Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Turgut’ta istimlak yapılarak kömür çıkartılmasın

Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesi’nde kömür çıkartılması için bazı arazilerin istimlak edileceğinin bildirilmesi üzerine, TEMA Vakfı ve vatandaşlar bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu. İstimlak edildikten sonra Yatağan Termik Santrali’nde kullanılmak üzere kömür çıkartılan bir ocağa dönüştürülen Yeşilbağcılar Mahallesi’nden sonra, kömür kaynağının üzerinde bulunan Turgut Mahallesi’nin bir bölümü de istimlak edilecek. Yeşilbağcılar Mahallesi’nin eski yerleşim […]

08 Şubat 2017 - 9:08 'de eklendi ve 265 kez görüntülendi. A+A-

Turgut’ta istimlak yapılarak kömür çıkartılmasın

Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesi’nde kömür çıkartılması için bazı arazilerin istimlak edileceğinin bildirilmesi üzerine, TEMA Vakfı ve vatandaşlar bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu.

İstimlak edildikten sonra Yatağan Termik Santrali’nde kullanılmak üzere kömür çıkartılan bir ocağa dönüştürülen Yeşilbağcılar Mahallesi’nden sonra, kömür kaynağının üzerinde bulunan Turgut Mahallesi’nin bir bölümü de istimlak edilecek. Yeşilbağcılar Mahallesi’nin eski yerleşim yeriyle Turgut Mahallesi’nin mezarlığı arasında bulunan bazı alanlar da istimlak edilerek altındaki kömürün çıkartılacağı, bölgedeki arazi sahiplerine iletilmeye başlandı.

Bunun üzerine harekete geçen ve doğup büyüdüğü yerin bir kömür ocağına dönüştürülmemesini isteyen Turgutlu Tayyibe Demirel, kendi imkanlarıyla çeşitlik kurum ve kuruluşlara dilekçeyle başvuru yaparak, istimlak çalışmalarını durdurmak istedi. Yatağan Demeç Gazetesi’nin haberine göre, girişimlerinden sonuç alamayan Demirel, durumu TEMA Vakfı temsilcilerine iletti. Bunun üzerine Turgut’a gelen temsilciler, Turgut’ta yaşanabilecek durumlar hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

TEMA Vakfı Muğla Temsilcisi Sergender Sezer, Akdeniz Yeşilleri Derneği Temsilcisi Mustafa Tuncaelli ve TEMA Vakfı Üyesi Ümran Sarıkan, toplantıda benzer olayların Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşandığını ve durumdan en çok zarar görenlerin bölge halkı olduğunu savundular. Bölge halkının topraklarına sahip çıkması gerektiğini anlatan Sezer, Tuncaelli ve Sarıkan, bağlı bulundukları vakıf ve derneklerin de sağlayabileceği destekleri kendilerine vereceklerini söylediler.

Toplantıda konuşan Tayyibe Demirel ise, “Turgut’umuz Yeşilbağcılar gibi olmasın” diyerek başladığı konuşmasını, “Bir süre önce Turgut’un altında da kömür olduğunu ve bu nedenle mahallemizin bir bölümünün kazılarak kömür çıkartılacağını duydum. İstimlak edilecek olan araziler hepimizin. Buralara sahip çıkmalıyız. Bunu öğrendiğim günden beri, bu olayı kabuslarımda görüyorum” diye konuştu.

Demirel, yazışmaları sonucunda Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürlüğü’nün kendisine verdiği cevabı da kamuoyuyla paylaştı.

Yıllardır yaşadıkları, üzerinde tarımsal faaliyetlerde bulundukları arazilerin yok pahasına satılacağını ileri süren Demirelli, kendisine gönderilen mektuptaki açıklamada ise şu ifadelerin yer aldığını bildirdi:

“2009 yılında Yüksek Planlama Kurulu Kararı ile uygulamaya konulan ‘Elektrik Enerjisi Piyasası Arz Güvenliği Stratejisi Belgesi’ ile cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 yılına kadar, tüm yerli kömür potansiyelimizin ekonomimize kazandırılması hedefleri doğrultusunda, dünyada temiz kömür teknolojileri alanında ortaya çıkan olumlu gelişmeler yakından takip edilerek kömür kaynaklarımızın, fosil yakıtlar içinde ‘öncelikli olarak değerlendirilmesi zorunlu kaynak’ olduğu gerçeği göz önünde bulundurmalıyız. Nitekim, ülkemizin zengin linyit rezervlerine sahip olması ve yapılacak aramalar ile yeni kömür yataklarının bulunup geliştirilmesi fırsatları düşünüldüğünde, gelecekte kömürden azami bir şekilde yararlanılmasının kaçınılmaz olduğu da görülecektir.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cezası 220 TL! Cezası 220 TL!

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Zabıta Müdürlüğü'ne gerçekleştirdiği ziyarette gürültü ki...

Yanıklar imara mı açılacak? Yanıklar imara mı açılacak?

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, 24 Ağustos 2017 tarihinde Fethiye’nin Yanıklar Mahallesi’...

En iyi çevreciler bu panoda! En iyi çevreciler bu panoda!

“Tanrının Dünyaya bahşettiği cennet” olarak adlandırılan Ölüdeniz’de çevreyi temiz tutan duyarlı ...

Haberimiz ses getirdi!  DSİ Süreci Hızlandırdı Haberimiz ses getirdi! DSİ Süreci Hızla...

Fethiye’nin vitrini görünümünde olan kanal korkuluklarının içler acısı halini gösteren haberimiz ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ