Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

“CHP, terör örgütleriyle kol kola girdi”

    Yeni Şafak köşe yazarı Cemile Bayraktar, Türkiye’nin son yıllarda yönetilen değil, yöneten bir ülke olmasından dolayı bazı güçlerin çok rahatsız olduğunu belirtti. Bayraktar, CHP’nin de halktan vazgeçtiğini ve terör örgütleriyle kol kola girdiğini iddia etti. Ak Parti Muğla İl Başkanlığı, Ar-Ge Başkanlığı ve Fethiye İlçe Başkanlığının organize ettiği Ak Parti Sisyaset Akademisi’nde bir […]

12 Şubat 2017 - 13:43 'de eklendi ve 221 kez görüntülendi. A+A-

“CHP, terör örgütleriyle kol kola girdi”

 

 

Yeni Şafak köşe yazarı Cemile Bayraktar, Türkiye’nin son yıllarda yönetilen değil, yöneten bir ülke olmasından dolayı bazı güçlerin çok rahatsız olduğunu belirtti. Bayraktar, CHP’nin de halktan vazgeçtiğini ve terör örgütleriyle kol kola girdiğini iddia etti.

Ak Parti Muğla İl Başkanlığı, Ar-Ge Başkanlığı ve Fethiye İlçe Başkanlığının organize ettiği Ak Parti Sisyaset Akademisi’nde bir konuşma yapan Yeni Şafak köşe yazarı Cemile Bayraktar, neden “Evet” diyeceğini anlattı.

Türkiye’nin her geçen gün güçlenidğini ve bölgede lider ülke, yönetilen değil yöneten bir güç olduğunu belirterek, 16 Nisan’da yapılacak referandumun da önemine değindi.

Doğu-Batı algısının altını çizen Bayraktar, “Edward Said’in Oryantalizm’de ortaya koyduğu “Oryantalizm: Batı, tarafından icat edilen Doğu” ifadesi de Batı toplumlarının zihninde var olan değil, inşa edilen bir Doğı algısının olduğunu, bu Doğu algısının ise İslâmofobi/İslâm karşıtlığı tutumuna imkân sağladığını da unutmamak gerekiyor.
Sömürgecilik faaliyetleri ve ucuz işgücü temin edilmesi arzusu sonucu, Müslümanların Batı’ya göçü, Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında fiili yakınlaşma ihtimali doğurmuştur. Ancak toplumun maddi seviyesi düşük kesimini oluşturan, yaşam şartlarının daha ucuz olduğu bölgelerde gettolaşarak yaşayan, daha çok hizmet sektöründe çalışan Müslümanlar ile Hıristiyanların yaşadığı toplumda, eşitliğe dayalı bir ilişki olmadığı gibi, bir süre sonra göç ettikleri ülkeye dönmeyip de, Batı’da kalan Müslüman nüfus, Batı toplumu için bir yük, bir çatışma aracı, dönüştürülmesi gereken bir kitle olarak görülmeye başlanmıştır. Hiç şüphesiz, bu kriz de İslamofobi/İslâm karşıtlığını pompalayan bir diğer etki olarak kayıtlara geçmiştir.
Bugün ise Amerika’daki seçim sonuçları, bir çeşit ırkçılık politikası güden Trump yönetimini ortaya çıkarmıştır.
Avrupa’da aşırı sağ olarak yumuşatılarak tanıtılan ırkçı partilerin oyları yükselmeye başlamıştır.
İngiltere’nin, Avrupa Birliği’nden ayrılması, Putin yönetiminin Avrupa Birliği ile mücadele eder hale gelmesi, Avrupa’da kendi içerisinde bir çeşit ırkçılık üretimini de pompalamaktadır.
Hiç şüphesiz, uzun süredir izlenen Suriye Savaşı’nın ve hiç yoktan çıkarılan Irak işgalinin sonucu olarak ortaya çıkan DAEŞ de, İslamofobi/İslâm karşıtlığının haklı gösterilmesinde işlevsel bir rol oynamaktadır.” dedi.
Erdoğan’ı sevmek, slogan atmakla olmuyor

Merkel’in İslamist terörist sözüne de tapki gösteren, Bayraktar, “Sorunlarımızı; “sömürüldük, işgal edildik” ezberini tekrar edip, üzerine bir bardak su içerek çözemeyiz. Merkel’e “İslâm ile terörist” ifadesini bir arada kullandığı için ölçülü eleştirisini getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın varlığı bizleri rahatlığa itiyor olabilir ancak bu rehavetten bir an önce kurtulmalıyız. O lider, bizlerin önderi olmakla birlikte, çok ağır bir yükü, sorumluluğu omuzlarında taşımaktadır. Erdoğan’ı sevmek, slogan atmakla olmuyor azizim, onun omuzundaki yükü hafifletmeye çalışan destekçilere ihtiyacı var, elimizi taşın altına koymak üzere kaldıralım bir zahmet. Aksi halde, bir çeşit işgalin mağduru olacağız ve işgal edildiğimizi anlamadan kaybetmiş olacağız.” şeklinde konuştur.

 

Artık yeni bir Türkiye var

“Herkesin bir oyu ve birden çok gerekçesi var, benim oyum “Evet” ve gerekçem şunlar” diyen Cemile Bayraktar, “Türkiye’nin tarihine bakarsanız, ne zaman güçlü ve sorun çözen bir lider gelse, önünün darbe ve siyasi suikast ile kesildiğini görürsünüz. Buna bağlı olarak yönetilebilir ve güdümlü, nitelikli önder özelliği göstermeyenlerin uzun soluklu siyaset yapabildiği bir yer olduk. Oysa cumhurbaşkanlığı sistemi, güçlü liderlik özelliği istiyor, bu da mevcudun kaliteyi yükseltmesini sağlayacaktır.

Anayasa ve sistem değişikliği söz konusu olunca hukuk bilginizin de olması gerekiyor lâkin bir hukukçu değilim, mevzuyu birçok hukukçuya sordum, mevcut durumda bir rejim değişikliği mi yapılıyor? Hayır, yapılmıyor, sistem/işleyiş değişikliğine gidilecek.

Bir ülke yönetimi ilk olarak istikrar istiyor, o istikrar ise yönetilenler ve yönetenler arasındaki uyuma bağlı ilerliyor, sözün sahibinin gerçek anlamda yönetilenler olduğu bir sistemde istikrarı kaybetme riski minimum seviyeye iner.

Eski Türkiye’yi bir hatırlayın; darbeler, hükümet değişiklikleri, keyfiyete bağlı yasakçı uygulamalar, yükselen enflasyon, banka hortumlamaları, devalüasyon, koalisyonlara bağlı olarak mütemadiyen devam eden tıkanıklıklar ve gerileme vardı.

“Artık yeni bir Türkiye var” derken slogan atmıyoruz, bir realiteden bahsediyoruz. Türkiye’yi son 5-6 yıldır durdurmaya çalışan iç ve dış kesimlerin, bu ülkeye yönelik darbe girişimlerinde bulunduğunu ve başarılı olamadığını, bunların başarısızlığının nedeninin de istikrarlı bir iktidar ve onun destekçisi olan halk olduğunu biliyoruz. Gezi sürecinde atılan şu twiti hatırlayalım: “Eylemler 2 saat daha sürerse hükûmet düşecek”, bu söylemin sahibi olan zihniyet göre her kirli girişim, halkın iradesini devirebilir ve parlamenter sistem bu girişimlere daha açıktır. Oysa, gücünü halktan alan bir başkanlık sistemi, parlamenter sisteme göre daha güçlü görünen bir model öngörüyor.

 

CHP, terör örgütleriyle kol kola girdi

Türkiye’de başkanlık sistemi konusunda kararı halk verecek, henüz halkın tercihinin ne olacağını bilmiyoruz. Bununla birlikte sisteme karşı olan muhalfet kesiminin başını CHP çekiyor. CHP’liler kusura bakmasın ancak, tek parti rejimi, darbedelerin etkisi ve son dönem FETÖ’den medet uman tutumu dışında CHP iktidara gelebilmek için halka yönelik bir çalışma yapmadı. Mustafa Kemâl’in mirasını sömüre sömüre bu günlere gelen CHP’nin bir özelliği de tembelliği, buna bağlı olarak parlamenter sistemde CHP’nin şimdilik iktidar olma şansı sıfır. Ancak başkanlık sisteminde bir şansı var, güçlü ve halk nezdinde değeri olan bir başkan önerdiğinde CHP bir iktidar şansı yakalayabilir. Ancak bile bile bu şansı itiyor, zira bu şans çok çalışmayı ve halka eğilmeyi gerektiriyor, oysa CHP’de bu hasletler yok ve parlamenter sistem içerisinde mevcut varlığını %25’ler düzeyinde sürdürmek istiyor. CHP halktan vazgeçti, terör örgütleriyle kol kola girdi.”

 

Türk halkı Erdoğan’a güveniyor

Bayraktar, “Hiç şüphe yok ki, Türkiye halkı mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güveniyor, ona “Evet” demekten çekinmiyor sadece ondan sonrası için telaşlı. Bu telaşa hiç gerek yok, zira Erdoğan öncülüğündeki Ak Parti, kişi ve kurumlara bağlı bir sistem değil tamamıyla halkın egemen olduğu bir sistem öneriyor, yukarıda iki sayfa boyunca yazdığım şeyin özeti aslında buydu; başkanlık sistemi kontrol mekanizması halkın elinde olan bir sistem, ayrıca bu sistem bilinmeyen de değil zira cumhurbaşkanını halk seçtikten sonra defacto olarak başkanlık sistemine geçtik zaten, yaklaşık iki yıldır bu sistemin demosunu tecrübe ediyoruz, bundan sonrası kanun ile meşruiyet kazanmasına bağlı, mevzu budur. Hayırlı ve mübarek olsun.” dedi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yükseldi

Fethiye’den 2016’da 98 bin 924 ton, 2017’de 106 bin 455 ton yaş sebze ve meyve ihracatı gerçekleş...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı

Fethiye Ülkü Ocakları’nda Afrin'de bulunan Türk Ordusu için Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı...

Türkiye’deki endemik türlerin %12’si Muğla’da yetişiyor Türkiye’deki endemik türlerin %12’...

Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler P...

Yılanlı, Akçay ve Dağpınar’da ulaşım hizmeti başlıyor Yılanlı, Akçay ve Dağpınar’da ulaşım hiz...

Yılanlı ve Akçay bölgeleri ile Dağpınar Mahallesi Menteşe arasında bulunan güzergahlarda Özel Top...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ