Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Ayık: “2017 yeniden yükselişin başlangıcı olacak”

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, 2017 turizm sezonunun 2015 ve 2016’dan çok daha iyi olacağını ve 2017’nin yeniden yükselişin başlangıç yılı olacağını söyledi. Yurtiçi erken rezervasyonlarda ciddi bir artış gözlendiğinin altını çizen Başkan Osman Ayık, yerli turist sayısının da her geçen gün artmaya başladığını, hedefin 10 milyol olduğunu belirtti. 2014 yılında Rust turist sayısında en yüksek […]

16 Şubat 2017 - 5:48 'de eklendi ve 316 kez görüntülendi. A+A-

Ayık: “2017 yeniden yükselişin başlangıcı olacak”

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, 2017 turizm sezonunun 2015 ve 2016’dan çok daha iyi olacağını ve 2017’nin yeniden yükselişin başlangıç yılı olacağını söyledi.

Yurtiçi erken rezervasyonlarda ciddi bir artış gözlendiğinin altını çizen Başkan Osman Ayık, yerli turist sayısının da her geçen gün artmaya başladığını, hedefin 10 milyol olduğunu belirtti.

2014 yılında Rust turist sayısında en yüksek seviyeye çıkılığını, 2015’te düşüş, 2016’da ise 2015 sonunda yaşanan uçak krizinin ardından durma noktasına geldiğini, bu yıl ise 2014’teki rakamların yakalanmasının hayal olmadığını söyleyen Başkan Osman Ayık, “2-3 milyon Rus misafirimizi ağırlamayı hedefliyoruz” dedi.

Avrupa’daki özellikle İngiliz pazarındaki düşüşün de durduğunun altını çizen Başkan Ayık, İngiltere’de de artış yönünde bir hareketlilik olduğunu belirtti.

Batı Akdeniz Medya’dan Osman Baykuş’un sorularını cevaplandıran Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 2017’de hem iç hem de yabancı turist sayısında önemli artışın olacağını, 2017’nin yeniden yükselişin başlangıç yılı olacağını söyledi.

Türkiye’nin 2017 yılında 3 milyon civarında Rus misafiri ağırlayacağına işaret eden Osman Ayık; “2016 yılındaki kriz ortamı ve bölgede yaşanan bir takım sıkıntılar, konjektörel olaylarla Rus pazarında dağılma yaşadık. Daha sonra üstüne uçak krizi geldi. 2015 yılında yaklaşık 1 milyonluk kayıp yaşadık. Arkasından uçak krizi gerçekleşince charter seferleri başlayana kadar Rusya’dan Türkiye’ye yönelik misafir akışı neredeyse sıfırlanmıştı. Uluslararası ilişkilerin yumuşaması ve charter uçuşlarının başlamasıyla birlikte yaklaşık 500 bin civarında Rus misafiri ağırlayarak 2016 yılını kapattık. 2016 yılının son 3 ayındaki hareketlilik ve rakamların oluşumu 2017 yılı için bizleri umutlandırıyor. 2017 yılında 3 milyon civarında Rus misafiri ağırlayacağız” diye konuştu.

Tur operatörlerinden aldıkları bilgiler doğrultusunda 2015 yılının da üstünde bir rezervasyon akışı olduğunu ifade eden Ayık; “Şuanda 2015 rakamlarının üzerinde bir rezervasyon akışı olduğunu tur operatörlerinden bilgiler geliyor. Bu da bizleri umutlandırıyor” dedi.

Son yıllarda Rus turistlerin tatil için Fethiye, Dalaman ve Marmaris bölgesine geldiklerine dikkati çeken Ayık, Rus pazarından Fethiye’nin de pay alacağını söyledi. Ayık; “Fethiye’deki ana pazar İngiliz pazarıdır. Avrupa pazarını İngiliz pazarından ayrı değerlendirmek lazım. Avrupa, Rus ve iç pazarın payı İngiliz pazarıyla kıyaslandığında daha azdır. Ama son yıllarda Rus misafirler Fethiye, Dalaman, Marmaris bölgesini tercih etmeye başladılar. Bu sene Dalaman havalimanını merkez kabul ederek o bölgeye Rusya’dan ciddi şekilde charter seferleri olacak. Dolayısıyla Fethiye bölgesinde de bu yıl Rus misafir olacak” şeklinde konuştu.

İç turizmde devam eden erken rezervasyon kampanyalarında meyve toplamaya başladıklarını kaydeden Ayık; “İç pazar benim önem verdiğim pazarlardan bir tanesi. Her ne koşulda olursa olsun kaybolmayacak bir potansiyel. Özellikle kıyı bölgelerine 12 ay turizmi yapmak istediğinizde iç turizm en önemli kurtarıcımız. İç turizmde uzun zamandır devam eden erken rezervasyon kampanyalarının neticelerini alıyoruz. 2016 yılında da iç pazarda çok önemli hareketlilik ve artış oldu. Bizim umudumuz bunu devam ettirmek. 2017 yılında da aynı akışı iç pazarda devam edeceğini tahmin ediyoruz. Bizim amacımız iç pazardaki rakamı 10 milyon seviyelerine ulaştırmak. Bu gerçekleştiği takdirde, Fethiye, Marmaris, Bodrum iç pazarın en çok tercih edeceği bölgelerdir” diye konuştu.

Ayık; “Dönem dönem dış pazarda bir takım sıkıntılar meydana geliyor ama bunların geçici dönemler olduğunu düşünüyoruz. Güçlü bir turizmimiz var. Her bölgenin kendine has özellikleri, güzellikleri var. Misafirlerimizde bunu çok iyi biliyor. 2016 yılında büyük bir kayıp yaşadık ama 2017 yılı bizim tekrar çıkışımızın başladığı yıl olacak” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yükseldi

Fethiye’den 2016’da 98 bin 924 ton, 2017’de 106 bin 455 ton yaş sebze ve meyve ihracatı gerçekleş...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı

Fethiye Ülkü Ocakları’nda Afrin'de bulunan Türk Ordusu için Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı...

Türkiye’deki endemik türlerin %12’si Muğla’da yetişiyor Türkiye’deki endemik türlerin %12’...

Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler P...

Yılanlı, Akçay ve Dağpınar’da ulaşım hizmeti başlıyor Yılanlı, Akçay ve Dağpınar’da ulaşım hiz...

Yılanlı ve Akçay bölgeleri ile Dağpınar Mahallesi Menteşe arasında bulunan güzergahlarda Özel Top...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ