Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Fethiye’ye 89, Seydikemer’e 30 milyon harcanacak

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Muğla genelinin yanı sıra Fethiye ve Seydikemer ilçelerine Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan yatırımları anlatarak, adeta hesap verdi. Beraberinde CHP İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu, Antalya Belediye eski Başkanlarından Dr. Bekir Kumbul ile daire amirlerinin katıldığı basın toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Fethiye […]

22 Şubat 2017 - 16:48 'de eklendi ve 280 kez görüntülendi. A+A-

Fethiye’ye 89, Seydikemer’e 30 milyon harcanacak

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Muğla genelinin yanı sıra Fethiye ve Seydikemer ilçelerine Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan yatırımları anlatarak, adeta hesap verdi.

Beraberinde CHP İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu, Antalya Belediye eski Başkanlarından Dr. Bekir Kumbul ile daire amirlerinin katıldığı basın toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Fethiye ve Seydikemer ilçelerine Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıkları yatırımların yanı sıra hazırladıkları projeleri anlattı.

Konuşmasına “Bir bir hesap vereceğiz” diye başlayan Osman Gürün, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 3 yılda Muğla’ya 565 milyon 841 bin liralık yatırım yaptığını, bu yatırımların 170 milyon 49 bin TL’sinin MUSKİ yatırımı olduğunu, Fethiye’ye yapılan toplam yatırımın 70 milyon 565 bin, Seydikemer’e yapılan toplam yatırımın da 32 milyon 756 bin TL olduğunu söyledi. 2017 yılında Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ olarak Muğla’ya 470 milyon lira yatırım bütçesi ayrıldığını, bunun 89 milyon lirasının Fethiye, 30 milyon lirasının Seydikemer ilçelerine yapılacak yatırım için harcanılacağını belirtti.

Osman Gürün, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın yaptığı ve planladığı hizmetleri de anlatarak; “Muğla il genelinde 2 bin 600 kilometre, Fethiye’de 155 kilometrelik yolun 69 kilometresinde, Seydikemer’de 332 kilometre yolun 200 kilometresinde asfalt, parke, bordür, kaplama ve iyileştirme çalışmaları yapıldığını, son 3 sene de Fethiye’ye 27. 5 milyon 700 bin, Seydikemer’e ise 17.5 milyon lira yatırım yapıldı. 2017’de Fethiye’ye yapılacak yatırım tutarı 12 milyon lira. Seydikemer’e de 10 milyon lira. Muğla il genelinde 2017 yılında 700 kilometre, Fethiye ‘de 23 kilometre, Seydikemer’de 112 kilometre asfalt dökümü yapılacak. Fethiye’de Adnan Menderes ve Süleyman Demirel Bulvarları için yol yapım projesi hazırlanıyor. Ayrıca Fethiye’de Auditorium Kültür Merkezi projesi hazırlanıyor. Fethiye ve Seydikemer’e modern otogarlarda yapılacak. Bütün ilçelerde otogarlar şehir dışına çıkarılacak. İlçelerimizde kültür merkezleri açığı bulunmakta. Büyüyen ilçelerimizde kültür merkezleri için projeler hazırlanıyor. Mülkiyet konusu sorununu çözmek için uğraşıyoruz. MUSKİ olarak da il genelinde suyu olmayan köy ve mevkilerden 28’i içme suyuna kavuştu. Fethiye’de 6, Seydikemer’de de 13 mahalleye içme suyu götürüldü. Hala suyun olmadığı yerler var. Öncelikle su kaynakları ile ilgili sorunları çözüyoruz. Hatta suyu olmayan yerlerde denizden ‘Osmos’ yoluyla su elde etmek için projeler hazırlıyoruz. Otomatik klorlama ile sağlıklı suyu vermeye gayret ediyoruz” dedi.

“ÖLÜDENİZ KANALİZASYON SİSTEMİNİ FETHİYE’YE BAĞLAYACAĞIZ”

Osman Gürün, İl genelinde 17 kilometre, Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde 4 bin 950 metre kanalizasyon çalışması yaptıklarını anlatarak,  “Fethiye ve Seydikemer ilçelerine MUSKİ 65 milyon liralık yatırım bütçesinin 20 milyon lirasını 2017’de tamamlamayı hedefliyor. MUSKİ İller Bankası aracılığıyla Dünya Bankası’ndan sağladığı 275 milyon TL’lik krediyi de Muğla genelinde yatırımlar için kullanacak. Özellikle Ölüdeniz korunması gereken bir yer. Buradaki eski arıtma tesisini yıktık. Yenisini sezona yetiştireceğiz. Buradaki kanalizasyon sistemini Fethiye’ye bağlayacağız. 19 milyon 500 bin liralık yatırımla Ölüdeniz’e yeni arıtma tesisi yapılacak. Buradan Muğla Milletvekilimiz Hasan Özyer’e teşekkür etmek istiyorum. 11 milyon 500 bin TL’lik bir ödeneğin Ölüdeniz Tesisi için serbest bırakılması işini takip edip sonuçlandırdı. Hasan Özyer Milletvekilimizin bu çabasına teşekkür ediyorum” dedi.

Osman Gürün, İl genelinde 446 bin metre, Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde 32 bin 784 metre içme suyu hattı çalışması yapıldığını anlatarak, İller Bankası aracılığıyla Dünya Bankası’ndan sağlanan kredi ile Fethiye Hisarönü, Ovacık kanalizasyon şebekesinin projelendirildiğini, 100 kilometre kanalizasyon inşaatı yapılacağını bunun da tahmini yatırım maliyeti 37 milyon lira olduğunu söyledi.

Gürün,  Seydikemer’in Kadıköy, Boğaziçi, Çökek, Dodurga, İzzettin, Karaağaç Mahallelerine içme suyu proje çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi başkanlığının il genelinde 83 bin 765 evde bakım hizmeti verdiğini söyleyen Gürün, bunun 5 bin 431’i Fethiye’de, 2 bin 124 tıbbi müdahale, hasta nakil ve genel bakım hizmetinin de Seydikemer’de verildiğini belirtti.

Türkiye ve Muğla’da ilkleri gerçekleştirdiklerini anlatan Gürün; “Fethiye Bağyaka’da 203 bin lira yatırımla Gündüz Bakım Evi açıldı. 25 -66 aylık çocuklarımız için 72 çocuk kapasiteli bakım evi hizmettedir. Bu Muğla’da ilktir. Diğer ilçelerimize de yaygınlaştırılacaktır. Fethiye Eşen’deki cezaevinde kadın mahkumlara Mor Yaşam Projesi ile hijyen paketleri dağıtılmıştır. Türkiye’de bir ilktir” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesinin Muğla il genelinde 3 yılda 47 milyon 81 bin 275, Fethiye’de 7 milyon 352 bin, Seydikemer’de de 2 milyon 777 bin liralık yatırım yaptığını ifade eden Gürün; “Kırsaldaki Çınarlar, Engelsiz Muğla Projesi, Doğa İçin Engelsiz Çal, Aile Danışma Merkezleri, 100 Yaş Evleri, Fethiye’de Göç Yardım Masası, yine Fethiye’de Muğla Bağımlılık Danışma Merkezi projeleri hazırlanmaktadır. Yine bu dairemiz tarafından 2017 yılında Fethiye’ye 9 milyon 387 bin, Seydikemer’e de 3 milyon 874 bin liralık yatırım hedefleniyor” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın yaptığı yatırımları da anlatarak, “İl genelinde Büyükşehir olmadan önce bir adet olan Hafriyat Sahası’nı 7’ye çıkardık. Fethiye Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nin ikinci lotunu yaptık. 3 milyon 869 bin lira yatırım yapıldı. 10 yıl depolama ömrü bulunmaktadır. Göcek ve Dalaman koylarında hizmet veren Atık Kabul Tesisimiz ve 3 adet Atık Alım Gemilerimiz ile katı atık toplama ve sıvı atık alım hizmeti veriyoruz. Yıl içinde 557 tekneye hizmet verildi. Bu teknelerle 572 litre atık yağ, 456 litre atık su, 2 bin 955 litre sintine toplandı. Çevre eğitim projelerine destek veriyoruz. İklim değişikliği projesi, atık elektrikli ve elektronik eşyaların değerlendirilmesi, yine Fethiye’de sintine suyu arıtma tesisi projesi hazırlığımız bulunmaktadır” dedi.

“MUĞLA’NIN EN FAZLA GELİR ELDE ETTİĞİ TARIMDIR”

Gürün, Muğla’da öncelikli olarak zeytin, incir, kestane bitkilerini nitelikli yetiştirerek üretime destek vereceklerini, patates ve yem tohumları dağıtımında olumlu sonuçlar aldıklarını, meralarla ilgili ıslah çalışmalarına yöneleceklerini belirterek, “Muğla’nın en fazla gelir elde ettiği tarımdır. Turizm değildir. Turizm bir tık altındadır. Muğla’da yere ne diksek en iyi şekilde çıkar. Adam diksek adam çıkar. Sahillerimizdeki oteller tarım ürünlerini, gıdalarını maalesef Muğla dışından karşılıyor. Bu nedenle Üretim Kooperatifleri oluşturmayı teşvik ediyoruz. Kooperatifçiliği teşvik edip yürütülmesine ve üretiminin arttırılmasına destek veriyoruz. Gerekli gıda ürünlerinin yüzde 75’i kendi kıyılarımızda üretilebilecektir. Üniversite ile birlikte toprak sulama suyu ve bitki analiz labaratuvarı’nda 418 bin liralık yatırım gerçekleştirdik. Yerel tohum merkezimizi kurduk. 380 çeşit yerel tohumumuz bulunuyor. 246 tanesi Muğla’dan toplandı. Alım garantili süs bitkisi üretiminde il genelinde 6 milyon, Fethiye’de 537 bin 578, Seydikemer’de 74 bin 596 adete ulaştı. Otellere çiçek üretiyoruz. Otellerin çiçeklerini biz sağlıyoruz. Muğla’yı da Bayındır gibi çiçekçilik merkezi yapacağız. Ekonomik olarak önemli bir girdi sağlayabiliriz. Amacımız köylü ve çiftçinin gelirini arttırmak, köyden kente göçü durdurmak, kentten köye dönüşü gerçekleştirmek. Köylüyü kendi ziraatı ile baş başa bırakmaktır. Ot yem tarladan, et süt Muğla’dan projesi ile il genelinde üreticiye 213 ton, Fethiye’de 3 bin 890 kilogram, Seydikemer’de bin 430 kilogram yem bitkisi tohumu dağıtıldı. Fethiye Söğütlü’de 300 bin lira maliyetle yeni su kaynağının mahalleye taşınması için çalışma yapıldı. Seydikemer’de 300 bin lira maliyetle yenilenebilir enerjili meyve-sebze kurutma projesi hazırlandı. 2017 yılında Fethiye’de 2 milyon 132 bin 392 lira, Seydikemer’de 1 milyon 67 bin liralık bu dairemiz tarafından yatırım hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

ARAÇ DÖNÜŞÜMÜNDE YÜZDE 85’LİK SONUÇ SAĞLANDI

Gürün, Ulaşım Daire Başkanlığı’nın yatırımları hakkında da geniş bilgiler verdi. Osman Gürün, Muğla’nın 13 ilçesinde 114 hatta 245 belediye otobüsü, Fethiye’de 11 hatta 18 otobüs, Seydikemer’de de 6 hatta 10 otobüsün toplu taşıma hizmeti verdiğini belirterek şöyle dedi:  “İl genelinde 1 milyon 427 bin 839, Fethiye ve Seydikemer’de de 211 bin 954 yolcunun ücretsiz olarak seyahat ettiğini, il genelinde bin 43, Fethiye’de 315, Seydikemer’de 64 aracın dönüşümü sağlanmıştır. Öğrenci takip sistemi projesiyle il genelinde 711 okul servisi uydudan anlık olarak takip edilmektedir. Muğla’da araç dönüşümünde yüzde 85’lik sonucu sağlamış bulunmaktayız. Artık her şey açık, her şey kontrollü olarak ortadadır.”

FETHİYESPOR’A 280 BİN LİRA YARDIM YAPILDI

Gürün yaklaşık 2,5 saat süren basın toplantısında Turizm Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı’nın yatırım ve projeleri hakkında da bilgiler aktardı. Osman Gürün, “il genelinde 7 spor tesisi hizmete girmiştir. 2 milyon 265 bin liralık yatırım yapılmıştır. Muğla’daki spor kulüplerine 2 milyon 100 bin lira nakdi ve malzeme yardımı yapılmıştır. Fethiyespor’a 280 bin lira, Amatör Spor Kulüplerine 121 bin lira yardım yapılmıştır. Amatör Spor Kulüplerimiz için 3-5 kuruşluk destek bile çok önemlidir. Okçuluk, basketbol gibi branşlara önem vermeye devam edeceğiz. Ama bizim amacımız aktif spor yapan Muğlalı’yı yaratmalıyız. Seydikemer’e 417 bin lira yatırımla 3 tenis kortu ve soyunma odaları yapılmaktadır. Seydikemer’deki Amatör Spor Kulüplerine 48 bin lira destek verilmiştir. Fethiye’de yarı olimpik yüzme havuzu projesine başlandı. 2017 yılı için bu dairemiz tarafından 12 milyon 550 bin lira yatırım bütçesi ayrıldı” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Tesisleri Şube Müdürlüğü çalışmaları hakkında da bilgilendirmede bulunan Osman Gürün, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne geçen Fethiye Limanı’nda yeni düzenlemeler yapılacağını söyledi. Fethiye Gümrüklü Saha’nın uluslar arası yolcu terminali olması nedeniyle yeni tesis yapılması planlanıyor” diyen Osman Gürün, “Liman içinde teknelere hizmet veren elektrik ve su panolarının yenilenmesi ve sayılarının arttırılması tüm liman sahasının mimari olarak yeniden dizayn edilmesi, peyzaj düzenlemelerinin yapılması çalışmaları başlamıştır. Fethiye Çalış ve Fethiye Şovalye Adası hatlarında ruhsatlandırma ve denetimlerin ilk kez Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılmaya başlanmıştır. 15 adet deniz yolcu motoruyla yolcu taşımacılığı hizmetlerine devam edilmiştir. Fethiye Karaçulha Toptancı Hali ve Seydikemer Karadere Toptancı Hali’nde iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Kanalizasyon, paket arıtma tesisi sistemi yapımı için proje hazırlanmıştır. Burada sağlık koşullarına uygun her şey kayıtlı, kontrol edilebilir şekilde hizmet verilmektedir. Muğla’ya yakışır, hukuka uygun, üretici ve tüccarı koruyan sistemi yerleştirmiş bulunmaktayız. Biz Muğla’da şikayet ve sorunu çözümle getirildiğinde hemen çözüyoruz. Kavga etmeyeceğiz. Pozitif düşüneceğiz. Onu hizmete yönelteceğiz. Akdeniz’in köşesindeyiz. 10 yıl içinde biz Muğla olarak Antalya’nın önüne geçeriz. Çünkü çok önemli coğrafi değerlerimiz var. Bu değerlere zarar vermeden en üstten refah ve gelir üretmeye çalışacağız. Muğlalılar olarak güzel Muğla’yı yönetmek adına sevgimizi arttırarak, yürüyüşe çıkmıştık. Yürüyüşe devam ediyoruz. Muğla adına çok umutluyum. Muğlalı işini bilir” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yükseldi

Fethiye’den 2016’da 98 bin 924 ton, 2017’de 106 bin 455 ton yaş sebze ve meyve ihracatı gerçekleş...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı

Fethiye Ülkü Ocakları’nda Afrin'de bulunan Türk Ordusu için Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı...

Türkiye’deki endemik türlerin %12’si Muğla’da yetişiyor Türkiye’deki endemik türlerin %12’...

Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler P...

Yılanlı, Akçay ve Dağpınar’da ulaşım hizmeti başlıyor Yılanlı, Akçay ve Dağpınar’da ulaşım hiz...

Yılanlı ve Akçay bölgeleri ile Dağpınar Mahallesi Menteşe arasında bulunan güzergahlarda Özel Top...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ