Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Muğla Çevre Platformu: Bu rapor kabul edilemez!

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) ve 5 Şubat’ta yaptığı üçüncü genişletilmiş toplantısını 5 Şubat’ta Milas’ta yaptı. Toplantının sonuç bildirgesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ““Muğla 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu” adı altında hazırlanan ve yerel yönetimin dışında, hiçbir sivil toplum örgütü ve yöre halkı ile paylaşılmayan çalışmanın, bu haliyle kabul edilemez olduğu açıklandı. MUÇEP’in […]

07 Şubat 2017 - 7:46 'de eklendi ve 243 kez görüntülendi. A+A-

Muğla Çevre Platformu: Bu rapor kabul edilemez!

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) ve 5 Şubat’ta yaptığı üçüncü genişletilmiş toplantısını 5 Şubat’ta Milas’ta yaptı. Toplantının sonuç bildirgesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ““Muğla 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu” adı altında hazırlanan ve yerel yönetimin dışında, hiçbir sivil toplum örgütü ve yöre halkı ile paylaşılmayan çalışmanın, bu haliyle kabul edilemez olduğu açıklandı.

MUÇEP’in sonuç bildirgesinde söz konusu rapor ile ilgili şu ifadeler yer aldı;

“Muğla’yı ve Türkiye Genelinde tarım alanlarını, köyleri, koyları, sulak alanları, ormanları, özetle tüm doğal yaşam alanlarını tehdit eden bu projenin yanı sıra, ardı ardına başka kararlar da yayınlanmaktadır.

Bunlar: Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonunun;  Doğal Sit Alanlarında Rüzgâr Enerjisi Santralleri, Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanma Koşulları, Doğal Sit Alanlarında Güneş Enerjisi Santrali (GES) İlke Kararları, Koruma Amaçlı İmar Planlarına İlişkin Yönetmelik Değişikliği ve Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği, Tarıma Elverişli Durumdaki 141 Bölgenin Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlendiği Kararları.

 Bunlar takip etmeye çalıştığımız kararlardır. Son derece hızla gelişen bu süreç endişelerimizi daha da artırmakta olup ilgili kararları yakın takip etme ilkesi benimsenmiştir.

Bu endişemizi haklı çıkaran somut bir örnek de, Gökova’nın en güzel koylarından biri olan Okluk Koyu’nda mütevazi Cumhurbaşkanlığı Konutu’nun yıkılarak, yeni bir yapılaşmanın başlamasıdır. Yapılacak konut mudur, konutlar mıdır, tesisler midir, oteller midir, yollar mı yapılmaktadır? Öylesine endişe vericidir ki, karadan veya denizden inşaat çalışmalarını izlemek mümkün değildir, nöbetçiler kimsenin geçmesine izin vermemektedir.  Yani şeffaflık yoktur.  MUÇEP olarak, bu gelişmenin takipçisi olunacaktır.”

MUÇEP mütün bu gelişmelerden bilgi edinmek amacı ile, Muğla Çevre Şehircilik Müdürlüğü ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü , Marmaris Belediyesi ile görüşmeye karar verdi ve ayrıca yerel yöneticiler, kamu yöneticileri, ayırımsız siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri ile  platformun görüşleri doğrultusunda görüşmeler yapacağını açıkladı.

Ayrıca MUÇEP’in Milas’taki buluşmasında şu hususta görüş birliği sağlandığı ifade edildi;

“Muğla’da eşsiz ormanların, bakir koyların denizlerin betonlaştırılmasına neden olacak bu  ‘Muğla 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu’nu’ hazırlayan profesörlere açık çağrıda bulunarak “Henüz vakit varken Türkiye’nin göreceği en büyük doğa tahribatı hazırlığından imzanızı çekin!” diyerek, internet ortamında bir imza kampanyası başlatılacaktır. Getirilen doğal sit derecelendirme değişikliği ile bakan düzeyinde imza konulmuş uluslararası sözleşmelerin, Bakanlar Kurulu kararı ile onanmış ‘Özel Çevre Koruma Bölgeleri’ düzenlemelerinin fiilen aşılmaya çalışılmasına göz yummak, yarınlarımıza, çocuklarımıza ve tüm canlılara ihanet olacaktır”.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cezası 220 TL! Cezası 220 TL!

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Zabıta Müdürlüğü'ne gerçekleştirdiği ziyarette gürültü ki...

Yanıklar imara mı açılacak? Yanıklar imara mı açılacak?

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, 24 Ağustos 2017 tarihinde Fethiye’nin Yanıklar Mahallesi’...

En iyi çevreciler bu panoda! En iyi çevreciler bu panoda!

“Tanrının Dünyaya bahşettiği cennet” olarak adlandırılan Ölüdeniz’de çevreyi temiz tutan duyarlı ...

Haberimiz ses getirdi!  DSİ Süreci Hızlandırdı Haberimiz ses getirdi! DSİ Süreci Hızla...

Fethiye’nin vitrini görünümünde olan kanal korkuluklarının içler acısı halini gösteren haberimiz ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ