Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

BİR KİMLİĞİMİZ VAR MIYDI?

Yaşam kelimesi yaşanan ânı anlatır. An be an akar zaman ve biz buna yaşam deriz. Aynı zamanda canlı olduğumuzu da dillendirmiş oluruz. Hayat ise geçmiş veya gelecek şeklinde iki kısma ayrılır. Geçmiş hayatımızda yaşananlar yaşanmış ve ileride yaşanacaklara zihnimizde zemin hazırlamaktadır. Yaşananlar hafızamıza kayıtlı olup, zihnimiz bu bilgileri işleyerek ileride yaşanacak hayatın zemini ve ipuçlarını […]

27 Ocak 2017 - 14:05 'de eklendi ve 332 kez görüntülendi. A+A-

BİR KİMLİĞİMİZ VAR MIYDI?

Yaşam kelimesi yaşanan ânı anlatır. An be an akar zaman ve biz buna yaşam deriz. Aynı zamanda canlı olduğumuzu da dillendirmiş oluruz. Hayat ise geçmiş veya gelecek şeklinde iki kısma ayrılır.

Geçmiş hayatımızda yaşananlar yaşanmış ve ileride yaşanacaklara zihnimizde zemin hazırlamaktadır. Yaşananlar hafızamıza kayıtlı olup, zihnimiz bu bilgileri işleyerek ileride yaşanacak hayatın zemini ve ipuçlarını oluştururlar. Kayıtlı bilgiler üzerinde düşünme kaydedilen dil ile yapılır. Bin yıldır ilim sandığımızda biriktirdiklerimizi okuyup yeni karşılaştıklarımızı anlamlandırmaya çalışırız. Yaşanmış hayattan geleceğe yol haritası çıkaran ise akıldır. Geçmiş hayatımızda olanlar ile bağımız devam ettikçe kendimizin daha güçlü, daha köklü olduğunu bilir, dik durmak için sebebimiz olduğunun farkına varırız.

Kimlik denen şey, geçmişte oluşan ve uzun bir süreç isteyen temellerimizin simgesidir. Milletlerin kimliği geçmişte oluşur, bizden önce var olduğu gibi bizden sonra da var olmaya devam edecektir. Eğer hafıza ve zihin dumura uğramışsa geleceğe ait rota da bulanıklaşmaya başlamıştır. Eğer bin yıldır ilim  sandığımızda biriktirdiğimiz on milyon cilt kitaba bakıp hiçbir şey okuyamıyorsak vah bizim halimize ki, kim ne söylese inanacak kadar çocuklaşmışız demektir.

Bazen pazar yerinde bir duyuru olur “üzerinde beyaz elbiseleri olan, dört yaşında bir kız çocuğu kaybolmuştur” diye. Bu duyuru niye yapılmaktadır? Niçin kaybolmuştur bu çocuk ve gideceği yeri niçin bilememektedir? Çünkü şuuru ona yol gösterememektedir, onun elinden tutan kişi ile bağı da kesilmiştir. Artık bu çocuğu kimin bulup ona ne yapacağını beklemekten başka çare kalmamıştır.

Biz kimiz, kimin devamıyız, bize yol gösteren ne ise onunla bağımız yok mu ki pazarda kaybolmuş dört yaşındaki çocuk gibi yolumuzu kaybediyoruz. 1920’de yerden bitmediysek geçmişimizle bağ kurmamızı sağlayacak yazımızı, dilimizi de kaybettiysek kimliğimizde ne yazmaktadır? Bu kimlik değişecekse artık farklı bir şey mi yazacaktır?

İbrahim Milleti diye bir kavram vardır. O tek başına bir millettir. Biz bugüne kadar kimliğimizi oradan aldığımızla avunduk. Bir kısım insanlar buna itiraz edip İbrahim milletinden olmadığını haykırırken kimlerden oldukları bilgisini ve izlerini  soyadı kanunun maskesi ile kaybettirdiler. Kimisi bu milletin aptallık oranları üzerinde rakamlar açıkladı. İhsan Fazlıoğlu hocamız bunlara “bu milletin çocukları değil misiniz, değilseniz kimin çocuğu olduğunuzu açıklayın” diye sormuştu, bir cevap duyamadık. Yeni çıkacak kimlikler gri renkli olacakmış. Anlaşılan bırakın kimin milletinden olduğunuzu (eşcinseller incinmesin diye) cinsiyetinizi bile anlayamayacaksınız.

Tarihleri ile bağı kaybolmuş milletlerin önünde iki seçenek bulunmaktadır. Ya her şeyi yeniden keşfedecek ve kendinize yeni bir kimlik oluşturacaksınız ya da eski kimliğinize yeniden kavuşacaksınız. Birinci seçenek 1933’ten bu yana deneniyor ve mevcut durumdayız. İkinci seçenek ise bu milletin önünden köşe bucak kaçırılmaya devam ediyor.

Toplumsal bilincin 3 bileşeni vardır:

  1. Dil: Kaybettik,
  2. Din. Özünü büyük oranda kaybettik,
  3. Vatan: İlk ikisini kaybeden milletler bunu da kaybetmiştir, çevremizdeki ateş çemberi bunun habercisidir. ,

Yazımıza geri dönmeden şuurumuza geri dönemeyiz. Selam ile…

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Müslümanın Üç Kelimesi: Müslümanın Üç Kelimesi:

İnanmak, hayatı anlamlı kılmada İnsanın ihtiyacıdır diyebiliriz. Varlığımıza bir anlam vermeden, ...

MEZHEPLERİ ELEŞTİRENLERİN MEZHEPLERİ MEZHEPLERİ ELEŞTİRENLERİN MEZHEPLERİ...

Yaklaşık iki yüz yıldır süren Haçlı Seferlerinden sonra savaşta başarılı olamayan Haçlı ordusu,  ...

YUNAN’I KULLANMA KILAVUZU YUNAN’I KULLANMA KILAVUZU

Batı modernizminin merkezi İngiltere 19. asrın başlarında Protestanlığı benimseyince İngilizlerin...

LİYAKAT Mİ, GÜVENLİK VE/VEYA İTAAT Mİ? LİYAKAT Mİ, GÜVENLİK VE/VEYA İTAAT Mİ?...

Başa geçinceye kadar liyakat diyenler, koltuğa oturunca güvenlik ve itaat  demeye başlıyor. Kur’a...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
ŞİMDİ TATİL ZAMANI ŞİMDİ TATİL ZAMANI

Muğla il genelinde 150...

Muğla’da 10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz’ Muğla’da 10 bin kişiye is...

Muğla’da kurumların gü...

Prof. Demir: ‘Eğitimde skandal bitmiyor’ Prof. Demir: ‘Eğitimde sk...

CHP Muğla Milletvekili...

Muğla’da yabancıya 634 konut satıldı Muğla’da yabancıya 634 ko...

Türkiye İstatistik Kur...

Fethiyespor Ankara’da puan arıyor Fethiyespor Ankara’da pua...

TFF 2. Lig Temsilcisi ...

Bilal, 1.5 yıllık sözleşme imzaladı Bilal, 1.5 yıllık sözleşm...

TFF 2'nci Lig Beyaz Gr...

Alacağının ödeneceği sözü aldı, çıktığı inşaattan indi Alacağının ödeneceği sözü...

Bodrum’da bir turistik...

Jandarma komutanı FETÖ’den gözaltına alındı Jandarma komutanı FETÖ...

Bodrum’da 2011-2015 yı...

‘Saatcı’ya dur diyeceğiz’ ‘Saatcı’ya dur diyeceğiz’...

“Kendi siyasi geleceği...

“Tüm emeklerimiz boşa gider” “Tüm emeklerimiz boşa gid...

Toplantıda konuşan Fet...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ