Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

KAYIP GERDANLIK!

  Kendime dair bir kaybım yok. Zaten kaybedebileceğim bir gerdanlığım da yok. Ama; Onlarca kere tekrarladığım bu şehre dair bir kayıp var. Şehrin tam ortasında ve denize bu kadar yakın, yaklaşık dört bin yıllık Telmessos Antik Tiyarosunu tam ortadaki pandantifi olarak kabul edersek, hemen yanıbaşında ve derme çatma yapılar arasında kaybolmuş bir lahit, yamaçlardaki sivil […]

08 Şubat 2017 - 9:05 'de eklendi ve 366 kez görüntülendi. A+A-

KAYIP GERDANLIK!

 

Kendime dair bir kaybım yok. Zaten kaybedebileceğim bir gerdanlığım da yok.

Ama; Onlarca kere tekrarladığım bu şehre dair bir kayıp var.

Şehrin tam ortasında ve denize bu kadar yakın, yaklaşık dört bin yıllık Telmessos Antik Tiyarosunu tam ortadaki pandantifi olarak kabul edersek, hemen yanıbaşında ve derme çatma yapılar arasında kaybolmuş bir lahit, yamaçlardaki sivil mimari örnekleri ve paspatur Çarşısı olarak dizilmiş bir zinciri olan, Akdeniz Uygarlıklarının yüz yılların gerisinden taşıyarak bu güne ulaştırdığı özel bir gerdanlığı kaybettik, değerini ve tarihi sorumluluğumuzu hiç fark etmedik, hoyratça, zalimce canına okuduk.

Seksenli yıllarla birlikte başladı yamaçlardaki sivil mimarinin bozulması, son on yıldır da; zemin kot farkından bir kat, çatıdan bir kat kazanma uyanıklıklarına göz yumulması ile beton canavarlara dönüştü o güzelim Fethiye silüeti.

Paspatur Çarşısının tepesinde, Mimarlar Odasının tam arkasında kaya mezarının üstüne pörtlek bir göz gibi üç katlı beton binayı diktiler şimdi satmak için müşteri bekliyorlar.

Keza, bu şehrin hem yakın geçmişinin öykülerini hem sivil mimari örneklerini yaşatan Tepesidelik evleri bir bir yıkıldı, çok katlı beton binalara dönüştü ve dönüşmekte.

“Nostalji karın doyurmuyor “ diyen yerel yöneticilere, tarihi kimliği olan şehirler içe değil dışa doğru büyürler….diyerek hep itiraz ettim.

Bu gün; içlerinde mimar arkadaşlarımızın da bulunduğu bir gurup hiç utanmadan, sıkılmadan “ Zaten Fethiye’nin korunacak bir sivil mimari kimliği yoktu ki “ diyebiliyorlar.

Tepesidelik evleri ile başlayan, Antik Tiyatro ve yamaçlardaki evler ve Paspatur Çarşısı ile devam eden gerdanlığın kıymetini Yap- Satçı mantığın hırsları ile  hiç önemsemedik, ruhsuz beton yapılara kısa gün kazancı diyerek teslim ettik.

Dört bin yıllık Antik Tiyatro’nun taş basamaklarını mutfak mermerleri ile tamamladık, Paspatur Çarşısını demir konstürsiyon ve saç çatı kaplamaları ile donattık,yamaçlarda kaya mezarlarının üstüne bile betonarme binalar diktik.

Şimdi de; DSİ’nin önünden başlayıp Yeni Hastane’nin önüne kadar devam ettirilen kıyı dolgusu üzerindeki düzenlemelere “ Fethiye’nin gerdanlığı “ diyoruz.

Bu imitasyon gerdanlık kadar keşke elimizdeki özel ve özgün, bir örneği daha yapılamayacak olşan gerdanlığa sahip çıkabilseydik.

sorumluluğunda olduğu belli değil, yamaçlarda ise bir tek yapının dışında korunacak bir sivil mimari örneği zaten kalmadı, o ev de yakında bakımsızlıktan yıkılacak ve tam da istendiği gibi denize nazır imar parseli haline gelecek.

Paspatur Çarşısına biraz yukarıdan bakınca gördüğünüz manzara içinizi sızlatıyor.

Şimdi; Ama oraların “ Koruma Amaçlı İmar Planı var “ demeyin.

Koruma Amaçlı İmar Planı’nın varlığında bu hale getirildiler zaten.

Ardından, para ve yetki itirazı gelecek biliyorum.

1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının yapılması ( Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayı ile kesinleşiyor elbette ve biz teşekkür ediyoruz), uygulanması ilçe belediyelerinin yetkisindeydi hep, büyükşehir uygulamasında da öyle.

Emlak Vergilerine eklenen Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Fonu katkı payları ise 2005 Yılından bu yana emlak vergilerine ekleniyor ve yönetmelik ayni amaca yönelik olarak kullanılmasını öngörüyor.

Bütün bunlar varken kaybettik biz bu şehrin emaneti olan en değerli gerdanlığı.

“Para, yetki güç “ yoksa gerisi hikaye diyorsunuz ya yazdıklarıma;

İşte o hikaye aslında bu kayıp gerdanlığın hikayesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
TAMAMLANAMAYAN MAL PAYLAŞIMI… TAMAMLANAMAYAN MAL PAYLAŞIMI…

2014 Yerel Seçimlerinin üstünden tam kırk altı ay geçti. Bu güne kadar bir çok kez tekrarladım ama sadece yazmak hikaye gibi geliyor biliyorum. Son bir haftadır rahatsızlığım nedeni ile yürüyüşlerimi aksattım ama kendimi daha iyi hissedince ...

BİR YIKIMLA GÖRÜNÜR HALE GELENLER….. BİR YIKIMLA GÖRÜNÜR HALE GELENLER…...

Aslında; Yapı hacmi olarak yıkılması ile çevredeki konutların görsel alanlarının çok fazla değişm...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ