Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

MUĞLA BETON İSTEMİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Doğal sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” Muğlalıların kabusu oldu. Söz konusu projeden vazgeçilmezse, Muğla hızla betonlaşabilir. İmara açılacak bölgeler ve günübirlik tesislere feda edilecek doğa, ileride telafisine imkan olmayan kalıcı sorunlara yol açacak.  Sivil toplum kuruluşları, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve belediye meclisindeki CHP, MHP ve AKP’li meclis üyeleri ve Muğla […]

17 Şubat 2017 - 8:37 'de eklendi ve 354 kez görüntülendi. A+A-

MUĞLA BETON İSTEMİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Doğal sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” Muğlalıların kabusu oldu. Söz konusu projeden vazgeçilmezse, Muğla hızla betonlaşabilir. İmara açılacak bölgeler ve günübirlik tesislere feda edilecek doğa, ileride telafisine imkan olmayan kalıcı sorunlara yol açacak.  Sivil toplum kuruluşları, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve belediye meclisindeki CHP, MHP ve AKP’li meclis üyeleri ve Muğla bölgenin eşsiz tabiatının katlini istemiyor.

Uluslararası sözleşmeleri ihlal ediyor

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), kentle ilgili hazırlanan “Muğla 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu”nun koruma statülerini değiştirerek yapılaşma tehdidine yol açtığını belirtiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2014’te “Doğal sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” başlattı. Bianet’in haberine göre, bu çalışama kapsamında Türkiye, 22 bölgeye ayrıldı. Özel şirketlere ihalelerle bölgelerdeki SİT’lerin gözden geçirmesi için yetki verildi. Bu şirketler bütün SİT alanları için rapor hazırladı.

Bu çalışmanın Muğla ayağında hazırlanan “Muğla 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu”na sivil toplum örgütleri ve Muğla Belediyesi’ne itiraz etti.

Raporun yayınlanmasının ardından 70’den fazla sivil toplum örgütünün birleşmesiyle kurulan Muğla Çevre Platformu’ndan (MUÇEP) Rezzan Şebin, bu raporun tüm kıyıları ve koyları yapılaşmaya açacağını belirterek raporu hazırlayanların imzalarını geri çekmesini ve Bakanlığın da bu raporu onaylamamasını talep ettiklerini söyledi. Şebin konuyla ilgili olarak şunları söyledi;

“Bu rapor kıyılardaki ormanların, koyların denizle buluşan noktaların ‘günübirlik tesis’ adı altında yapılaşmaya açılacağını gösteriyor. Üstelik bu ormanlık hazine arazilerinin bazılarının kimlere verileceği bile şimdiden belli. Bu alanların hepsi Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelerle korunan alanlar. Bu sebeple Avrupa Komisyonu’nda da durumu anlatan bir mektup yollayacağız.”

Herkes betona karşı

Muğla Belediyesi’ndeki CHP, MHP ve AKP’li meclis üyeleri de oybirliğiyle raporu kabul etmediklerini ortak bir görüşle açıkladı. Nitekim Muğla Belediyesi’nin İmar Komisyonu’nu raporunda, “Muğla 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu”nda 13 paftanın yer aldığı, ancak “herhangi bir gerekçeli bilimsel araştırma raporunun sunulmadığı bu sebeple de söz konusu öneri koruma statülerinin bilimsel gerekçeleri incelenemediği” belirtildi.

Betonlaşma kontrolden çıkar

Muğla Belediyesi CHP Meclis Üyesi Mustafa Saruhan, MHP üç partinin karşı çıktığı bu raporun geri çekileceğini umdukları belirtti. Saruhan’ın konuya ilişkin tespitleri şöyle;

“Yaşadığımız yörede doğal sit sayesinde korunmuş alanlar var. Bu rapor nedeniyle imara açılacak. Vahim bir durum. Zaten buraları zor koruyoruz. Ne Mavi Tur alanları kalır, ne insanların sosyal faaliyet alanı kalır.

“Buraların toplumun ortak değeri. Sit alanlarının derecesini düşürdüğünüzde ‘bir bina ile fark etmez” diyemezsiniz. Adım adım bu imarlaşma ilerler. Zaten hep böle oldu adıma adım. Yeri geldi kara bitti. denizi doldurduk.”

Bu rapor neden olmaz?

MUÇEP’in rapora getirdiği itirazlar ve bölge halkının dile getirdiği tepkiler özetle  şöyle:

* Özel Çevre Koruma Bölgeleri (ÖÇKB) içinde kalan bu bölgelerdeki söz konusu arazilerin tümü, 1. derece SİT alanı. Raporda 2. derece koruma alanı ya da 3. derece sürdürülebilir turizm alanı olarak tanımlanıyor veya tamamen koruma statüsü dışına çıkarılıyor. Dolayısıyla bölgede çok hızlı bir yapılaşma ve betonlaşma yaşanacak.

* Gökova’nın neredeyse %75’i, Bodrum’daki sit alanlarının %77’si, Karaada, Kissebükü kullanıma açılacak. Bölgede hızla nüfus baskısı büyüyecek ve sürdürülebilir çevre politikaları imkansız hale gelecek. Bölge tesis mezarlığına dönüşecek.

* Datça Yarımadası’nın ve Hisarönü Körfezi’nin yarısına yakını, Gökova Körfezi kıyılarının tamamı ve körfeze bakan yamaçları; hatta Fethiye’deki Göcek kıyıları-adaları, Ölüdeniz kıyıları ve Kelebekler Vadisi gibi Türkiye Turizmi denince akla gelen ilk 10 fotoğraf karesi içinde yer alan beton kamyonlarının insafına terk edilmek üzere. Cennet gibi koylar ve ormanlar çevre kirliliğine maruz kalacak. Dünya harikası tabiat  yaz-kış sarı kamyonların istilasına uğrayacak.

* Bu değişiklik ile; Mavi Yolculuk, Doğa Gezileri, Bahçecilik, Zeytincilik, Doğal Tarım, Arıcılık gibi ekonomik açıdan sürdürülebilir sektörler ve yerel ekonomik faaliyetlerin yaşam alanları kalmayacak. Bölge halkı ciddi bir gelir kaybına uğrayacak.

* Muğla’nın kıyılarında, eşsiz ormanlarında, bâkir koylarında, doğa dostu köylerinde 50 bin dönümlük arazi turistik yapılaşmaya, 550 bin dönüm doğa mirası da “günübirlik turistik tesisler” adı altında betonlaşmaya açılabilecek Bunun sonucunda Muğla ona değer katan ve önem veren bütün özelliklerini yitirecek.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cezası 220 TL! Cezası 220 TL!

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Zabıta Müdürlüğü'ne gerçekleştirdiği ziyarette gürültü ki...

Yanıklar imara mı açılacak? Yanıklar imara mı açılacak?

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, 24 Ağustos 2017 tarihinde Fethiye’nin Yanıklar Mahallesi’...

En iyi çevreciler bu panoda! En iyi çevreciler bu panoda!

“Tanrının Dünyaya bahşettiği cennet” olarak adlandırılan Ölüdeniz’de çevreyi temiz tutan duyarlı ...

Haberimiz ses getirdi!  DSİ Süreci Hızlandırdı Haberimiz ses getirdi! DSİ Süreci Hızla...

Fethiye’nin vitrini görünümünde olan kanal korkuluklarının içler acısı halini gösteren haberimiz ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ