Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Yanlıştan döndüler

  FTSO Meclisi coğrafi işaret alınması için ödeneğin aktarılmasına onay verdi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulu’nun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarılması kabul edildi. Karar FTSO Yönetim Kuruluna muhalif olan meclis üyelerinin yanlıştan döndüğü şeklinde yorumlanıyor. Ödenek aktarılması […]

22 Ocak 2017 - 18:23 'de eklendi ve 269 kez görüntülendi. A+A-

Yanlıştan döndüler

 

FTSO Meclisi coğrafi işaret alınması için ödeneğin aktarılmasına onay verdi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulu’nun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarılması kabul edildi. Karar FTSO Yönetim Kuruluna muhalif olan meclis üyelerinin yanlıştan döndüğü şeklinde yorumlanıyor.

Ödenek aktarılması teklifinin kabul edilmesinde; geçen ay önerinin reddedilmesinin ardından kamuoyunda ciddi tepki gösterilmesinin etkili olduğuna dikkat çekiliyor. Geçen toplantıda başta tarım temsilcilerinden Mehmet Saraç, Meclis Başkanı Osman Çıralı ve muhalif meclis üyeleri, Fethiye’nin tarım ürünlerinin markalaşmasının önünü açacak öneriye ret oyu vermişti.

 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulunun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarılması teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

FTSO Yönetimince Fethiye Domatesine Coğrafi İşaret alınması ile ilgili danışman bir firma ile sözleşme imzalandı ve tescil başvurusu  ile ilgili ürünün tanımı, bitkisel ve meyve özellikleri, diğer ürünlerden ayırt edici unsurları, toprak, iklim özellikleri, üretim metodu hakkında çalışmalara başladı.   Çalışmalar, FTSO tarafından  danışman firmaya yapılacak ödeme meclisin ödenek aktarmaması nedeniyle durmuştu.

Aralık ayında aktarmayı yapmayan muhalif meclis üyeleri,  kamuoyunda yükselen tepkilerin ardından Ocak ayında yapılan meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulunun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarma önerisini kabul etti.Ödeneğin aktarılmasıyla adı geçen ürünler için coğrafi işaret alınması için çalışmalar yeniden başladı.

 

Ürünlerin Marka Olması İçin İlk Adım Atıldı

Fethiye domatesinin yurtiçi ve yurtdışında marka konumuna gelmesi hem Fethiye domatesinin tercih edilmesini artırırken, hem de Fethiye domatesini alan her evin Fethiye adını duyacağından tanıtımına da katkı sağlayacak.

Fethiye domatesine coğrafi işaret alınması, Fethiye domatesinin piyasada daha rekabetçi bir konuma gelmesi açısından da önem taşıyor.  Coğrafi işaret alınmasıyla  Fethiye domatesinin tanınırlığının artması, tekrar satın alınma olasılığını artırmasının yanında Fethiye domatesinin daha çok tercih edilmesini sağlayacağından Fethiyeli üretici, esnaf ve ticaret erbabının da daha çok kazanmasına neden olacaktır.

Aynı durumun , Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği zeytini içinde geçerli olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Ürünlerin Markalaşmasıyla Üretici de Komisyoncu da Kazanacak

Kendi öz değerlerine sahip çıkmak için  “Bizim buraların nesi meşhur” düşüncesiyle hareket eden Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Fethiye’nin izlerini taşıyan ürünlerin coğrafi işaret tescilini gerçekleştirmek için çıktığı yola Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği zeytinini tescil ettirmek ile başladı.

Coğrafi işaretler, o bölgedeki üreticiler tarafından üretilen mal veya hizmetleri diğerlerinden coğrafi kaynağı bakımından ayırt etme olanağını sağlayan kolektif kullanıma uygun bir işarettir. Bu kapsamda Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Fethiye Domates”ine coğrafi işaret tescili yaptırmasındaki temel amaç bölgemiz domatesinin pazarlanması ve tanıtımını sağlamak, bölgesel ticareti ve kırsal kalkınmayı geliştirmektir. Coğrafi işaret tescilli ürünler piyasada diğer ürünlerden farklılaşarak alıcıyı kendisine çeker ve müşterinin kendisine yönelmesini sağlamaktır.

 

Tarım Temsilcisi de ret oyu vermişti

Fethiye domatesinin markalaşmasında büyük öneme sahip olan coğrafi işaret alınması projesine para aktarılmamasında dikkat çeken en önemli unsur ise, domates ihracatı yapan FTSO Meclisinde tarım sektörünü temsil eden Mehmet Saraç’ın da Meclis Başkanı Osman Çıralı ve muhalefet meclis üyeleri ile birlikte aktarmaya ret oyu vermesi gösteriliyor.

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
80 milyonluk yatırım ruhsatsız olur mu? 80 milyonluk yatırım ruhsatsız olur mu?...

FTSO'nın kuruluşu Fethiye Güçbirliği Şirketi 2018 Yılı tanıtım stratejisi basına tanıtıldı. Fethi...

2016’nın rekortmenlerine teşekkür etti 2016’nın rekortmenlerine teşekkür etti...

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın başarılı üyeleri Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan tarafında...

Rus ve Ukraynalılar Almanları geçti Rus ve Ukraynalılar Almanları geçti

2016’ya göre iyi bir sezon geçiren Fethiyeli turizmciler 2017’den de umutlu. 2017’de Alman pazarı...

Talimat Zeybekçi’den geldi Talimat Zeybekçi’den geldi

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonuyla düzenlenen seminerde UR...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Beşkaza Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaştık Beşkaza Üniversitesi’ne b...

Fethiye’de kurulması p...

Temizlik işçisi olarak girdi, müzik bölümünden mezun oldu Temizlik işçisi olarak gi...

Muğla Sıtkı Koçman Üni...

Büyük ikramiye talihlisi evinde ölü bulundu Büyük ikramiye talihlisi ...

Milas ilçesinde, 2014 ...

Cumhurbaşkanı’na suikast timinin ayrıntılı gerekçeli kararı çıktı Cumhurbaşkanı’na su...

Cumhurbaşkanı Recep Ta...

Duran kamyona çarpan motosikletli kurtarılamadı Duran kamyona çarpan moto...

BODRUM'da, yolun sağın...

Öğretmen çift öğretmenler gününde kazada öldü Öğretmen çift öğretmenler...

Muğla'nın Milas ilçesi...

Fethiyespor Levent Eriş ile anlaştı Fethiyespor Levent Eriş i...

2 haftadır teknik dire...

‘Masal bebek’ için ışık göründü ‘Masal bebek’ için ışık g...

Marmaris'te iki gözünd...

19 milyon Liralık yatırım yaza hazır 19 milyon Liralık yatırım...

Muğla Büyükşehir Beled...

Deprem korkusundan geceyi sokakta geçirdiler Deprem korkusundan geceyi...

MUĞLA’nın Ula İlçesi’n...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ