Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

MESLEK ODALARI NEDEN BU KADAR YALNIZ?

Meslek odaları; üyelerinin ortak sorunlarına çözüm üretmek adına kurulmuş, üyelerinin aidatları ve oda hizmet bedeli ödentileri ile bütçelerini oluşturarak varlıklarını sürdüren tüzel kişiliklerdir ve elbette doğrudan yükümlü olduları da kayıtlı üyeleridir. Bu varoluş nedeni malum da; Sonuç da, her türlü meslek temsilcisi, işçisi, memuru, emeklisi,işsizi ile para kazandığımız, soluk alıp verdiğmiz yani yaşadığımız bir şehir […]

25 Ocak 2017 - 10:08 'de eklendi ve 277 kez görüntülendi. A+A-

MESLEK ODALARI NEDEN BU KADAR YALNIZ?

Meslek odaları; üyelerinin ortak sorunlarına çözüm üretmek adına kurulmuş, üyelerinin aidatları ve oda hizmet bedeli ödentileri ile bütçelerini oluşturarak varlıklarını sürdüren tüzel kişiliklerdir ve elbette doğrudan yükümlü olduları da kayıtlı üyeleridir.

Bu varoluş nedeni malum da;

Sonuç da, her türlü meslek temsilcisi, işçisi, memuru, emeklisi,işsizi ile para kazandığımız, soluk alıp verdiğmiz yani yaşadığımız bir şehir dahası bir ülke var ve bu şehre, bu ülkeye karşı da sorumluluklarımız var.

Demokratik toplumlarda, demokratik kitle örgütleri hem vazgeçilmezdir hem de belirleyicidir.

Ne yazık ki ülkemizde baskı ve kuşatılmışlıklarla etkisizleştirilen her konumdaki demokratik kitle örgütü çaresiz bir teslimiyet içindeler, üstelik de kendilerine en çok ihtiyaç olunan zamanlarda.

Ülke gündemi kadar, şehirlerinde gündemine müdahil olmaları, fikir ve çözüm önerileri üretmeleri beklenen demokratik kitle örgütleri, özellikle de meslek odaları amaç ve hedeflerine ulaşma konusunda Fethiye de tuhaf bir şekilde yalnız bırakılıyorlar.

Oysa; görüyor ve biliyoruz ki Fethiye’nin sorunlarına dair fikir ve çözüm önerileri olan hatta projeler yürüten meslek odaları da var.

Malum; bir “yat çekek yeri “ sorunumuz var.

Şehrin ortasında, tatil köylerine ulaşılan yolun üstünde faaliyetlerini yürütmek zorundalar.

Yat işletmecilerinin ve elbette Fethiye’nin bu sorununa çözüm bulmak adına arayışların başlaması ile birlikte rant hesapları da birlikte yürütülmeye başlandı. Yüksek sesle dillendirilmekten imtina edilse de bu arka plan çekişmeleri nedeni ile yat çekek yeri halen yolun üzerinde, ilkel koşullarda ve bürokrasinin ilave olarak yarattığı zorluklarla mücadele ederek faaliyetini sürdürmek zorunda.

Diğer tarafta; Önce ütopya gibi gelen  Babadağ Teleferik  Projesi, tahsisler, imar planı revizyonları gibi uzun ve zahmetli süreçleri geride bırakıp da ihale aşamasına kadar getirilince işin cazibesi oda içinde yeni güç dengeleri mücadelesine dönüştü.

“ Belde sakinlerinin mahalli ve müşterek nitelikli ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan “ belediyelerin  bu tanıma uygun olarak mahalli ve müşterek nitelikli projelerin de kolaylaştırıcısı olması “ Yerel Kent Rantı Lobisi “ müştereklerinin değil belde sakinlerinin tümünün ihtiyaçlarını gözetmesi beklenir.

Hazineden tahsis edilecek arazi üzerinde konuşlandırılması düşünülen yat çekek yerinin kimin arazisine yakın olacağı, kimlerin kontrolünde olan bir kooperatife arazinin tahsis edileceği hesaplarının dışında ve adil olması beklenir.

Bu hesaplarla;

Yaklaşan oda seçimlerini daha sonra yapılacal yerel seçim stratejisi olarak muhkem mevzi olarak görmek ve böyle davranmak doğal olarak oda yönetimlerini yanlızlaştırıyor.

Sonuç da; Büyükşehir Yasası da, Belediye Yasası da her belediye’nin mülki sınırları içinde ki yetkilerini tanımlıyor bu yetki görevler belediyelere yerel patronluk vasfı verdiği kadar bir o kadar da sorumluluk yüklüyor.

Bu yetkileri kullanırken yaşadığınız şehirlere karşı olan tarihi sorumluluğunuzu unutur, ebedi iktidar hesapları ile her mevzi de benim komutanım olsun derseniz bu çetrefil hesaplar kişisel iktidarlar için doğru bir denklem olsa da şehirler için doğru sonuçlar ortaya çıkmıyor, bu gün Fethiye ve meslek temsicileri için hedef ve projeleri olan meslek odalarının yaşadığı derin yalnızlığın nedeni budur, olmayanlar için zaten sorun yok onlar kale komutanı olmayı zaten kabul etmişler, koltuklarında mutlu, mesut oturuyorlar.

10 Ocak Çalışan Gazeteceler Günü sonrasında da devam eden toplantılarda geçtiğimiz cumartesi günü Fethiye Deniz Ticaret Odasının konuğu olduk.

Başkan Şaban Arıkan bir yıl önceki sözcükleri tekrarlıyor olmaktan biraz da kırgın gibiydi.

Yat çekek yeri konusu’nun bir türlü aşılamadığı güzel Fethiyem de Liman’ın temizliği elbette gündemde bile değil.

Ancak; Yerel Seçimler yaklaşıyor….Karşılıklı birer buket çiçekle yapılacak ziyaretlerde hamasi girizgahlardan sonra….Yat çekek yeri de Liman temizliği konuları da mutlaka tekrarlanır ve sonrasında yine mutlaka unutulur…..

Hazır Fethiye Limanı’nın 1/3’ü dolmuşken uğraşmayalım artık……Pişkinliğine kadar yolu var nasıl olsa.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BİR YIKIMLA GÖRÜNÜR HALE GELENLER….. BİR YIKIMLA GÖRÜNÜR HALE GELENLER…...

Aslında; Yapı hacmi olarak yıkılması ile çevredeki konutların görsel alanlarının çok fazla değişm...

ŞEHİRLERİN SAHİBİ KİMDİR? ŞEHİRLERİN SAHİBİ KİMDİR?

Ne tapu senetleri, ne de seçim mazbataları şehirlerin sahiplik belgeleri değildir. Şehirleri özel kılan, orada yaşayanları da, yaşamayı seçenleri de şefkatle kucaklayıp sıcacık sar...

LEVİSSİ’NİN KEKLİĞİ HALA MAHZUN…. LEVİSSİ’NİN KEKLİĞİ HALA MAHZUN...

Kaya Köyü Savunma gurubu olarak bir araya gelen gönüllülerin öncülüğünde çok güzel bir başlangıç ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Profesyonel dalgıç, intihar etti Profesyonel dalgıç, intih...

Bodrum’da, dalgıç Meli...

14 kişi adliyeye sevk edildi 14 kişi adliyeye sevk edi...

Bodrum ilçesi merkezli...

Muğla; İstihdamını en çok arttıran ilk beş il arasında Muğla; İstihdamını en çok...

Muğla Valisi Esengül C...

2 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı patlama… 2 kişinin öldüğü, onlarca...

Marmaris İlçe Devlet H...

Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, e...

Muğla Büyükşehir Beled...

Hazine arazilerinin özeleştirilmesi kararına tepki Hazine arazilerinin özele...

Resmi Gazete'de Muğla-...

Sokak köpeğini av tüfeğiyle vurdular Sokak köpeğini av tüfeğiy...

Bodrum'da 4 yaşındaki ...

Merkezi sistem yerine yüz yüze vaaz verilecek Merkezi sistem yerine yüz...

Diyanet işleri Başkanl...

Eğitim sistemini eleştirdi Eğitim sistemini eleştird...

Eğitim Sen Genel Başka...

“İletişimin iki ana kuralı vardır, dinlemek ve anlamak” “İletişimin iki ana kural...

“Engelli Bireylerle Do...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ