Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Saatcı, OY’unun rengini belli etti

  Muhtarlarla toplantısında önce Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni ardından da hükümeti eleştiren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı muhtemelen 16 Nisan’da yapılacak referandumda kullanacağı oyunun rengini de belli etti. Başbakan Binali Yıldırım’ın “HDP, PKK, FETÖ hayır diyor, biz ondan evet diyoruz” sözüne atıfta bulunan Saatcı, ülkenin kaos ortamına gireceğini, ayrışma, gerilme yaşanacağını söyleyerek, “Bu tip anayasa değişikliği […]

10 Şubat 2017 - 17:05 'de eklendi ve 617 kez görüntülendi. A+A-

Saatcı, OY’unun rengini belli etti

 

Muhtarlarla toplantısında önce Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni ardından da hükümeti eleştiren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı muhtemelen 16 Nisan’da yapılacak referandumda kullanacağı oyunun rengini de belli etti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “HDP, PKK, FETÖ hayır diyor, biz ondan evet diyoruz” sözüne atıfta bulunan Saatcı, ülkenin kaos ortamına gireceğini, ayrışma, gerilme yaşanacağını söyleyerek, “Bu tip anayasa değişikliği oylamasının bizi daha da böleceğine inanıyorum.

Böyle bir şeyin özellikle ülkeyi yönetenler tarafından dile getirilmesinin ülkemizdeki kaos ortamını daha da depreştireceğini, açının daha da genişleyeceğini, aramızdaki mesafenin daha da açılacağını düşünerek, inşallah benimki hayal bir sabah kalktığımızda’ ülkenin şuan anayasa değişikliğine ihtiyacı yok, biz bundan vazgeçtik’ sözlerini duymak istiyorum.” Dedi.

 

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Fethiye sınırları içerisindeki mahalle muhtarları ile Ecesaray’da toplantıda bir araya geldi.  Belediye başkan yardımcıları ve müdürlerinin de bulunduğu toplantıda muhtarlar mahallelerinde yapılan çalışmaları inceleyerek, mahalleleriyle ilgili istek ve önerilerini dile getirdiler.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın konuklarını belediye birim müdürleri ile birlikte kapıda karşıladığı toplantıda ilk olarak 41 mahallede şimdiye kadar neler yapıldığı slayt gösterisi ile anlatıldı. Toplantıda Fethiye Belediyesi’nin icracı müdürleri muhtarlara hem bilgilendirme yaptılar hem sorularını ve istekleri yanıtladılar.

Yemekten önce toplantının açılış konuşmasını yapan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ” Bu akşam bizim davetimize uyarak bizlerle aynı  sofrayı paylaştığınızdan dolayı ben şahsım adına, hem müdür arkadaşlarım adına, hem de başkan yardımcısı arkadaşlarım ve kurumum adına hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz, şeref verdiniz. Aslında 3 gün önceye kadar bizim açımızdan her şey çok güzel gidiyordu. Hatta bu akşam için, ilk yaptığımız gibi? arkadaşımız da aramıza yeni katılmıştı. Aynı zamanda TRT’de de şeflik yapan sanatçımızı da getirecektik buraya. Ancak dün sabahtan itibaren El Bab’dan gelen şehit haberlerinden sonra işin o saz söz kısmını bir yere bırakarak, sizlerle son bir yıldır yaptıklarımızı ve önümüzdeki dönem yapacak olduklarımızı paylaşmak üzere arkadaşlarımızla sizin karşınıza hazır halde geldik. Her mahallemize ve her köyümüze, her beldemize geçen dönem yaptıklarımız devamlı dönecek” şeklinde konuştu.

 

Başkan Saatcı, yetkiyi bizden devralanlar, hiç bir altyapı çalışması yapmadı!

Özellikle şehir merkezindeki mahallelerimizin, belki beklentilerine cevap verememiş olabiliriz. Çünkü, şehir merkezinde (belediyecilik bizim gözümüzde altyapı işidir) altını yapmadığın yerin üstünü yapamazsın. Yetki bizdeyken 2014’e kadar hatta 2014’ten sonra yetkimizi aşan belli bölgelerde, özellikle Akarca Mahallesi’nde, Taşyaka Mahallesi’nde ve Patlangıç Mahallesi’nde belli bir yere kadar alt yapıyı sürdürerek, üst yapısını yaptık. Ancak şimdiye kadar yetkinin bizden devir alınması sonrası, yetkiyi bizden alanların kanalizasyon, yağmur suyu, su ile ilgili hiç bir altyapısal çalışma yapmamasından dolayı özellikle şehir merkezindeki mahallelerin maalesef üstyapılarına el atamıyoruz. Ben sizlerin ve Fethiye’nin parasını çarçur ederek, altı yapılmamış yerin üstüne parke döşeyerek sizden aferin alıp alkışlanacak kadar da değilim. 18 yıldır birbirimizi tanıdık. Ne yapacağımızı ne yapmayacağımızı biliyoruz. Ama bize yeni bağlanan beldelerimiz ve köylerimize yapmış olduğumuz çalışmalardan muhtar arkadaşlarımız memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Arkadaşlarım bu barkovizyon çalışmalarını hazırlarlarken baktım. O anda Çamköy varmış. Neler yapmışız diye baktım. Baya sürdü. Yani demek ki baya bir şeyler yapılmış. Yaptıklarımız da genelde yoldur, jimnastik aletleridir, parktır, bahçedir. Elimizdeki yetkiyle bunları yapmaya çalışıyoruz. Bu dönemde belki de en şanslı köylerimizden bir tanesi, İncirköy’ümüz oldu. Yarım bırakılan bir tesisi tamamlamayı Allah bize nasip etti. Cahit Beğenç amcaya bir sözümüz vardı. Bunun arkasından diğer yarım kalanları tamamlayarak, Milli Eğitim Bakanlığının köy okullarının talep ettiğimiz bize devri gerçekleştiği taktirde size verdiğimiz seçimler öncesi her söz gibi her köyümüzün köy okullarını sosyal tesise çevirerek halkımızın hizmetine sunmaya gayret edeceğiz. Bir konuda sınıfta kaldığımızı biliyorum. Biz, imar ve planlama konusunda sınıfta kaldık. Ama büyükşehir’den oldu ama küçükşehir’den oldu ama ÖÇK’daki çok sık genel müdür değişikliğinden oldu. Sizler bunları bilmezsiniz ama ben Karaçulha’nın, Kargı’nın, Yanıklar’ın, İnlice’nin, Göcek’in bu anlamdaki imar planlarının yapılamamasından kaynaklanan ve halkımızın da muhtarlara gelerek serzenişte bulunmasından dolayı halkımızda sizler de haklısınız. Burada eksiği olan, tamamlayamayan (mazeret yoktur bizim kitabımızda, seçimle gelen insanların mazereti yoktur) suç bizimdir. Ama inanıyorum ki kalan 25 aylık süre içerisinde planlama konusundaki eksiklerin ne zaman tamamlanacak.

 

Ülke gündemine de değinen Fethiye Belediye Balkanı Behçet Saatcı konuşmasına şöyle devam etti;

Bu ara Türkiye tamamıyla bir yeni anayasa değişikliğine ve sistem değişikliğine endekslendi. Açtığımız her televizyon, okuduğumuz her gazete, dinlediğimiz her arkadaşımız bunlardan bahsediyor. Halbuki daha önce de birkaç defa ifade ettiğimiz gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin şuan sorunları vardır. Ancak birinci sorunu Misak-ı Milli sınırları içerisindeki beka. Sonrasındaki sorun da güvenlik sorunudur. Beka ve güvenliğin sonrasında diğerleri tali işlerdir. Ana yol değillerdir. Talihi yollardır ve anayasa değişikliği dediğimiz olay da hukuksal bir olaydır ve çoğunluğa dayanması gerekir. 6’ya 4 kazanılmış bir maç ya da 3’e 2 kazanılmış bir maç anayasa değişikliğini yapma yetkisini hukuk kuralları çerçevesinde hiçbir gruba ve hiçbir siyasi partiye vermez. Anayasa çoğunluğa dayanmalıdır. Biz burada takriben 35 muhtar ve 10 da belediye çalışanı arkadaşım varsa 45 kişiyiz. 40’a 5 anayasa değişikliği için geçerlidir. Ama 25’e 20, 24’e 19 geçerli bir ölçü değildir. Burada anayasanın Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bütün gruplara ama dini, ama siyasi ,ama etnik bütün gruplara cevap verebilmesi, onları dinlemesi ve tabanının bütün bu grupların istek ve talepleri doğrultusunda yapmak zorundadır. Yoksa benim anayasam, senin anayasan olmaz. Bizim bu işe bakışımız böyledir. Bu bir siyasi parti oylaması değildir. Türkiye’nin gelecek oylamasıdır. Rahmetli Fatih Sultan Mehmet’in sözünden geçersek, “Adalet ölürse, devlet ölür”. Gelinen noktada 3 gün içerisinde yapılan bir baypas var. olağanüstü hal yasaları ülkenin güvenliğini ihlal eden konular söz konusu olduğu zaman terör gibi, anarşi gibi sıkıntılar olduğu zaman hukukun hızlı karar alabilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni baypas ederek, hükümete çabuk hareket etme yetkisi veren hallerdir. Bu bir baypastır ve süresi de, yetkisi de kısıtlıdır.

Siz 15 Temmuz gibi şerefsizce bir başkaldırıdan sonra ilan edilen olağanüstü hal kanununa dayanarak ülkenin 100 yıllık bütün birikimlerine olan başta petrol ofisi, PETKİM, Türk Hava Yolları, Ziraat Bankası Halk Bankası gibi değerlerini halkın seçtiği meclisi baypas ederek, meclise sormadan ve her türlü hukuki denetimden uzak olarak, bir oldu bittiye getirerek, 4 kişilik bir ekibe bırakırsanız ve bu ekibin içinde de kendinize hep yakın insanlar varsa, uzmanlıkları tartışan insanlar varsa hiç kimse kusura bakmayacak burada bir dur denir. El freni boşalmış, normal freni tutmayan bir kamyon gibi devlet yönetilmez. Devletin el freni ve normal freni adalet mekanizmasıdır. ABD’de takriben çok kısa bir süre önce bir başkanlık seçimi oldu ve yeni başkan geldi. Yeni başkan geliyor, Müslüman etnikte olan bütün grupların Amerika dışına çıkarılması ve Amerika’ya sokulmaması konusunda karar alıyor. Senatodan geçirdi ancak hukuk dedi ki dur. Bizde denetleme baypas edildiği için ne ‘dur’ diyecek bir mekanizma ne de ‘tekrar düşünelim’ diyecek bir irade var. Bu anlamda ortak akla, paylaşıma ve hoşgörüye ihtiyacımız olduğu bir ortamda ve Türkiye’nin olmazsa olmazı güvenlik söz konusuyken El Bab’dan ve yurtiçindeki terör hadiselerinden dolayı şehit haberleri geliyorken Türkiye’nin önceliğinin anayasa değişikliği olmadığı, Türkiye’nin bütün değerlerinin 4 kişilik bir gruba verilmesini kabul etmediğimizi, bu yönetim biçiminin adının demokrasiyle, parlamenter sistemle, cumhuriyetle hiç alakası olmadığını düşünüyorum. Oyunuz evet’dir hayır’dır.  Bu konuda kimsenin kimseye irade buyurmasına gerek yok.

 

Ancak gönlümün arzu ettiğini şey, yarın sabah Türkiye’yi gerçekten bu kaos ortamında daha da bölecek ve ayrıştıracak HDP, PKK, FETÖ hayır diyor, biz ondan evet diyoruz diye sayın Başbakanımızın çok şanssızca yaptığı açıklama ile zaten ayrışma yaşanacağını, muhalefetinde bu anlamda vermiş olduğu cevaplarla ülkenin daha da gerileceğini, ortak aklın, paylaşımın ve hoşgörünün ortaya çıkması gereken bir dönemde bu tip anayasa değişikliği oylamasının bizi daha da böleceğine inanıyorum. Her sabah kalktığımızda zaten mutsuz ve huzursuz uyandığımızı, bu ülkenin vatandaşları olarak yine her şeyden önce huzura ve güvene ihtiyacımız olan, çocuklarımıza ve torunlarımıza iyi bir ülke bırakma umudunun yeşereceği günleri beklerken her gün acabalarla ve kaos ile uyanmayı bizler hak etmiyoruz, bu anlamda yönetilmeyi de hak etmiyoruz. ‘Halk bana oy vermiştir, ben yaparım’ diye bir şey olma şansı yok. Bizi de halk seçti. Biz, bize oy vermeyeni dışladık mı? Burada farklı her siyasi görüşten arkadaşımız var. Ne zaman sen şu’sun sen bu’sun dedik. Böyle bir şeyin özellikle ülkeyi yönetenler tarafından dile getirilmesinin ülkemizdeki kaos ortamını daha da depreştireceğini, açının daha da genişleyeceğini, aramızdaki mesafenin daha da açılacağını düşünerek, inşallah benimki hayal bir sabah kalktığımızda’ ülkenin şuan anayasa değişikliğine ihtiyacı yok, biz bundan vazgeçtik’ sözlerini duymak istiyorum.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
OHAL artık demokrasiyi tehdit eder bir hal almaya başladı OHAL artık demokrasiyi tehdit eder bir h...

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, OHAL'in ilk çıkarıldığı günden bugüne kozmetikten kış la...

‘Saatcı’ya dur diyeceğiz’ ‘Saatcı’ya dur diyeceğiz’

“Kendi siyasi geleceği ve emelleri uğruna Fethiyelilik, Beşkazalılık üzerinden siyasi demagoji ya...

Sarıhan: “En iyi çalışma örgütlü çalışmadır” Sarıhan: “En iyi çalışma örgütlü çalışma...

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz-İş Sendikası Muğla İl Başkanı Bekir Çam ve yönetimi ile Öz Büro...

İttifakın tabandaki ilk temelleri Fethiye’de atıldı İttifakın tabandaki ilk temelleri Fethiy...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ittifak görüşmeleri he...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ