Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Yanlıştan döndüler

  FTSO Meclisi coğrafi işaret alınması için ödeneğin aktarılmasına onay verdi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulu’nun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarılması kabul edildi. Karar FTSO Yönetim Kuruluna muhalif olan meclis üyelerinin yanlıştan döndüğü şeklinde yorumlanıyor. Ödenek aktarılması […]

22 Ocak 2017 - 18:23 'de eklendi ve 219 kez görüntülendi. A+A-

Yanlıştan döndüler

 

FTSO Meclisi coğrafi işaret alınması için ödeneğin aktarılmasına onay verdi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulu’nun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarılması kabul edildi. Karar FTSO Yönetim Kuruluna muhalif olan meclis üyelerinin yanlıştan döndüğü şeklinde yorumlanıyor.

Ödenek aktarılması teklifinin kabul edilmesinde; geçen ay önerinin reddedilmesinin ardından kamuoyunda ciddi tepki gösterilmesinin etkili olduğuna dikkat çekiliyor. Geçen toplantıda başta tarım temsilcilerinden Mehmet Saraç, Meclis Başkanı Osman Çıralı ve muhalif meclis üyeleri, Fethiye’nin tarım ürünlerinin markalaşmasının önünü açacak öneriye ret oyu vermişti.

 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulunun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarılması teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

FTSO Yönetimince Fethiye Domatesine Coğrafi İşaret alınması ile ilgili danışman bir firma ile sözleşme imzalandı ve tescil başvurusu  ile ilgili ürünün tanımı, bitkisel ve meyve özellikleri, diğer ürünlerden ayırt edici unsurları, toprak, iklim özellikleri, üretim metodu hakkında çalışmalara başladı.   Çalışmalar, FTSO tarafından  danışman firmaya yapılacak ödeme meclisin ödenek aktarmaması nedeniyle durmuştu.

Aralık ayında aktarmayı yapmayan muhalif meclis üyeleri,  kamuoyunda yükselen tepkilerin ardından Ocak ayında yapılan meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulunun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarma önerisini kabul etti.Ödeneğin aktarılmasıyla adı geçen ürünler için coğrafi işaret alınması için çalışmalar yeniden başladı.

 

Ürünlerin Marka Olması İçin İlk Adım Atıldı

Fethiye domatesinin yurtiçi ve yurtdışında marka konumuna gelmesi hem Fethiye domatesinin tercih edilmesini artırırken, hem de Fethiye domatesini alan her evin Fethiye adını duyacağından tanıtımına da katkı sağlayacak.

Fethiye domatesine coğrafi işaret alınması, Fethiye domatesinin piyasada daha rekabetçi bir konuma gelmesi açısından da önem taşıyor.  Coğrafi işaret alınmasıyla  Fethiye domatesinin tanınırlığının artması, tekrar satın alınma olasılığını artırmasının yanında Fethiye domatesinin daha çok tercih edilmesini sağlayacağından Fethiyeli üretici, esnaf ve ticaret erbabının da daha çok kazanmasına neden olacaktır.

Aynı durumun , Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği zeytini içinde geçerli olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Ürünlerin Markalaşmasıyla Üretici de Komisyoncu da Kazanacak

Kendi öz değerlerine sahip çıkmak için  “Bizim buraların nesi meşhur” düşüncesiyle hareket eden Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Fethiye’nin izlerini taşıyan ürünlerin coğrafi işaret tescilini gerçekleştirmek için çıktığı yola Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği zeytinini tescil ettirmek ile başladı.

Coğrafi işaretler, o bölgedeki üreticiler tarafından üretilen mal veya hizmetleri diğerlerinden coğrafi kaynağı bakımından ayırt etme olanağını sağlayan kolektif kullanıma uygun bir işarettir. Bu kapsamda Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Fethiye Domates”ine coğrafi işaret tescili yaptırmasındaki temel amaç bölgemiz domatesinin pazarlanması ve tanıtımını sağlamak, bölgesel ticareti ve kırsal kalkınmayı geliştirmektir. Coğrafi işaret tescilli ürünler piyasada diğer ürünlerden farklılaşarak alıcıyı kendisine çeker ve müşterinin kendisine yönelmesini sağlamaktır.

 

Tarım Temsilcisi de ret oyu vermişti

Fethiye domatesinin markalaşmasında büyük öneme sahip olan coğrafi işaret alınması projesine para aktarılmamasında dikkat çeken en önemli unsur ise, domates ihracatı yapan FTSO Meclisinde tarım sektörünü temsil eden Mehmet Saraç’ın da Meclis Başkanı Osman Çıralı ve muhalefet meclis üyeleri ile birlikte aktarmaya ret oyu vermesi gösteriliyor.

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Saklıkent’te hedef yarım milyon turist Saklıkent’te hedef yarım milyon turist...

Muğla- Antalya sınırında yer alan, 18 kilometre uzunluğunda Avrupa’nın 2’nci en büyük kanyonu Sak...

Fethiye’de rezervasyonlar patladı Fethiye’de rezervasyonlar patladı

Bakanlar Kurulu kararıyla Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması Fethiyeli turizmcileri sev...

Sevindiren artış Sevindiren artış

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ ) Genel Müdürlüğü, 2017 yılı temmuz ayına ilişkin hava yol...

İlk toplantı Fethiye’de gerçekleşti      İlk toplantı Fethiye’de gerçekleşti     ...

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Fethiye’de  “Sorun Analiz Toplantısı” düz...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Seki’de altın kemerin sahibi Balaban oldu Seki’de altın kemerin sah...

Seydikemer’in Seki Mah...

Demba Ba Bodrum’da çalışıyor Demba Ba Bodrum’da ...

Beşiktaş'ın yeniden ka...

Hastanede düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı Hastanede düzenlenen töre...

 MUĞLA’nın Köyceğiz İl...

Alkollü sürücü otomobile çarptı, 1 ölü, 1 ağır yaralı Alkollü sürücü otomobile ...

BODRUM'da direksiyon k...

Şampiyon bisikletçiye otomobil çarptı Şampiyon bisikletçiye oto...

BODRUM'daki Milas kara...

“Ankara’da takipçisi olacağım” “Ankara’da takipçisi olac...

Türkiye Odalar ve Bors...

Muğla’da 5 ilçenin kaymakamı değişti Muğla’da 5 ilçenin kaymak...

İçişleri Bakanlığı ata...

Ölüdeniz Bayramda su sıkıntısı yaşamayacak Ölüdeniz Bayramda su sıkı...

MUSKİ Genel Müdürlüğü,...

Ülgen, Fethiye Ve Seydikemer’de muhtarları dinledi Ülgen, Fethiye Ve Seydike...

MUSKİ Genel Müdürü Bak...

Hırsızlıktan aranan 4 zanlı Milas’ta yakalandı Hırsızlıktan aranan 4 zan...

MUĞLA'nın Milas İlçesi...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ