Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Ev ya da gayrinemkul yatırımı kabusunuz olmasın

En son yaşanan Çanakkale  depremi binalarımızla ilgili soruları  ve acı gerçeği bir kez daha gündeme taşadı. Binalarımız ne kadar güvenli? Binalarımızın güvenli olup olmadığını biliyor muyuz, nasıl öğrenebiliriz? Bu ve benzeri soruların cevabını alabilmek ve içimizin rahat etmesi için, Türkiye’de ilk ve tek gayrimenkul ekspertiz raporu yapan firma özelliğini taşıyan GER’in önemi bir kez daha […]

08 Şubat 2017 - 18:31 'de eklendi ve 270 kez görüntülendi. A+A-

Ev ya da gayrinemkul yatırımı kabusunuz olmasın

En son yaşanan Çanakkale  depremi binalarımızla ilgili soruları  ve acı gerçeği bir kez daha gündeme taşadı. Binalarımız ne kadar güvenli? Binalarımızın güvenli olup olmadığını biliyor muyuz, nasıl öğrenebiliriz? Bu ve benzeri soruların cevabını alabilmek ve içimizin rahat etmesi için, Türkiye’de ilk ve tek gayrimenkul ekspertiz raporu yapan firma özelliğini taşıyan GER’in önemi bir kez daha anlaşıldı.

Türkiye’de, ölçümlerin yapılmaya başladığı 1900 yılından bu yana en şiddetlisi 7.9 olarak kaydedilen 90 büyük depremde, resmi verilere göre 82 bin 372 kişi hayatını kaybetti. Türkiye birçok deprem yaşadı ve ağır sonuçlarıyla karşılaştı.

Deprem kuşağında ve fay hatları üzerinde bulunan ülkemizde depremlerin acısını en aza indirebilmek için binalarımızın başta depreme dayanıklılığı büyük önem arz ediyor. Bunu öğrenmenin de tek yolu her tür binanın ekspertiz raporunu çıkarabilme altyapısına sahip GER’den geçiyor.

Gayrimenkul Ekspertiz Raporu GER’in kurucusu Ersin Gür, ‘’Alacağınız gayrimenkulün zemin yapısını, taşıyıcı sistemlerini, deprem risk analizi ile yapının güvenliğini ve permorfans değerlerini mutlaka öğrenin. Ev sahibi olma yada gayrimenkul yatırımı yarın kâbusunuz olmasın’’ diye konuştu.

Türkiye’de “ekonominin dinamosu’’ görevini üstlenen inşaat sektöründe, gerek alıcının bilinçsizliği gerekse önüne gelenin müteahhitliğe soyunması yüzünden mağduriyetler bitmiyor. Ev sahibi olma hayaliyle yıllarca para biriktiren ve uzun yıllar sürecek borç yükünün altına girenler çoğunlukla hayal kırıklığına uğruyor. Gayrimenkulün resmi ve idari soruşturması yanında teknik analizi yapılmadığı, satıcı firmanın mali analizi bilinmediği için mağduriyetler içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Sadece başını sokacak bir ev alanlar değil, gayrimenkule yatırım yaparak geleceklerini teminat altına almak isteyenler de benzer mağduriyetleri yaşıyor.

Bu tür mağduriyetleri, hayal kırıklıklarını önlemenin yolu da satın alınacak gayrimenkul için ekspertiz hazırlatmaktan geçiyor. Bu sahada hizmet veren GER.com.tr sahibi Ersin Gür, ekspertiz raporu hizmetini, yatırım yapılacak gayrimenkul için check-up yapmak gibi değerlendirilebileceğini söyledi. Gür, “Nasıl vücudunuzun genel bir sağlık taramasını yaptırmak isterseniz ve başvurduğunuz sağlık kuruluşunda vücudunuzun her bölgesi ayrı cihazlar ve uzman hekimler tarafından taranarak sizlere detaylı bir sağlık raporu sunuluyorsa, aynı sistemi yapılar için sunuyoruz’’ diyor.

Ersin Gür, ekspertiz raporunu en basit daireden en kapsamlı ticari binalar, oteller, hastaneler, fabrikalar, okullar, yurt, lojman veya toplu konutlar içinde hazırladıklarını belirtiyor. İncelemelerinde, söz konusu gayrimenkulün hertürlü teknik aksamları yanında yapımcı firmanın kapsamlı mali yapılarını da detaylandırarak raporlarına yansıttıklarını belirten Gür, ‘’Birçok yatırımcının iş işten geçtikten sonra ‘keşke önceden bilseydik’ dediklerine şahit olduk. Gayrimenkul sektöründe yaşanan mağduriyetler bize, böyle bir sektöre ihtiyaç olduğunu gösterdi. Bu alanda birçok uzmanı bir araya getirerek ülkemizde bir ilki gerçekleştirdik ve GER şirketini kurduk’’ dedi.

GER’in, binaların elektrik, mekanik aksamları yanında zemin gücü, bina ve arazi ölçümünden peyzajına kadar teknik açıdan raporlandırıldığını kaydeden Ersin Gür, şirket avukatlarının gayrimenkule dair hertürlü resmi ve idari soruşturmayı yaptığını söyledi. Ticari yatırımlar için, güncel bilgilerinden, teknoloji alt yapısı, ticari sicili, bankalarla, meslek örgütleriyle ve yerel yönetimlerle ilişkilerine kadar inceleme yaptıklarını, adli ve asayiş geçmişini de raporlarına yansıttıklarını belirten Ersin Gür, “yatırımın sosyal medya etkileşimlerini dahi araştırıyoruz’’dedi.

Neden GER?

Birçok sebebi var. Öncelikle tüm yaşamınızca zorluklarla biriktirdiğiniz birikimlerinizi ve belki üste daha da borçlanarak sahip olmayı arzuladığınız bir mülkle ilgili karşılaşılabilecek sorunları iyi biliyoruz. Hayal kırıklıkların yaşanmaması ve dönüşü oldukça zor olan hatalarla boğuşulmaması adına, torunlara bırakılabilecek derecede önem arzeden bu yatırımınızın sizlere doğru ve sağlıklı karar vermeniz için mutlaka GER öneriyoruz.

 

Teknik GER:

Mühendislerimiz yapının teknik ölçümlerini, proje ve ruhsat karşılaştırmalarını, zemin yapısını, statik yapısını ve gerekirse güçlendirme danışmanlığını, detaylı elektriksel ölçüm ve testlerini, mekanik sistemler ve izolasyon durumunu, toprak ve bitki yapısına kadar kapsamlı olarak gelişmiş cihazlar ile inceler ve raporlar. Yapının gerekirse iç dekor ve tasarımına ışık tutabilecek danışmanlıklar da yapılmaktadır.

 

Resmi GER:

Şirket avukatımız tarafından alınan evraklardan sonra gayrimenkule dair her türlü resmi ve idari sorgulama faaliyeti başlar. Finans, ödemeler, gerekli sözleşmeler, şüfa ve sükna hak kontrolleri, devir ve tescil işlemlerine kadar süreç kontrol altında tutulur.

 

Ticari GER:

Yatırım amaçlı ve büyük ölçekli gayrimenkuller üzerinde yapılan çalışmaları kapsar. Otel, Motel, Pansiyon, Fabrika, İşhanı, Plaza, Alışveriş Merkezi, Mağazalar, Siteler, Yatlar daha kapsamlı ve farklı uzmanlar tarafından incelenir ve raporlanır. İlgilenilen yatırımın mevcut ve güncel pazardaki yeri, müşteri ilişkileri, tedarikçi ilişkileri, ticari güvenirliği, sosyal medya araştırmaları, banka ilişkileri, kurumsal yapısı, meslek örgütleri ilişkileri, yerel idarelerle ilişkileri, teknoloji alt yapısı ve kullanımı, adli ve asayiş geçmişi, personel yorumları, personel devamlılıkları, kalite yönetim sertifikaları, iş güvenliği, emniyet ve hijyen koşulları… gibi konuların mümkün olan en iyi şartlarda araştırılarak, diğer raporlara ilave edilme faaliyetidir.

 

Malî GER:

Tamamı veya hisse bazında yatırım yapılması planlanan gayrimenkul veya şirketlerin tüm yukarıda belirtilen incelemelere ilaveten, bağımsız denetim araştırması ile mali incelemeye alınır. Geçmişe yönelik bilançolar, bütçe tutarlılıkları, öz sermayeleri, güncel değer oranları, karlılık performansları vb birçok mali inceleme de yatırımcının sağlıklı karar vermesine katkı sağlamak adına raporlanır.

“Daha ayrıntılı bilgi için 444 1 437 numaralı hattan veya www.ger.com.tr adresinden faydalanabilirsiniz” diyen Gür, “’Alacağınız gayrimenkulün zemin yapısını, taşıyıcı sistemlerini, deprem risk analizi ile yapının güvenliğini ve permorfans değerlerini mutlaka öğrenin” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cezası 220 TL! Cezası 220 TL!

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Zabıta Müdürlüğü'ne gerçekleştirdiği ziyarette gürültü ki...

Yanıklar imara mı açılacak? Yanıklar imara mı açılacak?

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, 24 Ağustos 2017 tarihinde Fethiye’nin Yanıklar Mahallesi’...

En iyi çevreciler bu panoda! En iyi çevreciler bu panoda!

“Tanrının Dünyaya bahşettiği cennet” olarak adlandırılan Ölüdeniz’de çevreyi temiz tutan duyarlı ...

Haberimiz ses getirdi!  DSİ Süreci Hızlandırdı Haberimiz ses getirdi! DSİ Süreci Hızla...

Fethiye’nin vitrini görünümünde olan kanal korkuluklarının içler acısı halini gösteren haberimiz ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ