Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

 ‘Bu Tayyip Erdoğan sonrası için düşünülen bir sistem’

Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Muhammed Mücahit Küçükyılmaz, 16 Nisan’da yapılacak referandumdan, 15 Temmuz hain darbe girişimine önemli açıklamalarda bulundu 16 Nisan sonrasında Türkiye’ye getirilmek istenen sistemin Recep Tayyip Erdoğan için olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Muhammed Mücahit Küçükyılmaz: “Hem cumhurbaşkanını hem başbakanı halkın seçtiği bir sistemde cumhurbaşkanı başbakan ile anlaşamadığı zaman krizdir, kaostur. […]

21 Şubat 2017 - 9:10 'de eklendi ve 280 kez görüntülendi. A+A-

 ‘Bu Tayyip Erdoğan sonrası için düşünülen bir sistem’

Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Muhammed Mücahit Küçükyılmaz, 16 Nisan’da yapılacak referandumdan, 15 Temmuz hain darbe girişimine önemli açıklamalarda bulundu

16 Nisan sonrasında Türkiye’ye getirilmek istenen sistemin Recep Tayyip Erdoğan için olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Muhammed Mücahit Küçükyılmaz: “Hem cumhurbaşkanını hem başbakanı halkın seçtiği bir sistemde cumhurbaşkanı başbakan ile anlaşamadığı zaman krizdir, kaostur. Şuanda aynı düşünceden, aynı davadan gelen insan olduğu için biz bir sorun görmüyoruz. Yani bu Tayyip Erdoğan için düşünülen değil, Tayyip Erdoğan sonrası için düşünülen bir sistem” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Muhammed Mücahit Küçükyılmaz, Batı Akdeniz Medya bünyesindeki Fethiye’nin en çok dinlenen radyosu 88.6 Radyo Yaren’de Fethiye’nin Gündemi Programında Kıvanç Galip Över’in sorularını cevapladı.

Ak Parti Siyaset Akdemisi için Fethiye’ye gelen Muhammed Mücahit Küçükyılmaz, Ak Parti Muğla İl Ar-Ge Başkanı Mehmet Tokgöz ve Ak Parti Fethiye Belediye Meclisi Üyesi Onat Akdu ile Batı Akdeniz Medya’da açıklamalarda bulundu.

Küçükyılmaz, 15 Temmuz gecesi yaşanılanlar ve sonrası, 7 Ağustos’ta Yenikapı’da yakalanılan milli ruh ve referanduma doğru giderken Türkiye’yi neler bekliyor sorularını tüm samimiyetiyle yanıtladı.

 

ATEŞ ALTINDA GEÇEN SAATLER

15 Temmuz gecesi neler yaşadınız?

“15 Temmuz gecesi Ankara’da bir arkadaşımla oturuyordum. O anda uçakların geçmeye başlaması ve sosyal medyada bir takım dezenformasyonların ortaya çıkmaya başlaması üzerine farklı bir gelişme olduğunu anladım. Hızlı bir şekilde önce TRT’ye gittim. Çünkü TRT, darbecilerin darbe yaptıktan sonra bildiri okuduğu yerdir. İlk iş olarak medyayı sustururlar. Oraya gittiğim zaman henüz hiçbir hareketlilik yoktu. Bir süre sonra bir helikopter geldi. Saat 22.00’da mevzuu fark ettim. 22.30’da önce TRT’ye geçtim. Bir helikopter TRT’nin üzerine geldi. O sırada telefonla teyit etmeye çalışıyoruz ama ne olduğunu da anladık ve helikopter aniden TRT’nin bahçesini taramaya başladı. İlk gördüğüm manzara buydu. Böyle bir durumda aklınıza gelen ilk şey ‘Bu bir işgal girişimi mi?’ sorusu oluyor. Ondan sonra ben yaklaşık 1 buçuk saatte cumhurbaşkanlığına ulaştım. Ateş açtılar, dur ihtarında bulundular. Ben durmayıp devam ettim. Cumhurbaşkanlığı külliyesine geldiğim zaman bir tane tankın yolu kapattığını gördüm. Ve o tank karşımızda, siz otomobillesiniz. Bir an duraklamadan sonra jandarma kılıflı bir darbeci dur ihtarında bulundu. Ben yola devam ettim. Önce havaya ateş açtılar, daha sonra arkamdan taramaya başladılar. Sonra Millet Caminin önünde cumhurbaşkanı korumaların olduğu bariyerin arkasına geçtim. Oradan da uzun bir süre çıkamadık çünkü çatışma devam etti.  Bunlar devam ederken kurumsal iletişim sorumluluğumuz olarak medyayı bilgilendiriyoruz. Anadolu ajansına konuyu anlatıyoruz. Bir taraftan da Cumhurbaşkanlığı web sayfasını, sosyal medya hesaplarını kullanarak vatandaşlara çağrıda bulunuyoruz.”

 

“İNSANLIĞIN ASIL DURUŞUNU ORTAYA KOYAN FELAKETLERDİR”

15 Temmuz’dan bu yana gelen süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

“7 Ağustos’ta Yenikapı’da HDP hariç Türkiye’nin siyasal partilerinin toplanması Türkiye’nin ana sosyolojik damarını da ortaya çıkardı. Gerçek anlamda legal siyasal arenada Türkiye’yi kimlerin temsil ettiğini gördük. Ak Parti, CHP, MHP ve mecliste grubu olmayan parti temsilcileri o gün oradaydı. Daha sonra Yenikapı ruhunda çatlaklıklar meydana geldi. Çünkü Türkiye’nin çok köklü siyasal sorunları var. Kamplaşma sorunları var. Bunun temelinde de muhalefetin yenilgiyi gerçek anlamda hazmedememesi yatıyor. Sandık kuruluyor, seçim oluyor ve ortaya bir karar çıkıyor. Muhalefet gerçek anlamda bu yenilgiyi kabul etmiş olsa bir dahaki seçimde başarılı olmak için yapması gerekenleri keşfedecek. Felaketlerin gelmesini hiçbir zaman gelmesini istemeyiz. Fakat felaketlerin terbiye edici işlevi de var. İnsanlığın asıl duruşunu ortaya koyan felaketlerdir. Çok sakin yapıda olduğunu gördüğünüz bir insan felaket karşısında birden aslan kesilebilir. Demek ki biz kardeşiz. Felaketler bunu ortaya çıkarıyor. Millet olarak, 80 milyon olarak aynı toprağın, havanın, suyun insanıyız.

 

“15 TEMMUZ’DA MİLLET KADERİNE EL KOYDU”

15 Temmuz gecesi darbeciler darbe mantığına bile aykırı bir şey yaptılar; Millete ateş açtılar. Çünkü geçmişte darbe yapmamışlardı. Darbe tecrübeleri yoktu ve karşılarına halkın çıkacağını tahmin etmiyorlardı. Onlar darbeyi kitaplardan öğrendikleri için silahla, tankla, uçakla çıktıkları zaman bu insanlar sokağa çıkmaz, evine kapanır. 15 Temmuz’da millet kaderine el koydu.

 

“BU TAYYİP ERDOĞAN İÇİN DÜŞÜNÜLEN DEĞİL, TAYYİP ERDOĞAN SONRASI İÇİN DÜŞÜNÜLEN BİR SİSTEM”

O gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 yıldır ısrarla söylediği bir şeyi hatırladık. Diyor ki ‘Milli irade.’ Her konuşmasında milli irade diyor ve uzun uzun anlatıyor. 2011 yılından beri Recep Tayyip Erdoğan başkanlık sistemini savunuyor. Başkanlık, yarı başkanlık ya da partili cumhurbaşkanlığı bunlardan birine bir an önce geçmemiz lazım çünkü hem cumhurbaşkanını hem başbakanı halkın seçtiği bir senaryoda cumhurbaşkanı başbakan ile anlaşamadığı zaman krizdir, kaostur. Şuanda aynı düşünceden, aynı davadan gelen insan olduğu için biz bir sorun görmüyoruz. Yani bu Tayyip Erdoğan için düşünülen değil, Tayyip Erdoğan sonrası için düşünülen bir sistem.”

 

“CUMHURBAŞKANI 2011 YILINDAN BERİ BAŞKANLIK SİSTEMİNİ SAVUNUYOR”

Yeni sisteme geçilirse ve referandumdan ‘Evet’ çıkarsa nasıl bir tablo olacak?

Cumhurbaşkanı 2011 yılından beri başkanlık sistemini savunuyor. 15 Temmuz’dan sonra bugünkü başkanlık sistemiyle ilgili süreci Milliyetçi Hareket Partisi başlattı.  AK Parti gündeme getirmedi. Mevcut sistemde hükümet meclis tarafından seçiliyor. Cumhurbaşkanlığı sisteminde hükümet doğrudan halk tarafından seçilecek.  Ve o 550 milletvekilinden birisi değil 80 milyondan her hangi birisini bakan yapabilecek. Mevcut parlamenter sistemde koalisyon ihtimali var. Cumhurbaşkanlığı sisteminde koalisyon ihtimali sıfır. Mevcut sistemde hükümet meclise karşı sorumlu. Cumhurbaşkanlığı sisteminde cumhurbaşkanı hem meclise karşı hem de halka karşı sorumludur. Yani meclis cumhurbaşkanlığını denetleyecek bir mekanizmaya dönüşüyor.

 

“HALK SANDIKLA DENETLEYECEK”

Böyle bir durumda halk nasıl denetleyecek?

. Çünkü Cumhurbaşkanlığı süresi 5 yıl. Cumhurbaşkanı ikinci defa seçilmek istiyorsa tekrar aday oluyor. Zaten 3’üncü defa aday olamıyor. Recep Tayyip Erdoğan 14 yıldır Türkiye’yi yönetiyor. Eğer Türkiye’de başkanlık sistemi olsaydı Recep Tayyip Erdoğan maksimum 10 sene başkanlık yapabilecekti. Bunu da düşündüğünüz zaman bu Recep Tayyip Erdoğan’ın meselesi değil Türkiye’nin meselesidir. Mevcut sistemde meclis hükümeti düşürebilir. Cumhurbaşkanlığı sisteminde hükümet meclis dengelerinden etkilenmez. Yani mecliste yüzde 1 oy alan bir partide bulunabilir. Barajın kalkması ve demokratik temsilinde tabana yayılması, genişlemesi mümkün olabiliyor. Mevcut sistemde çift başlı bir yönetim var. Yürütme üçe parçalanmış durumda. Cumhurbaşkanlığı sisteminde tek başlı sistem var. İcranın adı belli muhatabı belli.  Mevcut sistemde yönetim karmaşası söz konusu. Cumhurbaşkanlığı sisteminde hızlı ve esnek karar alma imkanı söz konusu. Mevcut sistem siyasi krizlere gebe. Cumhurbaşkanlığı sistemi siyasi anlamda istikrara yol açıyor.

Mevcut sistemde meclis HSYK’ya atama yapamıyor. Cumhurbaşkanlığı sisteminde meclise HSKY’nın 7 üyesini atama yetkisi veriliyor. Meclisin burada güçsüzleştirildiği, işlevsizleştirildiği gibi bir iddia çürümüş oluyor. Bundan sonra cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri 5 yılda bir yapılacak. Meclisin üye sayısı 550’den 600’e çıkıyor. Çünkü tabanda hem temsili genişlemek hem Türkiye nüfusunun artışı birde dünyada değişik parlamentolarda küsuratlı rakamların çıkmaması için her rakama bölünebilen rakamlar seçilir. Böyle teknik bir gerekçesi de var. Mevcut sistemde meclis yasama ve yürütme faaliyetinde bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı sisteminde sadece yasama yetkisinde bulunuyor.  Mecliste Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren kanunlarla ilgili kararlar alan, kanunları çıkaran uzman ve donanımlı vekiller grubu oluşuyor. Diyorlar ki Cumhurbaşkanı kararnameler çıkartıyor, istediğini yapıyor. Böyle bir şey yok. Cumhurbaşkanının çıkardığı kararname kanunlar hiyerarşisi açısından bakıldığında meclisin çıkardığı kanunun altında.

 

“YENİ SİSTEMDE MECLİS CUMHURBAŞKANLIĞINA KARŞI DAHA GÜÇLÜ”

Bir kişi cumhurbaşkanı seçildi. Yarınki sistemde istediği zaman meclisi fes edebilecek şekilde elinde koz var. İstedi görevliyi görevinden alabilecek. Çünkü yönetimden o sorumlu. Dolayısıyla kanun hükmünde kararname çıkarabiliyor. Bu gücün yanlış ellere geçmesinin önlenmesinin yolu nedir?

Yeni sistemde meclis cumhurbaşkanlığına karşı daha güçlü. Cumhurbaşkanı meclisi fes edebiliyor. Fakat Cumhurbaşkanı meclisi fes ettiği zaman kendi görevi de sona eriyor. Bu denge ve kontrol dediğiniz mekanizmayı içeriyor.

Yarın bir referandum sonrası gazete başlığı atmanız gerekiyor. Siz ne başlık atardınız?

Ben ‘halk geleceğine ‘evet’ dedi’ başlığı atardım.

Hülya Kulalı

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yükseldi

Fethiye’den 2016’da 98 bin 924 ton, 2017’de 106 bin 455 ton yaş sebze ve meyve ihracatı gerçekleş...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı

Fethiye Ülkü Ocakları’nda Afrin'de bulunan Türk Ordusu için Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı...

Türkiye’deki endemik türlerin %12’si Muğla’da yetişiyor Türkiye’deki endemik türlerin %12’...

Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler P...

Yılanlı, Akçay ve Dağpınar’da ulaşım hizmeti başlıyor Yılanlı, Akçay ve Dağpınar’da ulaşım hiz...

Yılanlı ve Akçay bölgeleri ile Dağpınar Mahallesi Menteşe arasında bulunan güzergahlarda Özel Top...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ