Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

 “Yüzde 60 ‘hayır’ oyu çıkacak”

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim İş) Genel Başkanı Mehmet Balık, referandumda yüzde 60 ‘hayır’ oyu çıkacağını söyledi. Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Eğitim İş Muğla Şube Başkanı Özkan Kaya, Fethiye Şube temsilcisi Uğurcan Küçükala, sendika üyeleri Atatürkçü Düşünce Derneği Fethiye Şubesini ziyaret etti. Fethiye’ye gelerek ADD Fethiye Şubesini ziyaret eden Eğitim İş […]

18 Şubat 2017 - 15:02 'de eklendi ve 256 kez görüntülendi. A+A-

 “Yüzde 60 ‘hayır’ oyu çıkacak”

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim İş) Genel Başkanı Mehmet Balık, referandumda yüzde 60 ‘hayır’ oyu çıkacağını söyledi.

Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Eğitim İş Muğla Şube Başkanı Özkan Kaya, Fethiye Şube temsilcisi Uğurcan Küçükala, sendika üyeleri Atatürkçü Düşünce Derneği Fethiye Şubesini ziyaret etti.

Fethiye’ye gelerek ADD Fethiye Şubesini ziyaret eden Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Eğitim İş Muğla Şube Başkanı Özkan Kaya, Fethiye Şube temsilcisi Uğurcan Küçükala ve sendika üyelerini ADD Şube Başkanı Haydar Murat Topçu karşıladı. Burada yapılan karşılıklı sohbette Türkiye’nin öncelikli sorunlarının ekonomi ve terör olduğu vurgulandı.

Balık; “Kuvvetler ayrılığının devamı için hayır diyeceğiz”

Ziyaretle ilgili gazetecilere açıklama yapan Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık; “Neden Hayır diyeceğiz? Birincisi devlet memurlarının ‘evet’ demesi halinde nelerle karşı karşıya kalabileceklerini defalarca anlattık. Hem cumhurbaşkanı hem başbakan defalarca 657 sayılı devlet memurlarını kaldıracaklarını ve sözleşmeli sisteme geçeceklerini belirttiler. En son 20 bin öğretmen alımı yapılacak. Orada da 60 bin öğretmeni mülakata çağıracak. İçerisinde kendilerine yakın olanları atayacaklar. Devletin tarafsızlık ilkesini ve parlamenter sitemdeki kuvvetler ayrılığının devamı için hayır diyeceğiz. Bu hem ülkemizin bütünlüğü hem de geleceğimiz için son derece kritik bir karar” diye konuştu.

Balık; “Kesinlikle yüzde 60 oranında hayır çıkacağına inanıyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘hayır’ oyu kullananların terör örgütleriyle aynı safta yer alacak söylemlerini şiddetle eleştiren Balık şunları söyledi:

“Eğitim İş sendikası üyesi olan hiçbir öğretmen, eğitim çalışanı ne PKK ile ne FETÖ ile ne her hangi bir tarikatla iş birliği içerisinde olamaz. Bizim hayır deme gerekçemiz onların hayır deme gerekçesiyle de ayını olamaz. Biz cumhuriyet rejiminden yana, parlamenter sistemin devamından yana oy kullanacağız. Biz padişahlıktan aldığımız egemenliği yeniden tek kişinin kontrolüne vermemek için hayır diyeceğiz. PKK’nın hayır diyeceğine de inanmıyoruz. Her ne kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ‘bunlarda hayır diyecek, öyle misiniz?’ dese de geçmişte ‘evet’ diyenlerle beraber kol kolalardı. Habur’u, Oslo’yu, Dolmabahçe görüşmelerini unutmadık. Bunlar o zaman birlikte evet derken neredelerdi? FETÖ terör örgütleriyle kol kolayken, Türkçe olimpiyatlarıyla milletin çocukları zehirlenirken birlikte değiller miydi? Bizim duruşumuz nettir, cumhuriyettir, Atatürk’tür, vatanın bölünmezliğidir. Siyasal iktidar tarihin en büyük hezimetine uğrayacaktır. Çünkü halk cumhuriyetten yana ve parlamenter sistemden yana tavrını net olarak koyacaktır. Biz bunu AKP, MHP, CHP siyaseti olarak görmüyoruz. Bunu biz var oluş mücadelesi olarak görüyoruz. Şunu net olarak söylüyorum. Kesinlikle yüzde 60 oranında hayır çıkacağına inanıyorum.”

ADD Başkanı Haydar Murat Topçu; “ADD olarak Eğitim-İş sendikasıyla, eğitim emekçileriyle her platformda cumhuriyet değerlerinin, Atatürk ilke ve devrimlerini ön planda tutan ve cumhuriyetimizin aydınlanma sürecinde hep birlikte mücadele ettik. İçinde bulunduğumuz süreçte parlamenter rejimin cumhuriyet değerlerinin alaşağı edilmeye çalışıldığı ve tek adam diktatörlük rejimine doğru gidildiği bir süreçte bizlerde Eğitim İş sendikası gibi ‘hayır’ diyeceğiz. Bu ülkenin öncelikli sorunu ekonomi ve terördür. Biz bu ülkeyi kimin yönettiği ile değil nasıl yönetildiğiyle ilgilendiğimiz için hayır diyeceğiz” dedi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
OHAL artık demokrasiyi tehdit eder bir hal almaya başladı OHAL artık demokrasiyi tehdit eder bir h...

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, OHAL'in ilk çıkarıldığı günden bugüne kozmetikten kış la...

‘Saatcı’ya dur diyeceğiz’ ‘Saatcı’ya dur diyeceğiz’

“Kendi siyasi geleceği ve emelleri uğruna Fethiyelilik, Beşkazalılık üzerinden siyasi demagoji ya...

Sarıhan: “En iyi çalışma örgütlü çalışmadır” Sarıhan: “En iyi çalışma örgütlü çalışma...

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz-İş Sendikası Muğla İl Başkanı Bekir Çam ve yönetimi ile Öz Büro...

İttifakın tabandaki ilk temelleri Fethiye’de atıldı İttifakın tabandaki ilk temelleri Fethiy...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ittifak görüşmeleri he...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ