önce işçi alımı yapın. Mart ayında işçi alın. Geciktirmek zararınıza olur” diye konuştu.
Sözü daha sonra MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e veren Vali Çiçek, Milaslı işadamlarının kaç işçi alacaklarını sordu. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de yönetim kurulu olarak bu konuda toplantı yaptıklarını ve oda üyesi işadamlarıyla telefon konuşmaları yaparak işçi alımı yapmalarını istediklerini belirterek “Milas’ta 300 – 500 arası işçi alımı yapılacağını tahmin ediyoruz. Gelecek hafta da bu konuda Muğla’da diğer oda başkanlarımızla bir toplantı yapacağız” dedi.
Muğla Valisi Amir Çiçek daha sonra Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü İlyas Sarıyerli’ye söz vererek istihdamı arttıracaklara sağlanacak desteği anlattı.
Yapılan konuşmaların ardından kapanış konuşmasını yapan Vali Amir Çiçek Muğla’daki işsizlik oranının Türkiye ortalamasının yaklaşık 6 puan gerisinde olduğunu ve ildeki işsizliğin yüzde 7.3 seviyesinde olduğunu belirterek mesleki eğitimlere önem verileceğini, bu konuda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile de işbirliği yapılacağını söyledi. Vali Çiçek, işadamlarına işçi almaları çağrısını yineleyerek “Sizler işçi alın, kazanç sağlayın. Evine ekmek götüremeyen işçiler evlerine ekmek götürebilsin, çocuklarının rızkını çıkarabilsinler. Siz onların dualarını alın. Ülkeye huzur gelsin, güven gelsin” diyerek toplantıyı kapattı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Genç çiftçilere destek devam ediyor Genç çiftçilere destek devam ediyor

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ Resm...

2018 istihdam teşvikleri açıklandı 2018 istihdam teşvikleri açıklandı

Muğla’nın en çok istihdam gerçekleştiren beş il arasında yer aldığı, İstihdam Şurası ve İstihdam ...

Muğla’da 1621 konut satış sonucu el değiştirdi Muğla’da 1621 konut satış sonucu el deği...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Denizli Bölge Müdürlüğü verilerine göre Ülkemizde 2017 yılı Kası...

Zeytincilerin yeni hedef pazarı Ortadoğu Zeytincilerin yeni hedef pazarı Ortadoğu...

Türk zeytincilik sektörü, 2016/17 sezonunda ihracat rekorlarını alt üst etti. Zeytinyağı ihracatı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ