Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Yanlıştan döndüler

  FTSO Meclisi coğrafi işaret alınması için ödeneğin aktarılmasına onay verdi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulu’nun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarılması kabul edildi. Karar FTSO Yönetim Kuruluna muhalif olan meclis üyelerinin yanlıştan döndüğü şeklinde yorumlanıyor. Ödenek aktarılması […]

22 Ocak 2017 - 18:23 'de eklendi ve 234 kez görüntülendi. A+A-

Yanlıştan döndüler

 

FTSO Meclisi coğrafi işaret alınması için ödeneğin aktarılmasına onay verdi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulu’nun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarılması kabul edildi. Karar FTSO Yönetim Kuruluna muhalif olan meclis üyelerinin yanlıştan döndüğü şeklinde yorumlanıyor.

Ödenek aktarılması teklifinin kabul edilmesinde; geçen ay önerinin reddedilmesinin ardından kamuoyunda ciddi tepki gösterilmesinin etkili olduğuna dikkat çekiliyor. Geçen toplantıda başta tarım temsilcilerinden Mehmet Saraç, Meclis Başkanı Osman Çıralı ve muhalif meclis üyeleri, Fethiye’nin tarım ürünlerinin markalaşmasının önünü açacak öneriye ret oyu vermişti.

 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulunun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarılması teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

FTSO Yönetimince Fethiye Domatesine Coğrafi İşaret alınması ile ilgili danışman bir firma ile sözleşme imzalandı ve tescil başvurusu  ile ilgili ürünün tanımı, bitkisel ve meyve özellikleri, diğer ürünlerden ayırt edici unsurları, toprak, iklim özellikleri, üretim metodu hakkında çalışmalara başladı.   Çalışmalar, FTSO tarafından  danışman firmaya yapılacak ödeme meclisin ödenek aktarmaması nedeniyle durmuştu.

Aralık ayında aktarmayı yapmayan muhalif meclis üyeleri,  kamuoyunda yükselen tepkilerin ardından Ocak ayında yapılan meclis toplantısında FTSO Yönetim Kurulunun Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği cinsi zeytin için coğrafi işaret alınması çalışmalarına ödenek aktarma önerisini kabul etti.Ödeneğin aktarılmasıyla adı geçen ürünler için coğrafi işaret alınması için çalışmalar yeniden başladı.

 

Ürünlerin Marka Olması İçin İlk Adım Atıldı

Fethiye domatesinin yurtiçi ve yurtdışında marka konumuna gelmesi hem Fethiye domatesinin tercih edilmesini artırırken, hem de Fethiye domatesini alan her evin Fethiye adını duyacağından tanıtımına da katkı sağlayacak.

Fethiye domatesine coğrafi işaret alınması, Fethiye domatesinin piyasada daha rekabetçi bir konuma gelmesi açısından da önem taşıyor.  Coğrafi işaret alınmasıyla  Fethiye domatesinin tanınırlığının artması, tekrar satın alınma olasılığını artırmasının yanında Fethiye domatesinin daha çok tercih edilmesini sağlayacağından Fethiyeli üretici, esnaf ve ticaret erbabının da daha çok kazanmasına neden olacaktır.

Aynı durumun , Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği zeytini içinde geçerli olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Ürünlerin Markalaşmasıyla Üretici de Komisyoncu da Kazanacak

Kendi öz değerlerine sahip çıkmak için  “Bizim buraların nesi meşhur” düşüncesiyle hareket eden Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Fethiye’nin izlerini taşıyan ürünlerin coğrafi işaret tescilini gerçekleştirmek için çıktığı yola Fethiye Domatesi, Kuzugöbeği Mantarı ve Tavşan Yüreği zeytinini tescil ettirmek ile başladı.

Coğrafi işaretler, o bölgedeki üreticiler tarafından üretilen mal veya hizmetleri diğerlerinden coğrafi kaynağı bakımından ayırt etme olanağını sağlayan kolektif kullanıma uygun bir işarettir. Bu kapsamda Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Fethiye Domates”ine coğrafi işaret tescili yaptırmasındaki temel amaç bölgemiz domatesinin pazarlanması ve tanıtımını sağlamak, bölgesel ticareti ve kırsal kalkınmayı geliştirmektir. Coğrafi işaret tescilli ürünler piyasada diğer ürünlerden farklılaşarak alıcıyı kendisine çeker ve müşterinin kendisine yönelmesini sağlamaktır.

 

Tarım Temsilcisi de ret oyu vermişti

Fethiye domatesinin markalaşmasında büyük öneme sahip olan coğrafi işaret alınması projesine para aktarılmamasında dikkat çeken en önemli unsur ise, domates ihracatı yapan FTSO Meclisinde tarım sektörünü temsil eden Mehmet Saraç’ın da Meclis Başkanı Osman Çıralı ve muhalefet meclis üyeleri ile birlikte aktarmaya ret oyu vermesi gösteriliyor.

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görüşmeler ‘Rusya’ umudunu arttırdı Görüşmeler ‘Rusya’ umudunu a...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının önderliğinde, Antalya’da Rusya'nın ihracatını durdurduğu ü...

Sebze üreticilerine müjde!. Protokol imzalandı Sebze üreticilerine müjde!. Protokol imz...

Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem toplantısı protokolü imzalandı. Türkiye-Rusya Tarım...

Ağaoğlu Bodrum’a cazibe merkezi kuracak Ağaoğlu Bodrum’a cazibe merkezi kuracak...

İstanbul'da yaşayan ve yaz aylarının önemli bölümünü Bodrum'da geçiren iş adamı Ali Ağaoğlu, Bodr...

Turizmciler 2018 turizmi için bir araya geldi Turizmciler 2018 turizmi için bir araya ...

Önümüzdeki turizm sezonunda Fethiye’nin tanıtımının daha iyi bir şekilde yapılması ve daha fazla ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
THK, 2020 FAI Dünya Hava Oyunları’na talip THK, 2020 FAI Dünya Hava ...

92 yıldır havacılık se...

“Gerekirse Kerkük’te Kurtuluş Savaşı veririz” “Gerekirse Kerkük’te Kurt...

Seydikemer Yörük Türkm...

“İstifa sayıları gerçeği yansıtmıyor” “İstifa sayıları gerçeği ...

Son dönemde Meral Akşe...

Okul önlerinde denetimler sıkılaştı Okul önlerinde denetimler...

MUĞLA'nın Bodrum İlçes...

37 kişiden 9’u tutuklandı 37 kişiden 9’u tutu...

MUĞLA'da, polis ekiple...

Motosiklet ve yayaya çarptıktan sonra markete girdi: 3 yaralı Motosiklet ve yayaya çarp...

MUĞLA'nın Ortaca İlçes...

Fethiyespor turladı: 2-0 Fethiyespor turladı: 2-0

Ziraat Türkiye Kupası ...

Otomobilin TIR’a çarpma anı kamerada Otomobilin TIR’a ça...

Muğla'nın Seydikemer İ...

Fethiye Çin’e açılacak Fethiye Çin’e açılacak...

FTSO ile Yunus Emre Va...

Kongre Ekim’e kaldı Kongre Ekim’e kaldı

AK Parti Fethiye İlçe ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ