Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Fethiye için mimarlardan iyi haber geldi

Mimarlar Odası Muğla’nın SİT alanları için ayağa kalktı. Mimarlar doğal SİT alanları ile ilgili projenin Muğla’da bulunan doğal sit alanlarının koruma statüleri etkileyeceğine dikkat çekti ve doğal sit alanlarının korunması tartışmasız bir zorunluluk olduğunu bildirdi. Mimarlar Orası’na göre söz konusu projede amaç yerel toplumun değil, yatırımcının menfaati… Mimarlar Odası uygulanmakta olan doğal alan koruma politikalarını […]

18 Şubat 2017 - 8:51 'de eklendi ve 262 kez görüntülendi. A+A-

Fethiye için mimarlardan iyi haber geldi

Mimarlar Odası Muğla’nın SİT alanları için ayağa kalktı. Mimarlar doğal SİT alanları ile ilgili projenin Muğla’da bulunan doğal sit alanlarının koruma statüleri etkileyeceğine dikkat çekti ve doğal sit alanlarının korunması tartışmasız bir zorunluluk olduğunu bildirdi. Mimarlar Orası’na göre söz konusu projede amaç yerel toplumun değil, yatırımcının menfaati…

Mimarlar Odası uygulanmakta olan doğal alan koruma politikalarını ve kararlarını tartışmak, sorgulamak, koruma bilincinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla, 11 Şubat 2017 tarihinde Muğla’da “Doğal Mirasımız Doğal Sit Alanları” başlıklı bir panel düzenledi.

Toplantıya bilim insanları, akademisyenler, basın ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, yerel yönetimler, ilgili tüm kesimler ve kurumlar katıldı.

Panelde; Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Bodrum, Marmaris ve Milas Kent Konseyleri, Akdeniz Yeşilleri Derneği, Sualtı Araştırmaları Derneği, Gökova Ekolojik Yaşam Derneği, Çevre ve Arı Koruma Derneği, Kıyılar Herkesin İşgale Son Platformu, Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Balıkaşıran Gurubu, Kayaköy Savunması, Karaot Dayanışması Muğla Çevre Platformu gibi yerel aktörlerin çalışmalarının yanı sıra merkezi yönetim politikaları ve uygulamaları tartışmaya açıldı.

Panelde yapılan değerlendirmeler ışığında; kentsel ve kırsal alanları, tabiat varlıklarını, koruma alanlarını, ormanları, kıyıları, milli parkları, doğal sit alanlarını, meraları, yaylaları ve kışlakları yapılaşmaya açarak metalaştıracak, sermayeye tahsisinin önünü açacak çalışma ve düzenlemeler hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla bir sonuç bildirgesi hazırlandı.

Doğal sit alanlarının korunması tartışmasız bir zorunluluktur

Mimarlar Odası tarafından açıklanan sonuç bildirgesinde şu hususlara dikkat çekildi;

“Doğal ve kültürel sit alanlarımız toplumsal ve bireysel kimliğimizi tanımlar ve bizi yaşadığımız coğrafyaya bağlar. Doğal sit alanları yer yer kapsadıkları kültür varlıklarıyla birlikte insanın sağlıklı ve nitelikli bir çevrede yaşamasını sağlar. Günümüz toplumu ve gelecek kuşaklar için doğal sit alanlarının korunması tartışmasız bir zorunluluktur”.

Proje Muğla’da bulunan doğal sit alanlarının koruma statüleri ile ilgili  

Özel çevre koruma bölgeleri, doğal sitler ve milli parklar gibi toplam 354000 hektarlık özel statülü alanların Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip olan Muğla İli yüzölçümünün %26sını oluşturduğuna dikkat çekilen bildirgede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” kapsamında ilk çalışmalar ise; Muğla’da bulunan doğal sit alanlarının koruma statüleri ile ilgili yapıldığının altı çizildi.

Sonuç bildirgesine göre, doğal sit alanlarının koruma statülerini değiştiren “Muğla 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu” bu alanları; sınır, tanım ve statü değişikliği yoluyla yapılaşmaya açmakta, bölgede hâlihazırda yasal olmayan yapılaşmaları yasal hale dönüştürüyor Mmarlar Odası bu yaklaşım ve uygulamaların, doğal çevrenin geleceğe aktarılmasının önünde büyük bir tehdit oluşturduğuna vurgu yapıyor ve doğal sit alanlarında önerilen bu değişikliklerin Muğla’ya olası etkilerini şöyle tespit ediyor;

“Kentsel ve kırsal alanlar, tabiat varlıkları, koruma alanları, ormanlar, kıyılar, milli parklar, doğal sit alanları, meralar, yaylalar, kışlaklar ve çevre rant alanı haline getirilmektedir. Oysa doğal değerlerini hızla yitiren Türkiye tarafı olduğu uluslararası sözleşmelerde ve Anayasada Devleti sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkını korumak ve geliştirmekle yükümlü kılmıştır.

Çevrenin ve doğanın tahribatının ve kaynakların acımasızca tüketilmesinin olumsuz etkilerine ancak, ülkemizin sahip olduğu doğal, çevresel kaynakların korunması ve uzun vadeli cevre politikaları oluşturularak bu kaynakların tüm yurttaşlarca eşit kullanılabilmesi yoluyla karşı koymak mümkün olacaktır.”

Amaç yerel toplumun değil, yatırımcının menfaati…

Mimarlar Odası mevcut doğal sit alanlarının daraltılmasına dayanak olan ‘‘bilimsel raporların’’ toplumla paylaşılmadığına dikkat çektiği açıklamasında, ayrıca Çvre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak plan incelendiğinde geniş doğal sitlerin yoğun yapılaşmaya açıldığını belirtiyor ve “sürdürülebilir doğal çevre koruma” adı altında yerel toplumun yaşamının devamlılığının değil, turizm odaklı yatırımların önünün açılmasının hedeflendiğini bildiriyor.

Sonuç bildirgesinde ayrıca şu ifadeler de yer aldı;

“Doğal sit alanlarını ve çevreyi egemen sermaye sınıfları ile işbirliği içinde yapılaşmaya açarak ticari meta haline getirecek; ilgili bilim insanları, meslek odaları ve hatta kamu kurumları tarafından düzenlenen raporları göz ardı ederek tüm paydaşların yer aldığı katılımcı süreci dışlayacak olan Bakanlık çalışmaları tartışmaya açılmalı, kamuoyunun değerlendirmesine sunulmalıdır. Çevre karşıtı yatırım ve plan kararlarının ivedilikle durdurulmalı; katılımcı, bilimsel şehircilik ve planlama süreçlerine bağlı kararlar hayata geçirilmeli; uluslararası anlaşmalara esas olan duyarlılıklar kamusal politikaları yönlendiren aktörler tarafından dikkate alınmalıdır.

Mimarlar “mücadeleye devam” diyor

Bu bağlamda; Mimarlar Odası olarak; kamu yararına ve toplum hizmetinde yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında; toplumun, merkezi-yerel yönetimlerin, bilim insanlarının, sanat çevrelerinin ve sivil toplum hareketlerinin katılımı ve işbirliği ile sağlıklı yaşam çevrelerinin oluşturulması, doğal kaynaklarımızın ve doğal, kültürel çevremizin korunması amacıyla verdiğimiz mücadeleye devam etmekte kararlı olduğumuzu vurguluyoruz.

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cezası 220 TL! Cezası 220 TL!

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Zabıta Müdürlüğü'ne gerçekleştirdiği ziyarette gürültü ki...

Yanıklar imara mı açılacak? Yanıklar imara mı açılacak?

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, 24 Ağustos 2017 tarihinde Fethiye’nin Yanıklar Mahallesi’...

En iyi çevreciler bu panoda! En iyi çevreciler bu panoda!

“Tanrının Dünyaya bahşettiği cennet” olarak adlandırılan Ölüdeniz’de çevreyi temiz tutan duyarlı ...

Haberimiz ses getirdi!  DSİ Süreci Hızlandırdı Haberimiz ses getirdi! DSİ Süreci Hızla...

Fethiye’nin vitrini görünümünde olan kanal korkuluklarının içler acısı halini gösteren haberimiz ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ