Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Yanlıştan döndüler

  FTSO Meclisi coğrafi işaret alınması için ödeneğin aktarılmasına onay verdi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulu’nun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarılması kabul edildi. Karar FTSO Yönetim Kuruluna muhalif olan meclis üyelerinin yanlıştan döndüğü şeklinde yorumlanıyor. Ödenek aktarılması […]

22 Ocak 2017 - 18:23 'de eklendi ve 298 kez görüntülendi. A+A-

Yanlıştan döndüler

 

FTSO Meclisi coğrafi işaret alınması için ödeneğin aktarılmasına onay verdi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulu’nun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarılması kabul edildi. Karar FTSO Yönetim Kuruluna muhalif olan meclis üyelerinin yanlıştan döndüğü şeklinde yorumlanıyor.

Ödenek aktarılması teklifinin kabul edilmesinde; geçen ay önerinin reddedilmesinin ardından kamuoyunda ciddi tepki gösterilmesinin etkili olduğuna dikkat çekiliyor. Geçen toplantıda başta tarım temsilcilerinden Mehmet Saraç, Meclis Başkanı Osman Çıralı ve muhalif meclis üyeleri, Fethiye’nin tarım ürünlerinin markalaşmasının önünü açacak öneriye ret oyu vermişti.

 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulunun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarılması teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

FTSO Yönetimince Fethiye Domatesine Coğrafi İşaret alınması ile ilgili danışman bir firma ile sözleşme imzalandı ve tescil başvurusu  ile ilgili ürünün tanımı, bitkisel ve meyve özellikleri, diğer ürünlerden ayırt edici unsurları, toprak, iklim özellikleri, üretim metodu hakkında çalışmalara başladı.   Çalışmalar, FTSO tarafından  danışman firmaya yapılacak ödeme meclisin ödenek aktarmaması nedeniyle durmuştu.

Aralık ayında aktarmayı yapmayan muhalif meclis üyeleri,  kamuoyunda yükselen tepkilerin ardından Ocak ayında yapılan meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulunun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarma önerisini kabul etti.Ödeneğin aktarılmasıyla adı geçen ürünler için coğrafi işaret alınması için çalışmalar yeniden başladı.

 

Ürünlerin Marka Olması İçin İlk Adım Atıldı

Fethiye domatesinin yurtiçi ve yurtdışında marka konumuna gelmesi hem Fethiye domatesinin tercih edilmesini artırırken, hem de Fethiye domatesini alan her evin Fethiye adını duyacağından tanıtımına da katkı sağlayacak.

Fethiye domatesine coğrafi işaret alınması, Fethiye domatesinin piyasada daha rekabetçi bir konuma gelmesi açısından da önem taşıyor.  Coğrafi işaret alınmasıyla  Fethiye domatesinin tanınırlığının artması, tekrar satın alınma olasılığını artırmasının yanında Fethiye domatesinin daha çok tercih edilmesini sağlayacağından Fethiyeli üretici, esnaf ve ticaret erbabının da daha çok kazanmasına neden olacaktır.

Aynı durumun , Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği zeytini içinde geçerli olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Ürünlerin Markalaşmasıyla Üretici de Komisyoncu da Kazanacak

Kendi öz değerlerine sahip çıkmak için  “Bizim buraların nesi meşhur” düşüncesiyle hareket eden Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Fethiye’nin izlerini taşıyan ürünlerin coğrafi işaret tescilini gerçekleştirmek için çıktığı yola Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği zeytinini tescil ettirmek ile başladı.

Coğrafi işaretler, o bölgedeki üreticiler tarafından üretilen mal veya hizmetleri diğerlerinden coğrafi kaynağı bakımından ayırt etme olanağını sağlayan kolektif kullanıma uygun bir işarettir. Bu kapsamda Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Fethiye Domates”ine coğrafi işaret tescili yaptırmasındaki temel amaç bölgemiz domatesinin pazarlanması ve tanıtımını sağlamak, bölgesel ticareti ve kırsal kalkınmayı geliştirmektir. Coğrafi işaret tescilli ürünler piyasada diğer ürünlerden farklılaşarak alıcıyı kendisine çeker ve müşterinin kendisine yönelmesini sağlamaktır.

 

Tarım Temsilcisi de ret oyu vermişti

Fethiye domatesinin markalaşmasında büyük öneme sahip olan coğrafi işaret alınması projesine para aktarılmamasında dikkat çeken en önemli unsur ise, domates ihracatı yapan FTSO Meclisinde tarım sektörünü temsil eden Mehmet Saraç’ın da Meclis Başkanı Osman Çıralı ve muhalefet meclis üyeleri ile birlikte aktarmaya ret oyu vermesi gösteriliyor.

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2018 istihdam teşvikleri açıklandı 2018 istihdam teşvikleri açıklandı

Muğla’nın en çok istihdam gerçekleştiren beş il arasında yer aldığı, İstihdam Şurası ve İstihdam ...

Muğla’da 1621 konut satış sonucu el değiştirdi Muğla’da 1621 konut satış sonucu el deği...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Denizli Bölge Müdürlüğü verilerine göre Ülkemizde 2017 yılı Kası...

Zeytincilerin yeni hedef pazarı Ortadoğu Zeytincilerin yeni hedef pazarı Ortadoğu...

Türk zeytincilik sektörü, 2016/17 sezonunda ihracat rekorlarını alt üst etti. Zeytinyağı ihracatı...

Ekonomi Bakanlığı Muğla’da 25 firma ile görüşecek Ekonomi Bakanlığı Muğla’da 25 firma ile ...

2017 yılının Ocak – Kasım döneminde 394 milyon 149 bin dolarlık ihracata imza atan Muğla’da bakan...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
24 yaralının isimleri belli oldu 24 yaralının isimleri bel...

Bursa’dan Fethiye’ye g...

1 gezi teknesi karaya oturdu 1 gezi teknesi karaya otu...

Marmaris’te, akşam saa...

Yolcu otobüsü dağa çarptı: 24 yaralı Yolcu otobüsü dağa çarptı...

Bursa’dan Fethiye’ye g...

Vali Civelek: ‘Yeryüzü cenneti’ Vali Civelek: ‘Yeryüzü ce...

Fethiye’deki endemik b...

Saatcı: ‘Bu sevda bitmez’ Saatcı: ‘Bu sevda bitmez&...

Fethiye Belediye Başka...

‘Bizlere daha büyük bir sorumluluk verdiler’ ‘Bizlere daha büyük bir s...

Fethiye’de Esnaf ve Sa...

“Ya gelin taşın altına elinizi koyun, ya da hiç gölge etmeyin” “Ya gelin taşın altına el...

Fethiyespor resmi web ...

Seydikemer’de Başkan Çakıroğlu güven tazeledi Seydikemer’de Başkan Çakı...

Seydikemer Ulaştırma H...

Fethiyespor Hadettepe’de tutunamadı: 3-1 Fethiyespor Hadettepe’de ...

TFF 2. Lig Beyaz Grup’...

Yelkenciler  Çalış Plajı’nı renklendirdi Yelkenciler  Çalış Plajı’...

Türkiye  Yelken  Feder...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ